Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են ուսուցչի գրառումը Ֆեյսբուքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ու Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր քննարկել են հայաստանցի ուսուցչի գրառումը Ֆեյսբուքում:
«ԵՄ դեսպանը մտահոգություն է հայտնել ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարված մի գրառման վերաբերյալ, որի օգտատերը գրանցված է որպես ուսուցիչ: Նախարարը նշել է, որ  հայ աղջկա եւ սեւամորթ տղամարդու ընտանեկան լուսանկարի առնչությամբ աղմուկ բարձրացրած գրառումը մտահոգել է նաեւ իրեն: Այդ կապակցությամբ նախարարը դիմել է Երեւանի քաղաքապետին եւ առաջարկել ձեւավորել աշխատանքային խումբ` տվյալ ուսուցչի մանկավարժական գործունեությունն ուսումնասիրելու եւ անհրաժեշտության դեպքում նրա նկատմամբ կարգապահական տույժ կիրառելու համար», - հաղորդել են նախարարությունից:
«Ինձ այդ պատմությունը խորը մտահոգություն է պատճառել ոչ միայն այն պատճառով, որ գրառման հեղինակը ուսուցիչ է: Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, որտեղ սահմանադրորեն դատապարտվում են ռասիզմը, այլատյացությունը, խտրականությունը: Հայ ժողովրդին բնորոշ է հանդուրժողականությունը, ինչով էլ պայմանավորված է հայկական սփյուռքի բնականոն կյանքը աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Մենք պարտավոր ենք հարգել ուրիշներին, որպեսզի կարողանանք նույն հարգանքը ակնկալել նաեւ նրանցից»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:

Министр и посол ЕС обсудили запись учителя в Фейсбуке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и глава делегации Евросоюза в Армении Петр Свитальский обсудили сегодня пост армянского учителя в Фейсбуке.
«Посол ЕС выразил свою озабоченность в связи с постом в соцсети Фейсбук, автор которой зарегистрирован как учитель. Министр отметил, что запись, вызвавшая ажиотаж вокруг семейной фотографии армянской девушки и чернокожего мужчины, обеспокоила и его. В этой связи министр обратился к мэру Еревана и предложил сформировать рабочую группу, которая займется изучением педагогической деятельности данного учителя, и в случае необходимости, применит дисциплинарное взыскание», - сообщили в министерстве.
«Эта история вызвала у меня глубокую озабоченность не только потому, что автором записи был учитель. Армения – демократическая страна, в которой Конституцией запрещены расизм, ксенофобия, дискриминация. Армянскому народу свойственна толерантность, чем и обусловлена нормальная жизнь армянских общин во многих странах мира. Мы обязаны уважать других, чтобы иметь право рассчитывать на уважение к себе», - сказал Левон Мкртчян.