Ռուբեն Վարդանյան. «Մենք երազանք չունենք եւ դա վտանգավոր է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բարերար եւ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը կարծում է, որ «մենք կարծես մեր բոլոր հաջողությունները կապում ենք ոչ թե ապագայի, այլ անցյալի հետ»:
«Վստահ կարող եմ ասել, որ երազանքները միայն օգնում են: Մանավանդ՝ հավակնոտ երազանքները, երբ երազողը ոչ թե դեպի հետ, այլ դեպի առաջ է նայում: Ես չեմ տեսնում այն երազանքը, որով համակված ողջ ազգը առաջ է նայում: Նկատի չունեմ անցյալի ու «ծովից ծով Հայաստանի» կարոտաբաղձությունը (Տիգրան Մեծ ենք ունեցել, առաջին քրիստոնյաներն ենք), ավելի շատ ուզում եմ դեպի ապագան ուղղված սպասելիքներ ու նպատակներ տեսնել:
Մենք կարծես մեր բոլոր հաջողությունները կապում ենք ոչ թե ապագայի, այլ անցյալի հետ: Իսկ դա նշանակում է, որ մենք երազանք չունենք: Ինչը շատ վտանգավոր եմ համարում: Ի վերջո, եթե իրականում երազեինք ծովից ծով Հայաստանի մասին, պիտի գործեինք, չէ՞, առնվազն փոքր քայլեր ձեռնարկեինք երազանքին հասնելու համար: Իսկ մենք չենք անում, քանի որ երազանք չունենք», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը Media.am-ում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ես երազում եմ Հայաստանը բարգավաճող երկիր տեսնել, եւ իմ բոլոր նախաձեռնություններն այդ երազանքին հասնելու քայլեր են, երազանքը կայացնող աղյուսներ: Թե՛ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը, թե՛ Տաթեւի ճոպանուղին ինքնանպատակներ չեն, անձամբ ես էլ ճոպանուղու ֆանատիկոս չեմ: Պարզապես ուզում եմ, որ Հայաստանը դառնա այն երկիրը, որտեղ մարդիկ հաճույքով կապրեն, կզարգանան ու կստեղծագործեն:
Պատմության բերումով մեր ազգը սովոր է ինքն իրեն պահպանել, դիմադրել հանգամանքներին՝ գոյատեւելու համար: Շատ բան ենք սպասում աշխարհից (որ մեզ հասկանան, խղճան, դատապարտեն մեղավորներին), բայց ինքներս կարծես չենք փորձում հավասարվել աշխարհի լավագույն օրինակներին», - ասել է IdeA բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիրը:
«Մեր խնդիրը հենց այն է, որ մենք դադարել ենք ինքներս մեզ համեմատել լավագույնների հետ: Միգուցե սխալվում եմ, բայց նույն իրավիճակն է նաեւ լրագրության դաշտում, որը հիմնականում տեղային հարցերով է սահմանափակվում: Իհարկե, ես Հայաստանում չեմ ապրում եւ միգուցե լավ չեմ պատկերացնում գոյատեւման հարցեր լուծող հայաստանցիներին բոլոր հոգսերը: Բայց միեւնույն է վստահ եմ, որ եթե չփորձենք դուրս գալ մեր այս ներփակված վիճակից ու տեղային շրջանակներից, մեր երկրում ոչինչ չի փոխվի», - եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян: «У нас нет мечты и это опасно» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Филантроп и предприниматель Рубен Варданян считает, что «мы связываем все наши успехи не с будущим, а с прошлым».
«Могу утверждать, что мечты только помогают, особенно амбициозные мечты, когда мечтатель смотрит не назад, а вперед. Я не вижу той мечты, вокруг которой нация сплочена и движется вперед. Я не имею в виду ностальгию по прошлому и по «Армении от моря до моря» (у нас был Тигран Великий, мы были первыми христианами). Я хочу видеть больше ожиданий и целей, нацеленных в будущее.
Мы словно связываем все наши удачи не с будущим, а с прошлым. А это значит, что у нас нет мечты, и я считаю это очень опасным явлением. В конце концов, если бы мы в действительности мечтали бы об «Армении от моря до моря», то должны были бы действовать, делать хотя бы небольшие шаги для достижения этой мечты. А мы этого не делаем»,- сказал Рубен Варданян в интервью, опубликованном на Media.am.
«Я мечтаю видеть Армению процветающей страной, и все мои инициативы направлены на достижение этой мечты. Школа в Дилижане, канатная дорога в Татеве не были самоцелью. Просто я желаю, чтобы Армения стала страной, где люди будут жить, развиваться и творить с удовольствием.
Наша нация привыкла сохранять свою идентичность и преодолевать обстоятельства, чтобы выжить. Мы многого ждем от мира (чтобы нас поняли, пожалели, осудили виновных), но сами не пытаемся равняться на лучшие примеры»,- заявил сооснователь благотворительного фонда IDeA.
«Наша проблема заключается именно в том, что мы перестали сравнивать себя с лучшими. Может, я ошибаюсь, но такова же ситуация и на медийном поле Армении, которое в основном ограничивается местечковыми вопросами. Конечно, я не живу в Армении, и, может, плохо представляю заботы граждан, решающих проблему выживания. Но все равно я уверен, что если мы не будем пытаться выйти из нашего замкнутого состояния и локальных рамок, в нашей стране ничего не изменится», - заключил Рубен Варданян.