Lydian International-ը նախատեսում է Հայաստանում ներդնել $ 426 մլն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Lydian International-ը նախատեսում է Ամուլսարի ծրագրում $ 426 մլն կապիտալ ներդրում իրականացնել, այսօր Երեւանում ասել է ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
Նա նշել է, որ Ամուլսարի հանքավայրի հայտնաբերելուց ի վեր (2006 թ.) ընկերությունը ներդրել է ավելի քան $ 69 մլն որոնողահետախուզական եւ այլ աշխատանքներում, իսկ ներկայումս աշխատում է ՀՀ կառավարության հետ, հանքի շահագործման աշխատանքների մեկնարկի թույլտվության շուրջ:
«Թույլտվությունը ստանալուց հետո մտադիր ենք $ 426 մլն կապիտալ ներդրում իրականացնել: Վերջնական թույլտվության ձեռքբերումից հետո նախատեսում ենք շինարարական աշխատանքները մեկնարկել 2015 թ.-ի երկրորդ եռամսյակում: Գործընթացը կտեւի 18 ամիս, եւ արդեն 2017 թ.-ի առաջին կիսամյակում կսկսվի արդյունահանման գործընթացը»,- ասել է Lydian International-ի նախագահը:
Նրա խոսքով, ոսկու ներկա գների պայմաններում ընկերությունը 2017 թ.-ից սկսած հանքի շահագործման ողջ ընթացքում տարեկան Հայաստանի պետական բյուջե հարկերի տեսքով կվճարի շուրջ $ 40 մլն հարկեր: Ընկերությունը նաեւ համայնքային բյուջեներ կվճարի տարեկան շուրջ $ 1 մլն՝ հողերի վարձակալության վճարների ձեւով:
Ամուլսարի ծրագրի շրջանակում հանքի կառուցման ակտիվ փուլում կբացվեն շուրջ 1500 աշխատատեղեր, իսկ հանքի շահագործման ողջ ընթացքում, որը կտեւի մոտ 10 տարի, ավելի քան 700 մարդ մշտական աշխատանք կունենա:
Հովարդ Սթիվենսոնը նաեւ տեղեկացրել է, որ վերջերս ավարտել են ծրագրի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Ամուլսարը տարածաշրջանում հանքարդյունաբերական եւ ամբողջ աշխարհում ոսկու ոլորտում ամենահրապուրիչ նախաձեռնություններից մեկն է:
Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում եվրոպական բանկերի եւ ֆինանսական կառույցների 17 աշխատակիցներ Lydian International ընկերության նախագահի ուղեկցությամբ և ընկերության ղեկավար կազմի հետ այցելել են Ամուլսար՝ իրավիճակը գնահատելու եւ իրենց հաճախորդներին այդտեղ ներդրումներ կատարելու խորհուրդներ տալու նպատակով:
«Նախատեսվող $ 426 մլն ներդրումների մեծ մասը կազմելու են վարկային փոխառությունները: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան եւ ՎԶԵԲ-ն արդեն իսկ ծրագրի բաժնետերեր են եւ պոտենցիալ փոխառություն տրամադրող: Տեղական բանկերի հետ եւս քննարկում ենք ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը»,- ասել է Հովարդ Սթիվենսոնը, հավելելով, որ նախատեսվում է 75 տ ոսկի արդյունահանել:

Lydian International планирует инвестировать в Армении $ 426 млн - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Компания Lydian International планирует вложить $ 426 млн в Амулсарский проект, сказал в Ереване президент и гендиректор компании Говард Стивенсон.
Он отметил, что с момента обнаружения золотого месторождения Амулсар (2006г.) компания вложила более $ 69 млн для поисково-разведывательных и других работ, а в настоящее время работает с правительством Армении, чтобы получить лицензию на эксплуатацию рудника.
«После получения лицензии мы намерены осуществить капитальные вложения на сумму в $ 426 млн. Мы планируем начать строительные работы во втором квартале 2015г. Процесс займет 18 месяцев, и уже в первом квартале 2017 года начнется процесс добычи золота»,- сказал руководитель Lydian International.
По его словам, в условиях текущих цен на золото компания, начиная с 2017г., ежегодно будет выплачивать в госбюджет Армении налоги на сумму в $ 40 млн. Компания также будет ежегодно выплачивать в общинные бюджеты около $ 1 млн за аренду земель.
В активной фазе строительства откроется около 1500 рабочих мест, а за все время эксплуатации рудника (примерно 10 лет) более 700 человек будут иметь постоянную работу.
Говард Стивенсон сообщил, что недавно было завершено технико-экономическое обоснование проекта, в результате чего было доказано, что Амулсар является одним из самых привлекательных проектов в горнодобывающей промышленности региона и ювелирной промышленности во всем мире.
За последние две недели 17 сотрудников европейских банков и финансовых учреждений посетили Амулсар в сопровождении руководящего состава компании Lydian International с целью оценить ситуацию и дать рекомендации своим клиентам относительно инвестиций в данную программу.
«Большинство инвестиций из планируемых $ 426 млн будут в виде кредитных займов. Международная финансовая корпорация и ЕБРР уже являются акционерами и потенциальными кредиторами программы. Возможность инвестиций мы обсуждаем также с местными банками»,- сказал Говард Стивенсон, добавив, что в общей сложности в Амулсаре планируется извлечь 75 тонн золота.