«Կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշները ՀՀ-ում մտահոգիչ են»
Երեւան: Մեդիամաքս: Transparency International-ն այսօր հրապարակել է 2016թ. կոռուպցիայի ընկալման 22-րդ վարկանիշը, որտեղ Հայաստանը 33 միավորով 176 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 113-րդ հորիզոնականը:
Համեմատության համար նշենք, որ անցած տարի Հայաստանը 35 միավորով 168 երկրների շարքում զբաղեցրել էր 95-րդ հորիզոնականը: 2014թ. այն ստացել էր 37, իսկ 2013թ.՝ 36 միավոր:
«Նկատի ունենալով Հայաստանի՝ կոռուպցիայի ընկալման համաթվի համար հաշվարկված վիճակագրական սխալի չափը (4.01), կարելի է պնդել, որ 2015թ. համեմատ՝ Հայաստանի հանրային ոլորտի կոռուպցիայի ընկալումը 2016թ. մնացել է մոտավորապես նույնը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը:
Մյուս կողմից, նա ընդգծել է, որ վերջին երեք տարիներին կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշները Հայաստանում մտահոգիչ են, քանի որ միավորների բարելավման միտումներ չեն նկատվել:
Transparency International-ի հրապարակած վարկանիշում երկրները դասակարգվում են 0-ից 100 միավորային համակարգում, որտեղ 0-ն արտահայտում է կոռուպցիայի ընկալման ամենաբարձր, իսկ 100-ը՝ ամենացածր մակարդակը:
Վարկանիշում առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրել են Դանիան (90 միավոր), Ներ Զելանդիան (90) եւ Ֆինլանդիան (89): Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվն ամենաբարձրը Սոմալիում է (10 միավոր), Հարավային Սուդանում (11) եւ Հյուսիսային Կորեայում (12):
Տարածաշրջանի երկրներից ամենաբարենպաստ դիրքում Վրաստանն է, որը 57 միավորով հայտնվել է 44-րդ հորիզոնականում:
Թուրքիան 41 միավորով 75-րդն է, Ադրբեջանը՝ 123-րդը (30 միավոր), Իրանը՝ 131-րդը (29 միավոր):
Բելառուսն այս տարի ստացել է 40 միավոր՝ նախորդ տարվա 32-ի փոխարեն: Ռուսաստանը եւ Ղազախստանը ստացել են 29 միավոր:

Показатели восприятия коррупции в Армении вызывают беспокойство
Ереван /Медиамакс/. Transparency International опубликовала сегодня очередной рейтинг восприятия коррупции, в котором Армения с 33 баллами заняла 113-е место среди 176 государств.
Для сравнения отметим, что в прошлом году Армения с 35 баллами заняла 95-е место среди 168 стран. В 2014 году она получила 37 баллов, а в 2013-м – 36.
«Имея в виду размер статистической погрешности для коэффициента восприятия коррупции в Армении (4,01), можно утверждать, что по сравнению с 2015 годом восприятие коррупции в общественном секторе в 2016 году осталось примерно тем же», - сказал руководитель программ антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян.
С другой стороны, он подчеркнул, что последние три года показатели восприятия коррупции в Армении вызывают беспокойство, поскольку не демонстрируют тенденции к улучшению.
В рейтинге Transparency International страны располагаются в системе от 0 до 100, где 0 выражает самый высокий уровень восприятия коррупции, а 100 – самый низкий.
Первые три строчки в рейтинге заняли Дания (90 баллов), Новая Зеландия (90 баллов). и Финляндия (89 баллов). Самый высокий коэффициент восприятия коррупции зарегистрирован в Сомали (10 баллов), Южном Судане (11 баллов) и Северной Корее (12 баллов).
Наиболее благоприятную позицию в регионе занимает Грузия, которая набрала 57 баллов и оказалась на 44-й строчке.
Турция получила с 41 баллом на 75-м месте, Азербайджан – на 123-м (30 баллов), Иран – на 131-м (29 баллов).
Беларусь в этом году получила 40 баллов против 32 в прошлом году. Россия и Казахстан набрали по 29 баллов.