IDeA-ն ու ՀՀ տարածքային զարգացման հիմնադրամը կհամագործակցեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) եւ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամների միջեւ այսօր փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
IDeA-ում նշել են, որ հուշագիրն ուղղված է ենթակառուցվածքների, տարածքների զարգացման ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ զարգացմանը միտված այլ ծրագրերի համատեղ իրականացմանը:
Կողմերը, մասնավորապես, կգործակցեն Դիլիջանի եւ Տաթեւի տարածաշրջաններում սոցիալական ու հանրային նշանակության ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակում:
«Մեր երկու կառույցներն ունեն գործունեության ընդհանուր ուղղություններ  եւ աշխատանքներ են իրականացնում հանրապետությունում ենթակառուցվածքների բարելավման, տարածքների զարգացման համար նոր հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ: IDeA հիմնադրամը ծրագրեր է իրականացնում Սյունիքի եւ Տավուշի մարզերում, որոնք հատկապես զբոսաշրջության զարգացման տեսակետից լուրջ ներուժ ունեցող տարածաշրջաններ են: Համոզված ենք, որ մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ  աշխատանքով կարող ենք սիներգիայի էֆեկտ ստանալ եւ լուրջ ներդրում ունենալ այդ տարածքների հեռանկարային զարգացման գործում»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Էդգար Մանուկյանը:
«Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը մեկնարկել է Սոցիալական ներդրումների եւ տարածքային զարգացման նոր  ծրագրի իրականացումը: Մենք հատկապես կարեւորում ենք համագործակցությունը տեղական գործընկերների, նվիրատուների եւ շահագրգիռ կառույցների հետ: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամը շնորհակալ  գործունեություն է ծավալել զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երկու տարածքներում` Տաթեւում  եւ Դիլիջանում: Հուսով ենք, որ  մեր համագործակցությունը կլինի արդյունավետ եւ շարունակական»,- իր հերթին ասել է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը:

IDeA and Regional Development Foundation of Armenia to cooperate - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and Regional Development Foundation of Armenia have signed a memorandum of understanding (MoU) today.
IDeA has noted that the memorandum is aimed at cooperating in the field of infrastructures and area development as well as other joint development projects.
The parties will particularly cooperate within the framework of projects fostering the development of social and public importance infrastructures in Dilijan and Tatev regions.
“Our two structures have common areas of activity and carry out works in order to improve infrastructures in the republic and create new opportunities for the development of areas. IDeA Foundation implements projects in Syunik and Tavush regions, which bear grave potential especially in terms of tourism development. We believe that the joint work with our partners, including with the Regional Development Foundation of Armenia will result in synergistic effect and we will have significant input in the prospective development of those areas,” said Acting CEO of IDeA Foundation Edgar Manukyan.
“Regional Development Foundation of Armenia has jumpstarted the implementation of new “Social Investments and Regional Development” program. We attach special importance to cooperation with local partners, donors and stakeholders. IDeA Foundation is carrying out a grateful work in two regions with huge development potential – in Tatev and Dilijan. We hope our cooperation will be fruitful and ongoing,” said CEO of Regional Development Foundation of Armenia Ashot Kirakosyan.