Ամուլսարում պոչամբար չի լինելու, վստահեցնում է Հովարդ Սթիվենսոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Lydian International-ը Ամուլսարում ոսկի է արդյունահանելու նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, որը բնապահպանական առումով շատ ավելի անվտանգ է:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է Lydian International ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
«Ամուլսարում Հայաստանում առաջին անգամ կօգտագործվի կույտային տարալվացման տեխնոլոգիան, որը պոչամբար չի նախատեսում եւ բացառում է արդյունաբերական արտանետումները օդային եւ ջրային միջավայր: Կարծում եմ, նոր մոտեցումների շնորհիվ կկարողանանք փոխել հասարակության ընկալումը հանքարդյունաբերության նկատմամբ»,- նշել է Հովարդ Սթիվենսոնը:
«Այո, կան մարդիկ, ովքեր դեմ են Հայաստանում հանքի շահագործմանը, բայց դրա պատճառն այն է, որ նրանք նախկինում շահագործված հանքերի օրինակով բացասական հետեւանքների ականատես են դարձել: Գաղտնիք չէ, որ ոչ պատշաճ ձեւով իրականացված հանքարդյունաբերության արդյունքում առաջանում են բնապահպանական խնդիրներ: Բայց հանքարդյունաբերությունը կարող է իրականացվել նաեւ այլ կերպ, ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, ինչպես դա արվում է շատ զարգացած երկրներում»,- ասել է Հովարդ Սթիվենսոնը:

В Амулсаре не будет хвостохранилища, заявил Говард Стивенсон - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Lydian International будет добывать золото на Амулсарском месторождении в Армении с применением новейших технологий, безопасных для окружающей среды.
Об этом корреспонденту Медиамаск сказал президент и генеральный директор компании Lydian International Говард Стивенсон.
«Впервые в Армении будет применяться технология кучного выщелачивания, которая не предусматривает создания хвостохранилища и исключает выбросы в водную и воздушную среду. Надеюсь, благодаря новым подходам мы сможем изменить общественное восприятие добывающей промышленности»,- отметил Говард Стивенсон.
«Да, есть люди, которые против эксплуатации рудника в Армении, но причиной является то, что ранее они становились свидетелями негативных последствий на примере эксплуатации других месторождений. Современная добыча золота осуществляется с применением современных технологий, как во многих развитых странах»,- сказал Говард Стивенсон.