Լոնդոնը բացատրել է Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու պատճառը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրոպայի հարցերով նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնը Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության շուրջ անցնող քննարկումների ժամանակ հայտարարել է, որ Բրիտանիայի կառավարությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչում է միայն այն դեպքերը, որոնք նման որակավորում են ստացել միջազգային դատարաններում:
«Իրար հաջորդող կառավարությունների քաղաքականությունն անփոփոխ է 1988-ից, երբ առաջացավ այս հարցը: Դա հանցագործություն է, եւ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը որպես ցեղասպանություն է ճանաչում միայն այն դեպքերը, որոնք նման որակավորում են ստացել միջազգային դատարաններում, օրինակ՝ Հոլոքոստը, կամ Սրեբրենիցայում ու Ռուանդայում եղած ջարդերը: Մենք քաղաքական դատողություններ չենք անում՝ «ցեղասպանություն» տերմինը կիրառելով մի շարք իրադարձությունների դեպքում, լինի դա Հայաստանի դեպքում, Գոլոդոմորի ՝ Ուկրաինայում կամ 1998թ. Սադամ Հուսեյնի իրականացրած՝ քրդերի զանգվածային սպանությունների դեպքում»,- ասել է Դեյվիդ Լիդինգթոնը:
Իր ելույթում նա հայտնել է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին Երեւանում Մեծ Բրիտանիան կներկայացնեն հայ-բրիտանական խմբի ղեկավար Ջոն Ուիթինգդեյլը (John Whittingdale) եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը: Նախարարը նաեւ նշել է, որ Բրիտանիայի հայ համայնքի կողմից ապրիլի 24-ին եւ ամբողջ տարվա ընթացքում կազմակերպած միջոցառումները թույլ կտան պատմության այդ ժամանակաշրջանն ավելի լավ լուսաբանել բրիտանացիների համար, որոնցից շատերը գուցե առաջին անգամ լսեն այդ ամենի մասին:
Միաժամանակ՝ բրիտանացի նախարարը հայտարարել է, որ անցյալը ոգեկոչելով ու այդ մասին մտորելով՝ անհրաժեշտ է դեպի ապագա նայել: «Թուրքիայի եւ Հայաստանի ժողովուրդներն ու կառավարությունները պետք է հնարավորություն գտնեն առերեսելու սեփական պատմությանը եւ ստեղծելու նոր, ավելի կառուցողական հարաբերություններ: Բրիտանիայի դերի մի մասն էլ իր ձգտումն է՝ աջակցելու կողմերին այդ առաջընթացի ճանապարհին: Ես չեմ ձեւացնի, թե մենք կարող ենք Լոնդոնից ակնթարթային պատասխաններ առաջարկել, սակայն մենք անում ենք հնարավոր ամեն բան՝ խրախուսելու մարդկային շփումները ու կապերի փոխանակումը երկու երկրների միջեւ, որպեսզի վերանան խոչընդոտներն ու կարծրատիպերը: Օրինակ, վերջերս մենք մեծ հաջողությամբ ավարտեցինք Chevening ծրագրով թուրք եւ հայ ուսանողների փոխանակումը, որոնք առաջին անգամ փոխադարձ այցեր կատարեցին [Հայաստան եւ Թուրքիա]»,- ասել է Դեյվիդ Լիդինգթոնը:
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի Լեյբորիստական կուսակցության պատգամավոր Սթիվեն Փաունդը, իր հերթին, ընդգծել է. «Մենք հնարավորություն ունենք ճիշտ բան անելու՝ ոչ միայն Հայաստանի ու հայ ազգի, այլեւ ամբողջ մարդկության համար: Մարդկությունը իսկապես 1915թ. տեղի ունեցածի ճանաչման կարիք ունի: Քանի դեռ այն հերքվում է, այն կարող է կրկնվել: Քանի դեռ մենք ասում ենք «նման բան չի եղել», կարծես լսում ենք 1939թ. Հիտլերի սարսափելի խոսքերի արձագանքը, որ նա ասել էր Լեհաստանի վրա հարձակումն արդարացնելու համար. «Իսկ ո՞վ է հիմա հիշում հայերի ոչնչացման մասին»»,- նշել է խորհրդարանականը:
Սթիվեն Փաունդը ընդգծել է, որ «տեղի՞ է ունեցել արդյոք ցեղասպանություն» հարցադրումն իմաստ չունի՝ հիշեցնելով, որ հայերը ոչնչացվել են ոչ միայն 1915թ., այլեւ դրանից առաջ էլ, այդ թվում՝ 1894-1896 թթ. եւ Ադանայում՝ 1909թ.:

Лондон объяснил причину непризнания Геноцида армян
Ереван /Медиамакс/. Министр по делам Европы МИД Великобритании Дэвид Лидингтон в ходе дебатов в Палате общин на тему Геноцида армян заявил, что правительство Британии признает геноцидами лишь те события, которые признаны таковыми международными судами.
«Политика сменяющих друг друга правительств неизменна с 1988 года, когда встал этот вопрос. Мы придерживаемся мнения, что геноцид - это не просто выражением политического суждения. Это преступление, и правительство Великобритании признает геноцидами лишь те события, которые признаны таковыми со стороны международных судов, например, Холокост и резни в Сребренице и Руанде. Мы не выносим политических суждений, не приписывая термин «геноцид» к ряду событий, будь это относительно Армении, Голодомора в Украине или массовых убийств курдов Саддамом Хусейном в 1998», - заявил Дэвид Лидингтон.
В своей речи он сообщил, что на церемониях по случаю 100-летия Геноцида в Ереване Великобританию будут представлять глава британо-армянской группы Джон Виттингдейл (John Whittingdale) и посол Британии в Армении. Министр также добавил, что мероприятия, которые будут организованы армянской общиной Британии 24 апреля и в течение всего года помогут больше осветить этот период истории для британцев, некоторые из которых могут впервые услышать об этом.
В то же время, британский министр заявил, что почитая прошлое и размышляя о нем, необходимо смотреть в будущее. «Народы и правительства Турции и Армении должны найти способ вместе встать лицом к лицу с собственной историей и сформировать новые, более конструктивные отношения, и частью роли Великобритании является стремление поддержать стороны на этом пути вперед. Я не буду притворяться, что мы из Лондона можем обеспечить мгновенные ответы, но мы делаем все, что можем, чтобы способствовать человеческим контактам и обменам и связям между двумя странами для разрушения барьеров и стереотипов. Например, мы только что завершили успешный обмен турецких и армянских выпускников программы Chevening, которые впервые совершили взаимные визиты [в Армению и Турцию]», - сказал Дэвид Лидингтон.
В свою очередь, член Палаты общин Соединенного Королевства от лейбористской партии Стивен Паунд в своем выступлении подчеркнул, что «у нас есть возможность сделать правильную вещь не просто ради Армении и армянского народа, но ради человечества.
«Человечество действительно нуждается в том, чтобы признать то, что произошло в 1915. Пока это отрицается, это может произойти вновь. До тех пор, как мы говорим, «этого не было», нам эхом отдаются ужасные слова, сказанные Гитлером в 1939 году, когда оправдывая вторжение в Польшу, он сказал: «Кто помнит сегодня об истреблении армян?», - сказал парламентарий.
Стивен Паунд подчеркнул, что не имеет смысла даже задаваться вопросом «имел ли место геноцид?», напомнив, что армяне уничтожались не только в 1915 году, но и ранее, в том числе в 1894-96 гг., и в Адане в 1909 году.