Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում ներկայացվել է հայկական ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում, որն անցկացվում է «ԱՂԻ ՋՈՒՐ. Մտապատկերների տեսություն» խորագրով, այսօր ներկայացվել է հայկական ծրագիրը՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի Dilijan Art Initiative նախաձեռնության աջակցությամբ:
«2015 թվականը նշանավորում է Մեծ եղեռնի հարյուրամյակը։ Հայերն ի սկզբանե այդպես են կոչել Օսմանյան կայսրությունում իրենց ժողովրդի դաժան բնաջնջումը՝ մի իրադարձություն, որն ավանդաբար կապվում է 1915-ի հետ։ Ուստի կարեւոր է, որ Թուրքիայում ժամանակակից արվեստի ցուցահանդեսը կենտրոնանա Հայկական հարցի վրա ինչպես արվեստի պատմական գործերի, այնպես էլ ժամանակակից նախագծերի միջոցով։ Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում դա չի արտահայտվում ոչ ազգային որեւէ տաղավարի, ոչ էլ հայկական բաժնի միջոցով ներկայացվող հեղինակային ծրագրերով, այլ ընդհակառակը՝ անհատ արվեստագետների եւ արվեստի յուրահատուկ գործերի միջոցով, որոնք ասես արձագանքում են այս պատմությանն ու ներհյուսված են ամբողջ ցուցահանդեսին»,- ասել է Ստամբուլի 14-րդ բիենալեի ծրագրի հեղինակ Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւը:
Միավորելով արվեստագետների, որոնք ժամանակակից Թուրքիայում ուսումնասիրություններ կկատարեն եւ արվեստի գործեր կստեղծեն հայոց պատմությանն առնչվող թեմաներով՝ հայկական ծրագիրը ներկայացնում է ինչպես հայկական սփյուռքի ճանաչված եւ նորահայտ արվեստագետների (Արշիլ Գորկի, Փոլ Կիրակոսյան), այնպես էլ ազգությամբ ոչ հայերի ողջ աշխարհից, որոնց գործերն անուղղակիորեն ծագում են պատմության այդ շրջանի, դրա հետեւանքների արտացոլումից ու ներկայի փորձառությունից։
Արվեստագետների գործերը չեն կենտրոնացվելու մեկ վայրում, այլ ցրված են լինելու Բոսֆորի ամբողջ երկայնքով՝ տարածվելով Ստամբուլի Ժամանակակից արվեստի թանգարանից մինչեւ Հրանտ Դինք հիմնադրամն ու նախկին ծխախոտի ֆաբրիկան։ Հայկական ծրագրում ընդգրկված արվեստագետների թվում են Վերնոն Ահ Քին (Vernon Ah Kee), Հայկ Այվազյանը, Սոնյա Բալասանյանը, Աննա Պողիկյանը, Հերա Բյույուքթաշչյանը, Ռենե Գաբրին ու Այրին Անաստասը, Արշիլ Գորկին, Փոլ Կիրակոսյանը, Մայքլ Ռակովիցը եւ Սարգիսը։
«Ստամբուլի բիենալեում հայկական ծրագիրը ստեղծագործական առանձնահատուկ հենք է առաջարկում, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել եւ յուրօրինակ մոտեցում ցուցաբերել պատմական եւ քաղաքական ցավոտ խնդիրներին՝ տանելով ապաքինման, հաշտեցման եւ ավելի պայծառ ապագայի։ Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը համոզված է, որ արդի արվեստն անգնահատելի կրթական ներուժ ունի միջմշակութային փոխըմբռնման ձեւավորման գործում, ինչի համար էլ մենք ուրախ ենք աջակցել նման ուշագրավ նախագծին»,- ասել է Dilijan Art Initiative նախաձեռնության հիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը։
Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը հիմնադրվել է բարերարներ Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից՝ որպես IDeA հիմնադրամի մաս, որի նպատակն է հիմքեր ստեղծել Դիլիջան քաղաքի եւ, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի զարգացման համար։
Dilijan Art Initiative նախաձեռնությունը մեկնարկել է այն համոզմամբ, որ արվեստի բացառիկ հատկություններից մեկը ամենատարբեր մշակույթներ, գիտաճյուղեր, սերունդներ ու սեռեր միահյուսելու կարողությունն է ժամանակի ու տարածության սահմաններից անդին։ Նախաձեռնությունն աշխատում է առաջ մղել հայկական մշակույթը միջազգային ասպարեզում՝ աջակցելով հայ սփյուռքի արվեստագետների գործերի ներկայացմանն աշխարհի առաջատար ցուցահանդեսներին եւ խոշոր մշակութային միջոցառումներին։ Նախաձեռնությունն աջակցել է Վենետիկի 56-րդ բիենալեին Հայաստանի Հանրապետության ազգային տաղավարին՝ Armenity/Հայություն ցուցահանդեսին, որն արժանացել է Ոսկե Առյուծ մրցանակի։

Армянская программа представлена на 14-м Стамбульском биеннале - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В рамках начавшейся сегодня XIV Стамбульской биеннале, объединенной темой Saltwater: A Theory of Thought Forms, открывается специальная армянская программа, которая представлена при поддержке Dilijan Art Initiative, проекта Благотворительного фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA).
«В 2015 году мир отмечает столетнюю годовщину событий, которые армяне впервые назвали «Мец егерн», – жестокого истребления их народа в Османской империи, датой начала которого принято считать 1915 год. Именно поэтому чрезвычайное значение имеет проведение в Турции выставки современного искусства, которая пытается осмыслить армянский вопрос как через работы, вошедшие в историю искусства, так и через современные проекты, – подчеркнула куратор XIV Стамбульской биеннале Каролин Христов-Бакарджиев. – На XIV Стамбульской биеннале это достигается не за счет кураторской концепции национального павильона или специальной «армянской» подборки работ, а за счет участия отдельных художников, а также экспозиции произведений, которые напоминают о тех моментах истории и органично вплетаются в контекст всей выставки».
Армянская программа биеннале собрала вместе деятелей искусств, создающих произведения, в которых исследуется история армянского народа и боль, которая все еще живо ощущается в современной Турции. Здесь представлены работы известных мастеров, таких как Аршиль Горки и Пол Гирагосян, и подающих надежды художников из армянской диаспоры, а также художников неармянского происхождения из разных стран мира, чьи произведения навеяны отражением или переживанием тех событий, их отголосками и восприятием в настоящем.
Работы художников не будут выставлены в каком-либо одном месте, произведения искусства рассредоточатся вдоль Босфора в разных точках – от Стамбульского музея современного искусства до нового здания Фонда имени Гранта Динка и бывшего табачного склада. Армянская программа XIV Стамбульской биеннале включает работы Вернона Ах Ки (Vernon Ah Kee), Хейга Айвазяна (Haig Aivazian), Сони Баласанян (Sonia Balassanian), Анны Богигян (Anna Boghiguian), Кристины Бух (Kristina Buch), Геры Бюйюктащьян (Hera Büyüktasçıyan), творческого дуэта Рене Габри и Айрин Анастас (Rene Gabri & Ayreen Anastas), Аршиля Горки (Arshile Gorky), Пола Гирагосяна (Paul Guiragossian), Микаэля Раковица (Michael Rakowitz) и Саркиса (Sarkis).
«Армянская программа Стамбульской биеннале задает основу для творческого исследования и осмысления посредством искусства “болевых точек” истории и политики, поиска пути к примирению и залечиванию ран и, наконец, к более светлому будущему. Основатели проекта Dilijan Art Initiative глубоко убеждены в том, что современное искусство обладает бесценным образовательным потенциалом и способствует взаимопониманию между представителями различных культур, поэтому мы рады оказать поддержку такому яркому культурному проекту», – сказала Вероника Зонабенд, сооснователь Dilijan Art Initiative.
Проект Dilijan Art Initiative был основан филантропами Вероникой Зонабенд и Рубеном Варданяном и реализуется Благотворительным фондом IDeA («Инициативы развития Армении»). Цель проекта – создать основу для развития города Дилижана и Армении в целом. В основе проекта лежит идея о том, что искусство обладает уникальной связующей силой, объединяющей представителей разных культур, родов деятельности, поколений и полов, и существует вне времени и пространства. Проект направлен на продвижение армянской культуры в мире и оказывает содействие в представлении работ художников из армянской диаспоры на ведущих мировых выставках и культурных мероприятиях. На 56-й Венецианской биеннале Dilijan Art Initiative предоставил поддержку Национальному павильону Республики Армения Armenity/ Hayoutioun, который стал обладателем «Золотого льва», главной награды биеннале.