«Կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշները ՀՀ-ում մտահոգիչ են»
Երեւան: Մեդիամաքս: Transparency International-ն այսօր հրապարակել է 2016թ. կոռուպցիայի ընկալման 22-րդ վարկանիշը, որտեղ Հայաստանը 33 միավորով 176 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 113-րդ հորիզոնականը:
Համեմատության համար նշենք, որ անցած տարի Հայաստանը 35 միավորով 168 երկրների շարքում զբաղեցրել էր 95-րդ հորիզոնականը: 2014թ. այն ստացել էր 37, իսկ 2013թ.՝ 36 միավոր:
«Նկատի ունենալով Հայաստանի՝ կոռուպցիայի ընկալման համաթվի համար հաշվարկված վիճակագրական սխալի չափը (4.01), կարելի է պնդել, որ 2015թ. համեմատ՝ Հայաստանի հանրային ոլորտի կոռուպցիայի ընկալումը 2016թ. մնացել է մոտավորապես նույնը»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը:
Մյուս կողմից, նա ընդգծել է, որ վերջին երեք տարիներին կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշները Հայաստանում մտահոգիչ են, քանի որ միավորների բարելավման միտումներ չեն նկատվել:
Transparency International-ի հրապարակած վարկանիշում երկրները դասակարգվում են 0-ից 100 միավորային համակարգում, որտեղ 0-ն արտահայտում է կոռուպցիայի ընկալման ամենաբարձր, իսկ 100-ը՝ ամենացածր մակարդակը:
Վարկանիշում առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրել են Դանիան (90 միավոր), Ներ Զելանդիան (90) եւ Ֆինլանդիան (89): Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվն ամենաբարձրը Սոմալիում է (10 միավոր), Հարավային Սուդանում (11) եւ Հյուսիսային Կորեայում (12):
Տարածաշրջանի երկրներից ամենաբարենպաստ դիրքում Վրաստանն է, որը 57 միավորով հայտնվել է 44-րդ հորիզոնականում:
Թուրքիան 41 միավորով 75-րդն է, Ադրբեջանը՝ 123-րդը (30 միավոր), Իրանը՝ 131-րդը (29 միավոր):
Բելառուսն այս տարի ստացել է 40 միավոր՝ նախորդ տարվա 32-ի փոխարեն: Ռուսաստանը եւ Ղազախստանը ստացել են 29 միավոր:

Corruption perception index in Armenia is worrying, expert says
For comparison, last year Armenia had 35 points and took the 65th place among 168 countries. In 2014 Armenia received 37 points, and in 2013 - 36 points.
“Taking into account the rate of statistical error in the number calculated for Armenia’s corruption perception (4.01), we can state that as compared to 2015, perception of corruption in the public sector in Armenia remained relatively unchaged in 2016,” Executive Director of Transparency International Anticorruption Center Varuzhan Hoktanyan told the press.
On the other hand, he stressed that in the last three years corruption perception index in Armenia is worrying, as there is no tendency for the index to improve.
In the Transparency International index countries are arranged on the scale from 0 to 100 points, where 0 reflects the highest perception of corruption and 100 stands for the lowest.
Top three places belong to Denmark (90 points), New Zealand (90) and Finland (89). The highest corruption perception is in Somalia (10 points), South Sudan (11) and North Korea (12).
Among the countries in our region Georgia holds the most favorable place – the 44th, with 57 points.
Turkey is the 75th with 41 points, Azerbaijan is the 123rd (30 points), and Iran is the 131st (29 points).
This year Belarus received 40 points as compared to 32 of last year. Russia and Kazakhstan have 29 points each.