Իսրայելի նախագահը ՄԱԿ-ում խոսել է 1915-ի եւ Խոջալուի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը երեկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթի ընթացքում անուղղակի կերպով հիշատակել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը:
«1915-ին, երբ տեղի էր ունենում Հայոց ցեղասպանությունը, Ավշալոմ Ֆայնբերգը [Օսմանյան Պաղեստինում գործող հրեական լրտեսական ցանցի ներկայացուցիչը] գրել է հետեւյալը. «Ո՞վ է լինելու հաջորդը: Ես քայլում եմ Երուսաղեմի սուրբ հողերով, եւ ինքս ինձ հարց ուղղում, թե ինչպիսի ժամանակներում ենք մենք ապրում, արդյոք այժմ 1915 թվակա՞նն է, թե՞ Տիտոսի կամ արքա Նաբուգոդոնոսորի դարաշրջանը»,- Asbarez պարբերականի փոխանցմամբ՝ ասել է Իսրայելի նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ Ֆայնբերգն այս խոսքերը գրել է ուղիղ 100 տարի առաջ:
«Ժխտողականության եւ տատանումների 100 տարի: Այն ժամանակ, երբ ես ծնվել եմ, Իսրայելում որեւէ մեկը չէր ժխտում տեղի ունեցած սպանությունները: Երուսաղեմի բնակիչները, իմ ծնողները, տեսել են հազարավոր արտագաղթած հայեր: Երուսաղեմում նրանք գտան ապաստան, եւ նրանցից ժառանգները մինչ այսօր այդտեղ են ապրում»,- ասել է նա:
Մեդիամաքսը նշում է, որ իր ելույթում Իսրայելի նախագահը նաեւ ասել է.
«Արդյո՞ք այս Վեհաժողովի պայքարը ցեղասպանությունների դեմ արդյունավետ է: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Բոսնիայում: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Խոջալուի սպանությունները կանխելու համար: Կամ աֆղանցիների սպանությունները թալիբների կողմից: Արդյո՞ք այն արդյունավետ է այսօր Սիրիայում: Իսկ Բոքո Հարամի ոճրագործությունները Նիգերիայո՞ւմ: Արդյո՞ք մենք չափից շատ արցունքներ չենք թափում՝ քիչ գործողությունների դիմելով»:
Ռեուվեն Ռիվլինը, որը նախկինում զբաղեցրել է Քնեսետի նախագահի պաշտոնը, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ակտիվ ջատագովներից է եղել: 2012թ. հունիսին խորհրդարանում նախաձեռնելով այս հարցի շուրջ քննարկումներ՝ նա ասել էր.
«Որպես հրեաներ եւ որպես մարդիկ՝ մենք չենք կարող անտեսել այս խնդիրը: Որպես երկիր, որը պայքարում է միջազգային ասպարեզում Հոլոքոստի մերժման դեմ, մենք չենք կարող ժխտել այլ ժողովրդի ողբերգությունը»:

Выступая в ООН, президент Израиля упомянул Геноцид армян и Ходжалу
Ереван /Медиамакс/. Президент Израиля Реувен Ривлин в своем выступлении на Генассамблее ООН упомянул Геноцид армян 1915 года.
«В 1915 году, когда имел место Геноцид армян, Авшалом Файнберг [представитель действующей в Османской Палестине шпионской сети] писал: «Кто будет следующим? Я шагаю по святым землям Иерусалима, и сам себе задаю вопрос, в какое время мы живем? Действительно ли сейчас 1915 год или же мы очутились в эпохе Тита или Навуходоносора», - цитирует президента Израиля издание Asbarez.
Он подчеркнул, что эти слова Файнберга были написаны ровно 100 лет назад.
«100 лет сомнений и отрицания. На израильской земле в то время, когда я родился, никто не отрицал совершенные убийства. Жители Иерусалима, мои родители видели тысячи иммигрирующих армян. В Иерусалиме они нашли пристанище, и их потомки до сих пор живут там», - сказал он.
Медиамакс отмечает, что в своем выступлении израильский президент также сказал:
«Можно ли назвать эффективной борьбу этой Ассамблеи против геноцидов? Была ли она эффективной в Боснии? Была ли она эффективной в предотвращении убийств в Ходжалу? Была ли она эффективной в Сирии? А преступления Боко Харам в Нигерии? Не плачем ли мы слишком много вместо того, чтобы прибегать к реальным действиям?»
Реувен Ривлин, в прошлом занимавший пост спикера Кнессета, был одним из самых активных поборников признания Геноцида армян. В июне 2012 года, инициировав слушания по этому вопросу, он заявил:
«Как евреи, и как люди, мы не можем игнорировать эту проблему. Как страна, борющаяся против международного отрицания Холокоста, мы не можем отрицать трагедии других народов».