ՄԻՊ. Բաքուն Չինարիում թիրախավորել է խաղաղ բնակչությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ ձեռնարկած դիվերսիոն հարձակման ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են խաղաղ բնակչությանը:
Այսօր ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է միջազգային փաստահավաք զեկույցի չափանիշների համապատասխան փաստաթուղթը, որը կազմվել է Չինարիում հարձակումից հետո (ՄԻՊ) գրասենյակի փաստահավաք խմբի ծավալած աշխատանքի արդյունքում:
Արման Թաթոյանի խոսքով՝ հարձակումն ու հայ զինծառայողներից երեքին կյանքից զրկելը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ բացակայում էր հայկական կողմից հակառակորդին վնաս հասցնելու որեւէ վտանգ:
Անդրադառնալով զինծառայողներին կյանքից զրկելուն հաջորդող գործողություններինˋ Արման Թաթոյանը նշել է, որ դեկտեմբերի 29-ի առավոտյանˋ ժամը 8:00-ից սկսած, հակառակորդը գնդակոծություն է սկսել Չինարի գյուղի ուղղությամբ, որը շարունակվել է մինչ կեսօր:
«Այդ ընթացքում գյուղի բնակչությանը ստիպված է եղել պատսպարվել ապաստարաններում: Գյուղի տարածքում չկա զորամաս կամ որեւէ ռազմական օբյեկտ, ինչը շատ ավելի ակնհայտ է դարձնում հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու եւ վնաս հասցնելու մտադրությունը»,- ընդգծել է ՀՀ օմբուդսմենը:
Փաստահավաք խումբը գյուղում աշխատել է նաեւ տոնական օրերին եւ արձանագրել, որ Չինարիի մի շարք տներ, դպրոցն ու մանկապարտեզը հակառակորդի կողմից թիրախավորել եւ գնդակոծվել են նաեւ հունվարի 3-ին եւ 8-ին։
Հունվարի 13-ին հակառակորդը սկսել է կրակել Բաղանիս-Ոսկեպար ճանապարհահատվածի ուղղությամբˋ վտանգելով խաղաղ բնակչության երթեւեկությունը:
Օմբուդսմենը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում բարձր մակարդակի հանդիպումներ է ունենալու Ստրասբուրգում, որոնց ընթացքում ներկայացվելու է զեկույցն ու փաստահավաք խմբի ունեցած եզրակացությունները:

Armenian Ombudsman Arman Tatoyan
Yerevan/Mediamax/. Azerbaijani Armed Forces targeted civilian population during the diversion attack on Chinari village of Tavush marz, Armenia, which took place on 29 December 2016.
Today Armenian Ombudsman Arman Tatoyan presented a report, compliant with international factographic standards, which was prepared based on results of the efforts that the Ombudsman’s fact-finding group performed after the attack on Chinari.
According to Arman Tatoyan, the attack on and murder of three Armenian servicemen was carried out in circumstances that didn’t allow the Armenian side to cause any damage to the rival.
Touching on the events that followed the murder of Armenian servicemen, Arman Tatoyan noted that Azerbaijan began shelling Chinari village at 8 a.m. on December 29 and continued until noon.
“All that time the villagers had to hide in shelters. No military units or other military targets are deployed on the territory of the village, thus the rival’s aim to target and harm civilian population becomes evident,” Armenian Ombudsman stressed.
The fact-finding group also worked during the holidays and stated that a number of buildings, the school and kindergarten in Chinari were targeted and shelled by Azerbaijan on January the 3rd and the 8th as well.
On January 13 Azerbaijan started shooting in the direction of Baghanis-Voskepar road, threatening safe movement of civilians.
The Ombudsman informed that Strasburg will host high-lever meetings soon, where he will read his report and present the group’s conclusions.