Երեւանում կբացվի «Նրանք կռվել են հանուն Հայրենիքի» ֆոտոցուցահանդեսը - Mediamax.am
Այսօր ժամը 14:00-ին «Մոսկվայի տանը» կբացվի «Նրանք կռվել են հանուն Հայրենիքի» լուսանկարչական ցուցահանդեսը` նվիրված Հայրենական Մեծ պատերազմի հայ վետերաններին:
Լուսանկարչական նախագծի հեղինակն է Հակոբ Պողոսյանը, ով Արցախյան ազատամարտի վետերան է: Տեսա- եւ լուսանկարչական խցիկները, եւ ոչ միայն հրաձիգը, ռազմում նրա «զենքերն» էին:
Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանների թեման միշտ է հուզել է լուսանկարչին, սակայն իբրեւ լուսանկարչական նախագիծ դրա իրականացումը դյուրին չի եղել մի շարք պատճառներով:
Նախ, ժամանակակից լուսանկարչական վավերագրական նախագիծը, նախեւառաջ, հետազոտություն է, որն ենթադրում է նախնական արխիվային, որոնողական աշխատանք: Լուսանկարչին հաջողվել է հավաքել Հայաստանի վետերանների տվյալների բազան. այսօր նրանց թիվը հասնում է շուրջ հազարի:
Վետերանները պատկանում են հասարակության տարբեր սոցիալական շերտերի, նրանցից շատերի ընտանեկան ու սոցիալական վիճակը բարվոք չէ:
Լուսանկարչի աշխատանքը «մոդելի» հետ բարդանում է նաեւ նրանց տարիքային առանձնահատկությունների, առողջական վիճակի, ֆիզիկական ակտիվության սահմանափակումների հետեւանքով:
Այնուամենայնիվ, Հակոբ Պողոսյանն արդեն լուսանկարել է մոտ 700 վետերանների, որոնցից երեւանաբնակ 100-ի լուսանկարները կներկայացվեն ցուցահանդեսին:
Լուսանկարիչը մտադիր է նաեւ լուսանկարել մյուս 300 վետերաններին` քաջ գիտակցելով, որ շատերին կարող է չհասցնել ողջ գտնել:
Հակոբ Պողոսյանն օգտագործել է վավերագրական լուսանկարի մի ձեւաչափ եւ ոճ, որը համատեղում է սուր հոգեբանական, սոցիալական ու պատմական-փաստագրական գործոնները: Տարեց մարդիկ հիմնականում ներկայացված են իրենց առօրյա կյանքում, բնական պայմաններում, բայց անպայման մեդալներով եւ շքանշաններով` որպես թեման արտացոլող պարտադիր ու միակ ատրիբուտ:
Վետերանների կերպարները հանդես են գալիս որպես տխուր հուշարձան. նրանք հանդիսանում են մեծ ու արդեն հեռավոր պատմության կենդանի վկաները, եւ նրանցից յուրաքանչյուրի ճակատագիրը անցյալի եւ ներկայի մի մասնիկն է: Ինչպես ասում է նախագծի հեղինակը, «լուսանկարչության լռակյացությունն ինձ համար ավելի պերճախոս է, քան ցանկացած խոսքը»:

В Ереване откроется фотовыставка «Они сражались за Родину» - Mediamax.am
Сегодня в 14:00 часов в ереванском Доме Москвы откроется фотовыставка «Они сражались за Родину», посвященная армянским ветеранам Великой Отечественной войны.
Автор проекта - фотограф Акоп Погосян, ветеран Арцахской войны. Фото- и видеокамеры, а не только автомат, всегда были его «оружием» и на войне. Тема ветеранов Великой Отечественной войны волновала фотографа всегда, но подойти к ее реализации в форме фотопроекта было нелегко.
Во-первых, современный документальный фотопроект - это в первую очередь исследование, предварительная архивная, поисковая работа. Фотографу удалось собрать базу данных ветеранов-граждан Армении - сегодня их около тысячи человек.
Ветераны принадлежат к разным социальным слоям общества, семейное и социальное положение многих из них зачастую оставляет желать лучшего. Работа фотографа с «моделью» осложняется также их возрастными особенностями, состоянием здоровья, ограничениями в физической активности.
Тем не менее, Акоп Погосян почти за полгода сделал портреты около 700 ветеранов по всей республике, фотопортреты 100 из которых, проживающих в Ереване, будут представлены на выставке в Доме Москвы.
Фотограф намерен сфотографировать и остальных 300 ветеранов, понимая, что многих из них, к сожалению, может не застать в живых.
Акоп Погосян использовал формат и стиль документального фотопортрета, сочетающий острый психологизм, социальный фактор, а также фактологическое-историческое содержание. Пожилые люди в основном представлены в своем обыденном интерьере, в своем естественном состоянии, но с медалями - как обязательным и единственным атрибутом, отражающим тему.
Образы ветеранов предстают как печальный памятник: они - живые свидетели великой и уже далекой истории, и судьба каждого из них – частичка прошлого и настоящего. Как говорит автор проекта, «молчаливость фотографии для меня намного красноречивее, чем любой разговор».