Հեռարձակման թվայնացման աշխատանքներն ավարտվել են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ տարածքում վերգետնյա թվային հեռուստատեսային հեռարձակման համակարգի ներդրման աշխատանքներն ավարտվել են:
Այս մասին ասված է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ անալոգայինից թվային հեռարձակման անցնելու ընթացքում սոցիալական հնարավոր խնդիրները սահուն հաղթահարելու նպատակով Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, համաձայն որի՝ անալոգային հեռարձակման վերջնաժամկետը երկարաձգվում է մինչեւ 2016թ. հունվարի 1-ը։
Թվայնացումից հետո Երեւանում եւ մերձակա բնակավայրերում կհեռարձակվի թվային 18, իսկ մարզերում՝ 9 հեռուստաալիք:

Завершены работы по цифровизации телевещания в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Завершены работы по внедрению наземной цифровой системы телевизионного вещания на территории Армении.
Об этом говорится в сообщении министерства транспорта и связи Армении.
Министерство напоминает, что для преодоления возможных социальных проблем, вызванных переходом с аналогового вещания на цифровое, Национальное собрание во втором чтении утвердило законопроект «О внесении изменений в закон Армении «О телевидении и радио», согласно которому срок завершения аналогового вещания отложен до 1 января 2016 года.
В Ереване и прилежащих населенных пунктах будут транслироваться 18, а в регионах страны - 9 цифровых каналов.