«Անկայունացման վարպետը». Իսրայելում դժգոհ են Հայաստանում Իրանի դեսպանից
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Իսրայելի հաղորդակցության նախկին նախարար Այուբ Կարայի A mission in the shadows: What is Iran’s ambassador doing in Armenia? հոդվածի թարգմանությունը (որոշ կրճատումներով)։
Այուբ Կարա
Հարավային Կովկասը խորը փոփոխությունների է ենթարկվել 2020 թվականին Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո։ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը նոր տարածաշրջանային կարգի ճանապարհ հարթեց՝ հիմնված տրանսպորտային կապերի, էներգետիկ միջանցքների եւ երկար սպասված խաղաղության վրա։
Նոր իրողությունների արմատավորվանը զուգընթաց կրկին ի հայտ են գալիս հին նկրտումները։ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի արտասովոր ակտիվ վարքագիծը զարմանալի է, հատկապես այն բանից հետո, երբ Իսրայելը ավարտեց իր պատերազմը Թեհրանի դեմ։ Չնայած նա գործում է դիվանագիտական մանդատի ներքո, դեսպանի գործողությունները վկայում են ավելի լայն, ավելի հաշվարկված օրակարգի մասին, որը սպառնում է Ադրբեջանի եւ Իսրայելի շահերին։
Իրանցի պաշտոնյաները խոսում են Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «պատմական կապերի» եւ «եղբայրական հարաբերությունների» մասին։ Սակայն այս խոսքերը գնալով ավելի ու ավելի են հակասում Հայաստանում Թեհրանի դեսպանի վարքագծին, ով, մասնավորապես, ասել է, որ Իսրայելն օգտագործել է Ադրբեջանի օդային տարածքը Իրանի վրա հարձակվելու համար։
Սոբհանին դեմ է Զանգեզուրի միջանցքին՝ այն որակելով որպես սպառնալիք Իրանի ազգային անվտանգությանը, եւ հաճախակի եւ տեսանելի այցեր է կատարում  հայկական ռազմական օբյեկտներ եւ սահմանային գոտիներ։ Սրանք ավանդական դեսպանի գործողություններ չեն, այլ աշխարհաքաղաքական գործչի, որն աշխատում է Իրանի օգտին ուժերի հավասարակշռությունը փոխելու համար։
Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցությունը վերջին երկու տարիների ընթացքում զգալիորեն խորացել է։ Այն, ինչ սկսվել էր որպես դիվանագիտական հռետորաբանություն, վերածվել է էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտներում իրական համագործակցության։ Թեհրանը, մասնավորապես, առաջ է մղել Հնդկաստան-Իրան-Հայաստան երթուղին, որը ամբողջությամբ կշրջանցի Ադրբեջանը՝ խաթարելով Զանգեզուրի միջանցքի ռազմավարական նշանակությունը։ Իրանի համագործակցությունը հայկական զինված ուժերի հետ նույնպես մտահոգություններ է առաջացնում։
Սոբհանին, կարծես, ի կատար է ածում Թեհրանում մշակված սցենարը, որով Հայաստանը պետք է սեպ հանդիսանա Ադրբեջանի եւ նրա մտերիմ դաշնակից Իսրայելի դեմ: Հայաստանը գրավիչ հակակշիռ է առաջարկում եւ հանդես է գալիս իբրեւ պատրաստակամ գործընկեր, որն ունի իր սեփական դժգոհությունները Իսրայելի նկատմամբ եւ աշխարհաքաղաքական պլացդարմ Իրանի սահմաններից հյուսիս: Որոշ տարածաշրջանային դիտորդների կարծիքով, Իրանը Հայաստանին դիտարկում է որպես պրոքսի հարթակ ոչ միայն Ադրբեջանին ճնշելու, այլեւ Հարավային Կովկասում Իսրայելի ազդեցությանը անուղղակիորեն հակազդելու համար։
Այսպիսով, Իրանի դեսպանը Երեւանում ավելին է, քան պարզապես դիվանագետ: Նրա գործողությունները բացահայտում են Ադրբեջանի աճող ազդեցությանը հակազդելու, տարածաշրջանային ինտեգրման ջանքերը խաթարելու եւ դաշինքները Թեհրանի օգտին փոխելու ռազմավարություն:
Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղությանը, կայունությանը եւ համագործակցությանը, բայց նա պատրանքներ չունի իր արեւմտյան սահմաններից անմիջապես այն կողմ հոսող աշխարհաքաղաքական հոսանքների վերաբերյալ: Իրանի լուռ դիվանագիտությունը պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրվի, իսկ նրա իրական մտադրությունները՝ բացահայտվեն: Եթե դիվանագիտությունն իսկապես նուրբ ազդեցության արվեստ է, ապա Իրանի դեսպանը անկայունացման թաքուն վարպետ է դարձել:

«Тихий мастер дестабилизации»: в Израиле недовольны послом Ирана в Армении
Предлагаем вашему вниманию перевод (с сокращениями) статьи A mission in the shadows: What is Iran’s ambassador doing in Armenia? бывшего министра коммуникаций Израиля Аюба Кара.
Айюб Кара
Южный Кавказ претерпел глубокие изменения после победы Азербайджана во Второй Карабахской войне в 2020 году. Восстановление территориальной целостности Азербайджана проложило путь к новому региональному порядку - основанному на транспортныъ взаимосвязях, энергетических коридорах и долгожданном мире.
Но по мере того, как новые реалии укореняются, всплывают старые амбиции. Вызывает удивление необычайно активное поведение посла Ирана в Армении Мехди Собхани - особенно после того, как Израиль завершил свою против Тегерана. Хотя он действует под дипломатическим мандатом, действия посла свидетельствуют о более широкой, более расчетливой программе, представляещей угрозу интересам Азербайджана и Израиля.
Иранские официальные лица говорят об «исторических связях» и «братских отношениях» между Ираном и Азербайджаном. Однако эти слова все более несовместимы с поведением тегеранского посланника в Армении, заявивишим, в частности, что Израиль использовал азербайджанское воздушное пространство для нападения на Иран.
Собхани выступает против Зангезурского коридора, называя его угрозой для национальной безопасности Ирана, совершает частые и весьма заметные визиты на армянские военные объекты и в пограничные зоны. Это шаги не традиционного посла, а геополитического актора, работающего над сдвигом баланса сил в пользу Ирана.
Взаимодействие Ирана с Арменией значительно углубилось за последние два года. То, что началось как дипломатическая риторика, превратилось в ощутимое сотрудничество в сферах энергетики и транспорта. Тегеран, в частности, продвигал маршрут Индия–Иран–Армения, который полностью обходил бы Азербайджан, подрывая стратегическое значение Зангезурского коридора. Обеспокоенность вызывает и сотрудничество Ирана с армянскими военными.
Собхани, похоже, выполняет сценарий, разработанный в Тегеране и позиционирующий Армению как клин против Азербайджана и его близкого союзника Израиля. Армения предлагает привлекательный противовес: готового партнера с собственными претензиями к Израилю и геополитический плацдарм к северу от границ Ирана. Некоторые региональные наблюдатели считают, что Иран позиционирует Армению как прокси-платформу не только для давления на Азербайджан, но и для косвенного противодействия израильскому влиянию на Южном Кавказе.
Таким образом, посол Ирана в Ереване - больше, чем дипломат. Его действия раскрывают стратегию по противодействию растущему влиянию Азербайджана, нарушению усилий по региональной интеграции и изменению альянсов в пользу Тегерана.
Азербайджан остается привержен миру, стабильности и сотрудничеству, однако он не питает иллюзий относительно геополитических течений, протекающих сразу за его западными границами. Тихая дипломатия Ирана должна быть подвергнута тщательному изучению, а его истинные намерения - обнажены. Если дипломатия действительно является искусством тонкого влияния, то посол Ирана стал тихим мастером дестабилизации.