«Երկաթգծային ենթակառուցվածքը վերականգնելու համար 2-3 տարի է պետք»
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ «տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման շրջանակում Հայաստանում երկաթգծային ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար նախնական հաշվարկներով կպահանջվի մոտ 2-3 տարի»:
«Երկաթուղին շատ ավելի արդյունավետ ենթակառուցվածքային լուծում է տարածաշրջանի համար: Մենք ուզում ենք լուծումներ, որոնք տարածաշրջանում կամրապնդեն եւ կավելացնեն Հայաստանի դերը որպես լոգիստիկ հանգույց։ Երկաթուղային տարբերակն այս պահին ամենահավանականն է թվում։
Եթե նայենք տարածաշրջանում երկաթգծային ենթակառուցվածքին, ապա առանձին հատվածների վերականգնմամբ մենք ստանում ենք լուրջ լոգիստիկ լուծում տարածաշրջանային մակարդակով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի փոխվարչապետը:
Նա նշել է, որ այս շաբաթվա ընթացքում Մոսկվայում կայանա Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետների եռակողմ հանդիպումը, որի շրջանակում «քննարկվելու է միայն ապաշրջափակման հարցը»:

“Restoration of railway infrastructure to take 2-3 years”
Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said today that “according to preliminary estimates, the restoration of the railway infrastructure in Armenia within the framework of unblocking the regional infrastructures will take 2-3 years.”
“Railway is a much more efficient infrastructural solution for the region. We want solutions that will strengthen and increase the role of Armenia as a logistics hub in the region. The railway option seems the most likely at the moment.
“If we look at the railway infrastructure in the region, with the restoration of individual sections we will get a serious logistical solution at the regional level,” Armenian vice premier said speaking to reporters.
He noted that a trilateral meeting of the vice premiers of Armenia, Russia and Azerbaijan will be held in Moscow this week which will discuss “only the issue of unblocking.”