Եթե Իսրայելը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, կնշանակի, որ նա հրաժարվել է իր գաղափարախոսությունից, ասել է Լեւոն Շիրինյանը - Mediamax.am
3886 դիտում
Եթե Իսրայելը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, կնշանակի, որ նա հրաժարվել է իր գաղափարախոսությունից, ասել է Լեւոն Շիրինյանը
Լեւոն Շիրինյան
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի Պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանն այսօր ասել է, որ “հրեաները, որպես ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդ, պետք է առաջինը ճանաչեին Հայոց ցեղասպանությունը”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նա ասել է, որ Իսրայելն օգտագործում է Ցեղասպանության խաղաքարտը որպես Թուրքիայի վրա ճնշման գործիք, որպեսզի Անկարան “հրաժարվի Պաղեստինի անկախությունը ճանաչելու իր քաղաքականությունից”:
Իր հերթին, քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանը նշել է, որ հնարավոր չի համարում Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը` հաշվի առնելով Երուսաղեմի եւ Անկարայի գործընկերային հարաբերությունները:
“Եթե Իսրայելը գնա այդ քայլին, կնշանակի, որ նրանք հրաժարվել են իրենց գաղափարախոսությունից”, - հայտարարել է Լեւոն Շիրինյանը:

Если Израиль признает Геноцид армян, это будет означать, что он отказался от своей идеологии, заявил Левон Ширинян - Mediamax.am
Если Израиль признает Геноцид армян, это будет означать, что он отказался от своей идеологии, заявил Левон Ширинян
Левон Ширинян
Ереван, 2 июля. /Медиамакс/. Декан исторического факультета Ереванского государственного университета Эдик Минасян сказал сегодня, что «евреи, как народ, прошедший через геноцид, должны были первыми признать Геноцид армян».
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшней пресс-конференции он сказал, что израильтяне используют карту Геноцида в качестве давления на Турцию, чтобы Анкара «отказалась от своей политики по признанию независимости Палестины».
В свою очередь, политолог Левон Ширинян отметил, что не считает возможным признание Геноцида армян со стороны Израиля, учитывая партнерские отношения Иерусалима с Анкарой.
«Если Израиль пойдет на этот шаг, это будет означать, что они отказались от своей идеологии», - заявил Левон Ширинян.