«Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գիրքը՝ հայերեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում այսօր կայացել է Պաոլո Կոսսիի, Ժան Ջիանի եւ Ժան Վարուժան Սիրափյանի հեղինակած՝ «Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գրքի շնորհանդեսը:
Գիրքը պատկերապատումներով ներկայացնում է «Նեմեսիս» հատուկ գործողությունն ու Սողոմոն Թեհլերյանի կողմից Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ Թալեաթ փաշայի գնդակահարության պատմությունը:
Գրքի համահեղինակ Ժան Վարուժան Սիրափյանն ասել է, որ նախագծի գաղափարը ծագել է 4-5 տարի առաջ, եւ միայն հիմա է հնարավորություն ընձեռվել այն կյանքի կոչելու:
«Սողոմոն Թեհլերյանի մասին բոլորը գիտեին, բայց «Նեմեսիս» գործողության պատմությունը քչերին է հայտնի: Կարեւոր փաստ է այն, որ այս գործողությամբ սպանվել են թուրքական դատարանի կողմից դատապարտված եւ փախուստի դիմած թուրքերը, ոչ մի անմեղ մարդ չի տուժել: Սա ոչ թե ահաբեկչական, այլ վրիժառության գործողություն էր»,- ասել է գրքի համահեղինակը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում հրատարակվել են գրքի հայերեն եւ ռուսերեն տարբերակները՝ 400-ական օրինակով: Ավելի վաղ լույս են տեսել ֆրանսերեն, անգլերեն, հունարեն օրինակները: Ֆրանսիայում արդեն 2000 օրինակ է սպառվել: Նախատեսվում է գիրքը հրատարակել նաեւ թուրքերեն եւ գերմաներեն լեզուներով:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանը, խոսելով գրքի ժանրի մասին, ասել է, որ պատմական իրադարձությունները գեղարվեստական եւ գիտական գրականության մեջ ներկայացվում են բավական ծավալուն, իսկ պատկերապատումներով հեշտացվում է հանրայնացման գործը:
«Նեմեսիս գործողությունը. Սողոմոն Թեհլերյան» գիրքը հայերեն եւ ռուսերեն լույս է ընծայել «Արեգ» հրատարակչությունը՝  ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ եւ Փարիզի «Չոբանյան ինստիտուտի» օժանդակությամբ: Այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:

Книга «Операция Немезис: Согомон Тейлерян» издана на армянском языке
Ереван /Медиамакс/. В Ереване сегодня состоялась презентация книги «Операция Немезис: Согомон Тейлерян», авторами которой являются Паоло Косси, Жан Джиани и Жан Варужан Сирапян.
В книге с помощью иллюстраций представлена история спецоперации «Немезис», в ходе которой Согомоном Тейлеряном был убит главный зачинщик Геноцида армян Талаат-паша.
Соавтор книги Жан Варужан Сирапян сказал, что идея проекта родилась 4-5 лет назад, однако только теперь появилась возможность воплотить ее в жизнь.
«Все знают о Согомоне Тейлеряне, однако история операции «Немезис» известна немногим. Важно, что в рамках операции были убиты турки, осужденные турецким судом и находящиеся в бегах, и ни один невинный человек не пострадал. Это была не террористическая акция, а акт возмездия», - сказал соавтор книги.
Он отметил, что в Армении изданы армяноязычная и русскоязычная версии книги, каждая тиражом 400 экземпляров. Ранее были изданы французский, английский и греческий варианты. Во Франции уже продано более 2000 экземпляров. Планируется издание книги также на турецком и немецком языках.
Замминистра культуры Армении Нерсес Тер-Варданян, комментируя жанровую принадлежность книги, сказал, что исторические события довольно объемно представлены в художественной и научной литературе, в то время как комиксы крайне упростят дело распространения информации.
Книга «Операция Немезис: Согомон Тейлерян» на армянском и русском языках издана в типографии «Арег» при поддержке Министерства культуры Армении и «Института Чобанян» в Париже. Она посвящена 100-летней годовщине Геноцида армян.