Իսրայելի նախագահը ՄԱԿ-ում խոսել է 1915-ի եւ Խոջալուի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը երեկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթի ընթացքում անուղղակի կերպով հիշատակել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը:
«1915-ին, երբ տեղի էր ունենում Հայոց ցեղասպանությունը, Ավշալոմ Ֆայնբերգը [Օսմանյան Պաղեստինում գործող հրեական լրտեսական ցանցի ներկայացուցիչը] գրել է հետեւյալը. «Ո՞վ է լինելու հաջորդը: Ես քայլում եմ Երուսաղեմի սուրբ հողերով, եւ ինքս ինձ հարց ուղղում, թե ինչպիսի ժամանակներում ենք մենք ապրում, արդյոք այժմ 1915 թվակա՞նն է, թե՞ Տիտոսի կամ արքա Նաբուգոդոնոսորի դարաշրջանը»,- Asbarez պարբերականի փոխանցմամբ՝ ասել է Իսրայելի նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ Ֆայնբերգն այս խոսքերը գրել է ուղիղ 100 տարի առաջ:
«Ժխտողականության եւ տատանումների 100 տարի: Այն ժամանակ, երբ ես ծնվել եմ, Իսրայելում որեւէ մեկը չէր ժխտում տեղի ունեցած սպանությունները: Երուսաղեմի բնակիչները, իմ ծնողները, տեսել են հազարավոր արտագաղթած հայեր: Երուսաղեմում նրանք գտան ապաստան, եւ նրանցից ժառանգները մինչ այսօր այդտեղ են ապրում»,- ասել է նա:
Մեդիամաքսը նշում է, որ իր ելույթում Իսրայելի նախագահը նաեւ ասել է.
«Արդյո՞ք այս Վեհաժողովի պայքարը ցեղասպանությունների դեմ արդյունավետ է: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Բոսնիայում: Արդյո՞ք այն արդյունավետ էր Խոջալուի սպանությունները կանխելու համար: Կամ աֆղանցիների սպանությունները թալիբների կողմից: Արդյո՞ք այն արդյունավետ է այսօր Սիրիայում: Իսկ Բոքո Հարամի ոճրագործությունները Նիգերիայո՞ւմ: Արդյո՞ք մենք չափից շատ արցունքներ չենք թափում՝ քիչ գործողությունների դիմելով»:
Ռեուվեն Ռիվլինը, որը նախկինում զբաղեցրել է Քնեսետի նախագահի պաշտոնը, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ակտիվ ջատագովներից է եղել: 2012թ. հունիսին խորհրդարանում նախաձեռնելով այս հարցի շուրջ քննարկումներ՝ նա ասել էր.
«Որպես հրեաներ եւ որպես մարդիկ՝ մենք չենք կարող անտեսել այս խնդիրը: Որպես երկիր, որը պայքարում է միջազգային ասպարեզում Հոլոքոստի մերժման դեմ, մենք չենք կարող ժխտել այլ ժողովրդի ողբերգությունը»:

Israeli President speaks about 1915 events and Khojaly at UN
Yerevan/Mediamax/. Addressing a speech at the UN General Assembly yesterday, President of Israel Reuven Rivlin indirectly mentioned the Armenian Genocide in 1915.
“In 1915, the days of the Armenian Genocide, Avshalom Feinberg of the NILI underground [a Jewish spy network in Ottoman Palestine] wrote the following: ‘My teeth have been worn away by anger, who is next? I have walked on sacred and holy ground, on the road to Jerusalem, and asked myself if it is this time that we live in -1915 – or in the days of Titus or Nebuchadnezzar?”, said the Israeli President, according to Asbarez.
He stressed that Avshalom Feinberg wrote that exactly 100 years ago.
“100 years of hesitation and denial. In the Land of Israel of the time, in which I was born, no one denied the murder that occurred. The residents of Jerusalem, my parents, saw them coming by thousands, starving, burning sticks snatched from the fire. In Jerusalem they found refuge and their descendants live there to this day”, he said.
Mediamax notes that the Israeli President also stated the following in his speech:
“[I]s our struggle, the struggle of this Assembly, against genocide, effective enough? Was it effective enough then in Bosnia? Was it effective in preventing the killing in Khojaly? Of Afghans by the Taliban? Is it effective enough today in Syria? Or in the face of the atrocities of Boko Haram in Nigeria? Are we shedding too many tears and taking too little action?”
Reuven Rivlin who was formerly the Chairman of Israeli Knesset, on numerous occasions encouraged Israeli lawmakers to recognize the Armenian Genocide. In June 2012, when the Knesset once again held discussions on that issue, Rivlin in particular said:
“As Jews, and as human beings, we cannot ignore this issue and we must not turn away from our commitment to morality… As a country struggling in the international arena with Holocaust denial, we cannot deny the tragedy of another people”.