Սիրիահայերին աջակցելու համար ՀՀ-ն պետք է ծրագիր մշակի
Երեւան: Մեդիամաքս: Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը կարծում է, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է Սիրիայում ապրող հայերին օգնելու Հստակ ծրագիր մշակի՝ միջազգային կազմակերպություններին ներկայացնելու համար:
«Հիմա ճգնաժամային վիճակ է եւ եթե Հալեպի վիճակը նման կերպ շարունակվի, հաջորդ մի քանի ամիսներին ավելի վատ է լինելու»,- ասել է Մեդիամաքսի զրուցակիցը:
Ռազմիկ Փանոսյանն ընդգծել է, որ «պետք է անհապաղ աջակցություն տրամադրվի այն սիրիահայերին, որոնք ցանկանում են գալ Հայաստան»:
«Մենք փորձում ենք աջակցել թե՛ Սիրիայում ապրող, թե՛ Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին: Աշխատում ենք Սփյուռքի նախարարության եւ ՄԱԿ-ի հաստատությունների հետ»,- ասել է նա:
Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի ներկայացուցիչը նշել է, որ «հինգ տարի պատերազմական վիճակում ապրող սիրիահայերի վիճակը իրոք բարդ է, եւ դժվար է ասել, թե ինչ կլինի, եւ որն է ճիշտ լուծումը»:
Ս.թ. փետրվարին Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Եվրոպական Միության Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին խոսել էր այն մասին, թե արդյո՞ք Հայաստանը կարող է ԵՄ-ի հետ բանակցել որեւէ փաթեթի շուրջ, որի նպատակը կլինի օգնել Սիրիայից Հայաստան եկած մարդկանց եւ նոր աշխատատեղեր ստեղծել նրանց համար.
«Եվրոպայում հանրային կարծիքը չափազանց հաճախ է մոռանում, որ մենք միակը չենք, ում վրա ազդել է փախստականների ներկայիս ճգնաժամը. Հայաստանի նման փոքր երկրները մեծ համերաշխություն են ցուցաբերում այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր փախչում են պատերազմից եւ ավերածությունից։ Պաշտպանությանն ու ինտեգրմանն ուղղված ձեր ջանքերը հուշում են մեզ, որ հարուստ եւ ուժեղ Եվրոպան չպետք է վախենա ընդունել մեր սիրիացի բարեկամներին։ Ինչպես գիտեք, ԵՄ-ն եւ ես անձամբ առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում հակամարտությանը վերջ դնելու, ինչպես նաեւ սիրիացի փախստականների ամբողջ սերունդների պատերազմի եւ հուսահատության զոհ չդարձնելու համար։ Անցյալ ամիս Լոնդոնում մենք հայտարարեցինք, որ 3 միլիարդ եվրո ենք հատկացնում՝ ի աջակցություն հայրենիքում եւ արտասահմանում գտնվող սիրիացիների։ Մենք ֆինանսավորում ենք մի շարք կրթական ծրագրեր, աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ փախստականներին ընդունող համայնքների աջակցությանն ուղղված նախագծեր։ Մենք կապահովենք այդ աջակցության միջոցների մի մասի ներդրումը ձեր կողմից այդ գործողություններին մեծահոգաբար միանալու ջանքերին»։

Армения должна разработать план помощи сирийским армянам
Ереван/Медиамакс/. Директор отдела армянских общин фонда «Галуст Гюльбенкян» Размик Паносян считает, что правительству Армении нужно разработать конкретную программу помощи сирийским армянам для представления международным организациям.
«Сейчас там кризисная ситуация, и если положение в Алеппо останется без изменений, следующие несколько месяцев будут еще тяжелее», - сказал собеседник Медиамакс.
Размик Паносян подчеркнул, что «сирийским армянам, которые хотят выехать в Армению, немедленно должна быть предоставлена помощь».
«Мы пытаемся поддержать сирийских армян, как тех, кто живет в Сирии, так и тех, кто переехал в Армению. Мы работаем с министерством диаспоры  структурами ООН», - сказал он.
Представитель фонда «Галуст Гюльбенкян» отметил, что «положение сирийских армян, которые уже пять лет живут в условиях войны, действительно тяжелое, и сложно сказать, что будет дальше, и какое решение является верным».
В феврале текущего года Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини в эксклюзивном интервью Медиамакс ответила на вопрос о том, может ли Армения вести переговоры с ЕС вокруг программы, нацеленной на помощь переехавшим в Армению сирийским армянам и создание для них рабочих мест:
«Европейское общественное мнение часто забывает, что кризис беженцев затрагивает не только нас: малые страны, как Армения, демонстрируют огромную солидарность с теми, кто бежит от войны и разрушений. Ваши усилия по предоставлению им защиты и возможности интеграции в общество говорят нам о том, что богатая и сильная Европа не может бояться принимать наших сирийских друзей. Как вы знаете, ЕС и я лично прилагаем максимум усилий для того, чтобы покончить с этим конфликтом, но и для того, чтобы не потерять целое поколение сирийских беженцев. В прошлом месяце в Лондоне мы объявили, что выделяем 3 миллиарда евро для сирийцев в их собственной стране и за рубежом. Мы финансируем целый ряд проектов в области образования, создания рабочих мест, а также для поддержки стран, принимающих беженцев. Мы обязательно проследим за тем, чтобы часть этих средств была направлена вам в поддержку вашей щедрой солидарности».