Ռայմոնդ Գեւորգյանը խոսել է Եղեռնի եւ Հոլոքոստի կապի մասին
Մարտի 2-ին ՀԲԸՄ երեւանյան կենտրոնում կայացել է ֆրանսիահայ պատմաբան Ռայմոնդ Գեւորգյանի «Վերլուծել պատմությունը եւ կերտել ապագան. Ցեղասպանության հետազոտությունների օրինակը» դասախոսությունը:
Ռայմոնդ Գեւորգյանը Փարիզի Նուբարյան գրադարանի նախկին տնօրենն է: Ներկայում նա դասավանդում է Փարիզի Սեն-Դենիի համալսարանում, ինչպես նաեւ աշխատում է որպես Ֆրանսիայի աշխարհաքաղաքականության ինստիտուտի հետազոտությունների ղեկավար (Institut Français de Géopolitique)։
Հեղինակել է «Հայոց ցեղասպանություն` ամբողջական պատմություն» աշխատությունը, որը հրատարակվել է Ֆրանսիայում` 2006 թվականին։ Գրքում լայնորեն օգտագործված է Նուբարյան գրադարանի արխիվային նյութերը։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ունենալու համար Ռայմոնդ Գեւորգյանը 2010 թ.-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից արժանացել է հատուկ մրցանակի։
Մեդիամաքս-ը ներկայացնում է որոշ հատվածներ դասախոսությունից:
Քաղաքական տեսանկյունից, Հայաստանը այնքան էլ մեծ խաղաքարտեր չունի՝ դիմադրելու Թուրքիայի նման հսկա պետությանը: Այսպիսի հսկայի դեմ այն հազվագույտ քարտերից մեկը, որն ունենք մեր ձեռքում, ցեղասպանության հարցն է: Միջազգային ասպարեզում շարունակելով ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման պայքարը եւ ցույց տալով դրա կարեւորությունը՝ մենք Թուրքիայի դեմ ճնշում գործադրելու առիթ ենք տալիս: Սա միակ գործիքն է, որն ունենք: Կարեւոր է նաեւ շեշտել, որ Առաջին եւ Երկրորդ Աշխարհամարտերի ժամանակ տեղի ունեցած զանգվածային ոճիրները որոշ նմանություն ունեն, եւ դրանց միջեւ կապեր կան: Սա դյուրին կդարձնի Հայոց ցեղասպանության ըմբռնումը միջազգային ասպարեզում:
Միշտ պետք է շեշտել, որ սովորական պետությունը ցեղասպանության քայլին դիմելու ընդունակ չէ: Երբ ուսումնասիրում ենք երիտթուրքերի, իսկ այնուհետեւ քեմալիստների գաղափարախոսությունը, ապա պարզ է դառնում, որ դրանց հիմքում ընկած էր ազգայնամոլությունը: Այսօր պատմաբանը կարող է նկատել այս նույն գաղափարախոսության շարունակության դրսեւորումները ներկա իշխող շրջանակներում:
Այսօր Թուրքիայում ներքին թշնամու անունը փոխվել է: Ներքին թշնամին այլեւս հայերը չեն, քրդերն են: Եթե նայենք քրդերի հանդեպ ներկայիս Թուրքիայի քաղաքականությանը, անպայման նմանություն կտեսնենք անցյալ դարի դեպքերի հետ: Սակայն մի տարբերություն կա: Այսօր միջազգային մասշտաբի պատերազմ չկա, եւ այս պատճառով ցեղասպանության նվազ վտանգ կա: Քրդական գործոնը այլեւս իրականություն է: Թուրքիան այժմ փորձում է բոլորին համոզել, թե քրդերը ահաբեկիչներ են: 1890-ականներին նույն բանն ասում էին հայերի մասին: Համոզված եմ, որ ապագայում քրդական գործոնն անկասկած դառնալու է Մերձավոր Արեւելքի ամենակարեւոր հարցերից մեկը:
Ռայմոնդ Գեւորգյանը
Լուսանկարը՝ Ֆոտոլուրի
Ցավում եմ, բայց չեմ տեսնում, թե Հայաստանը ինչ լուրջ դեր կարող է խաղալ այս հարցի շուրջ: Որեւէ քարտ չունենք մեր ձեռքում:
Պետք է հիշել, որ 1915 թ.-ին քրդերի մի մասը գործիք դարձան իշխանության ձեռքում՝ իրագործելու ցեղասպանությունը: Բայց քրդերը հարյուր տոկոսով չէին ներգրավված դրանում: Այսօր Թուրքիայում ամենաշատը զղջման ոգի կա հենց քրդական շրջանակներում: Քրդերի շրջանում կա հստակ գիտակցություն, որ այն, ինչ կրկնվում է իրենց հետ տասնյակ տարիներ ի վեր, ունի նույն արմատը՝ թուրքական ազգայնամոլությունը:
Գերմանիայի դերը, մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության իրագործմանը անմիջական կապ ունի Եվրոպայում հրեաների Հոլոքոստի հետ: 17 հազար գերմանացի սպա մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտի Արեւելյան ճակատի գործողություններին: Նրանց մի մասը հետո անդամագրվել է նացիոնալ-սոցիալիստական կուսակցությանը: Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ նացիստական Գերմանիայի համար զանգվածային ոճիր իրականացնելու մոդել է եղել հենց երիտթուրքերի կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը: Հիտլերը հայտարարում էր, որ իրենք երիտթուրքերի աշակերտներն են: Այնուհետեւ նրանք հանրության մեջ սկսեցին քարոզել, որ թուրքերը գտել էին փոքրամասնությունների հարցը լուծելու լավագույն ձեւը: Քարոզելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը ուներ հիմնավորում ու արդարացում թուրքերի համար՝ նացիստական ռեժիմը նախապատրաստեց Գերմանիայի հանրային կարծիքը հրեաների դեմ նույն մեթոդներով վարվելու համար: Կարծում եմ, որ այս փաստերի մասին պետք է խոսել: Պետք է բարձրաձայնել, որ Գերմանիան մեր հանդեպ մեղք ունի քավելու:
Տասնյակ տարիներ մենք անտեսել ենք Թուրքիայում բնակվող հայերին՝ իսլամացած հայերին, հայախոս հայերին, Պոլսում ապրող հայերին, խառը ամուսնությունների զավակներին, ինչպես նաեւ Թուրքիայի այն մտավորականներին ու ազատամիտ մարդկանց այն կորիզը, որն այսօր պայքարում է այդ երկրի  ժողովրդավարացման համար: Անշուշտ, մենք էլ նախապաշարումներ ունեինք եւ ժամանակ պահանջվեց, որ համոզվենք այս մարդկանց անկեղծ մտադրությունների մեջ: Մենք պետք է շփվենք այս մարդկանց հետ առանց վախի, պետք է ճանաչենք միմյանց:

Raymond Gevorkian speaks of connection between Armenian Genocide and Holocaust
French-Armenian historian Raymond Gevorkian gave a lecture on “Analyze the history and create the future: Genocide case studies” at AGBU office in Yerevan on March 2.
Raymond Gevorkian is the former director of Nubarian Library. At present, he teaches at Saint-Denis University in Paris and works as Research Director at French Institute of Geopolitics (Institut Français de Géopolitique).
He wrote “The Armenian Genocide. A Complete History” published in 2006 in France. Archive material from Nubarian Library was extensively used in the book.
Raymond Gevorkian received a special award for his significant contribution to the recognition of Armenian genocide from Armenian President Serzh Sargsyan in 2010.
Mediamax presents certain pieces from the lecture.
In regard to politics, Armenia doesn’t really have any cards high enough to oppose the state as enormous as Turkey. One of the rare cards we have against such a giant is the matter of the Genocide. By continuing the struggle for recognition and condemnation of the Genocide and demonstrating its importance on the international arena, we give a reason to put pressure on Turkey. This is the only tool we have. It’s also important to stress that mass crimes committed during World War I and World War II have similarities and are connected. This will make it easy for the international public to understand Armenian Genocide.
We should always emphasize that an ordinary state is not capable to turn to a genocide. When we research the ideology of Young Turks and then Kemalists, we see that it was based on chauvinism. A historian can notice the displays of same ideology in large frames today.
Today, the name of internal enemy has changed in Turkey. Armenians are no longer the internal enemy, it is the Kurds. If we consider the policy that Turkey carries out towards the Kurds, we will surely notice the similarities between it and the incidents of the past century. However, there is one difference. Today, there is no global scale war, and for that reason the probability of genocide is low. The Kurdish factor is a reality now. Turkey is trying to convince everyone that the Kurds are terrorists. Turkey said the same about Armenians in 1890. I am sure that the Kurdish factor will become one of the most important issues of the Middle East.
I am sorry to say that I don’t see how Armenia can play a significant role in this matter. We have no cards on our hands.
We should remember that a certain number of Kurds became tools in the government’s hands to implement genocide in 1915. However, the Kurds weren’t 100% involved in it. Today, the Kurdish community in Turkey has the largest number of people who admit and regret the Genocide. There is a clear understanding in the Kurdish community that what repeatedly happens to them for dozens of years has the same roots  - Turkish chauvinism.
The role and participation of Germany in Armenian Genocide has direct connection to Jewish Holocaust in Europe. 17,000 German servicemen were engaged at the Eastern front of World War I. A part of them later enrolled in national-socialist party. The mass crime model that Nazi Germany used during World War II was Armenian Genocide implemented by Young Turks. Hitler declared that they are the pupils of Young Turks. They began to propagate that Turks found the best way to resolve the issue of national minorities. Preaching that Armenian genocide had a reason and was justified for Turks, Nazi regime prepared German public opinion for treating Jews in the same way. I believe that these facts should be talked about. We should voice that Germany has a sin against us to atone.
For years, we have been ignoring the core of Armenians who live in Turkey, - Muslim Armenians, Armenian-speaking Armenians, children of mixed marriages. Of course, we also had prejudices and it took time to believe the sincerity of these people’s efforts. We should communicate with them without fear, we should get to know each other.