Հայաստանը Doing Business-ում առաջադիմել է 5 կետով - Mediamax.am
Համաշխարհային բանկի «Doing Business 2017. Հավասար հնարավորություն բոլորի համար» զեկույցում Հայաստանը բարելավել է դիրքը 5 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:
Հայաստանը դյուրինացրել է գործարարությամբ զբաղվելը զեկույցում ընդգրկված երկու ոլորտում՝ վարկի ստացում եւ պայմանագրերի կիրարկում:
Մասնավորապես, երկիրն ուժեղացրել է վարկերի հասանելիությունը՝ ընդունելով գործարքների ապահովության մասին նոր օրենք, որով հիմնվել է շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքների ժամանակակից եւ կենտրոնացված գրանցամատյան, եւ բարելավել է իր՝ վարկերի մասով տեղեկատվական համակարգը՝ անձնական տվյալների պաշտպանության մասին նոր օրենքի ընդունմամբ:
Հայաստանը դյուրինացրել է նաեւ պայմանագրերի կիրարկումը՝ կամավոր հաշտարարությունը կանոնակարգող համապարփակ գլուխ ներդնելու եւ հաշտարարությունից օգտվելու նպատակով կողմերի համար ֆինանսական խթաններ հիմնելու արդյունքում:
Հայաստանը 1,47 կետով բարելավել է «հեռավորություն սահմանագծից» ցուցանիշը՝ անցյալ տարվա 73,63%-ից հասնելով 72,16%-ի:
Վերջինս ցույց է տալիս յուրաքանչյուր տնտեսության հեռավորությունը «սահմանագծից», որը զեկույցի ընտրանքում 2005-ից ի վեր ընդգրկված յուրաքանչյուր ցուցիչի մասով բոլոր տնտեսությունների համար լավագույն դրսեւորումն է:
Այս տարվա Doing Business զեկույցը գլխավորում են Նոր Զելանդիան, Սինգապուրն ու Հոնկոնգը:
Տարածաշրջանի չորս տնտեսություններ՝ Ղազախստանը (35-րդ տեղում), Բելառուսը (37-րդ), Սերբիան (47-րդ) եւ Վրաստանը (16-րդ), ըստ ձեռնարկված բարեփոխումների, բարելավողների լավագույն տասնյակում են:
Ռուսաստանը զեկույցում զբաղեցրել է 40-րդ, իսկ Ադրբեջանը՝ 65-րդ տեղը:
«Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանը շարունակաբար եղել է մեկ տնտեսության հաշվով բարեփոխումների միջին թվով ամենաբարձր տեղ զբաղեցնողը, որն ընթանում է բարձր եկամտով տնտեսությունների լավ գործելակերպի ներդրման ուղղությամբ»,- նշել է Doing Business ծրագրի ղեկավար Ռիտա Ռամալհոն:
Այս տարվա զեկույցն առաջին անգամ ներառում է գենդերային չափում երեք ցուցանիշներում՝ բիզնես սկսելը, գույքի գրանցումը եւ պայմանագրերի կիրարկումը: Եվրոպա եւ Կետրոնական Ասիա տարածաշրջանը միակն է, որտեղ զեկույցով գնահատվող ոլորտներում կանանց համար արգելքներ չկան. տարածաշրջանի յուրաքանչյուր տնտեսությունում կանայք կարող են գործ սկսել այնպես, ինչպես տղամարդիկ:

Armenia moves up by 5 ranks in Doing Business - Mediamax.am
Armenia has moved up by 5 ranks in the World Bank Group’s Doing Business 2017: Equal Opportunity for All report, taking the 38th place on the list of 190 countries.
Armenia has facilitated business making in two spheres indicated in the report: access to credit and enforcing contracts.
In particular, Armenia strengthened access to credit, adopting new law on transaction security, which established a modern and unified collateral registry, and improved its credit information system by adopting a new law on personal data protection.
Armenia also made enforcing contracts easier by introducing a consolidated chapter regulating voluntary mediation and by establishing financial incentives for the parties to attempt mediation.
Armenia improved its “distance to frontier score” (DTF) score by 1.47 points, moving up to 73.63% from last year’s 72.16%.
DTF shows each economy’s distance to frontier score for regulatory efficiency, which has been included in the report since 2005 as the best score for all indicators of the economies reviewed in the report.
This year’s Doing Business report leaders are New Zealand, Singapore and Hong Kong.
Four economies of the region – Kazakhstan (on the place 35), Belarus (37), Serbia (47) and Georgia (16) place among top 10 improvers, based on reforms undertaken.
Russia took the 40th place in the report, and Azerbaijan took the 65th.
“Europe and Central Asia has consistently been the region with the highest average number of reforms per economy and it is moving towards having the same good practices in place as the high-income economies,” noted Rita Ramalho, Manager of the Doing Business project.
For the first time, this year’s report gives prominence to gender equality issues, expanding three indicators—starting a business, registering property and enforcing contracts. Europe and Central Asia are the only regions where women face no obstacles in the spheres reviewed by the report – in every economy of the region women can start a business the same as men.