Վլադիսլավ Ռատուշնյակը
Միլանա Կոստինան, Լիզա Նեչաեւան, Վիկտորյա Օվրամեցը եւ Վլադիսլավ Ռատուշնյակը Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի ուսանողներ են։
Նրանք Երեւան են եկել տարեսկզբին՝ ուսանողների փոխանակման ծրագրով։ Մինչեւ կիսամյակի ավարտը սովորելու են Երեւանի պետական համալսարանում՝ լրացնելով գիտելիքները տարբեր ֆակուլտետներում եւ ամբիոններում։
«Առաջին անգամն եմ Հայաստանում, եւ պարզապես հիացած եմ»
Միլանա Կոստինա
21 տարեկան եմ, սովորում եմ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արվեստի պատմության ֆակուլտետում։ Երեւանում սովորում եմ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում, սակայն տարբեր լրացուցիչ դասընթացների եմ մասնակցում, որոնք կապված են հայկական արվեստի հետ։
Միլանա Կոստինան Միլանա Կոստինան
Ուսանողների փոխանակման ծրագիրը ընդունելության երեք փուլ ուներ եւ, համապատասխանաբար, երեք երկիր ընտրելու հնարավորություն։ Ես ավելի շատ հետաքրքրված էի Հայաստանով։ Սա իմ առաջին անգամն է այստեղ, եւ ես պարզապես հիացած եմ։
Լիզա Նեչաեւա
20 տարեկան եմ, սովորում եմ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի բարձրագույն դպրոցում՝ մեդիա դիզայնի եւ լուսանկարչության ամբիոնում։
Լիզա Նեչաեւան Լիզա Նեչաեւան
Փոխանակման ծրագրի համար ընտրեցի Հայաստանը, քանի որ փնտրում էի յուրահատուկ պատմությամբ երկիր, որն ինձ յուրահատուկ զգացողություններ կպարգեւի։
Վիկտորիա Օվրամեց
Ես նույնպես 20 տարեկան եմ՝ Լիզայի հետ նույն ֆակուլտետում ենք սովորում։ Միաժամանակ աշխատում եմ որպես լրագրող եւ Երեւանից շարունակում եմ համատեղել աշխատանքը ուսման հետ։
Վիկտորիա Օվրամեցը Վիկտորիա Օվրամեցը
Երեւանում սովորում եմ երկու ֆակուլտետում՝ լրագրության եւ պատմության։ Միլանայի եւ Լիզայի հետ միասին ուսումնասիրում եմ հայկական արվեստը, արվեստի հոգեբանությունը եւ պատմության հետ կապված այլ առարկաներ։
Վլադիսլավ Ռատուշնյակ
Ես միջազգային լրագրության ֆակուկտետի ուսանող եմ, ինձ հետաքրքրում են միջազգային հարաբերությունները եւ քաղաքականությունը։
Վլադիսլավ Ռատուշնյակը Վլադիսլավ Ռատուշնյակը
Ցավոք, մեր ֆակուլտետում այս առարկաները չենք ուսումնասիրում այն չափով, որով կցանկանայի, եւ հենց այդ պատճառով էլ որոշեցի դրանք անցնել այլ երկրում։ Ընտրեցի Հայաստանը, եւ այստեղ այն շատ հետաքրքիր է։ Իմ հիմնական առարկաները ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում են։ Նաեւ մի քանի դասընթաց եմ անցում լրագրության բաժնում։
Հանրակացարանի կյանքը եւ առօրյա խնդիրները
Լիզա
Աղջիկների հետ միասին ուսանողական հանրակացարանի սենյակում ենք ապրում։ Որոշ կենցաղային անհարմարություններ կան։ Օրինակ, ամբողջ հարկի համար նախատեսված է մեկ ընդհանուր խոհանոց, որտեղ աշխատում է միայն մեկ սալօջախի այրիչ։ Բայց փոխարենը հանրակացարանում ճաշարան ունենք, որտեղ գները բավականին մատչելի են։
Վիկտորիա
Մեր հանրակացարանը վերանորոգվել է 2018 թվականին։ Կարող եմ ասել, որ այն ավելի լավ տեսք ունի, քան բազմաթիվ ռուսական համալսարանների հանրակացարանները։
Բայց կան նաեւ խնդիրներ։ Երբ փետրվարի սկզբին եկանք, շատ ցուրտ էր։ Ինչ-որ կերպ փակեցինք պատուհանների ճեղքերը, մարտկոցները շատ թույլ էին տաքացնում։ Ստիպված էինք սվիտերներով քնել, մինչեւ ջեռուցիչ ձեռք բերեցինք։
Ընկերությունը իտալացիների եւ կոլումբիացու հետ
Ցանոթացել ենք իտալացիների մի խմբի հետ։ Նրանք, ինչպես եւ մենք, եկել են սովորելու։ Նրանցից մեկը՝ Վիտորիոն, գերազանց ռուսերեն գիտի, ապագա լեզվաբան է։
Մենք հաճախ էինք խոսում, որ ուզում ենք իտալերեն սովորել եւ ապագայում, գուցե, գնալ Իտալիա ուսանելու։ Հիմա Վիտորիոն մեզ «դասավանդում» (ծիծաղում է՝ խմբ.):
Հայաստանում հանդիպեցինք նաեւ մի կոլումբիացու, որը հիանալի ռուսերեն է խոսում։ Ծնվել է Կոլումբիայում, սովորել է Դոնի Ռոստովում եւ այնտեղից փոխանակման ծրագրով եկել է Հայաստան։
Այսպիսով, մեր ընկերական շրջապատում շատ տարբեր մարդիկ, լեզուներ եւ ազգություններ են միավորված (ժպտում է – խմբ.):
«Բոլորը մեզ լավ են վերաբերվում»
Վլադիսլավ
Իմ դասախոսներից մեկը ծանոթությունից անմիջապես հետո ասաց, որ կարող ենք կապ հաստատել իր հետ, եթե որեւէ դժվարություն ունենանք։
Առաջին դասից հետո նա ինձ եւ մեկ այլ օտարերկրացի ուսանողի զբոսանքի  տարավ համալսարանի շրջակայքում։ Պատմեց Օղակաձեւ այգու, Ռադիոտան շենքի պատմությունը եւ մի քանի լավ ճաշարան ցույց տվեց ։
20-րդ դարի հայոց պատմության մեր դասախոսն ամեն շաբաթ մեզ տանում է թանգարաններ։ Ոտքով ենք գնում, ճանապարհին շատ հետաքրքիր բաներ է պատմում քաղաքի մասին։
Մեկ այլ դասախոս աշխատում է Հայաստանի արդարադատության նախարարությունում։ Մի օր նա մեզ նախարարություն հրավիրեց, եւ դասն արեցինք հենց իր աշխատասենյակում՝ թեյ խմելով։ Այս ամենը շատ հաճելի է եւ մեզ համար անսովոր։ Հայաստանում բոլորը մեզ բարյացակամ են վերաբերվում։
Ժամանցը Հայաստանում
Միլանա
Մեր սիրելի ռեստորանը «Թուն Լահմաջո»-ն է։
Քանի որ ես համատեղում եմ աշխատանքն ու ուսումը, ազատ ժամանակ հիմնականում միայն հանգստյան օրերին են ունենում։ Վերջերս լեռներում էինք եւ նախատեսում ենք եւս մի քանի ճամփորդություն ունենալ։
Եղեգիսում կանգ առանք շատ գեղեցիկ հյուրանոցում։ Հյուրանոցի սեփականատերը մեզ գյուղ տարավ, որտեղ տեղացի երեխաների հետ սահնակ քշեցինք։ Շատ զվարճալի էր (ծիծաղում է – խմբ.):
Շատ եմ սիրում զբոսնել Երեւանում։ Իմ սիրելի վայրերն են Հյուսիսային պողոտան եւ «Հրազդան» մարզադաշտը։
Վլադի հետ Էջմիածին էինք գնացել եւ Մայր տաճարի մոտ հանդիպեցինք Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, որը մեզ օրհնեց։

Милана Костина, Лиза Нечаева, Виктория Оврамец и Владислав Ратушняк - студенты Санкт-Петербургского государственного университета. В Ереван они приехали в начале года - по программе студенческого обмена. До конца семестра они учатся в Ереванском государственном университете, пополняя знания на разных факультетах и кафедрах ЕГУ.
«В Армении я впервые и мне безумно нравится»
Милана Костина
Мне 21 год, в Санкт-Петербургском государственном университете я учусь на факультете истории искусств. В Ереване учусь на факультете истории ЕГУ, но у меня много дополнительных занятий, связанных с армянским искусством.
Милана Костина Милана Костина
В программе студенческого обмена было три этапа поступления, и, соответственно, три страны на выбор. Мне больше других была интересна Армения. Здесь я впервые и мне безумно нравится.
Лиза Нечаева
Мне 20 лет, учусь в Высшей школе журналистики СПбГУ, на кафедре медиа дизайна и фотографии.
Лиза Нечаева Лиза Нечаева
Для обучения по обмену я выбрала Армению, потому что искала страну с колоритной историей, где есть что прочувствовать.
Виктория Оврамец
Мне тоже 20 лет, мы с Лизой учимся на одном факультете. Параллельно работаю журналистом и из Еревана продолжаю совмещать работу с учебой.
Виктория Оврамец Виктория Оврамец
В Ереване учусь на двух факультетах – журналистики и истории. Вместе с Миланой и Лизой мы изучаем армянское искусство, психологию искусства и другие предметы, связанные с историей.
Владислав Ратушняк
Я учусь на факультете международной журналистики, и меня очень интересуют вопросы международных отношений и политики.
Владислав Ратушняк Владислав Ратушняк
К сожалению, на нашем факультете мы проходим эти предметы не в том объеме, в котором мне бы хотелось и именно по этой причине я решил изучать их и в других странах. Я выбрал Армению, и здесь мне очень интересно. Мои основные предметы - на факультете международных отношений ЕГУ. Также я взял несколько предметов на факультете журналистики.
Жизнь в общежитии и бытовые вопросы
Лиза
С девочками мы живем в одной комнате, в студенческом общежитии. К сожалению, есть некоторые бытовые сложности. Например, на весь этаж общая кухня, в которой работает только одна конфорка. Но проблемы с кухней компенсируются столовой, цены в которой достаточно демократичные.
Виктория
Наше общежитие ремонтировали в 2018 году. Там все красиво. Могу даже сказать, что она выглядит лучше, чем общежития во многих российских университетах.
Но есть и проблемы. Когда мы заехали в начале февраля, было ужасно холодно. Мы как-то затыкали окна, батареи грели очень слабо. Приходилось спать в свитерах, пока не раздобыли обогреватель.
Дружба с итальянцами и колумбийцем
Мы познакомились с группой итальянцев. Они, как и мы, приехали в Ереван по учебе. Один из них, Витторио, отлично знает русский, он будущий лингвист.
Мы между собой часто обсуждали, что хотим выучить итальянский и в дальнейшем, возможно, поехать учится в Италию. Вот так совпало (смеется – ред.).
Мы также встретили в Армении колумбийца, который идеально знает русский. Он родился в Колумбии, учился в Ростове-на-Дону и оттуда по обмену приехал в Армению.
Так что, у нас большая компания, в которой много разных людей, языков и национальностей (улыбается  – ред.).
«К нам все относятся по-доброму»
Владислав
Один из моих преподавателей сразу после знакомства сказал, что можем обращаться к нему, если будут какие-либо трудности.
После первого занятия он повел меня и другую иностранную студентку на прогулку в окрестностях университета. Рассказал нам историю Кольцевого сада, здания Дома радио, показал несколько хороших столовых.
Наша преподавательница по истории Армении XX века каждую неделю водит нас по музеям. Мы встречаемся с ней на кафедре и идем пешком, по дороге она рассказывает много интересного про город.
Другая преподавательница работает в министерстве юстиции Армении. Однажды она пригласила нас в министерство, и мы занимались прямо в ее кабинете, пили чай. Все это очень здорово и не очень привычно для нас. В Армении к нам все относятся по-доброму и это очень приятно.
Досуг в Армении
Милана
Нашим любимым рестораном стал «Тун лагмаджо».
Так как я совмещаю работу и учебу, свободное время в основном бывает только на выходных. Недавно мы были в горах, планируем еще несколько путешествий.
В Ехегисе мы остановились в очень красивом отеле. Были в восторге от гор и на следующий день познакомились с владельцем отеля, который повез нас в деревню, где мы катались с горы на санках с местными детьми. Было очень весело (смеется – ред.).
А я очень люблю гулять в Ереване. Мне нравится, что в городе много подъемов и спусков, что делает некоторые маршруты сложными. Из любимых мест у меня Северный проспект и стадион «Раздан».
А еще мы с Владом ездили в Эчмиадзин и случайно встретили у кафедрального собора Католикоса всех армян, который нас благословил.