2016 թվական՝ կյանք, մարդիկ, փաստեր - Mediamax.am
Տարին սկսվում էր անկախության 25-ամյակը վայելելու սպասումով: Իրականում 2016 թվականը դարձավ ամենադժվարինը այդ 25 տարիների շարքում ՝ չհաշված Արցախյան պատերազմի տարիները:
2016 թվականը բացահայտեց, որ 25 տարիների ընթացքում մենք կուտակել ենք մեծ ու փոքր խնդիրների մի այնպիսի բեռ, որի ծանրության տակ այլեւս անկարող ենք առաջ ընթանալ: Հուսանք, որ 2016 թվականը իսկապես կդառնա այդ բեռը թոթափելու երկար ու բարդ ճանապարհի սկիզբը:
Տարվա սթափեցումը՝ ապրիլյան պատերազմը
Սպրիլյան պատերազմն անսպասելի էր բոլորի՝ քաղաքական ղեկավարության, զինվորականների եւ հասարակության համար: 1994 թվականի հրադադարից ի վեր՝ մենք ապրում էինք տարածաշրջանում ամենամարտունակ բանակն ունենալու համոզմունքով, ինչը շատերի գիտակցության մեջ պատերազմի վերսկսումը գրեթե անհավանական էր դարձրել:
Ապրիլյան պատերազմը սթափեցրեց շատերին՝ ի հայտ բերելով մի շարք տհաճ հարցեր ու հետեւություններ: Դրա հետ մեկտեղ ապրիլյան պատերազմը բացահայտեց, որ անկախ Հայաստանում ծնված զինվորները պատրաստ են Հայրենիքին տալ ամեն ինչ ու գործել անհավանական սխրանքներ:
Տարվա ցնցումը՝ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը
Հասարակությունը նոր էր սկսել «ետ գալ» ապրիլյան պատերազմի շոկից, երբ «Սասնա Ծռեր» խումբը գրավեց ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդը՝ իրենց գործողությունն անվանելով «զինված ապստամբություն»:
Երկու շաբաթ տեւած դիմակայությունը եւ դրան հետեւած հասարակության հուզումն ու ծայրահեղ բեւեռացումը եւս տարիներով չլուծված խնդիրների պոռթկումն էին:
Հուլիսից հետո շատ «տաք գլուխներ» սառեցին, սակայն միամտություն կլինի մտածել, թե ամեն ինչ հարթվեց-գնաց: Եթե բարոյականությունն ու արդարությունը չվերադառնան Հայաստանի քաղաքական ու հասարակական կյանք, բռնություն գործադրելու գայթակղությունը դամոկլյան սրի պես օդում կախված է մնալու՝ կաթվածահար անելով մեր կյանքը:
Տարվա հայտնությունը՝ Վիտալի Բալասանյան
Արցախյան պատերազմի հերոսներից մեկն անսպասելիորեն հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում, երբ փաստացի ստանձնեց միջնորդի դերը իշխանությունների եւ «Սասնա Ծռերի» շփումներում:
Վիտալի Բալասանյանը, որը վերջին տարիներին ընդդիմադիր էր Արցախի իշխանություններին, էական դեր խաղաց նաեւ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում:
Աշնանը նա նշանակվեց Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
Տարվա արժեզրկումը՝ խոսքը
2016-ը ապացուցեց, որ սոցիալական ցանցերը իրականությանը նախընտրող մարդիկ խոսքի արժեզրկումը հասցրել են այնպիսի աստիճանի, որն ակնհայտ հակասության մեջ է մտնում ոչ միայն բարոյական նորմերի, այլեւ բանականության հետ: Ամեն ինչի մասին սեփական կարծիք հայտնելու անհագուրդ ցանկություն ունեցողները որեւէ արգելք չէին ճանաչում՝ Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանին անվանում էին «դավաճան», իսկ ոստիկան սպանողին՝ «հերոս»: Ցավոք, ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ խոսքի արժեզրկումը շարունակվելու է նաեւ 2017-ին:
Տարվա հույսը՝ Կարեն Կարապետյանը
Սեպտեմբերին Հայաստանի վարչապետ նշանակված Կարեն Կարապետյանից շատերը հրաշքի են սպասում: Այսօր նա ունի ամենաբարձր ռեյտինգը Հայաստանում, ինչը նրան միաժամանակ ե՛ւ մեծ առավելություն է տալիս, ե՛ւ խոցելի է դարձնում: Թերեւս, ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Կարեն Կարապետյանն չի ցանկանում իրեն տեսնել քաղաքական գործչի դերում: Սակայն հայաստանյան շատ խնդիրներ հենց քաղաքական լուծումներ են պահանջում:
Կարելի է տարբեր ենթադրություններ անել այն մասին, թե ինչ «քարտ բլանշ» է ստացել վարչապետը նախագահից: Բայց իրականությունն այն է, որ վարչապետի հետ հույսեր է կապում հասարակության զգալի մասը, ինչը շատ ավելի մեծ «քարտ բլանշ» է: Կարեն Կարապետյանը պետք է որոշի՝ օգտվել դրանից, թե ոչ:
Տարվա հպարտությունը՝ «Ավրորա» մրցանակ
Ռուբեն Վարդանյանին, Նուբար Աֆեյանին եւ Վարդան Գրեգորյանին հաջողվեց այն, ինչի մասին շատերը մտածում էին, բայց չէին կարողանում ձեւակերպել ու իրագործել:
Մենք, որ մեկ դարից ավելի արդարություն ենք պահանջում աշխարհից, ցույց տվեցինք, որ պատրաստ ենք արժանին մատուցել նրանց, ովքեր վտանգում են սեփական կյանքը՝ փրկելով ուրիշներին:
Տարվա գիտական իրադարձությունը՝ Նոբելյան օրերը
Ապրիլին Հայաստանը հյուրընկալեց բժշկագիտության, քիմիայի, կենսաբանության եւ ֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան հինգ մրցանակակիրներին՝ Աարոն Չեխանովերին (Իսրայել), Ադա Յոնաթին (Իսրայել), Դան Շեխտմանին (Իսրայել), Ջոն Ռոբին Ուորենին (Ավստրալիա) եւ Էյիթի Նեգիսիին (Ճապոնիա):
«Նոբելյան օրեր» կազմակերպելու գաղափարը պատկանում էր Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան Պետական բժշկական համալսարանի պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանին, որի շնորհիվ բազմաթիվ ուսանողներ ու երիտասարդ գիտնականներ կարեւոր լիցքեր ստացան:
Տարվա այցը՝ Հռոմի Պապը Հայաստանում
Հունիսի 24-26-ը Հայաստանում էր Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը, որին մարդիկ չափազանց ջերմ ընդունեցին: Իր այցը «Ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» անվանած Պապը Սբ Էջմիածնում ասաց.
«Տիրոջը գոհություն եմ մատուցում ձեր ժողովրդի հավատի լույսի համար, հավատ, որը Հայաստան աշխարհին տվեց իր ուրույն ինքնությունը եւ նրան Քրիստոսի պատգամաբերը կարգեց ազգերի մոտ: Քրիստոսը Ձեր փառքն է, ձեր լույսը, արեգակը, որը ձեզ լուսավորեց եւ նոր կյանք պարգեւեց, որ ձեզ ուղեկցեց եւ սատարեց հատկապես մեծագույն փորձությունների պահերին: Խոնարհվում եմ Տիրոջը, որ հայ ազգը եղավ առաջինը 301թ., որն ընդունեց քրիստոնեությունը, մի այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ Հռոմում դեռ շարունակվում էին բորբոքվել հալածանքները: Քրիստոսի հավատը Հայաստանի համար չի եղել զգեստ, որը կարելի է հագնել կամ հանել՝ պարագաների կամ առիթներով պայմանավորված, այլ սեփական ինքնության բաղկացուցիչ իրականություն, գերազանց պարգեւ՝ ուրախությամբ ընդունելի, ժրաջանությամբ եւ ուժով պահպանելի: Տերը թող օրհնի ձեզ հավատի այս օրինակելի պահպանման համար»:
Տարվա ոսկին՝ Արթուր Ալեքսանյան
Հայաստանը 20 տարի սպասում էր այն օլիմպիական ոսկե մեդալին, որն օգոստոսի 17-ին նվաճեց «Սպիտակ Արջ» Արթուր Ալեքսանյանը: 24 տարեկանում նա մեր մոլորակի ամենատիտղոսակիր ըմբիշներից մեկն է:
Իր նվիրվածության ու համառության շնորհիվ Արթուր Ալեքսանյանն ապացուցեց, որ մարզիկին առաջ տանողն ու սպորտում պահողը երազանքն է:
Տարվա հրճվանքը՝ Հենրիխ Մխիթարյանն ու նրա անհավանական գոլը
Աշնան ընթացքում գրեթե բոլորին Հայաստանում հետաքրքրում էր մի հարց՝ ինչո՞ւ Ժոզե Մոուրինյոն խաղային պրակտիկա չի տալիս Հենրիխ Մխիթարյանին: Նոյեմբերին Հենոն սկսեց առավել հաճախ հանդես գալ «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում՝ ցուցադրելով հրաշալի խաղ:
Իսկ դեկտեմբերի 26-ին «Հենրիխ Մխիթարյան» կոչվող համազգային հրճվանքը հասավ իր գագաթնակետին, երբ հայ կիսապաշտպանը կրունկով անհավանական գոլ խփեց:

2016 год: жизнь, люди, факты - Mediamax.am
Год начинался в предкушении 25-летия независимости. Но вышло так, что 2016 год оказался самым тяжелым за эти четверть века, не считая годы Арцахской войны.
Этот год показал, что за 25 лет мы накопили такой груз проблем, что не можем двигаться вперед под его тяжестью. Будем надеяться, что 2016-й станет началом выхода из этой ситуации.
Отрезвление года: апрельская война
Апрельская война стала неожиданностью для всех - для политического руководства, военных и общества. После перемирия 1994 года мы жили в уверенности, что наша армия является самой боеспособной в регионе, и в сознании многих это сделало возобновление войны практически нереальным.
Апрельская война отрезвила многих, породив ряд неприятных вопросов и выводов. Вместе с тем, она показала, что рожденные в независимой Армении воины готовы идти на все ради Родины и быть настоящими героями.
Шок года: захват полка ППС полиции
Общество только начинало «отходить» от шока апрельской войны, когда вооруженная группа «Сасна Црер» захватила в середине июля полк патрульно-постовой службы полиции. Свои действия они назвали «вооруженным восстанием».
Противостояние, продолжавшееся две недели, волнения и крайняя поляризация общества стали следствием того, что очень многие проблемы не решались в течение долгих лет.
После июля многие «горячие головы» остыли, однако будет наивностью полагать, что все «рассосалось». Если нравственность и справедливость не вернутся в политическую и общественную жизнь Армении, соблазн прибегнуть к насилию продолжить висеть в воздухе дамокловым мечом.
Открытие года: Виталий Баласанян
Один из героев Арцахской войны неожиданно оказался в центре внимания, когда фактически стал посредником между властями и «Сасна Црер».
Виталий Баласанян, находившийся в последние годы в оппозиции к арцахским властям, сыграл значительную роль и в ходе апрельской войны.
Осенью он был назначен секретарем Совета национальной безопасности Арцаха.
Девальвация года: слово
2016 год показал, что люди, предпочитающие социальные сети реальной жизни, обесценили слова до такой степени, что случился разрыв не только с моральными нормами, но и со здравым смыслом. Для страдающих неудержимым желанием выражать свое мнение по поводу и без «красных линий» не существовало: героя Арцахской войны Виталия Баласаняна они называли «предателем», а убийц полицейских – «героями». К сожалению, многое свидетельствует о том, что процесс девальвации слов продолжится и в 2017 году.
Надежда года: Карен Карапетян
От Карена Карапетяна, назначенного в сентябре премьер-министром Армении, многие ждали чуда. Сегодня у него самый высокий рейтинг в Армении, что дает ему большое преимущество, но и делает уязвимым. Скорее всего, самая серьезная проблема заключается в том, что Карен Карапетян не хочет видеть себя в роли политика. Однако многие проблемы в Армении требуют именно политических решений.
Можно строить разные предположения о том, какой «карт-бланш» премьер-министр получил от президента. Но реальность такова, что с премьером связывает надежды немалая часть общества, и это является гораздо более ценным «карт-бланшем». Воспользоваться им или нет - предстоит решать самому Карену Карапетяну.
Гордость года: премия «Аврора»
Рубену Варданяну, Нубару Афеяну и Вартану Грегоряну удалось то, о чем думали многие, но не могли сформулировать и осуществить.
Мы, более века требующие от мира справедливости, показали, что готовы воздать должное тем, кто подвергает себя опасности, спасая других.
Научное событие года: Нобелевские дни
В апреле в Ереван приехали пять лауреатов Нобелевской премии в области медицины, химии, биологии и физики: Аарон Чехановер, Ада Йонат, Дан Шехтман (Израиль), Робин Уоррен (Австралия) и Эйити Нэгиси (Япония).
Идея организации «Нобелевских дней» принадлежала проректору Ереванского государственного медицинского университета Константину Енкояну, благодаря которому многие студенты и молодые ученые получили важные импульсы от лауреатов.
Визит года: Папа Римский в Армении
24-26 июня в Армении находился Суверен Святого Престола, глава Католической церкви, Папа Римский Франциск. Папа, назвавший свой визит «Паломничеством в первую христианскую страну», сказал в Святом Эчмиадзине:
«Я преклоняюсь перед Господом за то, что армянский народ стал первым, кто принял христианство – в 301 году, когда в Риме еще в полную силу продолжались гонения. Вера Христова не была для Армении платьем, которое можно надеть, а затем снять, в зависимости от обстоятельств или различных поводов. Она была частью его собственной идентичности, реальностью, высшей наградой, которую принимают с радостью и хранят поколениями. Да благословит вас Господь за подобную образцовую верность».
Золото года: Артур Алексанян
Армения 20 лет ждала золотую олимпийскую медаль, которую 17 августа завоевал «Белый Медведь» Артур Алексанян. В свои 24 года он уже является одним из самых титулованных борцов планеты.
Благодаря своей преданности и настойчивости, Артур Алексанян доказал, что мечта является движущей силой спортсмена.
Восхищение года: Генрих Мхитарян и его невероятный гол
В течение осени очень многих в Армении волновал вопрос: почему Жозе Моуриньо не выпускает Генриха Мхитаряна на поле? В ноябре «Мики» начал появляться в основном составе «Манчестер Юнайтед», демонстрируя великолепную игру.
А 26 декабря общенациональное восхищение достигло апогея, когда армянский полузащитник забил невероятный гол пяткой.