«Դիլիջանը կփոխվի այն ժամանակ, երբ բնակիչները փոփոխությունների պատրաստ կլինեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանում ավարտվել է IDeA հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող ամենամյա UWC Dilijan ամառային ճամբարը:
Երկու շաբաթ տեւած ճամբարին մասնակցել են 16-18 տարեկան պատանիներ Իտալիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից, Իսրայելից, Շվեյցարիայից, Կանադայից, Նորվեգիայից, Թուրքիայից, Հայաստանից, ԼՂՀ-ից եւ այլ երկրներից:
«Ամառային դպրոցի նպատակն էր հետազոտել, թե ինչպես կարող ենք ավելի խթանող երիտասարդական մշակույթ ստեղծել Դիլիջանում՝ համատեղելով տարբեր երկրներից ժամանած բազմաթիվ երիտասարդների փորձառությունները»,-Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է UWC Dilijan դպրոցի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:
UWC Dilijan-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, դպրոցի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է, որ Դիլիջանը կփոխվի այն ժամանակ, երբ տեղի բնակիչները պատրաստ կլինեն փոփոխությունների:
«Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող UWC Dilijan դպրոցի ամառային ճամբարին մասնակցում էին նաեւ տեղի երեխաները: Այս տարի երկու մասնակից ունեինք Թուրքիայից եւ հրավիրել էինք երկու երեխա Ղարաբաղից, քանի որ ճամբարի նպատակն է առավելագույն ինտեգրացիա ապահովել», - ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Նա նաեւ հավելել է, որ դասընթացի վերջին օրերին ճամբարականներին միացել են եւս 15 պատանիներ Արցախից:
Ամառային ճամբարի համակարգող Էդրիան Բայելը հայտնել է, որ UWC Dilijan ամառային ճամբարը կենտրոնացած էր համայնքի զարգացման խնդրի վրա:
«UWC քոլեջների նպատակն է ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքներ հաղորդել, այլեւ բազմակողմանի զարգացնել ուսանողի անհատականությունը: Կենտրոնացել ենք այն հարցի շուրջ, թե ինչը կարող է Դիլիջանը դարձնում գրավիչ, հարուստ եւ հետաքրքրական համայնք երիտասարդների համար: Ցավոք, այսօր երիտասարդների համար այս համայնքում շատ զբաղմունքներ չկան: Դասընթացի երկրորդ կեսին երեխաներն աշխատանքներ են իրականացրել հատուկ խմբակներում՝ երաժշտության, արվեստի, սպորտի եւ կինոյի, որոնք կարող են խթան հանդիսանալ համայնքային զարգացման համար», - ասել է ճամբարի համակարգողը:

“Dilijan will change when residents are ready for it” - Mediamax.am
Young people aged 16-18 from Italy, Spain, Sweden, Israel, Switzerland, Canada, Norway, Turkey, Armenia, NKR and other countries took part in the summer school, which lasted over two weeks.
“One of the goals we had set for the summer school was to find out how we can create a more stimulating youth culture in Dilijan blending together the practice of young people from various countries”, Director of UWC Dilijan College John Puddefoot told Mediamax.
Chairman of Board of Directors, UWC Dilijan College Veronika Zonabend told Mediamax that Dilijan will change after locals are ready for changes.
“Local children also took part in the summer school held for already the second time. This year we had two participants form Turkey, and we had also invited two participants from Artsakh since the camp aims to ensure maximum integration”, said Veronika Zonabend.
She added that in the last few days of the summer school 15 more young girls and boys from Artsakh also joined the participants.
Summer School Coordinator Adrian Boelle said that UWC Dilijan Summer School focused on issues related to community development.
“UWC colleges aim to not only provide with academic knowledge but also to thoroughly develop the participant’s personality. We attempted to find out how to make Dilijan appear attractive and interesting for the youth. Unfortunately, presently the city lacks any special entertainments for the youth. In the second half the summer school participants worked in special circles – music, art, sports and cinema, which might provide an incentive for the community’s development”, said Adrian Boelle.