Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության մեկնարկից հետո Անիի համար դաս, պարապմունք, ժամանց, ամեն ինչ անկարեւոր է դարձել։ Տանը համակերպվել են, որ մինչեւ հուլիսի 15-ը հեռուստացույցը «հանձնելու» են Անիին ու «ենթարկվեն» նրա կանոններին ու տրամադրությանը։
«Իրենք սովորաբար այլ հաղորդումներ են նայում, իսկ ֆուտբոլն այդ ամբողջ ժամանակը գրավում է։ Բացի այդ, խաղերը դիտելիս՝ բարձրաձայն արտահայտում եմ էմոցիաներս, տխրում եմ որոշ ժամանակ, եթե իմ թիմը պարտվում է»։
Դսեղի աղջիկների մինի ֆուտբոլի թիմի նախկին դարպասապահ Անիին տխրեցնել կարող է Արգենտինայի ազգային հավաքականի ու «Բարսելոնա» ակումբի պարտությունը։
Անի Ղուլինյանը Անի Ղուլինյանը
Խաղերի արանքում Անին Դսեղից Դեբետ իջնելու ժամանակ գտնում է։ Կամավորների կարիքը նորաբաց ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում հաճախ են զգում. հյուրերին են դիմավորում, ուղեկցում, կենտրոնի գործունեությանը ծանոթացնում։ Շինարարության ընթացքում էլ երբեմն գալիս էին համոզվելու, որ աշխատանքն առաջ է գնում։
«Մեզ մոտ ցանկացած շինարարություն՝ ճանապարհի, թե շենքի, շատ դժվար է տեղի ունենում։ Դրա համար բոլորս թերահավատությամբ էինք վերաբերվում այս շենքի կառուցմանը ու չէինք հավատում, որ մոտակա 10 տարում էդպիսի բան կլինի։ Երբ կմաղքը տեսանք, բավականին հուսադրող էր»։
Հիմա աշխատում է բաց չթողնել ՍՄԱՐԹ կենտրոնի ոչ մի միջոցառում։ Ընկերուհու՝ Ստելլայի հետ եկել են Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի պատանեկան խորհրդի անդամների հետ հանդիպման։ Ծանոթանալու են, քննարկեն՝ ինչպես թանգարաններն ավելի հետաքրքիր դարձնել պատանիների համար։
«Ես Դսեղում Թումանյանի տուն-թանգարանի մեծ սիրահարն եմ եւ վաստակավոր այցելուն։ Մեր տուն եկած ցանկացած հյուրի հետ անպայման մտնում եմ թանգարան, շրջում։ Թանգարանային կյանքը դուրս շատ է գալիս։ Եթե ինչ-որ առիթով գնում եմ Երեւան, աշխատում եմ ինչքան հնարավոր է շատ թանգարաններ ու պատկերասրահներ այցելել»,- ասում է Անի Ղուլինյանը։
Մինչ հյուրերը կհասնեն ՍՄԱՐԹ, գրադարանից վերցնում է կիսատ թողած գիրքը։ Էլիֆ Շաֆաքի «Ստամբուլի բիճը» ընտրել է, որովհետեւ «Արգելված գրքեր» շարքից է, նաեւ բովանդակությունն է հետաքրքրել՝ Ցեղասպանությունից մեկ դար անց ինչպես են հայն ու թուրքը շարունակում ապրել ու շփվել իրար հետ։
Ազգերի ու երկրների հարաբերությունները միայն գեղարվեստական գրքերում չէ, որ հետաքրքրում են Անիին։ Աշխարհի անցուդարձը 16-ամյա աղջիկը փորձում է գնահատել որպես ապագա դիվանագետ։
«Դեռ վաղ տարիքից իմ մեջ զգացել եմ բանակցելու հմտությունը, շատ եմ հետաքրքրվում համաշխարհային պատմությամբ, երկրների միջեւ հարաբերություններով։ Դիվանագիտական ինստիտուտներ կան, օրինակ՝ Անգլիայինը, որ միշտ հաջողում են, ցանկացած պատերազմում, ծանր իրավիճակում ջրից ավելի չոր են դուրս գալիս։ Բայց մեր պետությունը դրանց թվին չի դասվում, այլ տուժողի, երկրորդականի շարքին։ Չեմ կարող ասել, որ մեր դիվանագետները ձախողել են, բայց մեր նման փոքր պետության համար դա քիչ է»։
Գերմաներենին ու անգլերենին զուգահեռ իսպաներեն է սովորում, որ եթե երազանքն իրականանա ու իրեն դիվանագիտական առաքելությամբ գործուղեն Լատինական Ամերիկայի որեւէ երկիր, լեզվական խնդիր չունենա։ Դիվանագիտությունն առաջին, բայց միակ մասնագիտությունը չէ, որով կուզեր զբաղվել։ Ասում է՝ հնարավոր լիներ զուգահեռ իրականությունում ապրել, բժիշկ կդառնար կամ պրոֆեսիոնալ թենիսիստուհի, գուցե զբոսաշրջային ընկերությունում զբոսավար լիներ։
«Առաջ ավելի շատ երազանքներ ունեի, բայց քանի որ այդ երազանքները դարձան շոշափելի ու դրանց հնարավոր եղավ հասնել, երազանք չմնացին, դարձան նպատակներ»։
Անին համաձայն չէ, թե գյուղի կյանքն անհետաքրքիր է․բնակիչներից է կախված ինչպես կկազմակերպեն իրենց օրը։ Ինքը, օրինակ, ազատ ժամանակ չունի։ Սպասում է պարապմունքներն ու գործերն ավարտելուն, որ պառկի իրենց այգու ճոճին ու ոչինչ չանի։ Դսեղը շատ է սիրում, ու դիվանագետի իր ապագան պատկերացնելիս՝ միակ բանը, որ նրան տխրեցնում է, գյուղից հեռանալու միտքն է։
13 տարեկանից Անին, իր բնորոշմամբ, ապրում է ակտիվ հասարակական կյանքով։
«Թե՛ համայնքում, թե՛ դպրոցում միշտ կա մի բան, որ քեզ նյարդայնացնում է, դուր չի գալիս, ուզում ես փոխել։ Մի դեպքում ոչինչ չես անում, թողնում ես, որ խնդիրն ինքն իրեն լուծվի, կամ եթե խնդիրը քեզ չի վերաբերում, թողնում ես ուրիշների վրա։ Մյուս դեպքում դու սկսում ես պայքարել այդ խնդրի դեմ ու լուծումներ գտնել։ Ես երկրորդ ճանապարհն եմ ընտրել»։
Երկու երազանք, որ կփոխի Նորայի կյանքը
Անին երիտասարդական ծրագրերի, տարբեր նախաձեռնությունների է մասնակցում, ուզում է, որ համագյուղացիները ներգրավվեն Դսեղի կյանքում, պատասխանատու լինեն իրենց համայնքի համար։ Ասում է, որ գյուղում մարդիկ սովորաբար խուսափում են խնդիրներ բարձրացնելուց։ Ընտանիքում Անիի ակտիվությունը չեն կիսում, բայց աջակցում են։
«Եթե մարդը մեր ընտրությամբ է դարձել ավագանի կամ գյուղապետ, ապա պետք է ծառայի ժողովրդին, պատասխանատու դառնա իր ընտրողների համար։ Մարդիկ շատ լավ պետք է գիտակցեն ու չվախենան, չամաչեն իրենց խնդիրները բարձրաձայնել, որովհետեւ յուրաքանչյուր ժողովրդավարական երկրում բնականոն ընթացք է, երբ քաղաքացին իր երկրի խնդիրների մասին ազատ խոսում է ու լուծումներ փնտրում։  Ես ուզում եմ, որ ոչ միայն մեզ մոտ, այլեւ ամբողջ հանրապետությունում վերանա կարծրատիպը, քարացած մթնոլորտը, ու փլվեն բոլոր այն պատերը, որ կան ղեկավարների եւ քաղաքացիների միջեւ»։
Իրեն անհանգստացնող խնդիրների, նաեւ՝ մեծ լսարանի ուշադրությունից դուրս մնացած հետաքրքիր կերպարների մասին Անին գրում է 17.am մանկապատանեկան կայքում։ Անցյալ տարի մեդիագրագիտության դասերի էր մասնակցում «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի՝ Դսեղի Սմարթ սենյակում։ Դասերն օգնում են կողմնորոշվել տեղեկատվության հսկայական դաշտում։
«Մասնավորապես, երբ երկրում խառը իրավիճակ է, բոլոր լրատվական կայքերն ակտիվ աշխատում են, կարիք է առաջանում զտել հավաստի տեղեկատվությունը, որ ապատեղեկատվության առաջ չկանգնես ու դրա տարածողը չդառնաս։ Հիմա ինձ ծիծաղելի է թվում այն, ինչ տարածում էի նախկինում»։
Անին խոսքի ուժն ու արժեքը գիտի ու անհամբեր սպասում է խոսքի արվեստի դասերին։
ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ-ում խոսքի արվեստի անվճար դասերին կարող են մասնակցել Լոռու բոլոր համայնքներից՝ սկսած 14 տարեկանից։ Ծրագրի նպատակն է գեղեցիկ ու գրագետ խոսքի ուսուցումը։ Մասնակիցները կստանան հաջողված հրապարակային ելույթների, ներկայացումների, բանակցությունների, արդյունավետ շփման հմտություններ, նաեւ գիտելիքները գործնականում կիրառելու հնարավորություն։
Իսկ գրագետ մեդիա սպառող ձեւավորելու համար ՍՄԱՐԹ-ն անցկացնում է մեդիագրագիտության դասընթաց։ Դիտումների, քննարկումների, խաղերի միջոցով 14-16 տարեկան պատանիները կծանոթանան լրատվամիջոցների աշխատանքին, շարժառիթներին, ուղղվածությանը, կսովորեն քննադատաբար մոտենալ մատուցվող տեղեկատվությանն ու խուսափել մեդիայի բացասական ազդեցությունից

School and extracurricular classes, leisure time – everything has become insignificant for Ani Ghulinyan since the start of the FIFA World Cup. Her family has accepted that the TV set “belongs” to Ani until July 15 and they have to “obey” the rules she sets and go along with the moods she gets.
“They usually watch other programmes, but now football has taken up that time. On top of that, I vent loudly while I’m watching a game and I get upset if my team is losing.”
Ani, the former goalkeeper for girls’ football team in Dsegh village, means Argentina and Barcelona as “her” teams.
Ani Ghulinyan	Ani Ghulinyan
However, even amidst the World Cup insanity Ani finds time to visit the neighboring village of Debet. The newly opened COAF SMART Center there often needs volunteers to meet and guide the guests, introduce them to the center’s activity. When the center was under construction, people from Dsegh and Debet used to go see the work in progress.
“Any type of construction is difficult in our area, be that a road or a building. That’s why we all had misgivings about the center. We did not believe we would have something like that within ten years, but seeing the main parts of the building finished made us hopeful.”
Now Ani tries to attend every event in SMART Center. Ani has come to meet with members of the children’s club from the Cafesjian Center for the Arts along with her friend Stella. Together, they will discuss how museums can become more attractive for young audience.
“I am a big fan and honored visitor of Hovhannes Tumanyan House-Museum in Dsegh. I take every guest of my family there and show them around. I love the routine in the museum. Whenever I happen to be in Yerevan, I try to visit as many museums and galleries as I can,” says Ani.
While SMART Center guests are on their way, Ani calls on the library and takes the book she has yet to finish - Elif Shafak’s The Bastard of Istanbul. Ani chose it because it is from the “Banned books” series and she was curious how an Armenian and a Turk could associate a century after the Armenian Genocide.
Ani wants to learn about international relations not only from fiction. The 16-year-old girl tries to assess the state of global affairs as a future diplomat.
“I felt I was good at negotiating since I was very little. I like studying world history and international relations. Some diplomatic institutions, England, for example, always manage to get off with a whole skin more so than others, whatever the circumstances. But our, Armenian state doesn’t manage that. We have always been the aggrieved, minor party. I can’t say our diplomats failed, but their efforts were not enough for a small country like ours.”
Ani is studying Spanish along with German and English, so that she doesn’t face the language barrier if her dream comes true and she gets assigned in Latin America as a diplomat. It is not the first or only occupation Ani has thought about. She says if parallel universes were real, she would love to become a doctor or professional tennis player in one of them, or work as a tour guide.
“I used to have more dreams, but they all became tangible, accessible and were dreams no more. Now they are targets.”
Ani disagrees that life in the countryside is dull. She believes it is up to the people to organize their routine in an entertaining way. For instance, Ani herself has no free time. She is waiting for her lessons to end so she can lie down in the hammock in her family home’s garden and do nothing. She loves Dsegh, and the only thing that doesn’t look bright in her future career as a diplomat is that she will have to leave her native village.
Ani says she has been an active member of the society since the age of 13.
“There are always things that irritate you, things you don’t like and want to change in your community and school. You can do nothing and wait for the problem to resolve on its own or leave it to others, because the issue doesn’t concern you personally. The other way is to try to do something, find a solution. I choose the second option.”
Two dreams to change Nora’s life
Ani takes part in initiatives and programs designed for the youth. She wants her fellow residents of Dsegh to become involved and take responsibility for their village. According to Ani, others in Dsegh usually avoid raising issues. Ani’s family doesn’t share her tendencies for social activism, but they support her.
“If we elect someone head of the village or member of the town council, they should serve the people and be responsible for their voters. People need to understand that and stop feeling shy or ashamed to voice their concerns, because freely speaking about problems and seeking solutions is a normal process in any democratic country. I want stereotypes and the closed-minded, backward approach to disappear in our village and entire Armenia, I want all walls between the leaders and the citizens to fall down.”
Ani writes about her concerns and some interesting characters left out of the large audience’s attention on 17.am, a website for children and teenagers. Last year Ani took COAF media studies classes in Dsegh Smart Room, which now help her to navigate through the huge information field.
“In particular, when the situation in the country is difficult and all news websites work very actively, you need to find reliable sources to avoid spreading misinformation. I laugh when I think about the kinds of posts I used to share.”
Now Ani knows the power of the word. The former goalkeeper dreaming to become a diplomat can’t wait for her rhetoric classes.
Everyone above the age of 14 from Lori marz’s communities can attend rhetoric classes at COAF SMART Center for free. The purpose of the program is to teach attractive, literate speech. The students will learn the skills for successful public speeches, presentations, negotiations and general communication, and they will be given the opportunity to apply their knowledge.
In order to raise media literate consumers, SMART Center also teaches media literacy classes, which explain the way media work and tell about their motives and areas of focus. Teenagers aged 14-16 who attend the classes will learn to assess critically information from news outlets and avoid the negative impact of the media.