ԵԱՀԿ-ն մտահոգված է հանրաքվեի օրը լրագրողների վրա հարձակումներով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը մտահոգություն է արտահայտել դեկտեմբերի 6-ին սահմանադրական հանրաքվեն լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ սպառնալիքների եւ նրանց մասնագիտական աշխատանքը խոչընդոտող դեպքերի վերաբերյալ:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը մասնավորապես մատնանշել է iLur.am լրատվական կայքի, Ազատություն ռադիոկայանի եւ Հետաքննող լրագրողների ասոցիացիայի լրագրողների հանդեպ հարձակումների եւ վիրավորանքի դեպքերը՝ ընդգծելով, որ դատախազությունը եւ ոստիկանությունն արդեն հետաքննություն են իրականացնում այս միջադեպերի առնչությամբ:
«Ես կոչ եմ անում իշխանություններին ամբողջությամբ հետաքննել լրագրողների իրավունքների ոտնահարմանն առնչվող այս միջադեպերը: Անպատժելիությունը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ չի կարելի հանդուրժել»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը:
Նա նշել է, որ գրանցվել են դեպքեր, երբ լրագրողներին խոչընդոտել են իրականացնել իրենց մասնագիտական պարտականությունները:
Այս տարվա հունիսին ԵԱՀԿ  ներկայացուցիչը կոչ էր արել ՀՀ իշխանություններին «պատշաճ կերպով հետաքննել» հունիսի 23-ին Երեւանի Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հանդեպ բռնությունների դեպքերը:

OSCE is concerned about attacks on Armenian journalists during referendum - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatovic expressed concern over recent cases of obstruction and threats against Armenian journalists covering the 6 December referendum on constitutional reforms.
In particular, the Representative noted the cases involving assaults and attacks on the following journalists from iLur.am, Radio Liberty, online newspaper Hetq.am, highlighting that the prosecutor’s office and police have started investigations into the incidents.
“I urge the authorities to thoroughly investigate all incidents involving the violation of journalists’ rights. Impunity for violence against members of the media cannot be tolerated”, said Dunja Mijatovic.
She stressed that there were a number of cases of journalists being hindered in carrying out their duties on the day of the referendum.
In June this year, the Representative called on the authorities to investigate the incidents and coercive actions by police against journalists covering public protests in Yerevan connected with electricity prices.