Հայաստանում կբարձրացվի աղետների դիմակայունությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային բանկը կաջակցի Հայաստանում աղետների դիմակայունության բարձրացմանը՝ մեկնարկելով Հայաստանի աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ծրագիրը:
Այսօր ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Համաշխարհային բանկի Երեւանի գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլին քննարկել են «Հայաստանի աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ծրագրի» իրականացման ուղիները, նախանշել նոր հնարավորություններ կառույցների միջեւ համագործակցության ընդլայնման համար:
Ծրագիրն ուղղված է տեխնածին եւ բնական աղետների նկատմամբ ՀՀ կառավարության եւ բնակչության դիմակայունության եւ արձագանքման կարողությունների բարձրացմանը:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է աղետների ժամանակ հատուկ թիրախային խմբերի (կանայք, երեխաներ, հաշմանդամներ) դիմակայունության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրի մշակման կարեւորությունը, ինչպես նաեւ հատուկ հարթակների միջոցով իրազեկման գործընթացի իրականացումը:
Մայիսին նախատեսվում է Աղետների նվազեցման եւ վերականգնման գլոբալ գործիքի (GFDRR) փորձագետների այցը Հայաստան, որը նպատակ ունի աշխատանքային հանդիպման ձեւաչափում քննարկել ծրագրի ընդլայնման հետագա քայլերը:

Armenia to increase disaster resilience
Yerevan /Mediamax/. The World Bank will assist Armenia in increasing the country’s disaster resilience upon launching the National Disaster Risk Management Program.
Today Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan and World Bank Country Manager for Armenia Laura Bailey discussed the directions of realization of Armenia’s National Disaster Risk Management Program and outlined new possibilities for expanding cooperation between the agencies.
The program is aimed at increasing resilience and response capacity of Armenian government and population to man-made and natural disasters.
Davit Tonoyan stressed the importance of developing a program to increase disaster resilience among target groups (women, children, disabled people) and raising awareness on special platforms.
In May a group of experts from the Global Facility for Disaster Reduction and Recovery (GFDRR) will visit Armenia to discuss the next steps of expansion of the program at a working meeting.