Լոնդոնը բացատրել է Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու պատճառը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրոպայի հարցերով նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնը Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության շուրջ անցնող քննարկումների ժամանակ հայտարարել է, որ Բրիտանիայի կառավարությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչում է միայն այն դեպքերը, որոնք նման որակավորում են ստացել միջազգային դատարաններում:
«Իրար հաջորդող կառավարությունների քաղաքականությունն անփոփոխ է 1988-ից, երբ առաջացավ այս հարցը: Դա հանցագործություն է, եւ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը որպես ցեղասպանություն է ճանաչում միայն այն դեպքերը, որոնք նման որակավորում են ստացել միջազգային դատարաններում, օրինակ՝ Հոլոքոստը, կամ Սրեբրենիցայում ու Ռուանդայում եղած ջարդերը: Մենք քաղաքական դատողություններ չենք անում՝ «ցեղասպանություն» տերմինը կիրառելով մի շարք իրադարձությունների դեպքում, լինի դա Հայաստանի դեպքում, Գոլոդոմորի ՝ Ուկրաինայում կամ 1998թ. Սադամ Հուսեյնի իրականացրած՝ քրդերի զանգվածային սպանությունների դեպքում»,- ասել է Դեյվիդ Լիդինգթոնը:
Իր ելույթում նա հայտնել է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին Երեւանում Մեծ Բրիտանիան կներկայացնեն հայ-բրիտանական խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլը (John Whittingdale) եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը: Նախարարը նաեւ նշել է, որ Բրիտանիայի հայ համայնքի կողմից ապրիլի 24-ին եւ ամբողջ տարվա ընթացքում կազմակերպած միջոցառումները թույլ կտան պատմության այդ ժամանակաշրջանն ավելի լավ լուսաբանել բրիտանացիների համար, որոնցից շատերը գուցե առաջին անգամ լսեն այդ ամենի մասին:
Միաժամանակ՝ բրիտանացի նախարարը հայտարարել է, որ անցյալը ոգեկոչելով ու այդ մասին մտորելով՝ անհրաժեշտ է դեպի ապագա նայել: «Թուրքիայի եւ Հայաստանի ժողովուրդներն ու կառավարությունները պետք է հնարավորություն գտնեն առերեսելու սեփական պատմությանը եւ ստեղծելու նոր, ավելի կառուցողական հարաբերություններ: Բրիտանիայի դերի մի մասն էլ իր ձգտումն է՝ աջակցելու կողմերին այդ առաջընթացի ճանապարհին: Ես չեմ ձեւացնի, թե մենք կարող ենք Լոնդոնից ակնթարթային պատասխաններ առաջարկել, սակայն մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ խրախուսելու մարդկային շփումները ու կապերի փոխանակումը երկու երկրների միջեւ, որպեսզի վերանան խոչընդոտներն ու կարծրատիպերը: Օրինակ, վերջերս մենք մեծ հաջողությամբ ավարտեցինք Chevening ծրագրով թուրք եւ հայ ուսանողների փոխանակումը, որոնք առաջին անգամ փոխադարձ այցեր կատարեցին [Հայաստան եւ Թուրքիա]»,- ասել է Դեյվիդ Լիդինգթոնը:
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի Լեյբորիստական կուսակցության պատգամավոր Սթիվեն Փաունդը, իր հերթին, ընդգծել է. «Մենք հնարավորություն ունենք ճիշտ բան անելու՝ ոչ միայն Հայաստանի ու հայ ազգի, այլեւ ամբողջ մարդկության համար: Մարդկությունը իսկապես 1915թ. տեղի ունեցածի ճանաչման կարիք ունի: Քանի դեռ այն հերքվում է, այն կարող է կրկնվել: Քանի դեռ մենք ասում ենք «նման բան չի եղել», կարծես լսում ենք 1939թ. Հիտլերի սարսափելի խոսքերի արձագանքը, որ նա ասել էր Լեհաստանի վրա հարձակումն արդարացնելու համար. «Իսկ ո՞վ է հիմա հիշում հայերի ոչնչացման մասին»»,- նշել է խորհրդարանականը:
Սթիվեն Փաունդը ընդգծել է, որ «տեղի՞ է ունեցել արդյոք ցեղասպանություն» հարցադրումն իմաստ չունի՝ հիշեցնելով, որ հայերը ոչնչացվել են ոչ միայն 1915թ., այլեւ դրանից առաջ էլ, այդ թվում՝ 1894-1896 թթ. եւ Ադանայում՝ 1909թ.:

London explains the reason for not recognizing the Armenian Genocide
Yerevan /Mediamax/. UK Minister for Europe David Lidington stated at the discussions on the Armenian Genocide at the House of Commons that the British Government recognise as genocide only those events found to be so by international courts
“The policy of successive Governments, has not changed since 1988 when this matter was reviewed. We take the view that genocide is not simply an expression of a political judgment. It is now a crime, and the British Government recognise as genocide only those events found to be so by international courts - for example, the holocaust and the massacres in Srebrenica and Rwanda. We do not exercise a political judgment in ascribing the term “genocide” to a set of events, whether in Armenia, the Holodomor in Ukraine or the massacres of the Kurds”, said David Lidington.
He said in his speech that at the Armenian Genocide Centennial events due in Yerevan, the UK will be represented by the head of Armenian-British Parliamentary Group John Whittingdale and UK Ambassador to Armenia.  The Minister also noted that the events and commemorative activities, which the Armenian community in the UK will organise on 24 April and over the course of this year, will help to illuminate further that period of history for British people, some of whom may be hearing about it for the first time.
At the same time, the British Minister stated that in honouring and reflecting upon the past, it is vital that we look to the future. “The peoples and Governments of Turkey and Armenia need to find a way to face their joint history together and forge a new, more constructive relationship, and part of the role the UK seeks for itself is to support them in finding this path forward. I will not pretend that we from London can provide instant answers, but we are doing what we can practically to foster people-to-people exchanges and links between the two countries to break down stereotypes and barriers. For example, we have just completed a successful exchange of Turkish and Armenian Chevening alumni who visited each other’s countries [Armenia and Turkey] for the first time”, said David Lidington.
Labour MP of House of Commons, Stephen Pound, stressed in his turn: “We have the opportunity to do a right thing not only for Armenia and the Armenian nation but the whole humanity. The mankind really needs to recognize what happened in 1915. As long as it is being denied it can be repeated. As long as we say “it didn’t happen”, we as though hear the echo of Adolph Hitler’s horrible words said in 1939 during his invasion to Poland: “Who now remembers the annihilation of Armenians?”, noted the MP.
Stephen Pound stressed that it is otiose even to ask the question, “Was there genocide?”, recalling that Armenians were exterminated not only in 1915 but before that as well - in 1894-1896 and 1909 in Adana.