Լուսանկարը` Լիտվայի դեսպանատուն
Լիտվայի տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության նախարարության ավտոմոբիլային տեսչության փորձագետներն այսօր՝ Գիտելիքի օրը, Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության նախաձեռնությամբ, անվտանգ երթեւեկության բաց դաս են անցկացրել Արթիկ քաղաքի թիվ 8 դպրոցում:
Այս դպրոցում, որը քանդվել էր Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով եւ ավելի ուշ վերակառուցվել լիտվական կողմի աջակցությամբ, կմեկնարկի անվտանգ երթեւեկության պիլոտային ծրագիրը:
«Արթիկի թիվ 8 դպրոցի ընտրությունը պատահական չէր: Լիտվան օժանդակել է այս դպրոցի վերակառուցմանը, եւ այստեղ այսօր մենք բացեցինք նաեւ համակարգչային դասարան, որն օգտակար կլինի ոչ միայն դպրոցականների, այլեւ Արթիկի բնակիչների համար»,- Մեդիամաքսին ասել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Լիտվայի դեսպանությունը համանման միջոցառում էր անցկացրել նաեւ անցյալ տարի՝ Երեւանի Գուրգեն Մահարու անվան թիվ 176 հիմնական դպրոցում՝ առաջին դասարանցիներին բաժանելով անվտանգության լուսարձակ գոտիներ:
«Ուրախ եմ, որ արդեն երկրորդ տարին է՝ սեպտեմբերը դիմավորում ենք լիտվացի փորձագետների հետ, որոնք պատմում են երեխաներին երթեւեկության անվտանգության կանոների, ինչպես նաեւ լուսարձակող սարքերի ճիշտ օգտագործման մասին»,- ասել է դեսպանը:
Նա հույս է հայտնել, որ իրազեկման արշավների արդյունքում լուսարձակող սարքերը լայն տարածում կգտնեն նաեւ Հայաստանում: Արթիկի դպրոցականներին դեսպանատունը նվիրել է լուսարձակող գոտիներով պայուսակներ:
Լիտվան վերջին տարիների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցել ճանապարհային պատահարների, հատկապես` դրանցում երեխաների մահացության դեպքերի նվազման տեսանկյունից: Լիտվայից ժամանած փորձագետ Էգլե Նամանիտեն պատմել է, որ ներկայում Լիտվայում դպրոցականների մեծամասնությունը, ինչպես նաեւ հեծանվորդները, կրում են լուսարձակող սարքեր:
«Լիտվայում իրազեկման աշխատանքները մեծ արդյունք են տվել, անգամ հանրային տրանսպորտում ամեն օր տեսահոլովակներ են պտտվում ճանապարհային երթեւեկության կանոնների վերաբերյալ, ինչը հետիոտնին, հատկապես` երեխաներին, ավելի զգոն է դարձնում»,- ասել է Էգլե Նամանիտեն:
Նրա խոսքով՝ լուսարձակող թեւնոցները, պայուսակների կախիչները լույս են արձակում մեծ հեռավորության վրա, ինչը թույլ է տալիս վարորդներին նախապես մթության մեջ նկատել հետիոտնին:
Լիտվայի ավտոմոբիլային տեսչության փորձագետ Անտանաս Չերեշկայի խոսքով՝ խորհրդային տարիների համեմատ՝ Լիտվայում ՃՏՊ-ների հետեւանքով երեխաների մահացության դեպքերը կրճատվել են 10 անգամ:
«Սեպտեմբեր, հոկտեմբեր ամիսներին Լիտվայում գիշերները երկար են, եւ դպրոցականները ստիպված են լինում դպրոց գնալ վաղ առավոտյան, երբ բավական մութ է: Լուսարձակող սարքերն այստեղ հասնում են օգնության»,- ասել է նա:
Էրիկաս Պետրիկասն էլ նկատել է, որ դեսպանատունը մտադիր է լուսարձակող սարքերի տարածման եւ օգտագործման իրազեկման արշավը շարունակել Հայաստանի այլ մարզերում եւ կրթական հաստատություններում:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի երեխաները ոչ միայն այսօր կիրառեն լուսարձակող սարքերը, այլեւ գնան տուն, պատմեն իրենց ծնողներին այդ մասին, եւ որպեսզի լուսարձակող թեւնոց կրելը դառնա մշակույթ»,- ասել է դեսպանը:

Фото: Посольство Литвы
Эксперты автоинспекции Министерства транспорта и телекоммуникаций Литвы сегодня, в День знаний, по инициативе посольства Литвы в Армении провели в школе номер 8 Артика открытый урок по безопасности дорожного движения.
В этой школе, которая была разрушена после спитакского землетрясения, а позднее восстановлена при содействии литовской стороны, будет запущена пилотная программа по безопасности дорожного движения.
«Артикская школа номер 8 была выбрана не случайно: Литва в свое время содействовала ее восстановлению, а сегодня мы открыли здесь компьютерный класс, который будет полезен не только школьникам, но и жителям Артика», - сказал Медиамакс посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас.
Медиамакс напоминает, что посольство Литвы проводило подобный проект в прошлом году в ереванской школе номер 176 им. Гургена Маари, раздав первоклассникам светодиодные ленты безопасности.
«Я рад, что уже второй год мы встречаем сентябрь вместе с литовскими экспертами, которые рассказывают детям правила безопасного дорожного движения, а также учат их правильно использовать светодиодные устройства», - сказал посол.
Он выразил надежду, что в результате проводимой информационной кампании светодиодные устройства получат широкое распространение также в Армении. Артикские школьники получили в подарок от посольства портфели со светодиодными полосами.
За последние годы Литва добилась больших успехов в области увеличения безопасности дорожного движения, особенно в плане уменьшения смертности детей. Эксперт из Литвы Эгле Наманите рассказала, что в настоящее время большинство литовских школьников, а также некоторые взрослые носят светодиодные предметы.
«Информационная кампания в Литве дала значительные результаты, даже в общественном транспорте крутят ролики, связанные с правилами дорожного движения. Это делает пешеходов, особенно детей, более внимательными», - сказала Эгле Наманите.
По ее словам, светодиодные ленты и лямки рюкзаков заметны на достаточно большом расстоянии, что позволяет водителям замечать пешеходов даже в темноте.
По словам эксперта литовской автоинспекции Антанаса Черешки, по сравнению с советским периодом в Литве десятикратно сократилась смертность детей в результате ДТП.
«В сентябре-октябре в Литве ночи длинные, и школьники вынуждены идти в школу рано утром, когда еще достаточно темно. Светодиодные предметы в таких случаях приходят на помощь», - сказал он.
Эрикас Петрикас заметил, что посольство намерено продолжить кампанию по распространению светодиодных устройств в  Армении -  в регионах и учебных заведениях страны.
«Мы хотим, чтобы дети не только носили в этот день светодиодные предметы, а чтобы они пошли домой и рассказали об этом своим родителям, чтобы ношение светодиодных предметов стало частью культуры», - сказал посол.