Հայտնի են «Ոսկե Ծիրան»-ի հաղթողները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 18-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում ամփոփվեցին «Ոսկե Ծիրան» Երեւանի միջազգային 12-րդ կինոփառատոնի արդյունքները:
«Այս մի քանի օրը Երեւան քաղաքի ու երեւանցիների մասին հիացմունքի խոսքեր եմ լսում մեր հյուրերից ու դրանք ինձ երջանկացնում են: Մեր հյուրերը գալիս ու գնում են, իսկ մենք միշտ մնալու ենք այստեղ ու կրկին սպասենք նրանց», - հանդիսատեսին ողջունեց կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Հիմնական մրցութային անվանակարգերը պահպանվել էին՝ միջազգային խաղարկային, միջազգային վավերագրական, հայկական համայնապատկեր եւ «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմեր:
Առաջին անգամ «Ոսկե Ծիրան»-ի շրջանակներում հանձնվեց «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակը, որին արժանացավ գերմանացի ռեժիսոր Մարկ Բրումունդը՝ իր «Սրբարան» ֆիլմի համար: Lավագույն սցենարի համար Հրանտ Մաթևոսյան անվան հատուկ մրցանակը շնորհվեց Գագիկ Մադոյանին:
Միջազգային խաղարկային մրցույթում «Ոսկե Ծիրան» մրցանակի արժանացավ կոլումբիացի ռեժիսոր Սիռո Գեռայի «Օձի գրկում» ֆիլմը: Ներկայացնում ենք նաեւ այլ անվանակարգերի հաղթողներին.

Yerevan /Mediamax/. The results of the 12th Golden Apricot Yerevan Film Festival were summed up at Moscow cinema on July 18.
“Over these few days, I have been hearing words of admiration toward Yerevan and its people and I’m happy for it. Our guests come and go, but we are going to always stay here and wait for them again”, Director of the Film Festival Harutyun Khachatryan said this in his welcome speech.
The  main nominations were the same- international feature, international documentary, Armenian panorama  and Apricot Stone short competitions.
For the first time within Golden Apricot, Audience Award nomination was set and presented to German director Marc Brummund for his Sanctuary film. Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition went to The Road movie directed by Gagik Madoyan.
Columbian director Ciro Guerra’s Embrace of the Serpent film was awarded in the international feature competition. Below are the names of the winners of other nominations.