ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Asbarez-ը, փետրվարի 26-ին բանաձեւն ընդունվել է ձայների 51 կողմ, 17 դեմ հարաբերակցությամբ: Այն ճանաչում եւ դատապարտում է հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանություն ժխտումը եւ խրախուսում է Հարավային Դակոտա նահանգի դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության թեմայի դասավանդումը:
«2015-ը Հարավային Դակոտայում հռչակելով որպես Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակման տարի՝ մենք կոչ ենք անում ԱՄՆ Կոնգրեսին եւ նախագահին պաշտոնապես եւ հետեւողականորեն ճանաչել  եւ հաստատել պատմական այն իրողությունը, համաձայն որի՝ Անատոլիայում՝ իրենց պատմական հայրենիքում բնակվող հայերի, հույների եւ մյուս քրիստոնյաների հանդեպ իրականացված վայրագությունները եղել են ցեղասպանություն: Մենք կոչ ենք անում աշխատել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հավասար, կայուն եւ երկարատեւ հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ»,- ասված է բանաձեւի տեքստում:

South Dakota recognizes Armenian Genocide
Yerevan /Mediamax/. The South Dakota (U.S. state) House of Representatives passed a resolution on recognizing and condemning the Armenian Genocide.
The resolution was passed on February 26, in a vote of 51 to 17. It recognizes and condemns the denial of genocides of Armenians, Greeks and Assyrians and encourages the teaching of the Armenian Genocide in South Dakota schools, Asbarez reports.
“Designating 2015 as the year of remembrance for the centennial of the Armenian Genocide in South Dakota, we urge Congress and the President of the United States to formally and consistently recognize and reaffirm the historical truth that the atrocities committed against the Armenian, Greek, and other Christians living in their historical homelands in Anatolia constituted genocide. We urge to work towards equitable, stable and durable Armenian-Turkish relations,” reads the text of the resolution.