Կարապետյանն ու Էռնեկյանը քննարկել են ներդրումային նոր նախագծեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է արգենտինահայ գործարար, բարերար Էդուարդո Էռնեկյանին:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Էդուարդո Էռնեկյանը Հայաստանի տնտեսությունում ամենախոշոր ու հաջողակ ներդրողներից է, եւ կառավարությունը պատրաստ է շարունակելու արդյունավետ համագործակցությունը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ նոր նախագծերի հեռանկարներ, մասնավորապես՝ Արմավիրի մարզում արեւային էլեկտրակայանի, Մեղրիի հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման, Երեւանի «Զվարթնոց» եւ Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանների ենթակառուցվածքների զարգացման եւ զբոսաշրջության խթանման, արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենքի ներդրումային ծրագրերին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը ստեղծում է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն, որը ծառայելու է որպես հարթակ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ներքո համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման համար:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը բաց է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր քննարկելու եւ հարմարավետ բիզնես միջավայր ձեւավորելու համար:
Էդուարդո Էռնեկյանն էլ նշել է, որ շարունակելու է Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, եւ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնել իր ներկայացուցչի միջոցով ներգրավվել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի աշխատանքներում:

Карапетян и Эрнекян обсудили новые инвестиционные проекты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня аргентинского предпринимателя армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна.
Карен Карапетян подчеркнул, что Эдуардо Эрнекян – один из крупнейших и наиболее успешных инвесторов в армянской экономике, и правительство готово продолжить эффективное сотрудничество.
Стороны обсудили также перспективы новых проектов, в частности, вопросы, связанные с инвестиционными программами по строительству солнечной электростанции в Армавирском марзе, гидроэлектростанции в Мегри, инфраструктурному развитию ереванского аэропорта «Звартноц» и гюмрийского аэропорта «Ширак», а также бывшего здания МИД Армении.
Премьер-министр сообщил, что правительство создает Центр стратегических инициатив, который будет служить платформой для реализации совместных программ в рамках сотрудничества государство-частный сектор.
Карен Карапетян подчеркнул, что правительство открыто для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, и формирования благоприятного бизнес-климата.
Эдуардо Эрнекян отметил, что продолжит осуществлять инвестиционные программы в Армении, и одновременно выразил готовность участвовать через своего представителя в работах Центра стратегических инициатив.