Միխայիլ Զադորնովը դրական ակնկալիքներ ունի ՀՀ վարչապետից
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎՏԲ 24 Բանկի Նախագահ, Վարչության Նախագահ Միխայիլ Զադորնովն այսօր ասել է, որ դրական ակնկալիքներ ունի ՀՀ նոր կառավարությունից եւ վարչապետ Կարեն Կարապետյանից:
Այս մասին Միխայիլ Զադորնովն ասել է այսօր Երեւանում կայացած ասուլիսում՝ պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին:
«Սպասելիքները դրական են` ելնելով նոր կառավարության կազմից, որոնք համեմատաբար երիտասարդ, բիզնես-ուղղվածությամբ մարդիկ են եւ ունեն բազմազան փորձ: Նրանց միայն անհրաժեշտ կլինի հարմարվել բյուրոկրատական գործընթացներին, ինչը հեշտ գործ չէ: Ուսումնասիրել եմ նոր նախարարների կենսագրությունները. նրանցից շատերն աշխատել են խոշոր ընկերություններում, ինչը կհեշտացնի նրանց համար այդ անցումը»,- ասել է նա:
Միխայիլ Զադորնովը տեղեկացրել է, որ այսօր հանդիպում է ունենալու ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ, որի ընթացքում ներկայացնելու է բանկի ծրագրերը, իսկ վարչապետից ակնկալելու է ստանալ տեղեկություններ կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների, պետական նոր ծրագրերի ուղղվածության վերաբերյալ:
Բացի այդ, ՎՏԲ 24 Բանկի ղեկավարը նշել է, որ պատրաստվում է Կարեն Կարապետյանին ներկայացնել իրենց տեսակետը ՀՀ դատական համակարգի վերաբերյալ, որը Հայաստանի «թույլ տեղն է»:
«Հայաստանն ունի լավ տնտեսական բլոկ, ակտիվ գործում է Կենտրոնական բանկը, սակայն խնդիրներ կան դատական համակարգում»,- նշել է Միխայիլ Զադորնովը:

У Михаила Задорнова положительные ожидания от нового премьера
Ереван /Медиамакс/. Президент, председатель правления Банка ВТБ 24 Михаил Задорнов сказал сегодня, что у него положительные ожидания от нового правительства и премьер-министра Армении.
Михаил Задорнов сказал об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос Медиамакс.
«Ожидания положительные, исходя из состава нового правительства, члены которого – сравнительно молодые, бизнес ориентированные люди с богатым опытом. Им потребуется только привыкнуть к бюрократическим процессам, что нелегко. Я изучил биографию новых министров: многие из них работали в крупных компаниях, что упростит для них этот переход»,- сказал он.
Михаил Задорнов сообщил, что сегодня встретится с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном. На встрече он намерен рассказать премьеру о планах банка, а в ответ надеется получить информацию о структурных изменениях в правительстве и направленности новых государственных программ.
Кроме того, глава Банка ВТБ 24 отметил, что собирается представить Карену Карапетяну свою позицию относительно судебной системы Армении, которая является «слабым местом» страны.
«В Армении хороший экономический блок, активно работает Центральный банк, но есть проблемы с судебной системой»,- отметил Михаил Задорнов.