Ադրբեջանին բաժին է հասնում Հարավային Կովկասի տնտեսության 75%-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարար Շահին Մուստաֆաեւը հայտարարել է, որ իր երկրին բաժին է հասնում Հարավային Կովկասի տնտեսության 75%-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Trend-ը, նա նշել է, որ Ադրբեջանի տարադրամային ռազմավարական պաշարների ծավալը մոտեցել է $ 40 մլրդ-ի:
Շահին Մուստաֆաեւը ասել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում ինդուստրիալիզացիայի քաղաքականության շրջանակներում Ադրբեջանում շահագործման է հանձնվել 60 արդյունաբերական ձեռնարկություն եւ դեռ շարունակվում է 80-ի շինարարությունը:
Նախարարի խոսքերով, Ադրբեջանի կայուն տնտեսական զարգացման համար սահմանվել են հետեւյալ առաջնահերթ ուղղությունները`
- մակրոտնտեսական կայունության պահպանում,
- տնտեսության դիվերսիֆիկացման խորացում,
- ինդուստրիալիզացիայի արագացում, արդյունաբերական ավանների ստեղծում,
- ագրարային ոլորտում ինտենսիվ միջոցների կիրառման ընդյալնում,
- տարանցիկ հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործում, Բաքու-Թբիլիսի-Ղարս երկաթգծի, Միջազգային առեւտրային նավահանգստի եւ նավաշինական գործարանի շինարարության ավարտ,
- տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների կիրառման հնարավորությունների ընդլայնում եւ նորարարական գործունեության զարգացում, առաջին ադրբեջանական արբանյակի ելքը դեպի ուղեծիր,
- բիզնես եւ ներդրումային ոլորտների շարունակական բարելավում,
- միջազգային տնտեսական համակարգում ինտեգրման արագացում, արտերկրում առեւտրային տների ստեղծում,
- շրջակա միջավայրի պահպանում, էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների կիրառման հնարավորությունների ընդլայնում,

На долю Азербайджана приходится 75% экономики Южного Кавказа, заявил министр - Mediamax.am
Ереван, 8 июля. /Медиамакс/. Министр экономического развития Азербайджана Шахин Мустафаев заявил, что на долю его страны приходится 75 % экономики Южного Кавказа.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Trend, он отметил, что объем стратегических валютных резервов Азербайджана приблизился к $ 40 миллиардам.
Шахин Мустафаев сказал, что в рамках политики индустриализации в течение прошлого года в Азербайджане было сдано в эксплуатацию 60 промышленных предприятий, строительство еще 80-и продолжается.
По словам министра, для обеспечения устойчивого экономического развития Азербайджана определены следующие приоритетные направления:
- сохранение макроэкономической стабильности;
- углубление диверсификации экономики;
- ускорение индустриализации, создание промышленных городков;
- расширение применения интенсивных методов в аграрном секторе;
- эффективное использование транзитного потенциала, завершение строительства железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, Международного морского торгового порта и судостроительного завода;
- расширение возможностей использования информационных и коммуникационных технологий и развитие инновационной деятельности, вывод на орбиту первого азербайджанского искусственного спутника;