ՄԻՊ. Բաքուն Չինարիում թիրախավորել է խաղաղ բնակչությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ ձեռնարկած դիվերսիոն հարձակման ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են խաղաղ բնակչությանը:
Այսօր ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է միջազգային փաստահավաք զեկույցի չափանիշների համապատասխան փաստաթուղթը, որը կազմվել է Չինարիում հարձակումից հետո (ՄԻՊ) գրասենյակի փաստահավաք խմբի ծավալած աշխատանքի արդյունքում:
Արման Թաթոյանի խոսքով՝ հարձակումն ու հայ զինծառայողներից երեքին կյանքից զրկելը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ բացակայում էր հայկական կողմից հակառակորդին վնաս հասցնելու որեւէ վտանգ:
Անդրադառնալով զինծառայողներին կյանքից զրկելուն հաջորդող գործողություններինˋ Արման Թաթոյանը նշել է, որ դեկտեմբերի 29-ի առավոտյանˋ ժամը 8:00-ից սկսած, հակառակորդը գնդակոծություն է սկսել Չինարի գյուղի ուղղությամբ, որը շարունակվել է մինչ կեսօր:
«Այդ ընթացքում գյուղի բնակչությանը ստիպված է եղել պատսպարվել ապաստարաններում: Գյուղի տարածքում չկա զորամաս կամ որեւէ ռազմական օբյեկտ, ինչը շատ ավելի ակնհայտ է դարձնում հակառակորդի կողմից խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու եւ վնաս հասցնելու մտադրությունը»,- ընդգծել է ՀՀ օմբուդսմենը:
Փաստահավաք խումբը գյուղում աշխատել է նաեւ տոնական օրերին եւ արձանագրել, որ Չինարիի մի շարք տներ, դպրոցն ու մանկապարտեզը հակառակորդի կողմից թիրախավորել եւ գնդակոծվել են նաեւ հունվարի 3-ին եւ 8-ին։
Հունվարի 13-ին հակառակորդը սկսել է կրակել Բաղանիս-Ոսկեպար ճանապարհահատվածի ուղղությամբˋ վտանգելով խաղաղ բնակչության երթեւեկությունը:
Օմբուդսմենը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում բարձր մակարդակի հանդիպումներ է ունենալու Ստրասբուրգում, որոնց ընթացքում ներկայացվելու է զեկույցն ու փաստահավաք խմբի ունեցած եզրակացությունները:

Отчет: мишенью Азербайджана в Чинари было мирное население
Ереван/Медиамакс/. Мишенью азербайджанских ВС в ходе диверсионной атаки на село Чинари Тавушского марза 29 декабря 2016 года было мирное население.
Защитник прав человека Армении Арман Татоян представил сегодня документ, соответствующий стандартам международного фактографического отчета, составленный по итогам работы группы по сбору фактов офиса омбудсмена, проведенной после нападения на Чинари.
По словам Армана Татояна, нападение и убийство трех армянских военнослужащих произошло при таких обстоятельствах, когда армянская сторона не могла нанести противнику никакого вреда.
Касаясь событий, последовавших за убийством армянских военнослужащих, Арман Татоян отметил, что утром 29 декабря с 08:00 противник начал обстрел села Чинари, который продолжался до полудня.
«Все это время жители села были вынуждены прятаться в убежищах. На территории села нет воинской части или других военных объектов, что делает очевидным намерение противника сделать мишенью мирное население и нанести ущерб», - подчеркнул омбудсмен Армении.
Группа по сбору фактов работала также в праздничные дни и констатировала, что ряд домов, школа и детский сад в Чинари были выбраны в качестве мишени и подвергались обстрелам со стороны противника также 3 и 8 января.
13 января противник начал обстреливать участок дороги Баганис-Воскепар, подвергая опасности передвижение мирных жителей.
Омбудсмен сообщил, что скоро в Страсбурге состоятся встречи на высоком уровне, в ходе которых он представит свой доклад и выводы группы.