Հայաստանը Doing Business-ում առաջադիմել է 5 կետով - Mediamax.am
Համաշխարհային բանկի «Doing Business 2017. Հավասար հնարավորություն բոլորի համար» զեկույցում Հայաստանը բարելավել է դիրքը 5 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:
Հայաստանը դյուրինացրել է գործարարությամբ զբաղվելը զեկույցում ընդգրկված երկու ոլորտում՝ վարկի ստացում եւ պայմանագրերի կիրարկում:
Մասնավորապես, երկիրն ուժեղացրել է վարկերի հասանելիությունը՝ ընդունելով գործարքների ապահովության մասին նոր օրենք, որով հիմնվել է շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքների ժամանակակից եւ կենտրոնացված գրանցամատյան, եւ բարելավել է իր՝ վարկերի մասով տեղեկատվական համակարգը՝ անձնական տվյալների պաշտպանության մասին նոր օրենքի ընդունմամբ:
Հայաստանը դյուրինացրել է նաեւ պայմանագրերի կիրարկումը՝ կամավոր հաշտարարությունը կանոնակարգող համապարփակ գլուխ ներդնելու եւ հաշտարարությունից օգտվելու նպատակով կողմերի համար ֆինանսական խթաններ հիմնելու արդյունքում:
Հայաստանը 1,47 կետով բարելավել է «հեռավորություն սահմանագծից» ցուցանիշը՝ անցյալ տարվա 73,63%-ից հասնելով 72,16%-ի:
Վերջինս ցույց է տալիս յուրաքանչյուր տնտեսության հեռավորությունը «սահմանագծից», որը զեկույցի ընտրանքում 2005-ից ի վեր ընդգրկված յուրաքանչյուր ցուցիչի մասով բոլոր տնտեսությունների համար լավագույն դրսեւորումն է:
Այս տարվա Doing Business զեկույցը գլխավորում են Նոր Զելանդիան, Սինգապուրն ու Հոնկոնգը:
Տարածաշրջանի չորս տնտեսություններ՝ Ղազախստանը (35-րդ տեղում), Բելառուսը (37-րդ), Սերբիան (47-րդ) եւ Վրաստանը (16-րդ), ըստ ձեռնարկված բարեփոխումների, բարելավողների լավագույն տասնյակում են:
Ռուսաստանը զեկույցում զբաղեցրել է 40-րդ, իսկ Ադրբեջանը՝ 65-րդ տեղը:
«Եվրոպա եւ Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանը շարունակաբար եղել է մեկ տնտեսության հաշվով բարեփոխումների միջին թվով ամենաբարձր տեղ զբաղեցնողը, որն ընթանում է բարձր եկամտով տնտեսությունների լավ գործելակերպի ներդրման ուղղությամբ»,- նշել է Doing Business ծրագրի ղեկավար Ռիտա Ռամալհոն:
Այս տարվա զեկույցն առաջին անգամ ներառում է գենդերային չափում երեք ցուցանիշներում՝ բիզնես սկսելը, գույքի գրանցումը եւ պայմանագրերի կիրարկումը: Եվրոպա եւ Կետրոնական Ասիա տարածաշրջանը միակն է, որտեղ զեկույցով գնահատվող ոլորտներում կանանց համար արգելքներ չկան. տարածաշրջանի յուրաքանչյուր տնտեսությունում կանայք կարող են գործ սկսել այնպես, ինչպես տղամարդիկ:

Позиции Армения в Doing Business выросли на 5 пунктов - Mediamax.am
В докладе Всемирного банка «Ведение бизнеса 2017: Равные возможности для всех» позиции Армении улучшились на 5 пунктов. Страна занимает 38-е место в списке 190 стран мира.
В Армении стало проще заниматься бизнесом с точки зрения двух критериев, учитываемых в рейтинге: получение кредита  и реализация договоров.
В частности, доступность кредитов была повышена благодаря новому закону о гарантировании сделок, по которой принят современный и централизованный реестр по гарантированным правам на движимое имущество. Также улучшена система информирования по кредитам благодаря принятию нового закона о защите персональных данных.
В Армении упрощена также реализация договоров в результате введения полноценной статьи, регламентирующей добровольное примирение и создание финансовых стимулов для сторон, идущих на примирение.
В этом году рейтинг в докладе возглавляют Новая Зеландия, Сингапур и Гонконг.
Четыре страны в регионе вошли в десятку мировых лидеров по улучшению деловой среды по количеству проведенных реформ: Грузия (16-е место), Казахстан (35-е место), Беларусь (37-е место) и Сербия (47-е место).
Россия в списке заняла 40-е место, а Азербайджан – 65.
«Европа и Центральная Азия постоянно являются регионом с наибольшим среднестатистическим числом реформ, приходящихся на страны региона, и в настоящее время этот регион постепенно достигает лучших практик мирового передового опыта, которые отмечаются в странах с высоким уровнем дохода», - заявил руководитель проекта «Ведение бизнеса» сказала Рита Рамальо.
В этом году в исследование «Ведение бизнеса» были включены гендерные показатели в три индикатора: «Создание предприятий», «Регистрации собственности» и «Обеспечение исполнения контрактов». Регион Европы и Центральной Азии является единственным, где не создается препятствий для ведения бизнеса женщинами в областях, которые исследуются в докладе: в каждой стране региона процесс создания предприятия является одинаковым как для мужчин, так и для женщин.