Ռուբեն Վարդանյան. Կարեւոր է ապագայի հանդեպ հավատով լցվել
Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ չափազանց կարեւոր է լինել ավելի նախաձեռնող, լայնախոհ եւ ապագայի հանդեպ հավատով լցված:
Այս մասին Ռուբեն Վարդանյանն ասել է OneArmenia-ի նախագծի շրջանակներում տված հարցազրույցում:
«Մեր գլխավոր նպատակն է փոխել այստեղ կամ դրսում ապրող մարդկանց մտածելակերպը: Այն մարդկանց, ովքեր իրենց հայ են զգում: Առաջին քայլը  գոյատեւումից դեպի բարգավաճում անցնելու համար մեր պատկերացման փոփոխությունն է: Չափազանց կարեւոր է լինել ավելի նախաձեռնող, լայնախոհ եւ ապագայի հանդեպ հավատով լցված: Երկրորդը՝ ես ցանկանում եմ ցույց տալ, որ հնարավոր է անկախ բոլոր խնդիրներից, որոնց առնչվում ենք տարբեր ոլորտներում, փոխել քո կյանքը եւ կյանքը քո շուրջ: Եթե դու հավատում ես քո գաղափարին, ոչինչ չի կարող կանգնեցնել քեզ»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խոսելով հայկական սփյուռքի մասին՝ նա նկատել է, որ երբեմն ներդրումներ են կատարվում՝ առանց նայելու, թե արդյո՞ք դրանք ինչ-որ բան փոխում են: Պարզապես արվում է բարեգործություն կամ գումարների հատկացում, ասել է գործարար:
«Սա ձեւավորում է սխալ պատկերացում այն մասին, որ փողը միշտ մի տեղից գալու է: Սփյուռքը խելացի ներդրումներ անելու կարիք ունի»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Դիմելով սկսնակ գործարարներին, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրը հորդորել է նրանց պատրաստ լինել ձախողումներին:
«Կյանքում միշտ էլ կան ռիսկեր՝ մեկ վայրից մյուս վայրը տեղափոխվելիս, ինչ-որ նոր բան ձեռնարկելիս: Շատ հաճախ մարդիկ պատճառներ են փնտրում՝ իրենք իրենց համոզելու համար, թե ինչու է անհնար ինչ-որ բան անել: Դժբախտաբար, մարդկանց մեծ մասը պարզապես չի ցանկանում ռիսկի դիմել եւ ուզում է փաստարկներ գտնել, թե ինչու որեւէ բան չի անում: Սա միայն հայաստանյան երեւույթ չէ, այլ մոտեցում է, որը բնորոշ է բոլոր ազգերին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ինչպե՞ս է հնարավոր հաջողակ դառնալ: Պետք է հասկանալ քո ուժեղ եւ թույլ կողմերը, ճիշտ օգտագործել ժամանակը եւ միջոցները: Լինել հաստատակամ եւ համբերատար, քանի որ հաջողությունը մեծ ջանքեր է պահանջում: Դու պետք է որոշ զրկանքներ կրես, եթե ցանկանում ես քո երազանքը կյանքի կոչել: Բացի այդ, հարկավոր են մարդիկ, ովքեր կվստահեն ու կհետեւեն քեզ», - եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян: Важно верить в светлое будущее
Ереван /Медиамакс/. Бизнесмен и филантроп, соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян считает, что крайне важно быть более инициативными, мыслить широко и верить в будущее.
Об этом Рубен Варданян сказал в интервью, данном в рамках проекта OneArmenia.
«Наша основная задача - изменить менталитет людей, живущих и здесь, и за рубежом. Всех тех людей, которые считают себя армянами. Первый шаг для перехода от выживания к процветанию – изменение наших представлений. Крайне важно быть более инициативными, мыслить широко и верить в будущее. Во-вторых, я хочу показать, что, несмотря на все проблемы, с которыми мы сталкиваемся в разных сферах, можно менять свою жизнь и жизнь вокруг себя. Если ты веришь в свою идею, ничто не может остановить тебя», - сказал Рубен Варданян.
Говоря об армянской диаспоре, он отметил, что иногда инвестиции делаются без учета того, приносят ли они реальные изменения.
«Это формирует превратное представление о том, что деньги всегда будут поступать откуда-то. Диаспоре необходимо делать «умные» инвестиции», - сказал Рубен Варданян.
Обращаясь к начинающим предпринимателям, соучредитель фонда IDeA призвал их быть готовыми к неудачам.
«В жизни всегда существуют риски, когда вы переезжаете из одного места в другое, или начинаете что-то новое. Часто люди ищут оправдания, убеждая себя, что невозможно сделать что-либо. К сожалению, большинство людей не гтовы идти на риск, они только ищут объяснения, почему не сделали что-либо. Это явление характерно не только для Армении – такой подход свойственен всем людям», - сказал Рубен Варданян.
«Как можно добиться успеха? Нужно знать свои сильные и слабые стороны, правильно использовать время и средства. Нужно быть целеустремленным и терпеливым, так как успех требует больших усилий. Если хочешь осуществить свою мечту, придется терпеть определенные лишения. Кроме того, должны быть люди, которые доверяют тебе и пойдут за тобой», - заключил Рубен Варданян.