Մեկնարկում է «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) եւ Դիլիջանի զարգացման (Dilijan Development Foundation) հիմնադրամներն ազդարարում են «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» (Dilijan Arts Observatory) նախագծի մեկնարկը:
Փորձարարական միջդիսցիպլինար հետազոտական այս նախագծի խնդիրը մշակույթի եւ բարձրագույն կրթության հանդեպ նոր մոտեցումների մշակումն է Դիլիջանում: Լինելով Հայաստանում Dilijan Art Initiative-ի շրջանակում կազմակերպված միջազգային առաջին նշանակալի մշակութային միջոցառումը՝ «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծն օգոստոսի 22-ից սեպտեմբերի 11-ը քաղաքում կհամախմբի նկարիչների, մշակութաբանների ու էկոլոգների՝ տարբեր երկրներից:
Dilijan Art Initiative-ը համալիր նախագիծ է՝ միտված աջակցելու Դիլիջանի եւ Հայաստանի մշակույթը երկրի սահմաններից դուրս ներկայացնելուն: Ի թիվս այլ աշխատանքների՝ նախատեսվում է ցուցահանդեսների կազմակերպում եւ հայկական սփյուռքի նկարիչների աշխատանքների ներկայացում համաշխարհային առաջատար մշակութային հարթակներում ու կարեւորագույն միջոցառումներում:
Dilijan Art Initiative-ի աջակցությամբ՝ Վենետիկի 56-րդ բիենալեին ստեղծվել է «Հայություն» խորագրով հայկական տաղավարը, որն արժանացել էր միջազգային հեղինակավոր այս ցուցահանդեսի գլխավոր՝ «Ոսկե առյուծ» մրցանակին, ինչպես նաեւ ներկայացվել էր Հայկական ծրագիր Ստամբուլի 15-րդ բիենալեին՝ նվիրված հայ ժողովրդի պատմության ուսումնասիրությանը ժամանակակից Թուրքիայում եւ Ցեղասպանության ողբերգությանը:
Dilijan Art Initiative-ում ներառված «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը կյանքի է կոչվել UWC Dilijan քոլեջի, RVVZ եւ IDeA բարեգործական հիմնադրամների հիմնադիրներ, DDF հիմնադրամի համահիմնադիրներ, բարեգործներ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնեբենդի, ինչպես նաեւ DDF հիմնադրամի համահիմնադիր եւ Adibekian Family Foundation for Advancement (AFFA) հիմնադրամի հիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանի աջակցությամբ:
«Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը մշակել է թանգարանային համակարգող եւ անթրոպոլոգ Կլեմենտին Դելիսը: Արվեստի տեսաբաններն ու արվեստը գործնականում կիրառողները կմիավորեն իրենց ջանքերը Դիլիջան քաղաքում եւ նրա շրջակայքում անցկացվելիք դաշտային գիտական հետազոտությունների ընթացքում:
Այդ աշխատանքներին ակտիվորեն կներգրավվեն նաեւ տեղի բնակիչները: Հետազոտության նպատակն է նկարագրել տեղի ժողովրդական սովորություններն ու բացահայտել աշխարհընկալման առանձնահատկությունները:
Դաշտային աշխատանքի առանցքային թեմաներն են՝ ոճ, արհեստներ, գրաֆիկա, երաժշտություն (այդ թվում՝ երգահանություն) եւ աստղագիտություն, խորհրդային շրջանի ճարտարապետություն եւ դիզայն, ուտեստների պատրաստում, վայրի բնություն, բուսաբանություն եւ տարածքին բնորոշ եզակի մթերքներ:
Աստղադիտարանը կկազմակեպվի Դիլիջանում եւ շրջակա գյուղերում, իսկ որպես նախագծի գրասենյակ կծառայի ճարտարապետական տեսանկյունից ակնառու, խորհրդային շրջանում հայտնի «Իմպուլս» գործարանի մասնաշենքը: Ժամանակին, քանի դեռ գործարանը չէր մասնավորեցվել, այստեղ էլեկտրոնային արտադրանքի ստեղծման վրա աշխատում էին 4000 աշխատակիցներ:
Սեպտեմբրի 10-11-ի հանգստյան օրերին Դիլիջանում կանցկացվի բաց միջոցառում, որի ընթացքում կներկայացվեն ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ մատուցման տարբեր ձեւերով, այդ թվում` սիմֆոնիկ համերգի, ուտեստների տոնակատարության, ելույթների ու ցուցահանդեսների միջոցով: Տեղի կունենա միջազգային կլոր սեղան, որտեղ կքննարկվի արվեստի եւ կենցաղային հմտությունների դպրոցի ձեւավորման խնդիրն ապագայում:
Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանի արդյունքները կներկայացվեն նաեւ Եվրոպայի առաջատար գեղարվեստական թանգարաններում՝ Բեռլինի Ժամանակակից արվեստի ազգային պատկերասրահում 2017թ. նոյեմբերին եւ Փարիզի Ժորժ Պոմպիդուի  արվեստի ու մշակույթի ազգային կենտրոնում՝ 2018թ. ամռանը:
«Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանը IDeA եւ Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամների հերթական նածագիծն է՝ միտված քաղաքի զարգացմանն ու մշակութային նորացմանը՝ կրթության միջոցով: Observatory-ի միջոցով Դիլիջանում կկազմակերպվեն ստեղծագործական արհեստանոցներ, դասախոսություններ եւ միջդիսցիպլինար հետազոտական նախագծեր: Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանին մասնակցելու նպատակով կհավաքվեն տարբեր ոլորտներում ճանաչված պրոֆեսիոնալներ՝ շատ երկրներից, որպեսզի Հայաստանը  նրանց առջեւ բացի դեպի իր բազմադարյա մշակույթ տանող դռները: Ինքս անհամբերությամբ կսպասեմ, թե երբ հասարակության դատին կհանձնվեն միջդիսցիպլինար այս կարեւոր հետազոտությունների արդյունքները»,- ասել է IDeA հիմնադրամի հիմնադիր Վերոնիկա Զոնեբենդը:
«Ես ուրախ եմ, որ մասնակցում եմ այս նախագծին: 2009 թվականին, երբ առաջին անգամ եկա Հայաստան, որպեսզի հանդիպեմ նկարիչներին ու հասարակական ակտիվիստներին, ինձ հիացրեց նրանց անբեկանելի դիրքորոշումը: Դա չափազանց կարեւոր է  Dilijan Arts Observatory-ի, ինչպես նաեւ ողջ Հայաստանի՝ որպես միջազգային մշակութային հարթակի համար: Եվ հիմա նշանավոր այդ նկարիչներից ու գիտնականներից շատերը կժամանեն Հայաստան՝ մասնակցելու մեր այս նախագծին: Հուսով եմ, որ մեր քննարկումների արդյունքում կծնվեն ոչ մեկ մոդել ու հեռանկարային գաղափարներ, որոնք հնարավոր կլինի կիրառել հետագա զարգացման համար»,- նշել է Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանի համակարգող Կլիմենտին Դելիսը:
Adibekian Family Foundation for Advancement հիմնադրամի հիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանն էլ նկատել է, որ երկու տարի առաջ Դիլիջանը դարձել է Հայաստանի նոր կրթական կենտրոն, որի նշանակությունը գնահատվում է միջազգային մակարդակում:
«Այսօր այս գեղատեսիլ քաղաքը արվեստի եւ մշակույթի կենտրոն դառնալու նոր դերակատարում է ստանձնում, եւ դրան ուղղված առաջին նախագիծը նկարիչների, պատմաբանների ու հետազոտողների է համախմբում աշխարհի 14 երկրից: Ուրախ ենք, որ Դիլիջանի զարգացման գործընթացում մեր յուրաքանչյուր քայլը կապվում է բացառիկ, սոցիալական նշանակություն ունեցող նախագծերի ստեղծման ու ամբողջ աշխարհից տաղանդավոր անձանց ներգրավման հետ, իսկ դա նշանակում է, որ այս քաղաքը հրաշալի ապագա ունի»,- ասել է Գագիկ Ադիբեկյանը:

Dilijan Arts Observatory project is launched
Yerevan/Mediamax/. IDeA (Initiatives for Development of Armenia) Foundation and Dilijan Development Foundation (DDF) announce the launch of the Dilijan Arts Observatory.
This experimental interdisciplinary think tank aims to develop new models for art practice and higher education in Dilijan. The first major international art event in Armenia organised by the Dilijan Art Initiative, the Observatory will bring together an international group of artists, cultural historians and environmental scientists to Armenia from 22 August – 11 September 2016.
Dilijan Art Initiative is a complex project that seeks to promote Dilijan and Armenian culture internationally. Among other initiatives, this project will support for the presentation of work by artists from the Armenian diaspora in the world’s leading exhibitions and major cultural events.
Dilijan Art Initiative supported Armenity/Hayoutioun; the National Pavilion of the Republic of Armenia at the 56th Venice Biennale, which was awarded the Golden Lion, the highest possible honour for a national pavilion, and the Armenian programme at the 14th Istanbul Biennial devoted to the research of Armenian history and trauma in contemporary Turkey.
Dilijan Arts Observatory, which is a part of the Dilijan Art Initiative project, is supported by philanthropists Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, Founders of the United World College Dilijan, RVVZ and IDeA charitable foundations, and Co-Founders of DDF, as well as another DDF Co-Founder Gagik Adibekyan, who is also the Founder of Adibekyan Family Foundation for Advancement.
The Dilijan Arts Observatory has been devised by international curator and anthropologist Clémentine Deliss. It will bring together a group of historians and practitioners to undertake fieldwork in the town, working closely with its citizens and identifying local wisdom or folkways.
Fieldwork activities will include investigating style, crafts, graphics; music, composition and astronomy; Soviet architecture and design; culinary knowledge; wilderness, botany and future products for survival.
The Observatory will take place in Dilijan and neighbouring villages, adopting the former Soviet Impuls electronics factory in Dilijan as its headquarters. A classic example of Soviet industrial architecture, 4000 employees once worked in the Impuls Factory under the order of the Soviet Defence Ministry, before it was privatised.
On 10th and 11th September 2016, a two-day public event will be held in Dilijan, presenting the results with a series of events, including an all-night symphony, culinary festivities, performances and exhibitions. An international round-table debate on a future academy for art and life practices will also take place.
The outcome of the Dilijan Arts Observatory will feature in exhibitions at the leading national art museums in Europe: the National Gallery of Contemporary Art, Berlin, in November 2017, and the Centre Georges Pompidou, Paris, in summer 2018.
“Dilijan Arts Observatory is another project of IDeA Foundation and Dilijan Development Foundation aimed at driving Dilijan’s urban and cultural regeneration through education. Dilijan Arts Observatory will include workshops, lectures and interdisciplinary research projects in Dilijan. The Observatory will bring together individuals – each of whom is leading in their field – from a broad range of backgrounds, experiences and countries, to experience the cultural offer of Armenia. I look forward with anticipation to understanding and learning what will be uncovered by this important project,” said Co-Founder of IDeA Foundation Veronika Zonabend.
“I’m delighted to be part of this project. In 2009, when I first came to Armenia to meet artists and activists, I really valued their radical position. It’s hugely significant for the Dilijan Arts Observatory, and for Armenia as an international platform, that so many of these leading artists and researchers are now travelling to take part in our project. I hope that our dialogue will produce new models and prototypes for the future,” noted Curator of the Dilijan Arts Observatory Clémentine Deliss.
Founder of the Adibekyan Family Foundation for Advancement Gagik Adibekyan noted that two years ago Dilijan became Armenia’s new educational centre, the importance of which has been recognised internationally.
“This ancient and picturesque town will also become a centre of art and culture, as the project brings together artists, historians and researchers from 14 countries. We are glad that every step we take to develop Dilijan has to do with creating unique, socially significant projects that attract talented people from all over the world. That means that this town has a promising future,” Gagik Adibekyan said.