Ռուբեն Վարդանյան. «Մենք երազանք չունենք եւ դա վտանգավոր է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բարերար եւ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ «մենք կարծես մեր բոլոր հաջողությունները կապում ենք ոչ թե ապագայի, այլ անցյալի հետ»:
«Վստահ կարող եմ ասել, որ երազանքները միայն օգնում են: Մանավանդ՝ հավակնոտ երազանքները, երբ երազողը ոչ թե դեպի հետ, այլ դեպի առաջ է նայում: Ես չեմ տեսնում այն երազանքը, որով համակված ողջ ազգը առաջ է նայում: Նկատի չունեմ անցյալի ու «ծովից ծով Հայաստանի» կարոտաբաղձությունը (Տիգրան Մեծ ենք ունեցել, առաջին քրիստոնյաներն ենք), ավելի շատ ուզում եմ դեպի ապագան ուղղված սպասելիքներ ու նպատակներ տեսնել:
Մենք կարծես մեր բոլոր հաջողությունները կապում ենք ոչ թե ապագայի, այլ անցյալի հետ: Իսկ դա նշանակում է, որ մենք երազանք չունենք: Ինչը շատ վտանգավոր եմ համարում: Ի վերջո, եթե իրականում երազեինք ծովից ծով Հայաստանի մասին, պիտի գործեինք, չէ՞, առնվազն փոքր քայլեր ձեռնարկեինք երազանքին հասնելու համար: Իսկ մենք չենք անում, քանի որ երազանք չունենք», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը Media.am-ում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ես երազում եմ Հայաստանը բարգավաճող երկիր տեսնել, եւ իմ բոլոր նախաձեռնություններն այդ երազանքին հասնելու քայլեր են, երազանքը կայացնող աղյուսներ: Թե՛ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը, թե՛ Տաթեւի ճոպանուղին ինքնանպատակներ չեն, անձամբ ես էլ ճոպանուղու ֆանատիկոս չեմ: Պարզապես ուզում եմ, որ Հայաստանը դառնա այն երկիրը, որտեղ մարդիկ հաճույքով կապրեն, կզարգանան ու կստեղծագործեն:
Պատմության բերումով մեր ազգը սովոր է ինքն իրեն պահպանել, դիմադրել հանգամանքներին՝ գոյատեւելու համար: Շատ բան ենք սպասում աշխարհից (որ մեզ հասկանան, խղճան, դատապարտեն մեղավորներին), բայց ինքներս կարծես չենք փորձում հավասարվել աշխարհի լավագույն օրինակներին», - ասել է IdeA բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիրը:
«Մեր խնդիրը հենց այն է, որ մենք դադարել ենք ինքներս մեզ համեմատել լավագույնների հետ: Միգուցե սխալվում եմ, բայց նույն իրավիճակն է նաեւ լրագրության դաշտում, որը հիմնականում տեղային հարցերով է սահմանափակվում: Իհարկե, ես Հայաստանում չեմ ապրում եւ միգուցե լավ չեմ պատկերացնում գոյատեւման հարցեր լուծող հայաստանցիներին բոլոր հոգսերը: Բայց միեւնույն է վստահ եմ, որ եթե չփորձենք դուրս գալ մեր այս ներփակված վիճակից ու տեղային շրջանակներից, մեր երկրում ոչինչ չի փոխվի», - եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan: “We don’t have a dream and it’s dangerous” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Philanthropist and businessman Ruben Vardanyan thinks that "we need to link our success to the future, not the past”.
“I can assert that dreams, especially ambitious ones, only materialize when the dreamer looks forward, not backward.  At the moment, I don’t see a single dream around which the nation is united and is moving forward. I don’t mean  nostalgia about the past and our old "Armenia from sea to sea”. Yes we had Tigran the Great and were the first Christian country but I want to see more expectations and goals oriented towards the future.
We seem to link our successes to the past which means we don’t have a forward-looking dream.  This mentality is very dangerous. After all, if we really dreamed about “Armenia from sea to sea” we would have acted and taken small steps towards the dream. However, we don’t do that”, said Ruben Vardanyan in his interview on Media.am.
“I dream of a thriving Armenia and all our initiatives are aimed at reaching this dream. UWC Dilijan College and the Tatev aerial rope-way were not personal goals. I just want Armenia to become a country where people can thrive, develop and create with pleasure.
Our nation got used to preserving its identity and overcoming hurdles to survive. We have high expectations of the world (we want it to understand and pity us and condemn the guilty), but we don’t try to compete with the best and set high benchmarks for success”, stated the co-founder of IDeA Charitable Foundation.
“Our problem is that we have stopped setting the bar high for ourselves. I may be wrong, but that is the situation in Armenia's media universe which mostly confines itself to covering local issues. Of course, I don’t live in Armenia which means that perhaps I am not as aware of all the problems our citizens face as they struggle for survival. The only thing that I am sure of is that if we don’t try to look beyond our secluded state and local limits, nothing will change in our country”, concluded Ruben Vardanyan.