2016 թվական՝ կյանք, մարդիկ, փաստեր - Mediamax.am
Տարին սկսվում էր անկախության 25-ամյակը վայելելու սպասումով: Իրականում 2016 թվականը դարձավ ամենադժվարինը այդ 25 տարիների շարքում ՝ չհաշված Արցախյան պատերազմի տարիները:
2016 թվականը բացահայտեց, որ 25 տարիների ընթացքում մենք կուտակել ենք մեծ ու փոքր խնդիրների մի այնպիսի բեռ, որի ծանրության տակ այլեւս անկարող ենք առաջ ընթանալ: Հուսանք, որ 2016 թվականը իսկապես կդառնա այդ բեռը թոթափելու երկար ու բարդ ճանապարհի սկիզբը:
Տարվա սթափեցումը՝ ապրիլյան պատերազմը
Սպրիլյան պատերազմն անսպասելի էր բոլորի՝ քաղաքական ղեկավարության, զինվորականների եւ հասարակության համար: 1994 թվականի հրադադարից ի վեր՝ մենք ապրում էինք տարածաշրջանում ամենամարտունակ բանակն ունենալու համոզմունքով, ինչը շատերի գիտակցության մեջ պատերազմի վերսկսումը գրեթե անհավանական էր դարձրել:
Ապրիլյան պատերազմը սթափեցրեց շատերին՝ ի հայտ բերելով մի շարք տհաճ հարցեր ու հետեւություններ: Դրա հետ մեկտեղ ապրիլյան պատերազմը բացահայտեց, որ անկախ Հայաստանում ծնված զինվորները պատրաստ են Հայրենիքին տալ ամեն ինչ ու գործել անհավանական սխրանքներ:
Տարվա ցնցումը՝ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը
Հասարակությունը նոր էր սկսել «ետ գալ» ապրիլյան պատերազմի շոկից, երբ «Սասնա Ծռեր» խումբը գրավեց ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդը՝ իրենց գործողությունն անվանելով «զինված ապստամբություն»:
Երկու շաբաթ տեւած դիմակայությունը եւ դրան հետեւած հասարակության հուզումն ու ծայրահեղ բեւեռացումը եւս տարիներով չլուծված խնդիրների պոռթկումն էին:
Հուլիսից հետո շատ «տաք գլուխներ» սառեցին, սակայն միամտություն կլինի մտածել, թե ամեն ինչ հարթվեց-գնաց: Եթե բարոյականությունն ու արդարությունը չվերադառնան Հայաստանի քաղաքական ու հասարակական կյանք, բռնություն գործադրելու գայթակղությունը դամոկլյան սրի պես օդում կախված է մնալու՝ կաթվածահար անելով մեր կյանքը:
Տարվա հայտնությունը՝ Վիտալի Բալասանյան
Արցախյան պատերազմի հերոսներից մեկն անսպասելիորեն հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում, երբ փաստացի ստանձնեց միջնորդի դերը իշխանությունների եւ «Սասնա Ծռերի» շփումներում:
Վիտալի Բալասանյանը, որը վերջին տարիներին ընդդիմադիր էր Արցախի իշխանություններին, էական դեր խաղաց նաեւ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում:
Աշնանը նա նշանակվեց Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
Տարվա արժեզրկումը՝ խոսքը
2016-ը ապացուցեց, որ սոցիալական ցանցերը իրականությանը նախընտրող մարդիկ խոսքի արժեզրկումը հասցրել են այնպիսի աստիճանի, որն ակնհայտ հակասության մեջ է մտնում ոչ միայն բարոյական նորմերի, այլեւ բանականության հետ: Ամեն ինչի մասին սեփական կարծիք հայտնելու անհագուրդ ցանկություն ունեցողները որեւէ արգելք չէին ճանաչում՝ Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանին անվանում էին «դավաճան», իսկ ոստիկան սպանողին՝ «հերոս»: Ցավոք, ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ խոսքի արժեզրկումը շարունակվելու է նաեւ 2017-ին:
Տարվա հույսը՝ Կարեն Կարապետյանը
Սեպտեմբերին Հայաստանի վարչապետ նշանակված Կարեն Կարապետյանից շատերը հրաշքի են սպասում: Այսօր նա ունի ամենաբարձր ռեյտինգը Հայաստանում, ինչը նրան միաժամանակ ե՛ւ մեծ առավելություն է տալիս, ե՛ւ խոցելի է դարձնում: Թերեւս, ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Կարեն Կարապետյանն չի ցանկանում իրեն տեսնել քաղաքական գործչի դերում: Սակայն հայաստանյան շատ խնդիրներ հենց քաղաքական լուծումներ են պահանջում:
Կարելի է տարբեր ենթադրություններ անել այն մասին, թե ինչ «քարտ բլանշ» է ստացել վարչապետը նախագահից: Բայց իրականությունն այն է, որ վարչապետի հետ հույսեր է կապում հասարակության զգալի մասը, ինչը շատ ավելի մեծ «քարտ բլանշ» է: Կարեն Կարապետյանը պետք է որոշի՝ օգտվել դրանից, թե ոչ:
Տարվա հպարտությունը՝ «Ավրորա» մրցանակ
Ռուբեն Վարդանյանին, Նուբար Աֆեյանին եւ Վարդան Գրեգորյանին հաջողվեց այն, ինչի մասին շատերը մտածում էին, բայց չէին կարողանում ձեւակերպել ու իրագործել:
Մենք, որ մեկ դարից ավելի արդարություն ենք պահանջում աշխարհից, ցույց տվեցինք, որ պատրաստ ենք արժանին մատուցել նրանց, ովքեր վտանգում են սեփական կյանքը՝ փրկելով ուրիշներին:
Տարվա գիտական իրադարձությունը՝ Նոբելյան օրերը
Ապրիլին Հայաստանը հյուրընկալեց բժշկագիտության, քիմիայի, կենսաբանության եւ ֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան հինգ մրցանակակիրներին՝ Աարոն Չեխանովերին (Իսրայել), Ադա Յոնաթին (Իսրայել), Դան Շեխտմանին (Իսրայել), Ջոն Ռոբին Ուորենին (Ավստրալիա) եւ Էյիթի Նեգիսիին (Ճապոնիա):
«Նոբելյան օրեր» կազմակերպելու գաղափարը պատկանում էր Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան Պետական բժշկական համալսարանի պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանին, որի շնորհիվ բազմաթիվ ուսանողներ ու երիտասարդ գիտնականներ կարեւոր լիցքեր ստացան:
Տարվա այցը՝ Հռոմի Պապը Հայաստանում
Հունիսի 24-26-ը Հայաստանում էր Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը, որին մարդիկ չափազանց ջերմ ընդունեցին: Իր այցը «Ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» անվանած Պապը Սբ Էջմիածնում ասաց.
«Տիրոջը գոհություն եմ մատուցում ձեր ժողովրդի հավատի լույսի համար, հավատ, որը Հայաստան աշխարհին տվեց իր ուրույն ինքնությունը եւ նրան Քրիստոսի պատգամաբերը կարգեց ազգերի մոտ: Քրիստոսը Ձեր փառքն է, ձեր լույսը, արեգակը, որը ձեզ լուսավորեց եւ նոր կյանք պարգեւեց, որ ձեզ ուղեկցեց եւ սատարեց հատկապես մեծագույն փորձությունների պահերին: Խոնարհվում եմ Տիրոջը, որ հայ ազգը եղավ առաջինը 301թ., որն ընդունեց քրիստոնեությունը, մի այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ Հռոմում դեռ շարունակվում էին բորբոքվել հալածանքները: Քրիստոսի հավատը Հայաստանի համար չի եղել զգեստ, որը կարելի է հագնել կամ հանել՝ պարագաների կամ առիթներով պայմանավորված, այլ սեփական ինքնության բաղկացուցիչ իրականություն, գերազանց պարգեւ՝ ուրախությամբ ընդունելի, ժրաջանությամբ եւ ուժով պահպանելի: Տերը թող օրհնի ձեզ հավատի այս օրինակելի պահպանման համար»:
Տարվա ոսկին՝ Արթուր Ալեքսանյան
Հայաստանը 20 տարի սպասում էր այն օլիմպիական ոսկե մեդալին, որն օգոստոսի 17-ին նվաճեց «Սպիտակ Արջ» Արթուր Ալեքսանյանը: 24 տարեկանում նա մեր մոլորակի ամենատիտղոսակիր ըմբիշներից մեկն է:
Իր նվիրվածության ու համառության շնորհիվ Արթուր Ալեքսանյանն ապացուցեց, որ մարզիկին առաջ տանողն ու սպորտում պահողը երազանքն է:
Տարվա հրճվանքը՝ Հենրիխ Մխիթարյանն ու նրա անհավանական գոլը
Աշնան ընթացքում գրեթե բոլորին Հայաստանում հետաքրքրում էր մի հարց՝ ինչո՞ւ Ժոզե Մոուրինյոն խաղային պրակտիկա չի տալիս Հենրիխ Մխիթարյանին: Նոյեմբերին Հենոն սկսեց առավել հաճախ հանդես գալ «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում՝ ցուցադրելով հրաշալի խաղ:
Իսկ դեկտեմբերի 26-ին «Հենրիխ Մխիթարյան» կոչվող համազգային հրճվանքը հասավ իր գագաթնակետին, երբ հայ կիսապաշտպանը կրունկով անհավանական գոլ խփեց:

2016: Life, people, facts - Mediamax.am
This year began with anticipation of the 25th anniversary of independence. But 2016 turned out to be the hardest among the 25, excluding the years of Artsakh War.
2016 revealed that we collected such a burden of problems in 25 years that we cannot move forward under the weight. Let’s hope that 2016 will be the beginning of the long and difficult road to throwing off that burden.
Sobering moment of the year: April war
The April war was unexpected for everyone – political leaders, military, the society. Since 1994 we have lived in certainty of having the most combat efficient army in the region, which made renewal of war almost improbable in the minds of many.
The April war terrified a lot of people, revealing a range of unpleasant questions and conclusions. At the same time, the April war showed that soldiers born in independent Armenia are ready to give everything for Homeland and perform incredible feats.
Shock of the year: Hostage stand-off at police station
The public just began recovering from the shock of the April war, when “Sasna Tsrer” armed group seized the Erebuni Police Station, calling their own actions “armed revolt”.
The two-week stand-off and public agitation and extreme escalation that followed were also an outburst of problems unresolved for years.
Many “hotheads” cooled down since July, but it would be naïve to think that everything has smoothed away. If morality and justice don’t return to political and public life of Armenia, the temptation of using force will remain hanging in the air like the sword of Damocles.
Appearance of the year: Vitaly Balasanyan
One of Artsakh War heroes found himself in the center of attention, when he unexpectedly assumed the role of mediator between the authorities and “Sasna Tsrer” group.
Vitaly Balasanyan, who opposed the Artsakh government in recent years, played a substantial role during the April war as well.
He was appointed Secretary of NKR Security Council in autumn.
Hope of the year:  Karen Karapetyan
Many people expect miracles from Karen Karapetyan, who was appointed Prime Minister of Armenia in September. Today he has the highest rating in Armenia, which both gives him advantage and makes him vulnerable. The biggest problem though is that Karen Karapetyan doesn’t want to be perceived as a political figure. Meanwhile, plenty of issues in Armenia require political solution.
We could make many guesses about what “carte blanche” the President gave to Prime Minister. The fact is that a large part of the society ties their hopes to Karen Karapetyan, which is a bigger “carte blanche”. Prime Minister is to decide if he will use it.
Pride of the year: Aurora Prize for Awakening Humanity
Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan and Vartan Gregorian achieved what many were thinking about but didn’t manage to realize.
We who demand justice from the world for over a century showed that we are ready to give appreciation to those who risk their lives to save others.
Scientific event of the year: Nobel Days
In April Armenia hosted five Nobel Prize Laureates in Medicine, Biochemistry and Physics: Aaron Ciechanover, Ada Yonath, Dan Shechman (Israel), John Warren (Australia) and chemist Ei-ichi Negishi (Japan).
The idea to organize “Nobel Days” belonged to Professor Konstantin Yenkoyan, Vice-Rector for Science and Research at Mkhitar Heratsi Yerevan State Medical University, who made it possible for many students and young scientists to receive the good vibes from the Laureates.
Visit of the year: Pope Francis in Armenia
Pope Francis of the Roman Catholic Church visited Armenia on June 24-26 and was welcomed with great warmth. The Pope, who called his journey “Pilgrimage to the first Christian Nation”, said in St. Etchmiadzin:
“I thank the Lord for the light of your nation’s faith, the faith that gave its special entity to Armenia and made it a messenger of Christ among nations. Jesus Christ is your glory, your light, the dawn that led the way and gave you new life, accompanied and supported you at the hardest moments. I praise the Lord that Armenian nation was the first to adopt Christianity in 301 AD, the time when Christians were still persecuted in Rome. Christian faith was not a dress for Armenians to put on or take off depending on circumstances or reasons, but an element of identity, the greatest gift to accept with joy and guard with diligence and strength. Let God bless you for this exemplary preservation of faith.”
Gold of the year:  Artur Aleksanyan
Armenia had waited for a gold Olympic medal for 20 years, and on August 17 Artur Aleksanyan delivered. Aged only 24, he’s already one of the greatest wrestlers on the planet.
Thanks to his devotion and stubbornness, Artur Aleksanyan proved that dream is what drives an athlete forward and keeps in sports.
Triumph of the year: Henrikh Mkhitaryan and his incredible goal
This autumn everyone was asking the same question - why doesn’t Jose Mourinho play Henrikh Mkhitaryan? In November “Heno” started appearing in Manchester United squad and played very well.
And on December 26 the national triumph called “Henrikh Mkhitaryan” reached its top moment, when Armenian midfielder scored an unbelievable backheel goal.