Քլունի. Ամալը Երեւան չեկավ, քանի որ զբաղվում է Խադիջայի ճակատագրով
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին պարզաբանել է, թե ինչու իր կինը՝ Ամալ Քլունին, իր հետ միասին Երեւան չի եկել:
«Նա այսօր [ապրիլի 22-ին] այցելելու է Սպիտակ տուն, այնուհետ հանդիպելու է ՄակՔեյնի եւ այլ սենատորների հետ: Նա ներկայացնում է Խադիջա [Իսմայիլովա] անունով կնոջ շահերը, մի լրագրողի, որն Ադրբեջանում ազատազրկվել է ճշմարտությունը ասելու համար: Ամալն այնտեղ փորձելու է գտնել ուղիներ, որպեսզի այս հրաշալի, փայլուն լրագրողին հնարավոր լինի ազատ արձակել, քանի որ կինս իսկապես հավատում է, որ ճշմարտությունն ասելու համար չպետք է բանտարկվես: Ահա թե որտեղ է նա հենց հիմա»,- ասել է Ջորջ Քլունին ապրիլի 22-ին Երեւանում՝ «Ա1+» եւ «Արմենիա» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում, որը եթեր է հեռարձակվել այսօր:
«Անկեղծ ասած, նա իսկապես հիասթափված է, քանի որ մենք անհամբեր սպասում էինք այս այցին: Գիտեք, նա դատական գործ էր վարում Մալդիվների կառավարության դեմ՝ փորձելով ազատ արձակել նախկին նախագահին, եւ դա նրան հաջողվեց: Դա մեծ հաջողություն էր կնոջս համար, սակայն դա նշանակում է, որ մենք այլեւս չենք կարող մեկնել Մալդիվներ: Այնպես որ, մենք սկսում ենք սպառել մեր այցելության վայրերը»,- կատակել է Ջորջ Քլունին:
Ջորջ Քլունին «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահն է: Պարգեւատրման արարողությունը տեղի կունենա Երեւանում 2016թ. ապրիլի 24-ին:

George Clooney: Amal didn’t come to Yerevan as she’s working on setting jailed Azerbaijani reporter free - Mediamax.am
20499 views
George Clooney: Amal didn’t come to Yerevan as she’s working on setting jailed Azerbaijani reporter free
George Clooney
Yerevan/Mediamax/. Co-Chair of Aurora Prize Selection Committee George Clooney explained why his wife Amal didn’t came to Yerevan with him.
“She is visiting White House today [April 22] and then will meet with Senator McCain and others. She is representing a woman named Khadija [Ismayilova] - she is a reporter who has been jailed in Azerbaijan for telling the truth quite honestly. And she’s there trying to find ways to get this incredible, brilliant reporter set free, because my wife really believes that telling the truth shouldn’t put you in jail. That’s where she is right now”, George Clooney told in an interview to A1Plus and Armenia TV companies recorded on April 22 in Yerevan and broadcasted on April 23.
“She was really disappointed because we were looking forward to it. She’s gone after the Government of the Maldives, for instance, to get the former President released, and he was. It was a big success for her, but that means we can’t go to the Maldives anymore. So we’re starting to run out of places to go”, George Clooney joked.
George Clooney is the Co-Chair Co-Chair of Aurora Prize Selection Committee. The awarding ceremony will take place in Yerevan on April 24, 2016.