Մեկնարկում է «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) եւ Դիլիջանի զարգացման (Dilijan Development Foundation) հիմնադրամներն ազդարարում են «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» (Dilijan Arts Observatory) նախագծի մեկնարկը:
Փորձարարական միջդիսցիպլինար հետազոտական այս նախագծի խնդիրը մշակույթի եւ բարձրագույն կրթության հանդեպ նոր մոտեցումների մշակումն է Դիլիջանում: Լինելով Հայաստանում Dilijan Art Initiative-ի շրջանակում կազմակերպված միջազգային առաջին նշանակալի մշակութային միջոցառումը՝ «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծն օգոստոսի 22-ից սեպտեմբերի 11-ը քաղաքում կհամախմբի նկարիչների, մշակութաբանների ու էկոլոգների՝ տարբեր երկրներից:
Dilijan Art Initiative-ը համալիր նախագիծ է՝ միտված աջակցելու Դիլիջանի եւ Հայաստանի մշակույթը երկրի սահմաններից դուրս ներկայացնելուն: Ի թիվս այլ աշխատանքների՝ նախատեսվում է ցուցահանդեսների կազմակերպում եւ հայկական սփյուռքի նկարիչների աշխատանքների ներկայացում համաշխարհային առաջատար մշակութային հարթակներում ու կարեւորագույն միջոցառումներում:
Dilijan Art Initiative-ի աջակցությամբ՝ Վենետիկի 56-րդ բիենալեին ստեղծվել է «Հայություն» խորագրով հայկական տաղավարը, որն արժանացել էր միջազգային հեղինակավոր այս ցուցահանդեսի գլխավոր՝ «Ոսկե առյուծ» մրցանակին, ինչպես նաեւ ներկայացվել էր Հայկական ծրագիր Ստամբուլի 15-րդ բիենալեին՝ նվիրված հայ ժողովրդի պատմության ուսումնասիրությանը ժամանակակից Թուրքիայում եւ Ցեղասպանության ողբերգությանը:
Dilijan Art Initiative-ում ներառված «Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը կյանքի է կոչվել UWC Dilijan քոլեջի, RVVZ եւ IDeA բարեգործական հիմնադրամների հիմնադիրներ, DDF հիմնադրամի համահիմնադիրներ, բարեգործներ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնեբենդի, ինչպես նաեւ DDF հիմնադրամի համահիմնադիր եւ Adibekian Family Foundation for Advancement (AFFA) հիմնադրամի հիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանի աջակցությամբ:
«Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարան» նախագիծը մշակել է թանգարանային համակարգող եւ անթրոպոլոգ Կլեմենտին Դելիսը: Արվեստի տեսաբաններն ու արվեստը գործնականում կիրառողները կմիավորեն իրենց ջանքերը Դիլիջան քաղաքում եւ նրա շրջակայքում անցկացվելիք դաշտային գիտական հետազոտությունների ընթացքում:
Այդ աշխատանքներին ակտիվորեն կներգրավվեն նաեւ տեղի բնակիչները: Հետազոտության նպատակն է նկարագրել տեղի ժողովրդական սովորություններն ու բացահայտել աշխարհընկալման առանձնահատկությունները:
Դաշտային աշխատանքի առանցքային թեմաներն են՝ ոճ, արհեստներ, գրաֆիկա, երաժշտություն (այդ թվում՝ երգահանություն) եւ աստղագիտություն, խորհրդային շրջանի ճարտարապետություն եւ դիզայն, ուտեստների պատրաստում, վայրի բնություն, բուսաբանություն եւ տարածքին բնորոշ եզակի մթերքներ:
Աստղադիտարանը կկազմակեպվի Դիլիջանում եւ շրջակա գյուղերում, իսկ որպես նախագծի գրասենյակ կծառայի ճարտարապետական տեսանկյունից ակնառու, խորհրդային շրջանում հայտնի «Իմպուլս» գործարանի մասնաշենքը: Ժամանակին, քանի դեռ գործարանը չէր մասնավորեցվել, այստեղ էլեկտրոնային արտադրանքի ստեղծման վրա աշխատում էին 4000 աշխատակիցներ:
Սեպտեմբրի 10-11-ի հանգստյան օրերին Դիլիջանում կանցկացվի բաց միջոցառում, որի ընթացքում կներկայացվեն ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ մատուցման տարբեր ձեւերով, այդ թվում` սիմֆոնիկ համերգի, ուտեստների տոնակատարության, ելույթների ու ցուցահանդեսների միջոցով: Տեղի կունենա միջազգային կլոր սեղան, որտեղ կքննարկվի արվեստի եւ կենցաղային հմտությունների դպրոցի ձեւավորման խնդիրն ապագայում:
Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանի արդյունքները կներկայացվեն նաեւ Եվրոպայի առաջատար գեղարվեստական թանգարաններում՝ Բեռլինի Ժամանակակից արվեստի ազգային պատկերասրահում 2017թ. նոյեմբերին եւ Փարիզի Ժորժ Պոմպիդուի  արվեստի ու մշակույթի ազգային կենտրոնում՝ 2018թ. ամռանը:
«Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանը IDeA եւ Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամների հերթական նածագիծն է՝ միտված քաղաքի զարգացմանն ու մշակութային նորացմանը՝ կրթության միջոցով: Observatory-ի միջոցով Դիլիջանում կկազմակերպվեն ստեղծագործական արհեստանոցներ, դասախոսություններ եւ միջդիսցիպլինար հետազոտական նախագծեր: Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանին մասնակցելու նպատակով կհավաքվեն տարբեր ոլորտներում ճանաչված պրոֆեսիոնալներ՝ շատ երկրներից, որպեսզի Հայաստանը  նրանց առջեւ բացի դեպի իր բազմադարյա մշակույթ տանող դռները: Ինքս անհամբերությամբ կսպասեմ, թե երբ հասարակության դատին կհանձնվեն միջդիսցիպլինար այս կարեւոր հետազոտությունների արդյունքները»,- ասել է IDeA հիմնադրամի հիմնադիր Վերոնիկա Զոնեբենդը:
«Ես ուրախ եմ, որ մասնակցում եմ այս նախագծին: 2009 թվականին, երբ առաջին անգամ եկա Հայաստան, որպեսզի հանդիպեմ նկարիչներին ու հասարակական ակտիվիստներին, ինձ հիացրեց նրանց անբեկանելի դիրքորոշումը: Դա չափազանց կարեւոր է  Dilijan Arts Observatory-ի, ինչպես նաեւ ողջ Հայաստանի՝ որպես միջազգային մշակութային հարթակի համար: Եվ հիմա նշանավոր այդ նկարիչներից ու գիտնականներից շատերը կժամանեն Հայաստան՝ մասնակցելու մեր այս նախագծին: Հուսով եմ, որ մեր քննարկումների արդյունքում կծնվեն ոչ մեկ մոդել ու հեռանկարային գաղափարներ, որոնք հնարավոր կլինի կիրառել հետագա զարգացման համար»,- նշել է Դիլիջանի արվեստների աստղադիտարանի համակարգող Կլիմենտին Դելիսը:
Adibekian Family Foundation for Advancement հիմնադրամի հիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանն էլ նկատել է, որ երկու տարի առաջ Դիլիջանը դարձել է Հայաստանի նոր կրթական կենտրոն, որի նշանակությունը գնահատվում է միջազգային մակարդակում:
«Այսօր այս գեղատեսիլ քաղաքը արվեստի եւ մշակույթի կենտրոն դառնալու նոր դերակատարում է ստանձնում, եւ դրան ուղղված առաջին նախագիծը նկարիչների, պատմաբանների ու հետազոտողների է համախմբում աշխարհի 14 երկրից: Ուրախ ենք, որ Դիլիջանի զարգացման գործընթացում մեր յուրաքանչյուր քայլը կապվում է բացառիկ, սոցիալական նշանակություն ունեցող նախագծերի ստեղծման ու ամբողջ աշխարհից տաղանդավոր անձանց ներգրավման հետ, իսկ դա նշանակում է, որ այս քաղաքը հրաշալի ապագա ունի»,- ասել է Գագիկ Ադիբեկյանը:

Стартует проект Dilijan Arts Observatory - Mediamax.am
Задача этого экспериментального междисциплинарного исследовательского проекта – разработка новых подходов в искусстве и высшем образовании в Дилижане. Будучи первым значимым международным художественным мероприятием, организованным в рамках Dilijan Art Initiative в Армении, Dilijan Arts Observatory с 22 августа по 11 сентября соберет в городе художников, культурологов и экологов из разных стран.
Dilijan Art Initiative – это комплексный проект, нацеленный на продвижение культуры Дилижана и Армении за пределами страны, среди прочего предусматривающий организацию выставок и презентаций художников армянской диаспоры на ведущих мировых культурных площадках и мероприятиях.
При поддержке Dilijan Art Initiative на 56-й Венецианской биеннале был создан павильон «Армянство», удостоенный главного приза этой престижной международной выставки – Золотого Льва, а также была представлена Армянская программа на XIV Стамбульской биеннале, посвященная исследованию истории армянского народа в современной Турции и трагедии геноцида.
Входящий в Dilijan Art Initiative проект Dilijan Arts Observatory осуществлен при поддержке филантропов Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд, являющихся учредителями международной школы UWC Dilijan, благотворительных фондов RVVZ и IDeA и соучредителями фонда DDF, а также Гагика Адибекяна, соучредителя DDF и основателя фонда Adibekyan Family Foundation for Advancement.
Проект Dilijan Arts Observatory разработан музейным куратором и антропологом Клементин Делис. Теоретики и практики искусства объединят свои усилия в ходе полевых научных исследований города Дилижана и его окрестностей, к которому будут активно привлекаться местные жители.
Цель исследований – выявить и описать местные народные обычаи и мировоззрение.
Полевая работа сосредоточится на таких темах, как стиль, ремесла, графика, музыка (в том числе сочинительство) и астрономия, архитектура советского периода и дизайн, приготовление пищи, дикая природа, ботаника и уникальные местные продукты.
Observatory будет организована в Дилижане и окрестных деревнях, а штаб-квартирой проекта служат примечательные с архитектурной точки зрения корпуса бывшего советского оборонного завода «Импульс», где некогда над созданием электронных изделий трудились 4000 сотрудников, пока предприятие не попало в частные руки.
В выходные 10–11 сентября в Дилижане пройдет открытое для широкой публики мероприятие, на котором будут представлены результаты исследования в форме различных представлений, в том числе ночного симфонического концерта, праздника еды, выступлений и выставок, а также международного круглого стола, где обсудят вопрос формирования школы искусств и бытовых практик в будущем.
Результаты Dilijan Arts Observatory будут также представлены на выставках в ведущих художественных музеях Европы: Национальной галерее современного искусства в Берлине в ноябре 2017 года и Национальном центре искусства и культуры Жоржа Помпиду в Париже летом 2018 года.
«Dilijan Arts Observatory – это очередной проект фонда IDeA и Dilijan Development Foundation, направленный на культурное обновление и развитие города с помощью образования. В рамках Observatory в Дилижане будут организованы творческие мастерские, лекции и междисциплинарные исследовательские проекты. Для участия в Dilijan Arts Observatory съедутся профессионалы в различных областях знаний из многих стран для того, чтобы Армения распахнула перед ними двери в свою многовековую культуру. Я буду с нетерпением ждать, когда на суд публики будут вынесены результаты этого важного междисциплинарного исследования», - сказала учредитель фонда IDeA Вероника Зонабенд.
«Я рада, что принимаю участие в этом проекте. В 2009 году, когда я впервые приехала в Армению, чтобы встретиться с художниками и общественными активистами, у меня вызвала восхищение их непримиримая позиция. Это чрезвычайно важно как для Dilijan Arts Observatory, так и для Армении в целом как международной культурной площадки, что теперь многие из этих выдающихся художников и ученых приедут теперь для участия в нашем проекте. Я надеюсь, что в ходе наших обсуждений родится не одна модель и перспективная идея, которые можно будет использовать для будущего развития», - отметила куратор проекта Dilijan Arts Observatory Клементин Делис.
Гагик Адибекян, учредитель фонда Adibekyan Family Foundation for Advancement отметил, что два года назад Дилижан стал новым образовательным центром Армении, значимость которого была признана на мировом уровне.
«Сегодня этот старинный живописный город обретает новую роль центра искусства и культуры, чей первый проект соберет художников, историков и исследователей из 14 стран мира. Мы рады, что каждый наш шаг в процессе развития Дилижана связан с созданием уникальных, социально значимых проектов и привлечением талантливых людей со всего мира, а значит, у этого города есть прекрасное процветающее будущее», - сказал Гагик Адибекян.