Ադրբեջանին բաժին է հասնում Հարավային Կովկասի տնտեսության 75%-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարար Շահին Մուստաֆաեւը հայտարարել է, որ իր երկրին բաժին է հասնում Հարավային Կովկասի տնտեսության 75%-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Trend-ը, նա նշել է, որ Ադրբեջանի տարադրամային ռազմավարական պաշարների ծավալը մոտեցել է $ 40 մլրդ-ի:
Շահին Մուստաֆաեւը ասել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում ինդուստրիալիզացիայի քաղաքականության շրջանակներում Ադրբեջանում շահագործման է հանձնվել 60 արդյունաբերական ձեռնարկություն եւ դեռ շարունակվում է 80-ի շինարարությունը:
Նախարարի խոսքերով, Ադրբեջանի կայուն տնտեսական զարգացման համար սահմանվել են հետեւյալ առաջնահերթ ուղղությունները`
- մակրոտնտեսական կայունության պահպանում,
- տնտեսության դիվերսիֆիկացման խորացում,
- ինդուստրիալիզացիայի արագացում, արդյունաբերական ավանների ստեղծում,
- ագրարային ոլորտում ինտենսիվ միջոցների կիրառման ընդյալնում,
- տարանցիկ հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործում, Բաքու-Թբիլիսի-Ղարս երկաթգծի, Միջազգային առեւտրային նավահանգստի եւ նավաշինական գործարանի շինարարության ավարտ,
- տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների կիրառման հնարավորությունների ընդլայնում եւ նորարարական գործունեության զարգացում, առաջին ադրբեջանական արբանյակի ելքը դեպի ուղեծիր,
- բիզնես եւ ներդրումային ոլորտների շարունակական բարելավում,
- միջազգային տնտեսական համակարգում ինտեգրման արագացում, արտերկրում առեւտրային տների ստեղծում,
- շրջակա միջավայրի պահպանում, էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների կիրառման հնարավորությունների ընդլայնում,

75% of South Caucasus economy accounts for Azerbaijan, minister says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Minister of Economic Development of Azerbaijan Shakhin Mustafayev said that 75% of economy of the South Caucasus accounts for Azerbaijan.
He noted that the volume of strategic currency reserves of Azerbaijan reaches $ 40bln, Mediamax reports quoting Trend agency.
Shakhin Mustafayev said that 60 industrial enterprises were put into operation last year within the framework of the industrialization policy and the construction of 80 enterprises is still underway.
According to the minister, following priority directions have been defined to ensure Azerbaijan’s sustainable economic development:
- preservation of the macroeconomic stability;
- deepening of diversification of the economy;
- acceleration of industrialization, creation of industrial towns;
- expansion of the use of intensive methods in the agrarian sector;
- effective use of the transit potential, completion of the construction of Baku-Tbilisi-Ceyhan railway, International Sea Trade Port  and shipbuilding facility;
- expansion of possibilities of using information and communication technologies and development of innovative activity, sending the first Azeri artificial satellite to orbit;