«Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գիրքը՝ հայերեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր կայացել է Պաոլո Կոսսիի, Ժան Ջիանի եւ Ժան Վարուժան Սիրափյանի հեղինակած՝ «Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գրքի շնորհանդեսը:
Գիրքը պատկերապատումներով ներկայացնում է «Նեմեսիս» հատուկ գործողությունն ու Սողոմոն Թեհլերյանի կողմից Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշայի գնդակահարության պատմությունը:
Գրքի համահեղինակ Ժան Վարուժան Սիրափյանն ասել է, որ նախագծի գաղափարը ծագել է 4-5 տարի առաջ, եւ միայն հիմա է հնարավորություն ընձեռվել այն կյանքի կոչելու:
«Սողոմոն Թեհլերյանի մասին բոլորը գիտեին, բայց «Նեմեսիս» գործողության պատմությունը քչերին է հայտնի: Կարեւոր փաստ է այն, որ այս գործողությամբ սպանվել են թուրքական դատարանի կողմից դատապարտված եւ փախուստի դիմած թուրքերը, ոչ մի անմեղ մարդ չի տուժել: Սա ոչ թե ահաբեկչական, այլ վրիժառության գործողություն էր»,- ասել է գրքի համահեղինակը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում հրատարակվել են գրքի հայերեն եւ ռուսերեն տարբերակները՝ 400-ական օրինակով: Ավելի վաղ լույս են տեսել ֆրանսերեն, անգլերեն, հունարեն օրինակները: Ֆրանսիայում արդեն 2000 օրինակ է սպառվել: Նախատեսվում է գիրքը հրատարակել նաեւ թուրքերեն եւ գերմաներեն լեզուներով:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանը, խոսելով գրքի ժանրի մասին, ասել է, որ պատմական իրադարձությունները գեղարվեստական եւ գիտական գրականության մեջ ներկայացվում են բավական ծավալուն, իսկ պատկերապատումներով հեշտացվում է հանրայնացման գործը:
«Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գիրքը հայերեն եւ ռուսերեն լույս է ընծայել «Արեգ» հրատարակչությունը՝  ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ եւ Փարիզի «Չոբանյան ինստիտուտի» օժանդակությամբ: Այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:

Zhan Varuzhan Sirapian
Yerevan /Mediamax/. The presentation of “Operation Nemesis: Soghomon Tehlirian” book authored by Paolo Kossi, Zhan Gianni and Zhan Varuzhan took place today.
The book presents in comics Operation Nemesis and the history of the assassination of main perpetrator of the Armenian Genocide Talaat Pasha by Soghomon Tehlirian.
Co-Author of the book Zhan Varuzhan Sirapian said that the idea of the project occurred four-five years ago and only now they got an opportunity to turn it into reality.
“Everybody knew about Soghomon Tehlirian but very few knew about Operation Nemesis. Importantly, only the Turks who were sentenced by the Turkish Court and fled were assassinated; no innocent person suffered. It’s not a terrorist act but an act of revenge”, said the book co-author.
He noted that in Armenia the book was published in 400 copies in Armenian and in Russian. Earlier, the book was published in French, English and Greek. 2000 copies of the book have been sold in France. The book will be also published in Turkish and German.
Speaking about the genre of the book, Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan said that historic events are depicted quite extensively in literary and scientific literature, while comics facilitate their advocacy.
“Operation Nemesis: Soghomon Tehlirian” book was published in Armenian and Russian by “Areg” Publishing House with the support of the Armenian Ministry of Culture and Chobanyan Institute of Paris. It is dedicated to the Armenian Genocide Centennial.