Ըստ հարցման, հայաստանցիների ճնշող մեծամասնությունը դրական է գնահատում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին - Mediamax.am
3893 դիտում
Ըստ հարցման, հայաստանցիների ճնշող մեծամասնությունը դրական է գնահատում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին
Արամ Նավասարդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանցիների ճնշող մեծամասնությունը դրական է գնահատում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին են վկայում  Gallup International Association ընկերության կողմից իրականացված` «Ուկրաինա` իրադարձությունների արձագանքը Հայաստանում» հետազոտության  արդյունքները:
«Ինչպե ՞ս եք վերաբերում այն հանգամանքին, որ հանրաքվեի արդյունքում Ղրիմն  անկախացավ Ուկրաինայից» հարցին` հարցվածների  26 %-ը պատասխանել է  «լիովին դրական»  , 44%-ը` «ավելի շուտ դրական», 10%-ը` «ավելի շուտ բացասական», 8%-ը` «ընդհանրապես բացասական» եւ 12%-ը դժվարացել է պատասխանել:
Հարցվածների 77%-ը դրական է գնահատել Ղրիմի վերադարձը ՌԴ կազմ, մինչդեռ սրան բացասական են արձագանքել 12 %-ը:
Հարցմանը մասնակցածների 73%-ի  կարծիքով, Հայաստանը պետք է ճանաչի Ղրիմը որպես ՌԴ տարածք:
Ղրիմը ՌԴ կազմ վերադարձնելու հետ կապված Մոսկվայի գործողություններին հավանություն է տվել հարցվածների 76 %-ը:
Հարցման մասնակիցների 65%-ի կարծիքով, Հայաստանում առկա չեն ուկրաինական հեղափոխության նախադրյալներ:
Հետազոտությունն իրականացվել է Gallup International Association ընկերության նախաձեռնությամբ` դեմ առ դեմ հարցումների սկզբունքով: Հարցումներն անց են կացվել է ապրիլի 8-18-ը` ՀՀ ամբողջ տարածքում:  Դրանց մասնակցել է 1067 մարդ:

Overwhelming majority of Armenians considers Crimea annexation to Russia positive, survey says
Yerevan /Mediamax/. The overwhelming majority of Armenians considers Crimea annexation to Russian Federation positive.
The survey titled “Ukraine: Response of the Events in Armenia” conducted by Gallup International Association indicates this, Mediamax reports.
Answering the question on “What do you think of Crimea’s independence from Ukraine as a result of the vote?”, 26% of the surveyed said “totally positive”, 44% - “more positive than negative”, 10% -“more negative than positive”, 8%- “absolutely negative” and 12 % didn’t have an exact answer.
77% of the respondents positively assessed Crime’s annexation to Russian Federation while 12% had a negative response.
According to 73% of the surveyed, Armenia should recognize Crimea as Russia’s territory.
76% of the surveyed approved of Moscow’s actions on Crimea’s annexation to Russia.
65% of the surveyed think there are no prerequisites for Ukraine revolution in Armenia.
The survey was conducted upon the Gallup International Association initiative, by tête-à-tête principle. The survey was carried out across whole Armenia on April 8-18, and 1067 people took part in it.