«Դիլիջանը կփոխվի այն ժամանակ, երբ բնակիչները փոփոխությունների պատրաստ կլինեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանում ավարտվել է IDeA հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող ամենամյա UWC Dilijan ամառային ճամբարը:
Երկու շաբաթ տեւած ճամբարին մասնակցել են 16-18 տարեկան պատանիներ Իտալիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից, Իսրայելից, Շվեյցարիայից, Կանադայից, Նորվեգիայից, Թուրքիայից, Հայաստանից, ԼՂՀ-ից եւ այլ երկրներից:
«Ամառային դպրոցի նպատակն էր հետազոտել, թե ինչպես կարող ենք ավելի խթանող երիտասարդական մշակույթ ստեղծել Դիլիջանում՝ համատեղելով տարբեր երկրներից ժամանած բազմաթիվ երիտասարդների փորձառությունները»,-Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է UWC Dilijan դպրոցի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:
UWC Dilijan-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, դպրոցի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է, որ Դիլիջանը կփոխվի այն ժամանակ, երբ տեղի բնակիչները պատրաստ կլինեն փոփոխությունների:
«Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող UWC Dilijan դպրոցի ամառային ճամբարին մասնակցում էին նաեւ տեղի երեխաները: Այս տարի երկու մասնակից ունեինք Թուրքիայից եւ հրավիրել էինք երկու երեխա Ղարաբաղից, քանի որ ճամբարի նպատակն է առավելագույն ինտեգրացիա ապահովել», - ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Նա նաեւ հավելել է, որ դասընթացի վերջին օրերին ճամբարականներին միացել են եւս 15 պատանիներ Արցախից:
Ամառային ճամբարի համակարգող Էդրիան Բայելը հայտնել է, որ UWC Dilijan ամառային ճամբարը կենտրոնացած էր համայնքի զարգացման խնդրի վրա:
«UWC քոլեջների նպատակն է ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքներ հաղորդել, այլեւ բազմակողմանի զարգացնել ուսանողի անհատականությունը: Կենտրոնացել ենք այն հարցի շուրջ, թե ինչը կարող է Դիլիջանը դարձնում գրավիչ, հարուստ եւ հետաքրքրական համայնք երիտասարդների համար: Ցավոք, այսօր երիտասարդների համար այս համայնքում շատ զբաղմունքներ չկան: Դասընթացի երկրորդ կեսին երեխաներն աշխատանքներ են իրականացրել հատուկ խմբակներում՝ երաժշտության, արվեստի, սպորտի եւ կինոյի, որոնք կարող են խթան հանդիսանալ համայնքային զարգացման համար», - ասել է ճամբարի համակարգողը:

«Дилижан изменится тогда, когда жители будут готовы к изменениям» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Дилижане завершила работу ежегодная Летняя школа UWC Dilijan, организованная Фондом IDeA.
В летней школе, которая продлилась более двух недель, участвовали молодые люди в возрасте 16-18 лет из Италии, Испании, Швеции, Израиля, Швейцарии, Канады, Норвегии, Турции, Армении, НКР и других стран.
«Одна из целей летней школы заключалась в том, чтобы понять, как мы можем создать более стимулирующую молодежную культуру в Дилижане, сочетая опыт молодых людей, прибывших из разных стран»,- сказал в беседе с Медиамакс директор школы UWC Dilijan Джон Падефут.
Председатель Совета директоров, соучредитель школы UWC Dilijan Вероника Зонабенд в беседе с Медиамакс сказала, что Дилижан изменится тогда, когда местные жители будут готовы к изменениям.
«В летней школе, которая проводится уже второй раз, участвовали также местные дети. В этом году у нас было два участника из Турции, мы также пригласили двух детей из Арцаха, так как цель лагеря - обеспечить максимальную интеграцию»,- сказала Вероника Зонабенд.
Она добавила, что в последние дни летней школы к участникам присоединились еще 15 девушек и юношей из Арцаха.
Координатор летнего лагеря Эдриан Байел сообщил, что летняя школа UWC Dilijan фокусировалсь на вопросах развития общины.
«Цель колледжей UWC - не только давать академические знания, но и всесторонне развивать личность ученика. Мы пытались выяснить -  как сделать Дилижан привлекательным и интересным для молодых людей? К сожалению, сегодня здесь для молодежи нет особых развлечений. Во второй половине летней школы дети работали в специальных кружках - музыка, искусство, спорт и кино, которые могут стать стимулами для развития общины»,- сказал Эдриан Байел.