Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում ներկայացվել է հայկական ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում, որն անցկացվում է «ԱՂԻ ՋՈՒՐ. Մտապատկերների տեսություն» խորագրով, այսօր ներկայացվել է հայկական ծրագիրը՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի Dilijan Art Initiative նախաձեռնության աջակցությամբ:
«2015 թվականը նշանավորում է Մեծ եղեռնի հարյուրամյակը։ Հայերն ի սկզբանե այդպես են կոչել Օսմանյան կայսրությունում իրենց ժողովրդի դաժան բնաջնջումը՝ մի իրադարձություն, որն ավանդաբար կապվում է 1915-ի հետ։ Ուստի կարեւոր է, որ Թուրքիայում ժամանակակից արվեստի ցուցահանդեսը կենտրոնանա Հայկական հարցի վրա ինչպես արվեստի պատմական գործերի, այնպես էլ ժամանակակից նախագծերի միջոցով։ Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում դա չի արտահայտվում ոչ ազգային որեւէ տաղավարի, ոչ էլ հայկական բաժնի միջոցով ներկայացվող հեղինակային ծրագրերով, այլ ընդհակառակը՝ անհատ արվեստագետների եւ արվեստի յուրահատուկ գործերի միջոցով, որոնք ասես արձագանքում են այս պատմությանն ու ներհյուսված են ամբողջ ցուցահանդեսին»,- ասել է Ստամբուլի 14-րդ բիենալեի ծրագրի հեղինակ Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւը:
Միավորելով արվեստագետների, որոնք ժամանակակից Թուրքիայում ուսումնասիրություններ կկատարեն եւ արվեստի գործեր կստեղծեն հայոց պատմությանն առնչվող թեմաներով՝ հայկական ծրագիրը ներկայացնում է ինչպես հայկական սփյուռքի ճանաչված եւ նորահայտ արվեստագետների (Արշիլ Գորկի, Փոլ Կիրակոսյան), այնպես էլ ազգությամբ ոչ հայերի ողջ աշխարհից, որոնց գործերն անուղղակիորեն ծագում են պատմության այդ շրջանի, դրա հետեւանքների արտացոլումից ու ներկայի փորձառությունից։
Արվեստագետների գործերը չեն կենտրոնացվելու մեկ վայրում, այլ ցրված են լինելու Բոսֆորի ամբողջ երկայնքով՝ տարածվելով Ստամբուլի Ժամանակակից արվեստի թանգարանից մինչեւ Հրանտ Դինք հիմնադրամն ու նախկին ծխախոտի ֆաբրիկան։ Հայկական ծրագրում ընդգրկված արվեստագետների թվում են Վերնոն Ահ Քին (Vernon Ah Kee), Հայկ Այվազյանը, Սոնյա Բալասանյանը, Աննա Պողիկյանը, Հերա Բյույուքթաշչյանը, Ռենե Գաբրին ու Այրին Անաստասը, Արշիլ Գորկին, Փոլ Կիրակոսյանը, Մայքլ Ռակովիցը եւ Սարգիսը։
«Ստամբուլի բիենալեում հայկական ծրագիրը ստեղծագործական առանձնահատուկ հենք է առաջարկում, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել եւ յուրօրինակ մոտեցում ցուցաբերել պատմական եւ քաղաքական ցավոտ խնդիրներին՝ տանելով ապաքինման, հաշտեցման եւ ավելի պայծառ ապագայի։ Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը համոզված է, որ արդի արվեստն անգնահատելի կրթական ներուժ ունի միջմշակութային փոխըմբռնման ձեւավորման գործում, ինչի համար էլ մենք ուրախ ենք աջակցել նման ուշագրավ նախագծին»,- ասել է Dilijan Art Initiative նախաձեռնության հիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը։
Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը հիմնադրվել է բարերարներ Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից՝ որպես IDeA հիմնադրամի մաս, որի նպատակն է հիմքեր ստեղծել Դիլիջան քաղաքի եւ, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի զարգացման համար։
Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը մեկնարկել է այն համոզմամբ, որ արվեստի բացառիկ հատկություններից մեկը ամենատարբեր մշակույթներ, գիտաճյուղեր, սերունդներ ու սեռեր միահյուսելու կարողությունն է ժամանակի ու տարածության սահմաններից անդին։ Նախաձեռնությունն աշխատում է առաջ մղել հայկական մշակույթը միջազգային ասպարեզում՝ աջակցելով հայ սփյուռքի արվեստագետների գործերի ներկայացմանն աշխարհի առաջատար ցուցահանդեսներին եւ խոշոր մշակութային միջոցառումներին։ Նախաձեռնությունն աջակցել է Վենետիկի 56-րդ բիենալեին Հայաստանի Հանրապետության ազգային տաղավարին՝ Armenity/Հայություն ցուցահանդեսին, որն արժանացել է Ոսկե Առյուծ մրցանակի։

Yerevan/Mediamax/. The details of the Armenian programme were today presented at the 14th Istanbul Biennial entitled "SALTWATER: A Theory of Thought Forms.” The Armenian programme was presented with the support of Dilijan Art Initiative, which is part of the IDeA (Initiatives for Development of Armenia) Charitable Foundation.
“The year 2015 marks one century on from what Armenians first called Medz Yeghern (“Great Crime”) to define the brutal cleansing of their people in the late Ottoman Empire, an event that has traditionally been associated with the year 1915. It is thus crucial that an exhibition of contemporary art in Turkey focuses on the Armenian question, through both historical works of art and contemporary projects. At the 14th Istanbul Biennial, this is not expressed curatorially through any national pavilion, nor an “Armenian” section of the exhibition, but through a strong participation of individual artists and specific artworks that echo this history, interwoven into the texture of the whole exhibition,” said curator of the 2015 Istanbul Biennial Carolyn Christov-Bakargiev.
Bringing together artists who are creating works and conducting research related to Armenian history and trauma in contemporary Turkey, the Armenian programme features established and emerging artists from the Armenian Diaspora, such as Arshile Gorky and Paul Guiragossian, together with non-Armenian artists from across the world, whose work obliquely emerges from a reflection or experience of this history, its aftermath and its present.
The artists’ work will not be located in a single venue, but will be dispersed along the Bosphorus, in spaces ranging from the Istanbul Modern to the new Hrant Dink Foundation and a former tobacco warehouse. Artists in the Armenian programme include: Vernon Ah Kee, Haig Aivazian, Sonia Balassanian, Anna Boghiguian, Kristina Buch, Hera Büyüktasçıyan, Rene Gabri and Ayreen Anastas, Arshile Gorky, Paul Guiragossian, Michael Rakowitz, and Sarkis.
“The Armenian programme in the Istanbul Biennial offers a framework for artistic activity to explore and creatively work through issues of historical and political trauma, towards healing and reconciliation, and a path to a brighter future. Dilijan Art Initiative believes that contemporary art has invaluable educational potential for creating cross-cultural understanding, which is why we are delighted to support such a remarkable project,” said Founder of Dilijan Art Initiative Veronika Zonabend.
Dilijan Art Initiative was founded by the philanthropists Veronika Zonabend and Ruben Vardanyan as part of the IDeA (Initiatives for Development of Armenia) Charitable Foundation, which aims to create a framework for the development of the city of Dilijan and Armenia as a whole.
The project was launched in the belief that art has a unique galvanizing capacity across cultures, disciplines, generations and genders, transcending time and space. It works to promote Armenian culture internationally, providing support for the presentation of work by artists from the Armenian Diaspora in the world’s leading exhibitions and major cultural events. Dilijan Art Initiative supported Armenity/Hayoutioun; the National Pavilion of the Republic of Armenia at the 56th Venice Biennial, which was awarded the Golden Lion.