Լուսանկարը` Sasha Gusov/IDeA/YBC
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի ժյուրիի համանախագահ Ջորջ Քլունին ապրիլի 22-ին երեկոյան այցելել է Երևանի կոնյակի գործարան եւ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Երեւանի կոնյակի գործարանում Ջորջ Քլունին 100LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ու այլ հյուրերի ուղեկցությամբ ծանոթացել է ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի ժառանգությանը:
Հյուրերը հատկապես տպավորված էին Երեւանի կոնյակի գործարանի կուպաժի վարպետ Մարգար Սեդրակյանի պատմությամբ: Նա այն անձանցից է, ով փրկվել է 1915 թվականի Ցեղասպանությունից եւ չնայած վերապրած ողբերգությանը՝ կարողացել է  կյանքում եւ ստեղծագործական աշխատանքում առավելագույն բարձունքների հասնելու ուժ գտնել:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է Երեւանի կոնյակի գործարանում՝ վերածննդի ու նոր կյանքի հավերժ խորհրդանիշ Արարատի հայացքի ներքո ողջունել Aurora Prize-ի համահիմնադիրներին ու հյուրերին»,- նշել է Aurora Prize for Awakening Humanity անդրանիկ արարողության գործընկերներից մեկի՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Իգոր Առաքելյանը:
Թումոյում Ջորջ Քլունին Ռուբեն Վարդանյանի եւ Թումոյի հիմնադիրներ Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյանների հետ շրջել էկենտրոնով, լսել պատանիների երաժշտական կատարումը եւ լուսանկարվել ուսանողների հետ:

Photo: Sasha Gusov/IDeA/YBC
Yerevan/Mediamax/. Co-Chair of Aurora Prize Selection Committee George Clooney visited Yerevan Brandy Company and Tumo Center for Creative Technologies in Yerevan on April 22.
George Clooney together with Co-Founder of the Aurora Prize Ruben Vardanyan were joined by many other special guests as they toured the ARARAT Museum and acquainted themselves with this integral component of the heritage and culture of Armenia.
Guests were particularly moved by learning the story of Markar Sedrakyan, the legendary Master Blender of the Yerevan Brandy Company.  A survivor of the Armenian Genocide of 1915, he used the most painful experience of his early life to build upon his inner strength and achieve great success in both his professional and personal life.
"It is a great privilege to welcome the distinguished guests of the Aurora Prize to the Yerevan Brandy Company, one of the great landmarks in this city situated beneath the arches of Mount Ararat - an imperishable symbol of rebirth and new life”, said Igor Arakelyan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company, a Partner of the inaugural ceremony of the Aurora Prize for Awakening Humanity.
Joined by Ruben Vardanyan and TUMO founders Sam and Sylva Simonian, George Clooney took a tour of the Tumo Center for Creative Technologies, listened to a music session and took a few selfies with the students.