Նախարարն ու դեսպանը քննարկել են ուսուցչի գրառումը Ֆեյսբուքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ու Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր քննարկել են հայաստանցի ուսուցչի գրառումը Ֆեյսբուքում:
«ԵՄ դեսպանը մտահոգություն է հայտնել ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարված մի գրառման վերաբերյալ, որի օգտատերը գրանցված է որպես ուսուցիչ: Նախարարը նշել է, որ  հայ աղջկա եւ սեւամորթ տղամարդու ընտանեկան լուսանկարի առնչությամբ աղմուկ բարձրացրած գրառումը մտահոգել է նաեւ իրեն: Այդ կապակցությամբ նախարարը դիմել է Երեւանի քաղաքապետին եւ առաջարկել ձեւավորել աշխատանքային խումբ` տվյալ ուսուցչի մանկավարժական գործունեությունն ուսումնասիրելու եւ անհրաժեշտության դեպքում նրա նկատմամբ կարգապահական տույժ կիրառելու համար», - հաղորդել են նախարարությունից:
«Ինձ այդ պատմությունը խորը մտահոգություն է պատճառել ոչ միայն այն պատճառով, որ գրառման հեղինակը ուսուցիչ է: Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, որտեղ սահմանադրորեն դատապարտվում են ռասիզմը, այլատյացությունը, խտրականությունը: Հայ ժողովրդին բնորոշ է հանդուրժողականությունը, ինչով էլ պայմանավորված է հայկական սփյուռքի բնականոն կյանքը աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Մենք պարտավոր ենք հարգել ուրիշներին, որպեսզի կարողանանք նույն հարգանքը ակնկալել նաեւ նրանցից»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan and Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski discussed today an Armenian teacher’s comment on Facebook.
“The EU Ambassador shared his concern over the comment on Facebook social network, made by person registered as a teacher. The Minister noted that the comment to a family picture of an Armenian woman and a black man, which made a stir across the internet, worried him as well. The Minister addressed Yerevan Mayor regarding that issue and suggested forming a working group to investigate that teacher’s professional activity and bring disciplinary action against him if necessary,” informed the Armenian Ministry of Education and Science.
“That story caused me deep concern not only because the author of the comment is a teacher. Armenia is a democratic country, where racism, xenophobia and discrimination are against the Constitution. Armenians are a tolerant nation, which conditions Armenian Diaspora’s decent life in various corners of the world. We must respect others if we expect them to respect us,” Levon Mkrtchyan said.