Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղում գործարկվել է մարդատար գնացքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթուղով առաջին անգամ մեկնած ուղեւորատար գնացքը ժամանել է Վրաստան:
Ուղեւորատար գնացքը գործարկվել  է թեստային ռեժիմում: Երկաթուղային կազմը պատկանում է «Ադրբեջանական երկաթուղի» ընկերությանը:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կառուցվել է ադրբեջանա-վրացա-թուրքական միջպետական համաձայնագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է 2007-ին։ Նախագծի իրականացումը մեկնարկել էր 2008-ին, իսկ ԲԹԿ-ով բեռնափոխադրումների բացման արարողությունը տեղի է ունեցել 2017-ի հոկտեմբերին:
Ակնկալվում է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով կանոնավոր ուղեւորափոխադրումները կմեկնարկեն 2019-ի երրորդ եռամսյակում:

Первый пассажирский поезд прибыл в Грузию по ж/д Баку-Тбилиси-Карс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пассажирский поезд, впервые запущенный по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс (БТК), прибыл в Грузию.
Пассажирский поезд запущен по БТК в тестовом режиме. Состав принадлежит компании «Азербайджанские железные дороги».
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс построена на основе азербайджано-грузино-турецкого межгосударственного соглашения, подписанного в 2007 году. Реализация проекта началась в 2008 году, а церемония открытия грузового движения по БТК состоялась в октябре 2017 года.
Ожидается, что регулярные пассажирские перевозки по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс начнутся в III квартале 2019 года.