Պուտինը ողջունել է սահմանային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձել տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությանը:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ ՌԴ նախագահը ողջունել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի դեմարկացիայի եւ սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը եւ վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել սահմանների դեմարկացիայի գործընթացին:
Ընդգծվել է, որ համաձայն պայմանավորվածության, հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման խնդրին եւ եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներն ակտիվացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
«Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ տպավորություններ է կիսել Բրյուսելյան վերջին հանդիպումից եւ մտահոգություն հայտնել հանդիպումից հետո քննարկումների էության հետ կապ չունեցող մեկնաբանությունների առիթով»
ՀՀ վարչապետի եւ ՌԴ նախագահի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին համապատասխան զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված հարցեր, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքներն ակտիվացնելու հնարավորությունը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin discussed during a phone conversation today a number of issues on the Armenia-Russia bilateral agenda, touched upon regional issues, and the Armenian-Azerbaijani border situation.
Armenian government reports that the Russian president welcomed the first meeting of the Armenian-Azerbaijani border demarcation and border security commission and reaffirmed Russia’s readiness to support the border demarcation process.
The parties emphasized that according to the reached agreement, the next sitting of the commission will be held in Moscow.
They also referred to the issue of opening regional communications and agreed on activation of the work of the trilateral task group.
“Nikol Pashinyan shared his impressions from the last meeting in Brussels with the Russian president and expressed concern over the comments that followed the meeting, stressing that they have nothing to do with the essence of the discussions.”
In accordance with the provisions of the April 19 joint statement of the Armenian prime minister and the Russian president, the interlocutors also discussed issues related to the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, in particular, the possibility of intensifying the work of the OSCE Minsk Group co-chairmanship.