Լուսանկարը` Batumelebi & Netgazeti
Նախագիծն իրականացրել են Մեդիամաքսն ու Batumelebi & Netgazeti-ն՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Անկախ մեդիա բովանդակության ստեղծում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։
«Երազանքս ա՝ նորից քինամ Արցախ». 6-ամյա Արամը, որ «ամեն ինչ կարա»
«Ես Արամն եմ ու ամեն ինչ կարամ», - ասում է 6-ամյա արցախցի Արամ Ղարախանյանը, երբ խնդրում եմ ներկայանալ:
Նրան հետ զրուցում ենք Երեւանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան 196 դպրոցին կից նախակրթարանում, որտեղ երեխան հաճախում է 2023թ. սեպտեմբերին Արցախից բռնի տեղահանումից ու Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատվելուց հետո:
Ինչպես 2023թ. սեպտեմբերի 27-ին ասել է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարը՝ «Արցախից ՀՀ ժամանած ամեն երրորդը երեխա է»: 2023թ. հոկտեմբերի դրությամբ ՀՀ-ում հաշվառվել է Արցախից բռնի տեղահանված 0-5 տարեկան 7996, 6–19 տարեկան` 21 266 երեխա։
Արամ Ղարախանյանը Արամ Ղարախանյանը
Բռնոցին, պախկվոցին ու «պոստը», որը պաշտպանում է տունը
«Մունք Ղարաբաղում ընք ապրելիս իլել: Նդեղ շատ լավ էր: Ես շատ լավ խաղ անելիս եմ իլալ, ամառն էլ քեցալ եմ բասեյն: Մաման ինձ օգնալ ա, վեր լղոնամ: Տի էլ կացալ ենք Ղարաբաղ: Հետո առաջին կրակոցը սկացինք, ստի եղավ, եկինք Երեւան», - արցախյան բարբառով պատմում է վեցամյա Արամը, երբ հարցնում եմ՝ ինչպիսին էր կյանքն Արցախում:
Արամի ընտանիքը ստիպված է եղել հեռանալ հայրենի Ստեփանակերտ քաղաքից 2023թ. սեպտեմբերին՝ 100 հազարից ավելի հայերի հետ:
«Ստեփանակերտում գնում էի «Սոսե» մանկապարտեզ, հետո նախակրթարան: Այնտեղ իմ ուսուցչուհին օրիորդ Աննան էր: Ընկերներ ունեի, բռնոցի, պախկվոցի էինք խաղում: Համ էլ խաղալիք զենքեր ունեինք, պոստ էինք սարքել, որ մեր տները պաշտպանենք», - պատմում է 6-ամյա երեխան, որն այդ տարիքից արդեն ստիպված է եղել գիտակցել՝ տունը միշտ պաշտպանության կարիք ունի:
Արամի մայրը՝ Լիրա Միրզոյանը, հիշում է՝ Արցախից հեռանալիս տան դուռն այնպես է փակել, ասես 10-15 օր հետո վերադառնալու են.
«Գիտակցաբար փակում էի, մտածելով՝ ապահով լինի, հեսա կվերադառնանք: Հիմա օր օրի ստիպված ենք առերեսվել իրականությանը, շատ դժվար է», - ասում է երիտասարդ կինն ու ավելացնում.
«Փառք Աստծո, Երեւանում է բնակվում ամուսնուս եղբայրն ու այստեղ մեզ մեծ հոգատարությամբ ընդունեցին իրենց տանը: Ժամանակի ընթացքում վարձով բնակարան գտանք, տեղափոխվեցինք ու սկսեցինք մտածել երեխաների կրթության մասին: Արամն ընդունվեց Աշոտ Նավասարդյանի անվան 196 դպրոցին կից նախակրթարան: Չեմ մոռանա այն ջերմությունը, որով առաջին իսկ օրը մեզ դիմավորեց տնօրենն ու ամբողջ անձնակազմը: Ունեմ նաեւ երկու աղջիկ՝ 16 եւ 12 տարեկան: Ավագն այս տարի կավարտի դպրոցն ու մտածում է տնտեսագետի կրթություն ստանալու մասին: Ճիշտ է, բուհական ընդունելությանը պատրաստվելու համար լրացուցիչ պարապմունքների հնարավորություն դեռեւս չունենք, բայց նա փորձում է ինքնուրույն յուրացնել անհրաժեշտ գիտելիքը: 12 տարեկան աղջիկս էլ Ստեփանակերտի Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի սան էր: Տեղափոխվելուց հետո մեզ հետ կապվեցին ճեմարանի երեւանյան մասնաճյուղից ու հրավիրեցին կրթությունն անվճար շարունակելու, տրամադրեցին նաեւ տրանսպորտ ճեմարան հասնելու համար: Այս աջակցությունն անչափ կարեւոր էր»:
«Բլոկադան էլ կհաղթահարենք, միայն թե ապրենք մեր հայրենիքում»
2022թ. դեկտեմբերին Ադրբեջանը շրջափակեց Արցախը՝ կտրելով ՀՀ-ի ու ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ՝ «կյանքի ճանապարհը»: Այսպիսով տարածաշրջանը զրկվեց սննդի, դեղորայքի, առաջնային անհրաժեշտության այլ պարագաների, ինչպես նաեւ՝ էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարումից:
«Բլոկադայի ժամանակ խաղալիք իլալ չի: Ինձ շատ խաղալիքներ ա իլալ, բայց կրացալ չենք նորն առնինք: Վեչ մին տեղ ծախալ չեն», - հիշում է Արամն ու շարունակում թվարկել իրեն ամենից հետաքրքիր ու անհասենելի դարձած անհրաժեշտությունները.
«Ոչ մառոժնի են ծախալ, ոչ սոկ, ոչ էլ ուրիշ պեն»:
Արամի մայրն ասում է՝ չնայած բարդ իրավիճակին՝ ընտանիքը փորձել է ամեն կերպ անել այնպես, որ երեք երեխաները ոչ մի բանի պակաս չզգան.
«Բառացիորեն քարից հաց էինք քամում: Մենք սեփական տանն էինք բնակվում ու դիմացի այգում արագ բանջարանոց ստեղծեցինք: Ճիշտ է՝ երբեք հողագործությամբ չենք զբաղվել, բայց ինտերնետը շեն կենա՝ փնտրեցինք, սովորեցինք, արեցինք (ժպտում է – հեղ.): Մենք չէինք վհատվում ու անընդհատ ասում էինք՝ սա մեր պայքարն է, բլոկադան էլ պետք է հաղթահարենք, որովհետեւ ուզում ենք ապրել մեր հայրենիքում»:
Արամի եւ նրա երկու քույրերի կրթական հաստատությունները բավականին հեռու էին նրանց տնից՝ քաղաքի մյուս ծայրում: Չնայած սրան՝ Լիրա Միրզոյանը պատմում է, որ երեխաները երբեք չէին բացակայում, մի քիչ ավելի շուտ էին դուրս գալիս, երկար քայլում, բայց հասնում դպրոց կամ մանկապարտեզ:
«Արամն այդ ժամանակ «Սոսե» մանկապարտեզ էր հաճախում: Այստեղ փորձում էին ամեն կերպ տաքացնել սենյակները, որ երեխաները չմրսեն: Գազ, բնականաբար, չկար, բայց անձնակազմը լույս ունենալու պահերին արագ միացնում էր էլեկտրական տաքացուցիչները ու ցուրտը կոտրվում էր», - հիշում է Արամի մայրը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումն ավարտվեց 2023թ. սեպտեմբերին՝ սկսված լայնածավալ պատերազմով:
«Եկանք-եկանք-եկա՜նք, վերջապես հասանք ստեղի տուն»
Պատերազմի օրվա ու դրան հաջորդող իրադարձությունների մասին Արամը պատմում է հեքիաթի տոնայնությամբ: Այս հեքիաթում, սակայն, բարին չի հաղթում.
«Նախակրթարանից էինք գալիս, երբ պատերազմը սկսվեց: Ես ու մայրիկս առաջին պայթյունը լսեցինք, վազեցինք, տեսանք մի գարաժ: Գարաժի մոտ մի մարդ: Ասեց՝ շուտ վազեք ստեղ: Գնացինք ներս, տեսանք լիքը երեխաներ, որոնք լացում էին: Ես էլ բոլորին ասեցի՝ մի՛ լացեք, էս կրակողները մերոնք են: Հետո մի երեխայի ավտոն եկավ, իրան վերցրեց գնաց: Մենք լիքը սպասեցինք-սպասեցի՜նք, հետո ուրիշի ավտոն նստեցինք ու գնացինք դպրոցի պադվալը: Էնտեղ լիքը-լիքն էր ու բոլորը լացում էին: Ես սոված էի: Մամային ասեցի, ու մի մեծ աղջիկ մի կուճիր հաց տվավ, որ ես ուտեմ: Հետո մի մարդ էլ ինձ ջուր տվավ, խմեցի ու քնեցի մամայիս վրա: Պադվալում երկար մնացինք: Հետո էլ երկու օր գալիս էինք ճանապարհը (Արցախից ՀՀ – հեղ.): Հոգնել էի: Պապայիս ընկերն ինձ խաղող տվավ, մաման մի պուճուր հաց, հարեւանները ջուր: Տենց եկանք-եկանք-եկա՜նք ու վերջապես հասանք ստեղի տուն: Իմ տնից ոչ մի բան չեմ վերցրել: Իմ երազանքն էն ա, որ գնալու եմ Ղարաբաղ»:
Արամի մայրը հիշում է՝ սեպտեմբերի 19-ին երեխայի պահվածքը նրան ուղղակի ապշեցրել է.
«Ես իր համար էի անհանգիստ, իսկ ինքն այդ գարաժում ու նկուղում գնում էր բոլորի մոտ ու ասում՝ «հանգստացեք, մի՛ լացեք»: Գալիս էր, երկու ձեռքով «բացում» ունքերս ու ասում՝ «այ սենց պահի, էլ չլացես»»:
Նոր նախակրթարանը
Նոր կրթական հաստատությունում Արամն իրեն լավ է զգում.
«Ինձ դուր է գալիս այստեղ: Մենք խաղալիքներով խաղում ենք, գույներով ներկում, աշխատում գունավոր թղթերով: Այստեղ նոր ընկերներ ունեմ՝ Սամվելը, Ալեքսը, Արսենը, շատ կան»:
Նրա առօրյան լցված է ոչ միայն խաղերով, այլեւ՝ կրթական բովանդակությամբ ու միջոցառումներով:
«Հիմա պատրաստվում ենք շախմատի հանդեսի: Դա անենք, վերջացնենք ու գնալու ենք դպրոց: Շատ եմ ուզում դպրոց գնամ, շատ», - ասում է 6-ամյա տղան:
Արամի դաստիարակչուհի Մարինե Մուրադյանն ասում է, որ Արցախից հայերի բռնի տեղահանումից հետո Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 դպրոցին կից նախակրթարան է ընդունվել արցախցի 8 երեխա.
«Այս ընթացքում երկու ընտանիք տեղափոխվեց երկրից դուրս, ու հիմա արցախցի 6 բալիկ ունենք: Մեզ համար կարեւորագույն սկզբունք է՝ բոլորս ընտանիք ու ընկերներ ենք: Այնպես որ, այդ ծանր իրադարձությունները վերապրած երեխաները միանգամից սեր ու ջերմություն ստացան մյուս սաներից»:
Մարինե Մուրադյանի խոսքով՝ Արամը շատ ընդունակ է, միանգամից սովորում է լսածն ու ակտիվ մասնակցում բոլոր իրադարձություններին.
«Նրա մեջ շատ եմ նկատել պաշտպանելու, օգնելու հատկությունները: Մի անգամ նկար նկարեց, գրությամբ՝ «ես նախկինում Արցախս էի պաշտպանում, հիմա՝ Զովունիի փողոցները» (այդ շրջանում Արամի ընտանիքը բնակվում էր Երեւանին կից Զովունի բնակավայրում – հեղ. ): Նույնիսկ իր կողքին նստած աղջկան, եթե ինչ-որ մեկը հանկարծ նեղացնում է, վեր է կենում ու զայրացրած աղմուկ բարձրացնում՝ «ընկեր Մարինե՛, դե բավական է, էլ չեմ դիմանում, այս աղջկան նեղացնում են»», - ժպտալով պատմում է դաստիարակչուհին:
Հիշողությունների, կարոտի ու երազանքների մասին
Արամի մայրը պատմում է, որ երեխայի երազանքները հիմա իրենց նախկին տան, Արցախի ու այնտեղ վերադառնալու մասին են.
«Նախորդ կիրակի գնացել էինք Գառնի տաճար եւ Գեղարդի վանք: Արամը մոտ վազեց, թե «մամա շուտ կոպեկ տուր»: Գեղարդի եկեղեցում սուրբ ջրհոր կա, որտեղ մարդիկ կոպեկ են գցում ու երազանք պահում: Գնացի հետեւից, տեսնեմ բարձրաձայն ասում է՝ «ես օզում Արցախը մերը ինի, օզում եմ ծնունդս նդեղ նշենք» ու կոպեկը ջուրն է գցում: Անընդհատ հիշում է Արցախի տունը, համեմատում: Երբ տեղափոխվեցինք վարձով բնակարան, ներս մտավ, նայեց շուրջն ու ասեց՝ «մամա, լավ տուն ա, բայց մերն ավելի լավն ա չէ՞»: Նկատում եմ, որ ամեն ինչ համեմատում է՝ «Արցախում սա ստի ա իլալ, կաչելին էս ձեւ ա եղել»»:
- Արամ, իսկ Երեւանն ու Ստեփանակերտը նմա՞ն են, - հարցնում եմ երեխային:
- Դրոշները նման են: Պռոստը Երեւանինը սպիտակ գիծ չկա, իսկ Ղարաբաղինը կա, - պատասխանում է:
Վերջում խիզախում եմ հարցնել՝ ի՞նչն է հիշում ու կարոտում Արցախից.
- Նդեղ ինձ մեծ բակ ա եղել, ճոճորան, ընկերներ, հեծանիվ: Ես կուզիմ վեր Արցախը էլի մերը ինի:
-Ուզո՞ւմ ես հետ գնաս, - հարցնում եմ:
-Շատ, - մի բառով ու անքննելի հաստատակամությամբ պատասխանում է 6-ամյա տղան:
«Վրաստանում ինձ ամեն ինչ դուր է գալիս». 5-ամյա ուկրաինուհի Քեթի
Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Վրաստանն ուկրաինացի փախստականներին ընդունող երկրներից մեկը դարձավ: Նրանց մի մասն աստիճանաբար լքեց Վրաստանը, սակայն կան ընտանիքներ, որոնք շարունակում են կյանքն այստեղ: Այս ընտանիքների երեխաներն իրենց կյանքը սկսում են արդեն նոր երկրում: Նրանցից մեկը 5-ամյա Քեթի Ռամիշվիլին է: Աղջիկը երեք տարեկան էր, երբ սկսվեց պատերազմը:
«Թբիլիսիում ինձ ամեն ինչ դուր է գալիս, հատկապես՝ սահադաշտը», - ասում է ուկրաինացի Քեթին, որն ընտանիքի հետ Վրաստան է տեղափոխվել 2023թ. ամռանը:
Քեթի Ռամիշվիլին Քեթի Ռամիշվիլին
Աղջկա մայրն ուկրաինուհի է, հայրը՝ վրացի։ Հայրենի Խմելնիցկու շրջանն ընտանիքը լքել է պատերազմի սկզբից 1,5 տարի անց:
Վրաստանում հաստատվելուց առաջ Քեթին վրացերեն չգիտեր, սակայն այժմ սովորում է լեզուն մանկապարտեզում ու արդեն հեշտությամբ կարողանում է իր մասին պատմել վրացերենով:
«Առավոտյան շուտ եմ արթնանում, պատրաստվում ու գալիս մանկապարտեզ։ Այստեղ Միա անունով ընկերուհի ունեմ, միասին խաղում ենք։ Հաճախում եմ տարբեր խմբակներ, սովորում ուկրաիներեն, վրացերեն եւ անգլերեն», - ասում է աղջիկը:
Հաստատությունը, որտեղ Քեթին անցկացնում է իր օրը, Թբիլիսիի «Happy Space»-ն է, որը հատուկ ստեղծվել է ուկրաինացի երեխաների համար՝ «World Vision» նախագծի շրջանակում: Այստեղ է այցելում նաեւ Քեթիի մայրը՝ 31-ամյա Անժելա Գեձյուկը։
«Մենք էլ ենք սովորում վրացերեն եւ անգլերեն: Մեզ պատմում են՝ ինչ են սովորում մեր երեխաներն ու ինչպես կարող ենք օգնել նրանց: Անցկացվում են նաեւ բազմաթիվ վարպետության դասեր, հոգեբանական աջակցության հանդիպումներ ու շատ այլ հետաքրքիր միջոցառումներ», - պատմում է Անժելա Գեձյուկը։
Անժելան Ուկրաինայից Վրաստան է եկել երկու դուստրերի հետ: Նրա խոսքով՝ լեզու չիմանալու պատճառով երեխաների համար սկզբում դժվար էր հարմարվել այստեղ.
«Առաջին երկու ամիսները բարդ էին: Երեխաները ոչինչ չէին հասկանում, բայց հետո սկսեցին գնալ մանկապարտեզ, լեզվի իմացությունը լավացավ ու ամեն ինչ ավելի հեշտ դարձավ: Մյուս կողմից՝ Թբիլիսիում նրանց ի սկզբանե ամեն ինչ դուր է եկել»:
Երեխաներին Ուկրաինայից տանելու որոշումն Անժելան կայացրեց անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Օդային տագնապի ազդանշանների ձայնի տակ նրանք  անընդհատ ստիպված էին իջնել նկուղ, ինչն ազդում էր երեխաների հոգեբանական վիճակի վրա։
Անժելա Գեձյուկն ու Քեթին Անժելա Գեձյուկն ու Քեթին
«Սա էր Վրաստան մեկնելու պատճառը։ Իհարկե, դժվար որոշում էր, բայց այն ընդունեցինք երեխաների անվտանգության ու խաղաղ լինելու համար: Վրաստանում ունեինք բարեկամներ ու ավելի հանգիստ էինք՝ կար գնալու տեղ, մենք մենակ չէինք: Ամուսինս վրացի է։ Նրա ընտանիքի բոլոր անդամները ջերմ մարդիկ են։ Նրանցից ոմանք խոսում են ռուսերեն, ոմանք՝ վրացերեն: Մի կերպ կարողանում ենք իրար հասկանալ։ Ընդհանուր առմամբ, Վրաստանում մարդիկ շատ բարեհամբույր են: Մեզ այստեղ դուր է գալիս», - նշում է Գեձյուկը։
Ապագայում ընտանիքը նախատեսում է մնալ Վրաստանում։
«Ապրելու ենք Թբիլիսիում։ Երեխան դպրոց կգնա, նախատեսում ենք նրան ուղարկել ուկրաինական սեկտոր, հակառակ դեպքում՝ վրացերենի անբավարար իմացության պատճառով չեմ կարողանա նրան օգնել դասերի հարցում։ Քեթին ուկրաիներեն լավ կարդում է ու մենք ցանկանում ենք, որ սովորի նաեւ վրացերեն: Բարձր դասարաններում, գուցե, տեղափոխվի արդեն վրացական դպրոց», - Անժելան կիսվում է ապագայի ծրագրերով:
Աջակցության ծրագրեր ուկրաինացի փախստականներին
«Happy Space»-ի համակարգող Սվետլանա Վիշնեւսկայան ասում է՝ «World Vision» նախագիծը, որն իրականացվում է «World Vision International»-ի եւ «Aktion Deutschland Hilft»-ի (ADH) կողմից, ուղղված է Վրաստանում բնակվող ուկրաինացիներին աջակցելուն: Նա պատմում է երկու հիմնական՝ հոգեբանական, սոցիալական եւ ոչ ֆորմալ կրթության ուղղությունների մասին:
«Մեր կազմակերպությունը հիմնականում երեխաների հետ է աշխատում, բայց նրանց բարեկեցությունն ուղղակիորեն կախված է ծնողների բարեկեցությունից: Այնպես որ, աշխատում ենք բոլոր տարիքային խմբերի հետ՝ 0-ից մինչեւ 103 տարեկան, ինչպես կատակում ենք այստեղ», - ասում է Վիշնեւսկայան։
Նրա խոսքով՝ այս պահին «Happy Space»-ում սովորում է 5-7 տարեկան մոտ 40 երեխա։ Ուսումը ներառում է երաժշտական թերապիա, դպրոցական առարկաներին օժանդակ դասընթացներ, անգլերենի դասեր: Երեխաների համար կան վարպետության դասեր, որոնց հաճախ մասնակցում են նաեւ ծնողները։
«Մեր կենտրոնի հպարտությունը տարիքով մեծ՝ վաթսունն անց մարդիկ են: Ունենք «Happy Space Talks» ակումբ, որը ստեղծվել է ուկրաինացիների կողմից ուկրաինացիների համար: Այստեղ մարդիկ կիսվում են օգտակար տեղեկատվությամբ: Անցկացվում են նաեւ երիտասարդական տարբեր հանդիպումներ», - պատմում է Վիշնեւսկայան՝ ավելացնելով՝ սոցիալ-մշակութային ակտիվությունը նպաստում է ուկրաինացիների ինտեգրմանը Վրաստանում։
Այստեղ եկած փախստականները հիմնականում Ուկրաինայի հարավ-արեւելքից են՝ պատերազմից ամենաշատ տուժած շրջաններից: Ըստ այդմ, ինչպես ասում է «Happy Space»-ի համակարգողը, երեխաները որոշ դժվարություններ ունեն, որոնք պետք է հաղթահարել։
«Մեր կենտրոնում աշխատում են պրոֆեսիոնալ հոգեբաններ եւ հոգեթերապեւտներ: Հասանելի են տարբեր գործողություններ, ինչպես օրինակ, միֆոդրաման: Ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպում ենք խմբեր, որոնք օգնում են հաղթահարել սթրեսը, կառավարել էմոցիաները եւ, ընդհանրապես, բարելավել երեխաների վիճակը։ Այսօրվա դրությամբ գիտենք, որ կենտրոնը կգործի առնվազն մինչեւ տարեվերջ, սակայն դրա գործունեությունը կարող է շարունակվել նայել այս ժամկետից հետո», - ասել է Վիշնեւսկայան։
«World Vision»-ի տեղեկատվության եւ համայնքային հաղորդակցության պատասխանատու Գեորգի Ինալիշվիլին նշում է՝ լայնածավալ պատերազմի սկզբից կազմակերպությունն օգնում է ուկրաինացի փախստականներին Վրաստանում եւ իրականացում է մի քանի նպատակային ծրագիր:
«Աշխատում ենք գրեթե բոլոր տարիքային խմբերի հետ։ Հատկապես ուզում եմ առանձնացնել 5-6 տարեկան երեխաներին: Նրանց համար ստեղծվել է ոչ ֆորմալ ուսուցման միջավայր, որում սովորում են վրացերեն, անգլերեն, ինչպես նաեւ՝ ուկրաիներեն, հայրենիքի, հայրենի միջավայրի հետ կապը պահպանելու համար։ Այս երեխաների հետ աշխատելը մեզ համար շատ կարեւոր է, քանի որ այդպիսով օգնում ենք նրանց հարմարվել, ընտելանալ վրացական իրականությանը», - բացատրում է Ինալիշվիլին։
Նրա խոսքով՝ երեխաների եւ ծնողների համար նախատեսված ծրագրերից բացի, կա նաեւ դեռահասների ծրագիր։ Տարիքային այս խմբի համար կազմակերպվում են կինոդիտումներ, հատուկ ընտրված ֆիլմերի ցուցադրություններ, ինչին հաջորդում է քննարկում։
« «Happy Space»-ը գործում է ոչ միայն Թբիլիսիում, այլեւ՝ Բաթումում։ Այնտեղ նույնպես կազմակերպում ենք նման դասընթացներ երեխաների, դեռահասների եւ նրանց ծնողների համար։ Ամեն ինչ անում ենք, որ այս մարդիկ հարմարվեն վրացական միջավայրին ու, միեւնույն ժամանակ, չկորցնեն կապն իրենց պատմական հայրենիքի հետ», - ասում է Ինալիշվիլին։

Фото: Batumelebi & Netgazeti
Проект реализован Медиамакс и Batumelebi & Netgazeti при финансовой поддержке Центра медиаинициатив в рамках грантовой программы «Создание независимого медиаконтента».
6-летний Арам, который «все может»: «Моя мечта – вновь вернуться в Арцах»
«Я - Арам, и я все могу!» - на мою просьбу представиться 6-летний Арам Караханян из Арцаха отвечает известной пословицей. (В армянском языке имя «Арам» рифмуется со словом «могу» - ред.).
Мы беседуем с ним в дошкольном образовательном учреждении при ереванской школе № 196 имени Ашота Навасардяна, где он учится после того, как вследствие насильственного перемещения армян из Арцаха в сентябре 2023 года, его семья переехала в Армению.
Как заявила 27 сентября 2023 года министр образования, науки, культуры и спорта Армении: «Каждый третий человек, прибывший в Армению из Арцаха, – ребенок». По состоянию на октябрь 2023 года из Арцаха в Армению были насильственно перемещены 7996 детей в возрасте от 0 до 5 лет и 21 266 детей - от 6 до 19 лет.
Арам Караханян Арам Караханян
Ловитки, прятки и «пост», который защищает дом
«Мы жили в Карабахе. Там было очень хорошо. Я играл, а летом ходил в бассейн. Мама помогала мне плавать. Так и жили. А потом услышали первый выстрел, случилось все это и приехали в Ереван», -  рассказывает 6-летний Арам на арцахском диалекте в ответ на мой вопрос о жизни в Арцахе.
Вместе с более чем 100 тысячами армян семья Арама была вынуждена покинуть родной Степанакерт в сентябре 2023 года.
«В Степанакерте я ходил в детский сад «Сосе», затем - в дошкольное образовательное учреждение. Мою учительницу звали Анна. У меня были друзья, мы играли в прятки и в ловитки. У нас было игрушечное оружие, и мы построили «пост», чтобы защищать свои дома», - рассказывает 6-летний ребенок, которому уже с этого возраста пришлось осознать, что дом всегда нужно защищать.
Мать Арама Лира Мирзоян вспоминает, что, уезжая из Арцаха, она закрыла дверь дома так, будто они вернутся через 10-15 дней.
«Я сознательно закрывала дверь, думая: пусть там будет безопасно, мы скоро вернемся. А сейчас нам приходится сталкиваться с реальностью изо дня в день, и это очень сложно», - говорит молодая женщина и добавляет:
«Слава Богу, в Ереване живет брат моего мужа, и здесь, в их доме, нас встретили с большой заботой. Со временем мы нашли квартиру по найму, переехали и начали задумываться об образовании детей. Арам поступил в дошкольное образовательное учреждение при школе №196 имени Ашота Навасардяна. Никогда не забуду ту теплоту, с которой нас встретил директор и весь коллектив в первый день. У меня две дочери, одной 16 лет, другой -12. Старшая в этом году заканчивает школу и собирается изучать экономику. Правда, пока у нас нет возможности дополнительных занятий по подготовке к поступлению в университет, но необходимые знания она старается получить самостоятельно. А моя 12-летняя дочь училась в семинарии Анания Ширакаци в Степанакерте. После переезда с нами связались из ереванского филиала семинарии и предложили бесплатно продолжить обучение, а также предоставили транспорт до семинарии. Эта поддержка чрезвычайно важна для нас».
«Мы преодолеем даже блокаду, только бы жить на Родине»
В декабре 2022 года Азербайджан блокировал Арцах, отрезав единственную «дорогу жизни», связывающую регион со всем миром. Таким образом, Арцах был лишен продовольствия, медикаментов, других предметов первой необходимости, а также электро- и газоснабжения.
«Во время блокады не было игрушек. У меня их было много, но купить новые было невозможно. Их нигде не продавали», - вспоминает Арам и продолжает перечислять самые интересные и ставшие недостижимыми для него потребности:
«Не продавали ни мороженного, ни сока - вообще ничего».
Мать Арама говорит, что несмотря на сложную ситуацию, семья старалась сделать все возможное, чтобы трое детей ни в чем не нуждались.
«Мы буквально выжимали хлеб из камня. Жили в собственном доме и быстро разбили огород в саду напротив. Мы никогда не занимались сельским хозяйством, но – да здравствует Интернет! - поискали, научились и сделали (улыбается – ред.). Мы не отчаивались и постоянно повторяли - это наша борьба, мы должны преодолеть блокаду, потому что хотим жить на своей Родине».
Учебные заведения Арама и двух его сестер находились довольно далеко от их дома, на другом конце города. Несмотря на это, рассказывает Лира Мирзоян, дети никогда не отсутствовали, выходили из дому пораньше, долго шли, но доходили до школы или детского сада.
«Арам в это время посещал детский сад «Сосе». Здесь старались как-то отапливать помещения, чтобы дети не замерзли. Газа, естественно, не было, но когда давали свет,  персонал быстро включал электрообогреватели, и холод удавалось как-то переломить», - вспоминает мать Арама.
Блокада Арцаха Азербайджаном завершилась в сентябре 2023 года полномасштабной войной.
«Ехали-ехали-ехали и, наконец, добрались до здешнего дома»
О дне начала войны и последовавших за ним событиях Арам рассказывает в стиле сказки. Но добро в этой сказке не побеждает.
«Когда началась война, мы с мамой возвращались из дошкольного учреждения. Услышав первый взрыв, мы побежали и увидели гараж. Возле гаража стоял мужчина. Он сказал: Бегите сюда скоре! Мы зашли внутрь – там было много детей, которые плакали. А я всем сказал: Не плачьте! Это наши стреляют! Потом за одним из детей приехала машина, забрала его и уехала. Мы долго ждали, потом сели в чужую машину и поехали в подвал школы. Он был битком набит, и все плакали. Я проголодался, сказал об этом маме, и девочка постарше дала мне кусок хлеба. Потом мужчина дал мне воды, я попил и уснул у мамы на коленях. Мы долго оставались в подвале. А потом два дня были в пути (из Арцаха в Армению – ред.). Я устал. Папин друг угостил виноградом, мама дала мне кусочек хлеба, а соседи - воды. Вот так мы ехали-ехали-ехали – и, наконец, добрались до здешнего дома. Я ничего не взял из дома. Моя мечта – вернуться в Карабах».
Мать Арама вспоминает, что поведение ребенка 19 сентября ее просто шокировало.
«Я беспокоилась за него, а он подходил ко всем в гараже и в подвале и говорил: «Успокойтесь! Не плачьте!». «Расправлял» обеими руками мои брови и говорил: «Вот так держи, больше не плачь!».
Новое дошкольное образовательное учреждение
В новом учебном заведении Арам чувствует себя хорошо.
«Мне здесь нравится. Мы играем с игрушками, рисуем красками, работаем с цветной бумагой. У меня здесь новые друзья: Самвел, Алекс, Арсен - их много».
Здесь его повседневная жизнь наполнена не только играми, но и образованием и различными мероприятиями.
«Сейчас мы готовимся к шахматному утреннику. Сделаем это, закончим и пойдём в школу. Я очень хочу в школу, очень!» - говорит 6-летний мальчик.
Воспитательница Арама Марине Мурадян рассказывает, что после насильственной депортации армян из Арцаха 8 арцахских детей были приняты в дошкольное образовательное учреждение при школе № 196 имени Ашота Навасардяна.
«За это время две семьи уехали из страны, и теперь у нас шестеро детей из Арцаха. Наш самый главный принцип – мы все здесь семья и друзья. Так что дети, пережившие те тяжелые события, сразу получили любовь и поддержку со стороны других учеников».
По словам Марине Мурадян, Арам очень способный, сразу усваивает то, что слышит, и активно участвует во всех мероприятиях.
«Я заметила в нем такие качества, как желание защищать и помогать. Однажды он нарисовал картинку с надписью: «Раньше я защищал свой Арцах, а теперь - улицы Зовуни» (в то время семья Арама жила в поселке Зовуни под Ереваном - ред.). Даже когда девочку, сидящую рядом с ним, кто-то пытается обидеть, он встает и сердито кричит: «Товарищ Марине, хватит, я больше не могу терпеть, эту девочку обижают!», - говорит воспитательница с улыбкой.
О воспоминаниях, тоске и мечтах
Мама Арама рассказывает, что мечты ребенка теперь лишь об одном - о своем бывшем доме, Арцахе и о возвращении туда.
«В прошлое воскресенье мы побывали в храме Гарни и монастыре Гегард. Арам подбежал и сказал: «Мама, дай мне скорее монетку». В церкви Гегард есть святой колодец, куда люди бросают монетки и загадывают желание. Я пошла за ним и увидела, как он громко говорит: «Хочу, чтобы Арцах был нашим, хочу отпраздновать свой день рождения там!», - и бросает монетку в воду. Он постоянно вспоминает арцахский дом, сравнивает. Когда мы переехали на съемную квартиру, он вошел, осмотрелся и говорит: «Мама, это хороший дом, но наш лучше, правда?» Я замечаю, что он все время проводит сравнения: «В Арцахе это было здесь, и качели были другие».
- Арам, а Ереван и Степанакерт похожи? - спрашиваю я ребенка.
- Флаги похожи. Просто на ереванском нет белой линии, а на карабахском - есть, - отвечает он.
В конце отваживаюсь спросить: что он помнит и по чему скучает в Арцахе?
- Там у меня был большой двор, качели, друзья, велосипед. Я хочу, чтобы Арцах снова стал нашим.
- Хочешь вернуться? - спрашиваю я.
-Очень!, - отвечает шестилетний мальчик одним словом и с непоколебимой решимостью.
5-летняя Кэти из Украины: В Грузии мне всё нравится
После российского полномасштабного вторжения в Украину, Грузия стала одной из стран, принявшей украинских беженцев. Некоторые из них постепенно покинули Грузию, но есть и семьи, которые продолжают там жить. Их малолетние дети, фактически, начинают свою жизнь именно там. Одна из них – Кэти Рамишвили, которой на момент начала войны было три года.
«В Тбилиси мне всё нравится. Особенно – каток», – рассказывает Кэти из Украины. Они с семьей перехали в Грузию летом 2023 года.
Кэти Рамишвили Кэти Рамишвили
Мама Кэти – украинка, а папа – грузин. Родную Хмельницкую область семья покинула через полтора года после начала войны.
Приехав в Грузию, Кэти не знала грузинского, однако сейчас изучает его в детском саду. Теперь она может свободно рассказывать о себе на грузинском - сколько ей лет, чем она занимается в садике.
«Я встаю рано утром и готовлюсь к садику. Там у меня есть подруга Мия, мы вместе играем. Хожу на разные уроки, учу украинский, грузинский и английский языки», – рассказывает Кэти.
Учреждение, в котором Кэти проводит свой день, находится в Тбилиси. Предназначенное специально для украинских детей, «Happy Space» («Счастливое пространство») было создано в рамках проекта «World Vision». Его посещает также мама Кэти, 31-летняя Анжела Гедзюк.
«Тут мы учим грузинский и английский языки. Нам объясняют, чему учатся наши дети, как мы можем им помочь. Для нас самих проводят множество мастер-классов, встреч психологической поддержки и много других интересных мероприятий», - рассказывает Анжела Гедзюк.
Анжела приехала из Украины с двумя дочерями. По её словам, из-за языкового барьера, изначально детям адаптация в Грузии давалась сложновато.
«Первые два месяца были сложными, они ничего не понимали, но потом начали ходить в садик, немного подтянули знание языка, и всё стало легче. С другой стороны, им с самого начала всё нравилось», – вспоминает она.
Решение увезти детей из Украины Анжела приняла исходя из соображений безопасности. На фоне частых звуков сирены воздушной тревоги детям постоянно приходилось спускаться в подвал, что отражалось на их психологическом состоянии.
Анжела Гедзюк и Кэти Анжела Гедзюк и Кэти
«В этом была причина отьезда в Грузию. Это было, конечно, сложное решение, но оно было принято ради спокойствия и безопасности детей. В Грузии у нас есть родня, нам было куда приезжать, вследствие чего было спокойнее - мы были не одни. Мой муж – грузин. Все члены его семьи - люди теплые и дружелюбные. Некоторые из них говорят по-русски, некоторые по-грузински – нам как-то удается понять друг до друга. В целом, в Грузии очень дружелюбные люди. Нам здесь очень нравится», – отмечает Гедзюк.
В дальнейшем семья планируют остаться в Грузии.
«Будем жить в Тбилиси. Ребёнок пойдет в школу, мы планируем отдать ее в украинский сектор, в противном случае, из-за недостаточного знания грузинского, я не смогу ей основательно помогать. Она хорошо читает по-украински, и мы хотим, чтобы она освоила и грузинский. Возможно, в старших классах она перейдет в грузинскую школу», – делится Анжела планами на будущее.
Программы поддержки украинских беженцев
Координатор «Happy Space» Светлана Вишневская рассказывает, что проект «World Vision», осуществляемый «World Vision International» и «Aktion Deutschland Hilft» (ADH), нацелен на поддержку проживающих в Грузии украинцев. Она говорит о двух направлениях – психологическом и социальном, а также о неформальном образовании.
«Наша организация в основном работает с детьми – главными бенефициарами. Но благосостояние детей напрямую зависит от благосостояния родителей, поэтому мы работаем со всеми возрастными категориями. От нуля до 103 лет, как мы тут шутим», – отмечает Вишневская.
По её словам, на данный момент в «Happy Space» учатся около 40 детей в возрасте 5-7 лет. Учёба включает в себя разные активности, например, музыкальную терапию, вспомогательные курсы по школьным предметам, курсы английского. Есть и мастер-классы для детей, на которых часто присутствуют и родители.
«Гордость нашего центра – пожилые, те, кому за 60. У нас есть клуб «Happy Space Talks», созданный украинцами для украинцев, где люди делятся полезной информацией. Проводятся также разные молодёжные встречи», – рассказывает Вишневская и добавляет, что социально-культурные активности способствуют интеграции украинцев в Грузии.
Беженцы в Грузии в основном с Юго-востока Украины – регионов, больше всех пострадавших от войны. Соответственно, как говорит координатор «Happy Space», у детей есть некоторые сложности и вызовы, которые следует преодолеть.
«В нашем центре работают профессиональные психологи и психотерапевты. Доступны разные активности, такие как, например, мифодрама. Время от времени организуем группы, которые помогают преодолевать стресс, управлять эмоциями и, в целом, улучшают состояние детей. На сегодня нам известно, что центр будет работать хотя бы до конца года, но активности могут продолжаться и после этого», – заявила Вишневская.
Офицер «World Vision» по информации и общению с сообществом Георгий Иналишвили отмечает, что с самого начала полномасштабной войны организация помогает украинским беженцам в Грузии и осуществляет несколько направленных программ.
«Мы работаем почти со всеми возрастными категориями. Особенно я хотел бы выделить работу с 5-6 летними детьми. Для них создана среда для неформального обучения. Они учат грузинский и английский, также занимаются украинским, чтобы сохранить связь с родиной и родной средой. Работа с ними для нас очень важна. Это помогает им адаптироваться, привыкнуть к грузинской реальности», – объясняет Иналишвили.
По его словам, помимо программ для детей и родителей есть  программа и для подростков. Для них устраивают кинопоказы – просмотры специально отобранных фильмов, а которыми следует дискуссия.
«Хочу подчеркнуть, что «Happy Space» представлен не только в Тбилиси, но и в Батуми - там также есть подобные курсы для детей, подростков и их родителей. Мы максимально стараемся, чтобы они адаптировались к грузинской среде, не теряя при этом связи с исторической родиной», - отмечает Иналишвили.