IDeA-ն ու ՀՀ տարածքային զարգացման հիմնադրամը կհամագործակցեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) եւ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամների միջեւ այսօր փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
IDeA-ում նշել են, որ հուշագիրն ուղղված է ենթակառուցվածքների, տարածքների զարգացման ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաեւ զարգացմանը միտված այլ ծրագրերի համատեղ իրականացմանը:
Կողմերը, մասնավորապես, կգործակցեն Դիլիջանի եւ Տաթեւի տարածաշրջաններում սոցիալական ու հանրային նշանակության ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակում:
«Մեր երկու կառույցներն ունեն գործունեության ընդհանուր ուղղություններ  եւ աշխատանքներ են իրականացնում հանրապետությունում ենթակառուցվածքների բարելավման, տարածքների զարգացման համար նոր հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ: IDeA հիմնադրամը ծրագրեր է իրականացնում Սյունիքի եւ Տավուշի մարզերում, որոնք հատկապես զբոսաշրջության զարգացման տեսակետից լուրջ ներուժ ունեցող տարածաշրջաններ են: Համոզված ենք, որ մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ  աշխատանքով կարող ենք սիներգիայի էֆեկտ ստանալ եւ լուրջ ներդրում ունենալ այդ տարածքների հեռանկարային զարգացման գործում»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Էդգար Մանուկյանը:
«Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը մեկնարկել է Սոցիալական ներդրումների եւ տարածքային զարգացման նոր  ծրագրի իրականացումը: Մենք հատկապես կարեւորում ենք համագործակցությունը տեղական գործընկերների, նվիրատուների եւ շահագրգիռ կառույցների հետ: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամը շնորհակալ  գործունեություն է ծավալել զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երկու տարածքներում` Տաթեւում  եւ Դիլիջանում: Հուսով ենք, որ  մեր համագործակցությունը կլինի արդյունավետ եւ շարունակական»,- իր հերթին ասել է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանը:

IDeA и Фонд территориального развития Армении начнут сотрудничество - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и Фонд территориального развития Армении сегодня подписали меморандум о сотрудничестве.
Как отметили в IDeA, документ направлен на обеспечение взаимодействия в сфере улучшения инфраструктур и местных общин, а также совместную реализацию других программ развития.
Стороны, в частности, будут сотрудничать в рамках программ, направленных на развитие инфраструктур социального и общественного значения в Дилижане и Татеве.
«Оба наших фонда имеют схожие направления деятельности и проводят работы по улучшению инфраструктур в республике и созданию новых возможностей для местного развития. Фонд IDeA реализует программы в Сюникской и Тавушкой областях, которые имеют серьезный потенциал развития, особенно в сфере туризма. Уверены, что благодаря совместной работе с партнерами, в том числе с Фондом территориального развития Армении, мы сможем достичь эффекта синергии и внести серьезный вклад в перспективное развитие этих территорий»,- сказал  временно исполняющий обязанности гендиректора фонда IDeA Эдгар Манукян.
«Фонд территориального развития Армении осуществляет новую Программу социальных инвестиций и местного развития. Мы, в частности, придаем важность сотрудничеству с местными партнерами, благотворителями и заинтересованными структурами. Фонд IDeA проводит важную работу в Татеве и Дилижане, имеющих большой потенциал развития. Надеемся, что наше сотрудничество будет эффективным и продолжительным»,- отметил в свою очередь исполнительный директор Фонда территориального развития Армении Ашот Киракосян.