Սկաուտ Թուֆանկջյանը լուսանկարչության դասընթաց է վարում Արցախում
Երեւան: Մեդիամաքս: Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը եւ HALO TRUST-ը Ստեփանակերտում անցկացնում են երկշաբաթյա լուսանկարչության դասընթաց:
Դասընթացի նպատակն է զարգացնել երիտասարդ լուսանկարիչների հմտությունները եւ բարձրացնել HALO TRUST-ի մարդասիրական աշխատանքի իրազեկման մակարդակը: HALO TRUST ընկերությունը ականազերծման եւ կասետային զինամթերքի մաքրման աշխատանքներ է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում:
Դասընթացի մասնակից ուսանողները կծանոթանան փաստագրական լուսանկարչության հիմունքներին՝ հայտնի ֆոտոլրագրող Սկաուտ Թուֆանկջյանի ղեկավարությամբ, ով առաջին անգամ ուսուցանել է Թումո Երեւանում  2013-ին:
Ուսանողները կստեղծեն Ղարաբաղի բնության, կյանքի եւ մարդկանց մասին պատմող ֆոտոպատմություններ: Դրանք կկենտրոնանան HALO TRUST-ի կողմից ականազերծված տարածքների, դրանց բնակիչների եւ Ղարաբաղի կյանքի ապահովության համար պայքարող նվիրյալ անձնակազմի շուրջ:
«Ոգեւորված եմ Արցախ եւ Թումո վերադարձիս կապակցությամբ: Հակամարտության վերջին շրջանի սրացումը կրկին ընդգծեց HALO TRUST-ի աշխատանքի կարեւորությունը Ղարաբաղի համայնքների ապահովության երաշխավորման գործում, ինչպես նաեւ այս հիանալի վայրը աշխարհին ներկայացնելու անհրաժեշտությունը: Ուրախ եմ այս երկու թեմաների լուսաբանման շուրջ նման հրաշալի ուսանողների հետ աշխատելու համար: Անհամբեր սպասում եմ նրանց արդյունքներին», - ասել է Սկաուտ Թուֆանկջյանը:
Դասընթացը մեկնարկել է մայիսի 12-ին եւ կտեւի մինչեւ մայիսի 21-ը:
Մայիսի 19-ին, ժ. 20:00-ին Սկաուտ Թուֆանկջյանը կպատմի իր «Գոյություն ունի միայն Երկիրը. լուսանկարներ «Հայկական սփյուռք» նախագծից» գրքի եւ իր լուսանկարչական փորձառության մասին:
Դասախոսությունը տեղի կունենա Ստեփանակերտի Թումո կենտրոնում (Կնունյանցների 2): Մուտքն ազատ է:
2012 թվականի նոյեմբերին Մեդիամաքսը պատմել էր այն մասին, թե ինչպես է Սկաուտ Թուֆանկջյանը լուսանկարել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի նախընտրական արշավը՝ հեղինակելով մի լուսանկար, որը դարձավ Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշը եւ re-tweet արվեց ավելի քան 800 հազար անգամ, իսկ Facebook-ում հավաքեց ավելի քան 4.4 մլն «like» ու 582 հազար «share»` սահմանելով ինտերնետի նոր ռեկորդ:

Yerevan/Mediamax/. TUMO Center for Creative Technologies and the HALO TRUST are delivering a two-week photography course in Stepanakert.
The courses aim to develop the skills of aspiring young photographers and raise awareness of the HALO Trust’s humanitarian work. HALO Trust conducts works to clear landmines and cluster munitions in Nagorno Karabakh.
The students, taking the course, will be introduced to the basics of documentary photography led by eminent photojournalist Scout Tufankjian, who first taught at TUMO Yerevan in 2013.
The students will create photo stories illustrating the nature, life and people of Karabakh. The stories will focus on the areas cleared by HALO, the local people who have benefited and the dedicated staff involved in making Karabakh safe.
“I am beyond thrilled to be back in Karabakh and at TUMO again!  The most recent conflict has really underscored the vital importance of HALO’s work in making sure that the communities of Karabakh are safe, as well as how critical it is to show the world what an amazing place this is.  I’m really excited to be working with such great and enthusiastic students to bring these two things into focus. I can't wait to see what they produce!”, said Scout Tufankjian.
The workshop started on May 12 and will last until May 21.
On May 19 at 8:00 pm, Scout Tufankjian will be giving a talk on “There is Only the Earth: Images from the Armenian Diaspora Project” book and her experience in photographing.
The lecture will be at the TUMO center in Stepanakert (Knunyantsneri 2). It is free and open to the public.
In November 2012 , Mediamax told about how Scout Tufankjian covered US President Barack Obama's election campaign, taking a photograph that became the symbol of Obama's victory, got re-tweeted for more than 800 000 times and has collected more than 4.4 million Facebook “likes” and 582 000 “shares” - setting a new record for the web.