Նախագահը Գյումրիում մասնակցել է «Թումո» կենտրոնի բացմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Գյումրիում տեղի է ունեցել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հանդիսավոր բացումը, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Գյումրիում «Թումո» կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է ՀՀ նախագահը, իրագործել՝ «Շանթ» հեռուստաընկերությունը:
Կենտրոնը գործունեության սկզբնական շրջանում կտեղակայվի Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում, իսկ հետագայում նախատեսվում է այն տեղափոխել հարեւանությամբ գտնվող Գյումրիի թատրոնի (նախկին ժողովրդական տան) շենք, որը ենթակա է հիմնանորոգման եւ ամրացման: Շրջայցի ժամանակ նախագահին ներկայացրել են, որ տարածքն առայժմ ներառելու է 60 աշխատանքային կետ եւ կարողանալու է հյուրընկալել 500-1000 ուսանողի:
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը արտադպրոցական ուսումնական միջավայր է, որտեղ 12-18 տարեկան պատանիներն ուսանում են սեփական հանձնառությամբ:
Առաջին «Թումո» կենտրոնը («Թումո Երեւանը») ստեղծվել է Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյանների նախաձեռնությամբ՝ Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի կողմից եւ իր դռներն է բացել աշակերտների համար 2011թ. օգոստոսի 14-ին:
Կենտրոնական բանկի «Գիտելիք հանուն զարգացման» ծրագրի շնորհիվ 2013թ. փետրվարից «Թումոն» գործում է նաեւ Դիլիջանում (հաճախում է շուրջ 300 պատանի):
Ներկայում Ստեփանակերտում ակտիվորեն շինարարական աշխատանքներ են տարվում տեղի «Թումո» կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ: 2015թ. սեպտեմբերին պլանավորվում է ավարտին հասցնել շինարարությունը եւ բացել «Թումոյի» դռները 1000 արցախցի պատանիների առջեւ («Թումո Ստեփանակերտը» Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի եւ ՀԲԸՄ համատեղ նախագիծն է):

President takes part in Tumo opening in Gyumri - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan attended the solemn opening ceremony of Tumo Center for Creative Technologies in Gyumri today.
Establishment of Tumo Center in Gyumri has been initiated by the Armenian President and implemented by Shant TV company.
In the beginning, the Center will be located at Gyumri Technological Center and then it will be moved to the building of neighboring Gyumri Theater (former People’s House) which is going to be overhauled. During the visit, the President of was informed that the territory will include 60 working place and will be able to host 500-1000 students.
Tumo Center for Creative Technologies is an open educational environment where 12-18-year old teenagers study on their own.
The first Tumo Center (Tumo Yerevan) was initiated by Sam and Silva Simonians by the Simonian Educational Foundation. It opened the doors to students on August 14, 2011.
Owing to “Knowledge for the Sake for Development” project implemented by the Central Bank, Tumo opened in Dilijan as well in 2013 (around 300 teenagers attend it).
Currently, intensive construction works of Tumo Center are underway in Stepanakert. In September 2015, the construction will be over and the Center will open its doors to 1000 teenagers from Artsakh (Tumo Stepanakert is the joint project of Simonian Educational Foundation and AGBU).