Քլունի. Ամալը Երեւան չեկավ, քանի որ զբաղվում է Խադիջայի ճակատագրով
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին պարզաբանել է, թե ինչու իր կինը՝ Ամալ Քլունին, իր հետ միասին Երեւան չի եկել:
«Նա այսօր [ապրիլի 22-ին] այցելելու է Սպիտակ տուն, այնուհետ հանդիպելու է ՄակՔեյնի եւ այլ սենատորների հետ: Նա ներկայացնում է Խադիջա [Իսմայիլովա] անունով կնոջ շահերը, մի լրագրողի, որն Ադրբեջանում ազատազրկվել է ճշմարտությունը ասելու համար: Ամալն այնտեղ փորձելու է գտնել ուղիներ, որպեսզի այս հրաշալի, փայլուն լրագրողին հնարավոր լինի ազատ արձակել, քանի որ կինս իսկապես հավատում է, որ ճշմարտությունն ասելու համար չպետք է բանտարկվես: Ահա թե որտեղ է նա հենց հիմա»,- ասել է Ջորջ Քլունին ապրիլի 22-ին Երեւանում՝ «Ա1+» եւ «Արմենիա» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում, որը եթեր է հեռարձակվել այսօր:
«Անկեղծ ասած, նա իսկապես հիասթափված է, քանի որ մենք անհամբեր սպասում էինք այս այցին: Գիտեք, նա դատական գործ էր վարում Մալդիվների կառավարության դեմ՝ փորձելով ազատ արձակել նախկին նախագահին, եւ դա նրան հաջողվեց: Դա մեծ հաջողություն էր կնոջս համար, սակայն դա նշանակում է, որ մենք այլեւս չենք կարող մեկնել Մալդիվներ: Այնպես որ, մենք սկսում ենք սպառել մեր այցելության վայրերը»,- կատակել է Ջորջ Քլունին:
Ջորջ Քլունին «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահն է: Պարգեւատրման արարողությունը տեղի կունենա Երեւանում 2016թ. ապրիլի 24-ին:

Джордж Клуни: Амаль не приехала в Ереван, поскольку занимается судьбой Хадиджи
Ереван/Медиамакс/. Сопредседатель жюри международной гуманитарной премии «Аврора» Джордж Клуни объяснил, почему его супруга Амаль Клуни не приехала в Ереван.
«Сегодня [22 апреля] она посетит Белый дом, затем встретится с МакКейном и другими сенаторами. Она защищает интересы женщины по имени Хадиджа [Исмаилова], это журналистка, которую в Азербайджане заключили в тюрьму, за то, что она говорила правду. Амаль ищет возможность освободить этого прекрасного, блестящего корреспондента, потому что моя жена действительно верит, что нельзя лишать человека свободы за правду», - сказал Джордж Клуни 22 апреля в Ереване в интервью телеканалам «А1+» и «Армения ТВ».
«Честно говоря, она была очень разочарована, потому что мы с нетерпением ждали этой поездки. Амаль вела дело против правительства Мальдив, пытаясь освободить бывшего президента этой страны, и он был освобожден. Это была большая победа для моей жены, но это означает, что мы теперь не можем ездить на Мальдивы. Так что у нас кончаются места для путешествий», - пошутил Джордж Клуни.
Джордж Клуни является сопредседателем Отборочной комиссии премии «Аврора». Церемония награждения состоится в Ереване 24 апреля 2016 года.