Ապրիլի 12-16 Երեւանում անցկացվող «Նոբելյան օրեր» միջոցառման շրջանակներում Հայաստան են այցելել հինգ Նոբելյան դափնեկիրներ: Մեդիամաքսը զրուցել է նրանցից երկուսի հետ:
«Առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Երբ ինձ հրավիրեցին մասնակցելու «Նոբելյան օրեր»-ին, մտքումս ասացի՝ Հայաստանն այն վայրն է, ուր ես պետք է անպայման այցելեմ՝ անկախ նրանից, թե ինչ է կատարվում այդ երկրի շուրջ: Կինս չափազանց մտահոգված էր վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններով, եւ նա անգամ դեմ էր իմ այցին: Բայց ինձ համոզեցին: Հայաստանն այն բացառիկ վայրերից է, որտեղ իսկապես անվտանգ է: Ես ինձ լիովին ապահով եմ զգում այստեղ:
Ինձ տարիներ առաջ պատմել էին Արարատ լեռան մասին: Շատ եմ ցանկանում այն տեսնել: Բայց իմ այցի գլխավոր նպատակն է խթան հաղորդել երիտասարդ գիտնականներին»:
Դան Շեխտմանը Դան Շեխտմանը
Իսրայելացի ֆիզիկոսն ու քիմիկոսը 2011 թ.-ին արժանացել է Նոբելյան մրցանակի կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար:
«Սա իմ երկրորդ այցն է Հայաստան: Առաջին անգամ եղել եմ ձեր երկրում մոտ 20 տարի առաջ: Քաղաքն աննկարագրելիորեն փոխվել է վերջին տարիներին: Ես սիրում եմ հայերին: Դուք բաց եք, տաղանդավոր եք, ընկերասեր: Ես վստահ եմ, որ այս հանդիպումները լավ առիթ են երիտասարդների շրջանում կրթությանն եւ գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը մեծացնելու առումով: Սա չափազանց կարեւոր է, քանի որ Հայաստանի, ինչպես եւ մյուս բոլոր երկրների ապագան կախված է լավ կրթված, ձեռներեց մարդկանցից:
Ես կցանկանամ շրջել Հայաստանով: Ինձ իսկապես դուր են գալիս հայկական խաչքարերը: Դրանք բացառիկ են ամբողջ աշխարհում:  Ինձ հետաքրքրում են մարդիկ, հայկական ճարտարապետությունը: Նախորդ այցից շատ ժամանակ է անցել, կարելի է թարմացնել տպավորությունները»:

Armenia as seen by Nobel Prize laureates - Mediamax.am
Five Nobel Prize laureates are visiting Armenia on April 12-16 in the framework of “Nobel days” initiative. Mediamax talked with two of them.
Japanese chemist was born in 1935. Famous for the discovery of the so-called Negishi reaction. Distinguished Professor of Purdue University (Indiana State). Received Nobel Prize in Chemistry in 2010.
“I’ve never been to Armenia before. When I was invited to participate in “Nobel days”, I told myself: Armenia is a place where I should go despite what is happening around that country.
My wife was very concerned about the events of recent days, she was even against my visit. But I was convinced. Armenia is one of the rare places where you are really safe. I feel completely secure here.
I was told about Ararat mountain years ago. I would love to see it. However, the main goal of my visit is to give stimulus to young scientists.”
Dan Shechtman Dan Shechtman
Israeli physicist and chemist received Nobel Prize 2011 “For the discovery of quasicrystals”.
“This is my second visit to Armenia. I was here for the first time around 20 years ago. I cannot describe how the city changed in recent years. I am fond of Armenians. You are open, talented, friendly. I am sure that these meetings are a great cause to increase interest towards education and science among young people. This is very important, as Armenia’s future, like the future of any other country, depends on well-educated, enterprising people.