Ռայմոնդ Գեւորգյանը խոսել է Եղեռնի եւ Հոլոքոստի կապի մասին
Մարտի 2-ին ՀԲԸՄ երեւանյան կենտրոնում կայացել է ֆրանսիահայ պատմաբան Ռայմոնդ Գեւորգյանի «Վերլուծել պատմությունը եւ կերտել ապագան. Ցեղասպանության հետազոտությունների օրինակը» դասախոսությունը:
Ռայմոնդ Գեւորգյանը Փարիզի Նուբարյան գրադարանի նախկին տնօրենն է: Ներկայում նա դասավանդում է Փարիզի Սեն-Դենիի համալսարանում, ինչպես նաեւ աշխատում է որպես Ֆրանսիայի աշխարհաքաղաքականության ինստիտուտի հետազոտությունների ղեկավար (Institut Français de Géopolitique)։
Հեղինակել է «Հայոց ցեղասպանություն` ամբողջական պատմություն» աշխատությունը, որը հրատարակվել է Ֆրանսիայում` 2006 թվականին։ Գրքում լայնորեն օգտագործված է Նուբարյան գրադարանի արխիվային նյութերը։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ունենալու համար Ռայմոնդ Գեւորգյանը 2010 թ.-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից արժանացել է հատուկ մրցանակի։
Մեդիամաքս-ը ներկայացնում է որոշ հատվածներ դասախոսությունից:
Քաղաքական տեսանկյունից, Հայաստանը այնքան էլ մեծ խաղաքարտեր չունի՝ դիմադրելու Թուրքիայի նման հսկա պետությանը: Այսպիսի հսկայի դեմ այն հազվագույտ քարտերից մեկը, որն ունենք մեր ձեռքում, ցեղասպանության հարցն է: Միջազգային ասպարեզում շարունակելով ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման պայքարը եւ ցույց տալով դրա կարեւորությունը՝ մենք Թուրքիայի դեմ ճնշում գործադրելու առիթ ենք տալիս: Սա միակ գործիքն է, որն ունենք: Կարեւոր է նաեւ շեշտել, որ Առաջին եւ Երկրորդ Աշխարհամարտերի ժամանակ տեղի ունեցած զանգվածային ոճիրները որոշ նմանություն ունեն, եւ դրանց միջեւ կապեր կան: Սա դյուրին կդարձնի Հայոց ցեղասպանության ըմբռնումը միջազգային ասպարեզում:
Միշտ պետք է շեշտել, որ սովորական պետությունը ցեղասպանության քայլին դիմելու ընդունակ չէ: Երբ ուսումնասիրում ենք երիտթուրքերի, իսկ այնուհետեւ քեմալիստների գաղափարախոսությունը, ապա պարզ է դառնում, որ դրանց հիմքում ընկած էր ազգայնամոլությունը: Այսօր պատմաբանը կարող է նկատել այս նույն գաղափարախոսության շարունակության դրսեւորումները ներկա իշխող շրջանակներում:
Այսօր Թուրքիայում ներքին թշնամու անունը փոխվել է: Ներքին թշնամին այլեւս հայերը չեն, քրդերն են: Եթե նայենք քրդերի հանդեպ ներկայիս Թուրքիայի քաղաքականությանը, անպայման նմանություն կտեսնենք անցյալ դարի դեպքերի հետ: Սակայն մի տարբերություն կա: Այսօր միջազգային մասշտաբի պատերազմ չկա, եւ այս պատճառով ցեղասպանության նվազ վտանգ կա: Քրդական գործոնը այլեւս իրականություն է: Թուրքիան այժմ փորձում է բոլորին համոզել, թե քրդերը ահաբեկիչներ են: 1890-ականներին նույն բանն ասում էին հայերի մասին: Համոզված եմ, որ ապագայում քրդական գործոնն անկասկած դառնալու է Մերձավոր Արեւելքի ամենակարեւոր հարցերից մեկը:
Ռայմոնդ Գեւորգյանը
Լուսանկարը՝ Ֆոտոլուրի
Ցավում եմ, բայց չեմ տեսնում, թե Հայաստանը ինչ լուրջ դեր կարող է խաղալ այս հարցի շուրջ: Որեւէ քարտ չունենք մեր ձեռքում:
Պետք է հիշել, որ 1915 թ.-ին քրդերի մի մասը գործիք դարձան իշխանության ձեռքում՝ իրագործելու ցեղասպանությունը: Բայց քրդերը հարյուր տոկոսով չէին ներգրավված դրանում: Այսօր Թուրքիայում ամենաշատը զղջման ոգի կա հենց քրդական շրջանակներում: Քրդերի շրջանում կա հստակ գիտակցություն, որ այն, ինչ կրկնվում է իրենց հետ տասնյակ տարիներ ի վեր, ունի նույն արմատը՝ թուրքական ազգայնամոլությունը:
Գերմանիայի դերը, մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության իրագործմանը անմիջական կապ ունի Եվրոպայում հրեաների Հոլոքոստի հետ: 17 հազար գերմանացի սպա մասնակցել է Առաջին աշխարհամարտի Արեւելյան ճակատի գործողություններին: Նրանց մի մասը հետո անդամագրվել է նացիոնալ-սոցիալիստական կուսակցությանը: Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ նացիստական Գերմանիայի համար զանգվածային ոճիր իրականացնելու մոդել է եղել հենց երիտթուրքերի կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանությունը: Հիտլերը հայտարարում էր, որ իրենք երիտթուրքերի աշակերտներն են: Այնուհետեւ նրանք հանրության մեջ սկսեցին քարոզել, որ թուրքերը գտել էին փոքրամասնությունների հարցը լուծելու լավագույն ձեւը: Քարոզելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը ուներ հիմնավորում ու արդարացում թուրքերի համար՝ նացիստական ռեժիմը նախապատրաստեց Գերմանիայի հանրային կարծիքը հրեաների դեմ նույն մեթոդներով վարվելու համար: Կարծում եմ, որ այս փաստերի մասին պետք է խոսել: Պետք է բարձրաձայնել, որ Գերմանիան մեր հանդեպ մեղք ունի քավելու:
Տասնյակ տարիներ մենք անտեսել ենք Թուրքիայում բնակվող հայերին՝ իսլամացած հայերին, հայախոս հայերին, Պոլսում ապրող հայերին, խառը ամուսնությունների զավակներին, ինչպես նաեւ Թուրքիայի այն մտավորականներին ու ազատամիտ մարդկանց այն կորիզը, որն այսօր պայքարում է այդ երկրի  ժողովրդավարացման համար: Անշուշտ, մենք էլ նախապաշարումներ ունեինք եւ ժամանակ պահանջվեց, որ համոզվենք այս մարդկանց անկեղծ մտադրությունների մեջ: Մենք պետք է շփվենք այս մարդկանց հետ առանց վախի, պետք է ճանաչենք միմյանց:

Раймонд Геворгян рассказал о взаимосвязи между Геноцидом армян и Холокостом
2 марта в ереванском центре AGBU состоялась лекция французского историка армянского происхождения Раймонда Геворгяна по теме «Анализ истории и создание будущего: пример исследований Геноцида».
Раймонд Геворгян в прошлом был директором парижской библиотеки Нубарян. В настоящее время он преподает в парижском университете Сен-Дени и руководит исследованиями в Институте геополитики Франции (Institut Français de Géopolitique).
Является автором труда «Геноцид армян: полная история», изданного во Франции в 2006 году. В книге были широко использованы архивные материалы из библиотеки Нубарян.
За значительный вклад в дело признания Геноцида армян Раймонд Геворгян в 2010 году был удостоен специальной премии президента Армении Сержа Саргсяна.
Медиамакс представляет некоторые отрывки из лекции.
С политической точки зрения у Армении нет козырных карт, чтобы противостоять такой мощной стране, как Турция. Вопрос Геноцида – это один из немногих козырей, которые у нас есть против такого гиганта. Продолжая бороться на международной арене за признание и осуждение Геноцида и демонстрируя важность этой борьбы, мы создаем поводы для оказания давления на Турцию. Это единственный инструмент, который у нас есть. Важно также подчеркнуть, что массовые преступления, произошедшие во время Первой и Второй мировых войн, имеют некоторые схожие черты, и между ними есть связи. Это может облегчить восприятие Геноцида армян на международной арене.
Всегда нужно подчеркивать, что обычное государство не способно на осуществление геноцида. Когда мы изучаем идеологию младотурок, а затем и кемалистов, то видим, что в их основе лежит национализм. Сегодняшние историки могут заметить продолжающиеся проявления этой идеологии среди действующих правящих кругов.
Сегодня в Турции внутренний враг сменил свое имя. Теперь внутренний враг – это не армяне, а курды. Если вы посмотрите на политику современной Турции в отношении курдов, то непременно найдете сходства с событиями столетней давности. С одним лишь различием: сегодня нет войны мирового масштаба, поэтому угроза геноцида несколько ниже. Курдский фактор – теперь уже реальность. Сейчас Турция старается убедить всех, что курды – террористы. В 1890-х то же самое они делали в отношении армян. Уверен, что в будущем курдский фактор станет одним из ключевых вопросов на Ближнем Востоке.
К сожалению, я не вижу, чтобы Армения могла сыграть какую-либо серьезную роль в этом вопросе. У нас на руках нет никаких карт.
Нужно помнить, что в 1915 г. часть курдов стала инструментом в руках властей для реализации Геноцида армян. Хотя не все курды были вовлечены в этот процесс. Сегодня дух сожаления в Турции больше всего проявляется именно среди курдов. В курдских кругах есть четкое осознание того, что повторяющиеся через десятки лет в отношении них события имеют те же корни – турецкий национализм.
Роль и участие Германии в осуществлении Геноцида армян, напрямую связана с Холокостом евреев в Европе. 17 тысяч немецких офицеров участвовали в военных действиях на Восточном фронте во время Первой мировой войны. Часть из них позднее вступила в национал-социалистическую партию. Во время Второй мировой войны моделью проведения массовых погромов в националистской Германии послужил именно Геноцид армян, осуществленный младотурками.
Гитлер заявлял, что они являются учениками младотурок. Затем они начали пропагандировать среди населения, что турки нашли лучший способ решения проблемы меньшинств. Пропагандируя, что Геноцид армян был обоснован и оправдан с точки зрения турок, нацистский режим подготовил германское общественное мнение к осуществлению той же политики в отношении евреев. Думаю, об этих фактах нужно говорить. Нужно говорить и о том, что Германии следует покаяться перед нами.
Десятки лет мы не проявляли должного внимания к армянам, живущим в Турции – исламизированным армянам, армяноязычным армянам, живущим в Константинополе армянам, детям от смешанных браков, а также к тем турецким интеллектуалам и свободомыслящим людям, которые сегодня борются за демократизацию своей страны. Конечно, у нас были свои предубеждения, и нам потребовалось время, чтобы убедиться в искренности намерений этих людей. Теперь нам нужно начать общаться с этими людьми без страха, нам нужно лучше узнать друг друга.