Ապրիլի 12-16 Երեւանում անցկացվող «Նոբելյան օրեր» միջոցառման շրջանակներում Հայաստան են այցելել հինգ Նոբելյան դափնեկիրներ: Մեդիամաքսը զրուցել է նրանցից երկուսի հետ:
«Առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Երբ ինձ հրավիրեցին մասնակցելու «Նոբելյան օրեր»-ին, մտքումս ասացի՝ Հայաստանն այն վայրն է, ուր ես պետք է անպայման այցելեմ՝ անկախ նրանից, թե ինչ է կատարվում այդ երկրի շուրջ: Կինս չափազանց մտահոգված էր վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններով, եւ նա անգամ դեմ էր իմ այցին: Բայց ինձ համոզեցին: Հայաստանն այն բացառիկ վայրերից է, որտեղ իսկապես անվտանգ է: Ես ինձ լիովին ապահով եմ զգում այստեղ:
Ինձ տարիներ առաջ պատմել էին Արարատ լեռան մասին: Շատ եմ ցանկանում այն տեսնել: Բայց իմ այցի գլխավոր նպատակն է խթան հաղորդել երիտասարդ գիտնականներին»:
Դան Շեխտմանը Դան Շեխտմանը
Իսրայելացի ֆիզիկոսն ու քիմիկոսը 2011 թ.-ին արժանացել է Նոբելյան մրցանակի կեղծ բյուրեղների բացահայտման համար:
«Սա իմ երկրորդ այցն է Հայաստան: Առաջին անգամ եղել եմ ձեր երկրում մոտ 20 տարի առաջ: Քաղաքն աննկարագրելիորեն փոխվել է վերջին տարիներին: Ես սիրում եմ հայերին: Դուք բաց եք, տաղանդավոր եք, ընկերասեր: Ես վստահ եմ, որ այս հանդիպումները լավ առիթ են երիտասարդների շրջանում կրթությանն եւ գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը մեծացնելու առումով: Սա չափազանց կարեւոր է, քանի որ Հայաստանի, ինչպես եւ մյուս բոլոր երկրների ապագան կախված է լավ կրթված, ձեռներեց մարդկանցից:
Ես կցանկանամ շրջել Հայաստանով: Ինձ իսկապես դուր են գալիս հայկական խաչքարերը: Դրանք բացառիկ են ամբողջ աշխարհում:  Ինձ հետաքրքրում են մարդիկ, հայկական ճարտարապետությունը: Նախորդ այցից շատ ժամանակ է անցել, կարելի է թարմացնել տպավորությունները»:

Армения глазами Нобелевских лауреатов - Mediamax.am
В рамках «Нобелевских дней», которые проходят 12-16 апреля в Ереване, Армению посетили пять лауреатов Нобелевской премии. Медиамакс поговорил с двумя из них.
Эйити Нэгиси (Ei-ichi Negishi)
Японский химик родился в 1935 году. Известен открытием так называемой «реакции Негиси». Почетный профессор Университета Пердью (штат Индиана, США). Удостоен Нобелевской премии по химии за 2010 г.
«Я в Армении впервые. Когда меня пригласили участвовать в «Нобелевских днях», я подумал, что непременно должен поехать в Армению, независимо от того, что происходит вокруг этой страны.
Моя жена была очень обеспокоена из-за событий последних дней, она даже сопротивлялась моей поездке. Но меня убедили. Армения - уникальное место, где я чувствую себя здесь в полной безопасности.
Много лет назад мне рассказали о горе Арарат. Я очень хотел бы взглянуть на нее. Но главная цель моего приезда – дать стимул молодым ученым».
Дан Шехтман  (Dan Shechtman)
Дан Шехтман Дан Шехтман
Израильский физик и химик. В 2011 году был удостоен Нобелевской премии за открытие квазикристаллов.
«Это мой второй визит в Армению. Впервые я приехал в вашу страну 20 лет назад. Город невообразимо изменился за эти годы. Мне очень нравятся армяне: вы открытые, талантливые, дружелюбные. Я уверен, что эти встречи станут поводом для повышения интереса к образованию и науке среди молодежи. Это очень важно, потому что будущее Армении, как и всех остальных стран, зависит от хорошо образованных, деятельных людей.
Мне бы хотелось поездить по Армении. Мне очень нравятся армянские хачкары. Они уникальны. Меня интересуют люди, армянская архитектура. С прошлого визита прошло много времени, хотелось бы освежить впечатления».