ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Asbarez-ը, փետրվարի 26-ին բանաձեւն ընդունվել է ձայների 51 կողմ, 17 դեմ հարաբերակցությամբ: Այն ճանաչում եւ դատապարտում է հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանություն ժխտումը եւ խրախուսում է Հարավային Դակոտա նահանգի դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության թեմայի դասավանդումը:
«2015-ը Հարավային Դակոտայում հռչակելով որպես Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակման տարի՝ մենք կոչ ենք անում ԱՄՆ Կոնգրեսին եւ նախագահին պաշտոնապես եւ հետեւողականորեն ճանաչել  եւ հաստատել պատմական այն իրողությունը, համաձայն որի՝ Անատոլիայում՝ իրենց պատմական հայրենիքում բնակվող հայերի, հույների եւ մյուս քրիստոնյաների հանդեպ իրականացված վայրագությունները եղել են ցեղասպանություն: Մենք կոչ ենք անում աշխատել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հավասար, կայուն եւ երկարատեւ հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ»,- ասված է բանաձեւի տեքստում:

Американский штат Южная Дакота признал Геноцид армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Палата представителей Южной Дакоты приняла резолюцию по признанию и осуждению Геноцида армян.
Как сообщает Asbarez, 26 февраля резолюция была принята 51 голосами «за» и 17 «против». Резолюция признает и осуждает отрицание геноцида армян, греков и ассирийцев и поощряет преподавание темы Геноцида армян в школах Южной Дакоты.
«Объявив 2015 год в Южной Дакоте годом памяти столетия Геноцида армян, мы призываем Конгресс США и президента официально и последовательно признать и установить это историческое событие, согласно которому насилие, примененное в отношении армян, греков и других христиан, живущих в Анатолии – на своей родине, было геноцидом. Мы призываем работать над установлением равных, стабильных и долгосрочных отношений между Арменией и Турцией»,- говорится в тексте резолюции.