Սփյուռքահայ պատմաբանները հյուրընկալվել են UWC Դիլիջան քոլեջում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Դիլիջան քոլեջում շարունակվում է մարդասիրական թեմաներին վերաբերող դասախոսությունների շարքը՝ նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Մարտի 31-ի երեկոյան քոլեջի ուսանողական եւ դասախոսական կազմի առջեւ դասախոսությամբ հանդես եկան սփյուռքահայ հայտնի պատմաբաններ` Աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների ֆրանսիական ինստիտուտի  (Institut Français de Géopolitique) ղեկավար, Փարիզի Սեն Դենիի համալսարանի պրոֆեսոր Ռայմոն Գեւորգյանը եւ Կալիֆոռնիայի Բերկլիի համալսարանի դասախոս Ստեփան Աստուրյանը:
Նրանք անդրադարձան ցեղասպանություններին, դրանք ծնող պատճառներին, զուգահեռներ անցկացրեցին Հայոց ցեղասպանության եւ Հոլոքոսթի միջեւ: Նրանք խոսեցին նաեւ մարդասիրության մասին՝  ընդգծելով, որ տարբեր երկրների բարեգործական կազմակերպություններ օգնության ձեռք են մեկնել Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին:
Դասախոսությունների շարքը կազմակերպվել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի համատեղ նախաձեռնությամբ:
«Մեր քոլեջի կրթական գաղափարախոսության հիմնական խնդիրներից է՝  առավելագույնս տեղեկացված լինել այն ժողովուրդների պատմությանը եւ մշակույթին, որտեղ գտնվում է մեր քոլեջը ՝ միաժամանակ հաշվի առնելով ուսանողների միջազգային ներկայացվածությունն ու մտածողությունը: Այս տարի, երբ նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, մենք հրավիրում ենք հայտնի գիտնականների՝ քննարկելու ընդհանրապես ցեղասպանությանը եւ մասնավորապես Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հարցերը տարբեր տեսանկյուններից»,- ասել է քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:

Историки из Диаспоры прочли лекцию в колледже UWC Дилижан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В колледже UWC Дилижан продолжается цикл лекций, приуроченных к 100-летию Геноцида армян.
Вечером 31 марта перед учениками и преподавателями школы выступили известные армянские историки из Диаспоры - глава Французского института геополитических исследований (Institut Français de Géopolitique), профессор парижского университета Сен-Дени Раймон Геворкян и преподаватель калифорнийского университета Беркли Степан Астурян.
Они рассмотрели вопрос геноцидов и причин их возникновения, провели параллели между Геноцидом армян и Холокостом. Также они рассказали о гуманитарной деятельности, подчеркнув, что гуманитарные организации разных стран протянули руку помощи армянам, спасшимся во время Геноцида.
Цикл лекций организован по инициативе фонда «Инициативы развития Армении»  (IDeA) и колледжа UWC Дилижан.
«Одна из важнейших задач образовательной концепции нашего колледжа – максимально знакомить с историей и культурой страны, в которой находится колледж, учитывая при этом международную представленность студентов и их менталитет. В этом году, когда отмечается 100-летие Геноцида армян, мы приглашаем известных ученых, чтобы обсудить тему геноцидов вообще и, в частности, Геноцида армян с разных точек зрения», - сказал директор колледжа Джон Паддифут.