Լուսանկարը` Լիտվայի դեսպանատուն
Լիտվայի տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության նախարարության ավտոմոբիլային տեսչության փորձագետներն այսօր՝ Գիտելիքի օրը, Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության նախաձեռնությամբ, անվտանգ երթեւեկության բաց դաս են անցկացրել Արթիկ քաղաքի թիվ 8 դպրոցում:
Այս դպրոցում, որը քանդվել էր Սպիտակի երկրաշարժի հետեւանքով եւ ավելի ուշ վերակառուցվել լիտվական կողմի աջակցությամբ, կմեկնարկի անվտանգ երթեւեկության պիլոտային ծրագիրը:
«Արթիկի թիվ 8 դպրոցի ընտրությունը պատահական չէր: Լիտվան օժանդակել է այս դպրոցի վերակառուցմանը, եւ այստեղ այսօր մենք բացեցինք նաեւ համակարգչային դասարան, որն օգտակար կլինի ոչ միայն դպրոցականների, այլեւ Արթիկի բնակիչների համար»,- Մեդիամաքսին ասել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Լիտվայի դեսպանությունը համանման միջոցառում էր անցկացրել նաեւ անցյալ տարի՝ Երեւանի Գուրգեն Մահարու անվան թիվ 176 հիմնական դպրոցում՝ առաջին դասարանցիներին բաժանելով անվտանգության լուսարձակ գոտիներ:
«Ուրախ եմ, որ արդեն երկրորդ տարին է՝ սեպտեմբերը դիմավորում ենք լիտվացի փորձագետների հետ, որոնք պատմում են երեխաներին երթեւեկության անվտանգության կանոների, ինչպես նաեւ լուսարձակող սարքերի ճիշտ օգտագործման մասին»,- ասել է դեսպանը:
Նա հույս է հայտնել, որ իրազեկման արշավների արդյունքում լուսարձակող սարքերը լայն տարածում կգտնեն նաեւ Հայաստանում: Արթիկի դպրոցականներին դեսպանատունը նվիրել է լուսարձակող գոտիներով պայուսակներ:
Լիտվան վերջին տարիների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցել ճանապարհային պատահարների, հատկապես` դրանցում երեխաների մահացության դեպքերի նվազման տեսանկյունից: Լիտվայից ժամանած փորձագետ Էգլե Նամանիտեն պատմել է, որ ներկայում Լիտվայում դպրոցականների մեծամասնությունը, ինչպես նաեւ հեծանվորդները, կրում են լուսարձակող սարքեր:
«Լիտվայում իրազեկման աշխատանքները մեծ արդյունք են տվել, անգամ հանրային տրանսպորտում ամեն օր տեսահոլովակներ են պտտվում ճանապարհային երթեւեկության կանոնների վերաբերյալ, ինչը հետիոտնին, հատկապես` երեխաներին, ավելի զգոն է դարձնում»,- ասել է Էգլե Նամանիտեն:
Նրա խոսքով՝ լուսարձակող թեւնոցները, պայուսակների կախիչները լույս են արձակում մեծ հեռավորության վրա, ինչը թույլ է տալիս վարորդներին նախապես մթության մեջ նկատել հետիոտնին:
Լիտվայի ավտոմոբիլային տեսչության փորձագետ Անտանաս Չերեշկայի խոսքով՝ խորհրդային տարիների համեմատ՝ Լիտվայում ՃՏՊ-ների հետեւանքով երեխաների մահացության դեպքերը կրճատվել են 10 անգամ:
«Սեպտեմբեր, հոկտեմբեր ամիսներին Լիտվայում գիշերները երկար են, եւ դպրոցականները ստիպված են լինում դպրոց գնալ վաղ առավոտյան, երբ բավական մութ է: Լուսարձակող սարքերն այստեղ հասնում են օգնության»,- ասել է նա:
Էրիկաս Պետրիկասն էլ նկատել է, որ դեսպանատունը մտադիր է լուսարձակող սարքերի տարածման եւ օգտագործման իրազեկման արշավը շարունակել Հայաստանի այլ մարզերում եւ կրթական հաստատություններում:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի երեխաները ոչ միայն այսօր կիրառեն լուսարձակող սարքերը, այլեւ գնան տուն, պատմեն իրենց ծնողներին այդ մասին, եւ որպեսզի լուսարձակող թեւնոց կրելը դառնա մշակույթ»,- ասել է դեսպանը:

Photo: Lithuanian Embassy
Today, on the Knowledge Day, experts of the Road Administration under Lithuanian Ministry of Transport and Telecommunication have conducted an open lesson on safe traffic at N8 school of Artik town.
The safe traffic pilot program will kick off at the school which was destroyed during Spitak earthquake and was later reconstructed by the Lithuanian side.
“It was no mere chance that we chose N8 school in Artik. Lithuania has supported the reconstruction of the school and we today opened a computer class here which will be useful not only for schoolchildren but all the Artik residents”, Ambassador of Lithuania to Armenia Erikas Petrikas said to Mediamax.
Mediamax recalls that the Lithuanian Embassy held such an event at Gurgen Mahari N 176 school in Yerevan last year as well; at that time, the Embassy handed out reflective safety belts.
“I’m happy that it’s already the second year that we have started September with Lithuanian experts who tell about traffic rules as well as correct use of reflective safety belts”, said the Ambassador.
He has expressed the hope that as a result of the public awareness campaigns, the reflective devices will be disseminated in Armenia. The Embassy has presented schoolbags with reflective belts to the schoolchildren.
Over the past years, Lithuania has made big progress in terms of reduction of accidents and cases of children’s deaths. Lithuanian expert Egle Namanite said that the majority of the Lithuanian pupils and bicyclists wear the devices.
''The awareness campaigns have proved highly effective in Lithuania. Every day the clips on traffic rules are shown even in the public transport which makes pedestrians and especially children more alert'', said Egle Namanite.
According to her, the reflective bracelets and other devices emit light at large distances which allows drivers to spot the pedestrian in the dark.
Expert of  Lithuanian Road Administration Antanas Chereshka, as compared to the Soviet period, the children deaths as a result of road accidents have reduced 10-fold.
''In September and October, the nights in Lithuania are long and schoolchildren have to go to school early in the morning when it's quite dark. The reflective devices come in handy here'', he said.
In his turn, Erikas Petrikas has noted that the Embassy is going to continue the public awareness campaign in other marzes and educational institutions of Armenia to disseminate the use of reflective belts.
“We want children not only apply the devices but go home and tell their parents about them so as wearing the reflective belt could become a culture'', said the Ambassador.