Բրյուսելում նշել են Հայկական բանակի 25-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրյուսելի Հայ տանը կայացել է «Կարապետյան եղբայրներ» երաժշտական խմբի համերգը` նվիրված ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 25-ամյակին:
ԱԳՆ-ում նշել են, որ միջոցառումը կազմակերպվել էր Բելգիայում ՀՀ դեսպանության եւ ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության հովանու ներքո՝ «Հայասա» երիտասարդական միության եւ Բրյուսելի Հայ տան մշակութային հանձնախմբի հետ համատեղ:
Բելգիայում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը նշել է, որ «մինչդեռ Հայոց բանակն ամուր պաշտպանում է Հայաստանի սահմանները, հարկ է դիվանագիտական, լոբբիստական եւ համայնքային կառույցների ջանքերն ուղղել միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը եւ հետեւողականորեն հակազդել բոլոր ագրեսիվ նկրտումներին»։

25th anniversary of Armenian Armed Forces is celebrated in Brusselles - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Karapetyan Brothers project held a concert at Armenian Center Hay Doun, dedicated to the 25th anniversary of formation of the Armenian Armed Forces.
Armenian MFA remarked that the event was realized under the auspices of Permanent Mission of Armenia in NATO and Embassy of Armenia to Belgium, in cooperation with Hayasa Armenian Student Association of Belgium and Armenian Center Hay Doun.
Armenia’s Ambassador to Belgium Tatul Margaryan noted that “while Armenian Army confidently defends our borders, diplomatic, lobbying and community structures should put efforts in protecting the rights of Armenia and the Armenians on different international platforms and consistently responding to all aggressive aspirations”.
The event was attended by Permanent Representative of the Republic of Armenia to NATO Armen Yedigarian.