Հայտնի են պատանդառված բուժաշխատողների անունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում բժշկական հանրության անունից դատապարտել է ՊՊԾ գնդի տարածքում բժիշկների պատանդառումը:
«Քիչ առաջ իրենց մասնագիտական պարտքը կատարելու նպատակով ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած «Շտապօգնություն» ՓԲԸ բուժաշխատողների` երկու բժշկի` Նորայր Թեւանյանին ու Սալվադոր Խեչոյանին, բուժակ Դավիթ Տոնոյանին, բուժքույր Մալինա Մարգարյանին զինյալ խմբի անդամները պատանդ են վերցրել: Ամբողջ աշխարհում անընդունելի, դատապարտելի երեւույթ է, երբ փորձ է արվում ձեռք բարձրացնել մարդասիրական առաքելություն իրականացվող մասնագետների նկատմամբ»,- ասված է հայտարարությունում:
Հայաստանի բժշկական հանրությունը պահանջել է շտապ ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին՝ առանց որեւէ նախապայմանի:
«Անգամ հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ դեպքերի սկզբից մինչ օրս այս բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնություն են ցուցաբերում նաեւ զինյալ խմբի անդամներին»,- ասված է հայտարարությունում:

Известны имена взятых в заложники медиков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство здравоохранения выступило с заявлением, в котором от имени медицинского сообщества Армении осудило удерживание бригады медиков в качестве заложников на территории патрульно-постовой службы (ППС) полиции.
«Вооруженная группа захватила в плен сотрудников ЗАО «Скорая помощь»: врачей  Норайра Теваняна и Сальвадора Хечояна, фельдшера Давида Тонояна и медсестру Малину Маркарян, которые отправились на территорию полка ППС, чтобы выполнить свой профессиональный долг. Это неприемлемо и предосудительно во всем мире – пытаться поднять руку на специалистов, осуществляющих гуманитарную миссию», - говорится в сообщении.
Медицинская общественность Армении потребовала немедленно освободить находящихся в заложниках врачей без каких-либо предусловий.
«Они даже не учли то обстоятельство, что эти врачи с самого начала событий и по сей день оказывали необходимую медицинскую помощь членам вооруженной группы», - говорится в заявлении.