Պուտինը ողջունել է սահմանային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Հայաստան-Ռուսաստան երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձել տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությանը:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ ՌԴ նախագահը ողջունել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի դեմարկացիայի եւ սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը եւ վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել սահմանների դեմարկացիայի գործընթացին:
Ընդգծվել է, որ համաձայն պայմանավորվածության, հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման խնդրին եւ եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքներն ակտիվացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
«Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ տպավորություններ է կիսել Բրյուսելյան վերջին հանդիպումից եւ մտահոգություն հայտնել հանդիպումից հետո քննարկումների էության հետ կապ չունեցող մեկնաբանությունների առիթով»
ՀՀ վարչապետի եւ ՌԴ նախագահի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթներին համապատասխան զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված հարցեր, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքներն ակտիվացնելու հնարավորությունը:

Путин приветствовал первое заседание пограничной комиссии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян и президент РФ Владимир Путин обсудили сегодня ряд вопросов двусторонней повестки Армении и России, коснувшись региональных вопросов, а также ситуации на армяно-азербайджанской границе.
По сообщению пресс-службы правительства Армении, президент России приветствовал первое заседание армяно-азербайджанской комиссии по демаркации и безопасности границы и подтвердил готовность РФ поддержать процесс демаркации границы.
Было подчеркнуто, что согласно договоренности, следующее заседание комиссии состоится в Москве. Был затронут вопрос открытия региональных коммуникаций и достигнута договоренность активизировать работу трехсторонней рабочей группы.
«Никол Пашинян поделился с президентом России своими впечатлениями от недавней встречи в Брюсселе и выразил обеспокоенность по поводу комментариев, распространенных после встречи и не имеющих ничего общего с сутью обсуждений».
В соответствии с положениями совместного заявления премьер-министра Армении и президента России от 19 апреля, собеседники также обсудили вопросы, связанные с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, в частности, возможность активизации работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ.