Lydian International-ը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել $ 426 մլն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Lydian International-ը նախատեսում է Ամուլսարի ծրագրում $ 426 մլն կապիտալ ներդրում իրականացնել, այսօր Երեւանում ասել է ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
Նա նշել է, որ Ամուլսարի հանքավայրի հայտնաբերելուց ի վեր (2006 թ.) ընկերությունը ներդրել է ավելի քան $ 69 մլն որոնողահետախուզական եւ այլ աշխատանքներում, իսկ ներկայումս աշխատում է ՀՀ կառավարության հետ, հանքի շահագործման աշխատանքների մեկնարկի թույլտվության շուրջ:
«Թույլտվությունը ստանալուց հետո մտադիր ենք $ 426 մլն կապիտալ ներդրում իրականացնել: Վերջնական թույլտվության ձեռքբերումից հետո նախատեսում ենք շինարարական աշխատանքները մեկնարկել 2015 թ.-ի երկրորդ եռամսյակում: Գործընթացը կտեւի 18 ամիս, եւ արդեն 2017 թ.-ի առաջին կիսամյակում կսկսվի արդյունահանման գործընթացը»,- ասել է Lydian International-ի նախագահը:
Նրա խոսքով, ոսկու ներկա գների պայմաններում ընկերությունը 2017 թ.-ից սկսած հանքի շահագործման ողջ ընթացքում տարեկան Հայաստանի պետական բյուջե հարկերի տեսքով կվճարի շուրջ $ 40 մլն հարկեր: Ընկերությունը նաեւ համայնքային բյուջեներ կվճարի տարեկան շուրջ $ 1 մլն՝ հողերի վարձակալության վճարների ձեւով:
Ամուլսարի ծրագրի շրջանակում հանքի կառուցման ակտիվ փուլում կբացվեն շուրջ 1500 աշխատատեղեր, իսկ հանքի շահագործման ողջ ընթացքում, որը կտեւի մոտ 10 տարի, ավելի քան 700 մարդ մշտական աշխատանք կունենա:
Հովարդ Սթիվենսոնը նաեւ տեղեկացրել է, որ վերջերս ավարտել են ծրագրի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Ամուլսարը տարածաշրջանում հանքարդյունաբերական եւ ամբողջ աշխարհում ոսկու ոլորտում ամենահրապուրիչ նախաձեռնություններից մեկն է:
Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում եվրոպական բանկերի եւ ֆինանսական կառույցների 17 աշխատակիցներ Lydian International ընկերության նախագահի ուղեկցությամբ և ընկերության ղեկավար կազմի հետ այցելել են Ամուլսար՝ իրավիճակը գնահատելու եւ իրենց հաճախորդներին այդտեղ ներդրումներ կատարելու խորհուրդներ տալու նպատակով:
«Նախատեսվող $ 426 մլն ներդրումների մեծ մասը կազմելու են վարկային փոխառությունները: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան եւ ՎԶԵԲ-ն արդեն իսկ ծրագրի բաժնետերեր են եւ պոտենցիալ փոխառություն տրամադրող: Տեղական բանկերի հետ եւս քննարկում ենք ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը»,- ասել է Հովարդ Սթիվենսոնը, հավելելով, որ նախատեսվում է 75 տ ոսկի արդյունահանել:

Lydian International plans to invest USD 426mln in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Lydian International is going to make USD 426mln capital investment in Amulsar project, Lydian International President and CEO Howard Stevenson said in Yerevan.
He noted that since Amulsar mine was discovered in 2006 the company has invested over USD 69mln in exploration and other works, and is presently cooperating with the Armenian government to get a license to start the mine exploitation.
“After obtaining the license, we are planning to make a capital investment to the tune of USD 426mln. Once we have the final permission, we will start construction works in Q2, 2015. The process will last 18 months, and the mining process will start in Q1, 2017”, said the Lydian International President.
Given the current gold prices, starting from 2017 the company will pay around USD 40mln tax to the state budget of Armenia during the entire mine exploitation. The company will also pay annually around USD 1mln tax to community budgets in form of land rental fees.
Around 1500 jobs will be created in the active phase of mine construction within Amulsar project, and over 700 people will have regular work during the entire mine exploitation process, which will last around 10 years.
Howard Stevenson also informed that the feasibility study of the project was recently completed. The study revealed that Amulsar is one of the most attractive initiatives in mining in the region and in the gold sector in the entire world.
Over the past two weeks, 17 employees of European banks and financial institutions have visited Amulsar along with the Lydian International President and the company’s leadership to assess the situation and to recommend their partners to make investments in it.
“Loans will account for the majority of the investments to the tune of USD 426mln. The International Financial Corporation and EBRD are already project shareholders and potential lenders. We discuss investment possibilities with local banks as well”, said Howard Stevenson adding that 75 tons of gold is expected to be mined.