Ռուբեն Վարդանյան. Կարեւոր է ապագայի հանդեպ հավատով լցվել
Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ չափազանց կարեւոր է լինել ավելի նախաձեռնող, լայնախոհ եւ ապագայի հանդեպ հավատով լցված:
Այս մասին Ռուբեն Վարդանյանն ասել է OneArmenia-ի նախագծի շրջանակներում տված հարցազրույցում:
«Մեր գլխավոր նպատակն է փոխել այստեղ կամ դրսում ապրող մարդկանց մտածելակերպը: Այն մարդկանց, ովքեր իրենց հայ են զգում: Առաջին քայլը  գոյատեւումից դեպի բարգավաճում անցնելու համար մեր պատկերացման փոփոխությունն է: Չափազանց կարեւոր է լինել ավելի նախաձեռնող, լայնախոհ եւ ապագայի հանդեպ հավատով լցված: Երկրորդը՝ ես ցանկանում եմ ցույց տալ, որ հնարավոր է անկախ բոլոր խնդիրներից, որոնց առնչվում ենք տարբեր ոլորտներում, փոխել քո կյանքը եւ կյանքը քո շուրջ: Եթե դու հավատում ես քո գաղափարին, ոչինչ չի կարող կանգնեցնել քեզ»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խոսելով հայկական սփյուռքի մասին՝ նա նկատել է, որ երբեմն ներդրումներ են կատարվում՝ առանց նայելու, թե արդյո՞ք դրանք ինչ-որ բան փոխում են: Պարզապես արվում է բարեգործություն կամ գումարների հատկացում, ասել է գործարար:
«Սա ձեւավորում է սխալ պատկերացում այն մասին, որ փողը միշտ մի տեղից գալու է: Սփյուռքը խելացի ներդրումներ անելու կարիք ունի»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Դիմելով սկսնակ գործարարներին, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիրը հորդորել է նրանց պատրաստ լինել ձախողումներին:
«Կյանքում միշտ էլ կան ռիսկեր՝ մեկ վայրից մյուս վայրը տեղափոխվելիս, ինչ-որ նոր բան ձեռնարկելիս: Շատ հաճախ մարդիկ պատճառներ են փնտրում՝ իրենք իրենց համոզելու համար, թե ինչու է անհնար ինչ-որ բան անել: Դժբախտաբար, մարդկանց մեծ մասը պարզապես չի ցանկանում ռիսկի դիմել եւ ուզում է փաստարկներ գտնել, թե ինչու որեւէ բան չի անում: Սա միայն հայաստանյան երեւույթ չէ, այլ մոտեցում է, որը բնորոշ է բոլոր ազգերին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Ինչպե՞ս է հնարավոր հաջողակ դառնալ: Պետք է հասկանալ քո ուժեղ եւ թույլ կողմերը, ճիշտ օգտագործել ժամանակը եւ միջոցները: Լինել հաստատակամ եւ համբերատար, քանի որ հաջողությունը մեծ ջանքեր է պահանջում: Դու պետք է որոշ զրկանքներ կրես, եթե ցանկանում ես քո երազանքը կյանքի կոչել: Բացի այդ, հարկավոր են մարդիկ, ովքեր կվստահեն ու կհետեւեն քեզ», - եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan: It’s important to believe in bright future
Yerevan /Mediamax/. Businessman and philanthropist, co-founder of IDeA Foundation Ruben Vardanyan has said that it’s extremely important to be more risk-taking, open-minded and believe in bright future.
Ruben Vardanyan said this during his interview within OneArmenia’s project.
“The main goal is to change the mentality of the people who is living here or not living here but feeling them Armenian. The first goal is to change our attitude from survival to prosperity. It is very critical to be more risk-taking, open-minded and to believe in our bright future.  Secondly, I want to show that everything is possible and people, who believe that despite of all the problems they are facing on different levels, you can change your life and life around you. Nothing can stop you if you believe in your bright idea and vision”, said Ruben Vardanyan.
Speaking about the Armenian Diaspora, he noted that sometimes investments are made without figuring out if they would change something or not: they just do charity or give money.
“This creates a wrong attitude of waiting that the money will come again. Diaspora needs to make smart investments”, said Ruben Vardanyan.
Besides, the IDeA co-founder recommended future entrepreneurs to be ready to fail.
“There is always a risk, when you immigrate from one place to other or take up something new. Often people use reasons to say, to convince themselves why it is impossible to do something. Unfortunately, most of the people do not want to take risks and just want to find arguments why they are not doing anything. I think, it is not only an Armenian behavior, it is a worldwide attitude”, the businessman said.
“How to be successful? You should understand your strengths and weaknesses, to get right time and right resources. Be consistent and patient, because it will require a lot of efforts and pain you need to suffer just because you have a dream. First of all, you need to have a dream and understand how your dream can be realized. Then you need people who trust and will follow you”, concluded Ruben Vardanyan.