Լուսանկարը` Batumelebi & Netgazeti
Նախագիծն իրականացրել են Մեդիամաքսն ու Batumelebi & Netgazeti-ն՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Անկախ մեդիա բովանդակության ստեղծում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում։
«Երազանքս ա՝ նորից քինամ Արցախ». 6-ամյա Արամը, որ «ամեն ինչ կարա»
«Ես Արամն եմ ու ամեն ինչ կարամ», - ասում է 6-ամյա արցախցի Արամ Ղարախանյանը, երբ խնդրում եմ ներկայանալ:
Նրան հետ զրուցում ենք Երեւանի Աշոտ Նավասարդյանի անվան 196 դպրոցին կից նախակրթարանում, որտեղ երեխան հաճախում է 2023թ. սեպտեմբերին Արցախից բռնի տեղահանումից ու Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատվելուց հետո:
Ինչպես 2023թ. սեպտեմբերի 27-ին ասել է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարը՝ «Արցախից ՀՀ ժամանած ամեն երրորդը երեխա է»: 2023թ. հոկտեմբերի դրությամբ ՀՀ-ում հաշվառվել է Արցախից բռնի տեղահանված 0-5 տարեկան 7996, 6–19 տարեկան` 21 266 երեխա։
Արամ Ղարախանյանը Արամ Ղարախանյանը
Բռնոցին, պախկվոցին ու «պոստը», որը պաշտպանում է տունը
«Մունք Ղարաբաղում ընք ապրելիս իլել: Նդեղ շատ լավ էր: Ես շատ լավ խաղ անելիս եմ իլալ, ամառն էլ քեցալ եմ բասեյն: Մաման ինձ օգնալ ա, վեր լղոնամ: Տի էլ կացալ ենք Ղարաբաղ: Հետո առաջին կրակոցը սկացինք, ստի եղավ, եկինք Երեւան», - արցախյան բարբառով պատմում է վեցամյա Արամը, երբ հարցնում եմ՝ ինչպիսին էր կյանքն Արցախում:
Արամի ընտանիքը ստիպված է եղել հեռանալ հայրենի Ստեփանակերտ քաղաքից 2023թ. սեպտեմբերին՝ 100 հազարից ավելի հայերի հետ:
«Ստեփանակերտում գնում էի «Սոսե» մանկապարտեզ, հետո նախակրթարան: Այնտեղ իմ ուսուցչուհին օրիորդ Աննան էր: Ընկերներ ունեի, բռնոցի, պախկվոցի էինք խաղում: Համ էլ խաղալիք զենքեր ունեինք, պոստ էինք սարքել, որ մեր տները պաշտպանենք», - պատմում է 6-ամյա երեխան, որն այդ տարիքից արդեն ստիպված է եղել գիտակցել՝ տունը միշտ պաշտպանության կարիք ունի:
Արամի մայրը՝ Լիրա Միրզոյանը, հիշում է՝ Արցախից հեռանալիս տան դուռն այնպես է փակել, ասես 10-15 օր հետո վերադառնալու են.
«Գիտակցաբար փակում էի, մտածելով՝ ապահով լինի, հեսա կվերադառնանք: Հիմա օր օրի ստիպված ենք առերեսվել իրականությանը, շատ դժվար է», - ասում է երիտասարդ կինն ու ավելացնում.
«Փառք Աստծո, Երեւանում է բնակվում ամուսնուս եղբայրն ու այստեղ մեզ մեծ հոգատարությամբ ընդունեցին իրենց տանը: Ժամանակի ընթացքում վարձով բնակարան գտանք, տեղափոխվեցինք ու սկսեցինք մտածել երեխաների կրթության մասին: Արամն ընդունվեց Աշոտ Նավասարդյանի անվան 196 դպրոցին կից նախակրթարան: Չեմ մոռանա այն ջերմությունը, որով առաջին իսկ օրը մեզ դիմավորեց տնօրենն ու ամբողջ անձնակազմը: Ունեմ նաեւ երկու աղջիկ՝ 16 եւ 12 տարեկան: Ավագն այս տարի կավարտի դպրոցն ու մտածում է տնտեսագետի կրթություն ստանալու մասին: Ճիշտ է, բուհական ընդունելությանը պատրաստվելու համար լրացուցիչ պարապմունքների հնարավորություն դեռեւս չունենք, բայց նա փորձում է ինքնուրույն յուրացնել անհրաժեշտ գիտելիքը: 12 տարեկան աղջիկս էլ Ստեփանակերտի Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի սան էր: Տեղափոխվելուց հետո մեզ հետ կապվեցին ճեմարանի երեւանյան մասնաճյուղից ու հրավիրեցին կրթությունն անվճար շարունակելու, տրամադրեցին նաեւ տրանսպորտ ճեմարան հասնելու համար: Այս աջակցությունն անչափ կարեւոր էր»:
«Բլոկադան էլ կհաղթահարենք, միայն թե ապրենք մեր հայրենիքում»
2022թ. դեկտեմբերին Ադրբեջանը շրջափակեց Արցախը՝ կտրելով ՀՀ-ի ու ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ՝ «կյանքի ճանապարհը»: Այսպիսով տարածաշրջանը զրկվեց սննդի, դեղորայքի, առաջնային անհրաժեշտության այլ պարագաների, ինչպես նաեւ՝ էլեկտրաէներգիայի եւ գազի մատակարարումից:
«Բլոկադայի ժամանակ խաղալիք իլալ չի: Ինձ շատ խաղալիքներ ա իլալ, բայց կրացալ չենք նորն առնինք: Վեչ մին տեղ ծախալ չեն», - հիշում է Արամն ու շարունակում թվարկել իրեն ամենից հետաքրքիր ու անհասենելի դարձած անհրաժեշտությունները.
«Ոչ մառոժնի են ծախալ, ոչ սոկ, ոչ էլ ուրիշ պեն»:
Արամի մայրն ասում է՝ չնայած բարդ իրավիճակին՝ ընտանիքը փորձել է ամեն կերպ անել այնպես, որ երեք երեխաները ոչ մի բանի պակաս չզգան.
«Բառացիորեն քարից հաց էինք քամում: Մենք սեփական տանն էինք բնակվում ու դիմացի այգում արագ բանջարանոց ստեղծեցինք: Ճիշտ է՝ երբեք հողագործությամբ չենք զբաղվել, բայց ինտերնետը շեն կենա՝ փնտրեցինք, սովորեցինք, արեցինք (ժպտում է – հեղ.): Մենք չէինք վհատվում ու անընդհատ ասում էինք՝ սա մեր պայքարն է, բլոկադան էլ պետք է հաղթահարենք, որովհետեւ ուզում ենք ապրել մեր հայրենիքում»:
Արամի եւ նրա երկու քույրերի կրթական հաստատությունները բավականին հեռու էին նրանց տնից՝ քաղաքի մյուս ծայրում: Չնայած սրան՝ Լիրա Միրզոյանը պատմում է, որ երեխաները երբեք չէին բացակայում, մի քիչ ավելի շուտ էին դուրս գալիս, երկար քայլում, բայց հասնում դպրոց կամ մանկապարտեզ:
«Արամն այդ ժամանակ «Սոսե» մանկապարտեզ էր հաճախում: Այստեղ փորձում էին ամեն կերպ տաքացնել սենյակները, որ երեխաները չմրսեն: Գազ, բնականաբար, չկար, բայց անձնակազմը լույս ունենալու պահերին արագ միացնում էր էլեկտրական տաքացուցիչները ու ցուրտը կոտրվում էր», - հիշում է Արամի մայրը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումն ավարտվեց 2023թ. սեպտեմբերին՝ սկսված լայնածավալ պատերազմով:
«Եկանք-եկանք-եկա՜նք, վերջապես հասանք ստեղի տուն»
Պատերազմի օրվա ու դրան հաջորդող իրադարձությունների մասին Արամը պատմում է հեքիաթի տոնայնությամբ: Այս հեքիաթում, սակայն, բարին չի հաղթում.
«Նախակրթարանից էինք գալիս, երբ պատերազմը սկսվեց: Ես ու մայրիկս առաջին պայթյունը լսեցինք, վազեցինք, տեսանք մի գարաժ: Գարաժի մոտ մի մարդ: Ասեց՝ շուտ վազեք ստեղ: Գնացինք ներս, տեսանք լիքը երեխաներ, որոնք լացում էին: Ես էլ բոլորին ասեցի՝ մի՛ լացեք, էս կրակողները մերոնք են: Հետո մի երեխայի ավտոն եկավ, իրան վերցրեց գնաց: Մենք լիքը սպասեցինք-սպասեցի՜նք, հետո ուրիշի ավտոն նստեցինք ու գնացինք դպրոցի պադվալը: Էնտեղ լիքը-լիքն էր ու բոլորը լացում էին: Ես սոված էի: Մամային ասեցի, ու մի մեծ աղջիկ մի կուճիր հաց տվավ, որ ես ուտեմ: Հետո մի մարդ էլ ինձ ջուր տվավ, խմեցի ու քնեցի մամայիս վրա: Պադվալում երկար մնացինք: Հետո էլ երկու օր գալիս էինք ճանապարհը (Արցախից ՀՀ – հեղ.): Հոգնել էի: Պապայիս ընկերն ինձ խաղող տվավ, մաման մի պուճուր հաց, հարեւանները ջուր: Տենց եկանք-եկանք-եկա՜նք ու վերջապես հասանք ստեղի տուն: Իմ տնից ոչ մի բան չեմ վերցրել: Իմ երազանքն էն ա, որ գնալու եմ Ղարաբաղ»:
Արամի մայրը հիշում է՝ սեպտեմբերի 19-ին երեխայի պահվածքը նրան ուղղակի ապշեցրել է.
«Ես իր համար էի անհանգիստ, իսկ ինքն այդ գարաժում ու նկուղում գնում էր բոլորի մոտ ու ասում՝ «հանգստացեք, մի՛ լացեք»: Գալիս էր, երկու ձեռքով «բացում» ունքերս ու ասում՝ «այ սենց պահի, էլ չլացես»»:
Նոր նախակրթարանը
Նոր կրթական հաստատությունում Արամն իրեն լավ է զգում.
«Ինձ դուր է գալիս այստեղ: Մենք խաղալիքներով խաղում ենք, գույներով ներկում, աշխատում գունավոր թղթերով: Այստեղ նոր ընկերներ ունեմ՝ Սամվելը, Ալեքսը, Արսենը, շատ կան»:
Նրա առօրյան լցված է ոչ միայն խաղերով, այլեւ՝ կրթական բովանդակությամբ ու միջոցառումներով:
«Հիմա պատրաստվում ենք շախմատի հանդեսի: Դա անենք, վերջացնենք ու գնալու ենք դպրոց: Շատ եմ ուզում դպրոց գնամ, շատ», - ասում է 6-ամյա տղան:
Արամի դաստիարակչուհի Մարինե Մուրադյանն ասում է, որ Արցախից հայերի բռնի տեղահանումից հետո Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ 196 դպրոցին կից նախակրթարան է ընդունվել արցախցի 8 երեխա.
«Այս ընթացքում երկու ընտանիք տեղափոխվեց երկրից դուրս, ու հիմա արցախցի 6 բալիկ ունենք: Մեզ համար կարեւորագույն սկզբունք է՝ բոլորս ընտանիք ու ընկերներ ենք: Այնպես որ, այդ ծանր իրադարձությունները վերապրած երեխաները միանգամից սեր ու ջերմություն ստացան մյուս սաներից»:
Մարինե Մուրադյանի խոսքով՝ Արամը շատ ընդունակ է, միանգամից սովորում է լսածն ու ակտիվ մասնակցում բոլոր իրադարձություններին.
«Նրա մեջ շատ եմ նկատել պաշտպանելու, օգնելու հատկությունները: Մի անգամ նկար նկարեց, գրությամբ՝ «ես նախկինում Արցախս էի պաշտպանում, հիմա՝ Զովունիի փողոցները» (այդ շրջանում Արամի ընտանիքը բնակվում էր Երեւանին կից Զովունի բնակավայրում – հեղ. ): Նույնիսկ իր կողքին նստած աղջկան, եթե ինչ-որ մեկը հանկարծ նեղացնում է, վեր է կենում ու զայրացրած աղմուկ բարձրացնում՝ «ընկեր Մարինե՛, դե բավական է, էլ չեմ դիմանում, այս աղջկան նեղացնում են»», - ժպտալով պատմում է դաստիարակչուհին:
Հիշողությունների, կարոտի ու երազանքների մասին
Արամի մայրը պատմում է, որ երեխայի երազանքները հիմա իրենց նախկին տան, Արցախի ու այնտեղ վերադառնալու մասին են.
«Նախորդ կիրակի գնացել էինք Գառնի տաճար եւ Գեղարդի վանք: Արամը մոտ վազեց, թե «մամա շուտ կոպեկ տուր»: Գեղարդի եկեղեցում սուրբ ջրհոր կա, որտեղ մարդիկ կոպեկ են գցում ու երազանք պահում: Գնացի հետեւից, տեսնեմ բարձրաձայն ասում է՝ «ես օզում Արցախը մերը ինի, օզում եմ ծնունդս նդեղ նշենք» ու կոպեկը ջուրն է գցում: Անընդհատ հիշում է Արցախի տունը, համեմատում: Երբ տեղափոխվեցինք վարձով բնակարան, ներս մտավ, նայեց շուրջն ու ասեց՝ «մամա, լավ տուն ա, բայց մերն ավելի լավն ա չէ՞»: Նկատում եմ, որ ամեն ինչ համեմատում է՝ «Արցախում սա ստի ա իլալ, կաչելին էս ձեւ ա եղել»»:
- Արամ, իսկ Երեւանն ու Ստեփանակերտը նմա՞ն են, - հարցնում եմ երեխային:
- Դրոշները նման են: Պռոստը Երեւանինը սպիտակ գիծ չկա, իսկ Ղարաբաղինը կա, - պատասխանում է:
Վերջում խիզախում եմ հարցնել՝ ի՞նչն է հիշում ու կարոտում Արցախից.
- Նդեղ ինձ մեծ բակ ա եղել, ճոճորան, ընկերներ, հեծանիվ: Ես կուզիմ վեր Արցախը էլի մերը ինի:
-Ուզո՞ւմ ես հետ գնաս, - հարցնում եմ:
-Շատ, - մի բառով ու անքննելի հաստատակամությամբ պատասխանում է 6-ամյա տղան:
«Վրաստանում ինձ ամեն ինչ դուր է գալիս». 5-ամյա ուկրաինուհի Քեթի
Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Վրաստանն ուկրաինացի փախստականներին ընդունող երկրներից մեկը դարձավ: Նրանց մի մասն աստիճանաբար լքեց Վրաստանը, սակայն կան ընտանիքներ, որոնք շարունակում են կյանքն այստեղ: Այս ընտանիքների երեխաներն իրենց կյանքը սկսում են արդեն նոր երկրում: Նրանցից մեկը 5-ամյա Քեթի Ռամիշվիլին է: Աղջիկը երեք տարեկան էր, երբ սկսվեց պատերազմը:
«Թբիլիսիում ինձ ամեն ինչ դուր է գալիս, հատկապես՝ սահադաշտը», - ասում է ուկրաինացի Քեթին, որն ընտանիքի հետ Վրաստան է տեղափոխվել 2023թ. ամռանը:
Քեթի Ռամիշվիլին Քեթի Ռամիշվիլին
Աղջկա մայրն ուկրաինուհի է, հայրը՝ վրացի։ Հայրենի Խմելնիցկու շրջանն ընտանիքը լքել է պատերազմի սկզբից 1,5 տարի անց:
Վրաստանում հաստատվելուց առաջ Քեթին վրացերեն չգիտեր, սակայն այժմ սովորում է լեզուն մանկապարտեզում ու արդեն հեշտությամբ կարողանում է իր մասին պատմել վրացերենով:
«Առավոտյան շուտ եմ արթնանում, պատրաստվում ու գալիս մանկապարտեզ։ Այստեղ Միա անունով ընկերուհի ունեմ, միասին խաղում ենք։ Հաճախում եմ տարբեր խմբակներ, սովորում ուկրաիներեն, վրացերեն եւ անգլերեն», - ասում է աղջիկը:
Հաստատությունը, որտեղ Քեթին անցկացնում է իր օրը, Թբիլիսիի «Happy Space»-ն է, որը հատուկ ստեղծվել է ուկրաինացի երեխաների համար՝ «World Vision» նախագծի շրջանակում: Այստեղ է այցելում նաեւ Քեթիի մայրը՝ 31-ամյա Անժելա Գեձյուկը։
«Մենք էլ ենք սովորում վրացերեն եւ անգլերեն: Մեզ պատմում են՝ ինչ են սովորում մեր երեխաներն ու ինչպես կարող ենք օգնել նրանց: Անցկացվում են նաեւ բազմաթիվ վարպետության դասեր, հոգեբանական աջակցության հանդիպումներ ու շատ այլ հետաքրքիր միջոցառումներ», - պատմում է Անժելա Գեձյուկը։
Անժելան Ուկրաինայից Վրաստան է եկել երկու դուստրերի հետ: Նրա խոսքով՝ լեզու չիմանալու պատճառով երեխաների համար սկզբում դժվար էր հարմարվել այստեղ.
«Առաջին երկու ամիսները բարդ էին: Երեխաները ոչինչ չէին հասկանում, բայց հետո սկսեցին գնալ մանկապարտեզ, լեզվի իմացությունը լավացավ ու ամեն ինչ ավելի հեշտ դարձավ: Մյուս կողմից՝ Թբիլիսիում նրանց ի սկզբանե ամեն ինչ դուր է եկել»:
Երեխաներին Ուկրաինայից տանելու որոշումն Անժելան կայացրեց անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Օդային տագնապի ազդանշանների ձայնի տակ նրանք  անընդհատ ստիպված էին իջնել նկուղ, ինչն ազդում էր երեխաների հոգեբանական վիճակի վրա։
Անժելա Գեձյուկն ու Քեթին Անժելա Գեձյուկն ու Քեթին
«Սա էր Վրաստան մեկնելու պատճառը։ Իհարկե, դժվար որոշում էր, բայց այն ընդունեցինք երեխաների անվտանգության ու խաղաղ լինելու համար: Վրաստանում ունեինք բարեկամներ ու ավելի հանգիստ էինք՝ կար գնալու տեղ, մենք մենակ չէինք: Ամուսինս վրացի է։ Նրա ընտանիքի բոլոր անդամները ջերմ մարդիկ են։ Նրանցից ոմանք խոսում են ռուսերեն, ոմանք՝ վրացերեն: Մի կերպ կարողանում ենք իրար հասկանալ։ Ընդհանուր առմամբ, Վրաստանում մարդիկ շատ բարեհամբույր են: Մեզ այստեղ դուր է գալիս», - նշում է Գեձյուկը։
Ապագայում ընտանիքը նախատեսում է մնալ Վրաստանում։
«Ապրելու ենք Թբիլիսիում։ Երեխան դպրոց կգնա, նախատեսում ենք նրան ուղարկել ուկրաինական սեկտոր, հակառակ դեպքում՝ վրացերենի անբավարար իմացության պատճառով չեմ կարողանա նրան օգնել դասերի հարցում։ Քեթին ուկրաիներեն լավ կարդում է ու մենք ցանկանում ենք, որ սովորի նաեւ վրացերեն: Բարձր դասարաններում, գուցե, տեղափոխվի արդեն վրացական դպրոց», - Անժելան կիսվում է ապագայի ծրագրերով:
Աջակցության ծրագրեր ուկրաինացի փախստականներին
«Happy Space»-ի համակարգող Սվետլանա Վիշնեւսկայան ասում է՝ «World Vision» նախագիծը, որն իրականացվում է «World Vision International»-ի եւ «Aktion Deutschland Hilft»-ի (ADH) կողմից, ուղղված է Վրաստանում բնակվող ուկրաինացիներին աջակցելուն: Նա պատմում է երկու հիմնական՝ հոգեբանական, սոցիալական եւ ոչ ֆորմալ կրթության ուղղությունների մասին:
«Մեր կազմակերպությունը հիմնականում երեխաների հետ է աշխատում, բայց նրանց բարեկեցությունն ուղղակիորեն կախված է ծնողների բարեկեցությունից: Այնպես որ, աշխատում ենք բոլոր տարիքային խմբերի հետ՝ 0-ից մինչեւ 103 տարեկան, ինչպես կատակում ենք այստեղ», - ասում է Վիշնեւսկայան։
Նրա խոսքով՝ այս պահին «Happy Space»-ում սովորում է 5-7 տարեկան մոտ 40 երեխա։ Ուսումը ներառում է երաժշտական թերապիա, դպրոցական առարկաներին օժանդակ դասընթացներ, անգլերենի դասեր: Երեխաների համար կան վարպետության դասեր, որոնց հաճախ մասնակցում են նաեւ ծնողները։
«Մեր կենտրոնի հպարտությունը տարիքով մեծ՝ վաթսունն անց մարդիկ են: Ունենք «Happy Space Talks» ակումբ, որը ստեղծվել է ուկրաինացիների կողմից ուկրաինացիների համար: Այստեղ մարդիկ կիսվում են օգտակար տեղեկատվությամբ: Անցկացվում են նաեւ երիտասարդական տարբեր հանդիպումներ», - պատմում է Վիշնեւսկայան՝ ավելացնելով՝ սոցիալ-մշակութային ակտիվությունը նպաստում է ուկրաինացիների ինտեգրմանը Վրաստանում։
Այստեղ եկած փախստականները հիմնականում Ուկրաինայի հարավ-արեւելքից են՝ պատերազմից ամենաշատ տուժած շրջաններից: Ըստ այդմ, ինչպես ասում է «Happy Space»-ի համակարգողը, երեխաները որոշ դժվարություններ ունեն, որոնք պետք է հաղթահարել։
«Մեր կենտրոնում աշխատում են պրոֆեսիոնալ հոգեբաններ եւ հոգեթերապեւտներ: Հասանելի են տարբեր գործողություններ, ինչպես օրինակ, միֆոդրաման: Ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպում ենք խմբեր, որոնք օգնում են հաղթահարել սթրեսը, կառավարել էմոցիաները եւ, ընդհանրապես, բարելավել երեխաների վիճակը։ Այսօրվա դրությամբ գիտենք, որ կենտրոնը կգործի առնվազն մինչեւ տարեվերջ, սակայն դրա գործունեությունը կարող է շարունակվել նայել այս ժամկետից հետո», - ասել է Վիշնեւսկայան։
«World Vision»-ի տեղեկատվության եւ համայնքային հաղորդակցության պատասխանատու Գեորգի Ինալիշվիլին նշում է՝ լայնածավալ պատերազմի սկզբից կազմակերպությունն օգնում է ուկրաինացի փախստականներին Վրաստանում եւ իրականացում է մի քանի նպատակային ծրագիր:
«Աշխատում ենք գրեթե բոլոր տարիքային խմբերի հետ։ Հատկապես ուզում եմ առանձնացնել 5-6 տարեկան երեխաներին: Նրանց համար ստեղծվել է ոչ ֆորմալ ուսուցման միջավայր, որում սովորում են վրացերեն, անգլերեն, ինչպես նաեւ՝ ուկրաիներեն, հայրենիքի, հայրենի միջավայրի հետ կապը պահպանելու համար։ Այս երեխաների հետ աշխատելը մեզ համար շատ կարեւոր է, քանի որ այդպիսով օգնում ենք նրանց հարմարվել, ընտելանալ վրացական իրականությանը», - բացատրում է Ինալիշվիլին։
Նրա խոսքով՝ երեխաների եւ ծնողների համար նախատեսված ծրագրերից բացի, կա նաեւ դեռահասների ծրագիր։ Տարիքային այս խմբի համար կազմակերպվում են կինոդիտումներ, հատուկ ընտրված ֆիլմերի ցուցադրություններ, ինչին հաջորդում է քննարկում։
« «Happy Space»-ը գործում է ոչ միայն Թբիլիսիում, այլեւ՝ Բաթումում։ Այնտեղ նույնպես կազմակերպում ենք նման դասընթացներ երեխաների, դեռահասների եւ նրանց ծնողների համար։ Ամեն ինչ անում ենք, որ այս մարդիկ հարմարվեն վրացական միջավայրին ու, միեւնույն ժամանակ, չկորցնեն կապն իրենց պատմական հայրենիքի հետ», - ասում է Ինալիշվիլին։

Photo: Batumelebi & Netgazeti
The project was implemented by Mediamax and Batumelebi & Netgazeti, with the financial support of the Media Initiatives Center within the framework of the “Creation of Independent Media Content” grant program.
“My dream is to return to Artsakh:” 6-year-old Aram, who “can do everything”
“I am Aram and I can do everything (in Armenian language: Aram – amen inch karam (I can do everything)-ed.),” says 6-year-old Aram Gharakhanyan from Artsakh when I ask to introduce himself.
We are talking with him in the preschool affiliated to Yerevan Ashot Navasardyan School No.196, where Aram now attends classes after being forcibly displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh) and settled in Armenia in September 2023.
As the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia said on September 27, 2023: “Every third person who came to Armenia from Artsakh is a child.” As of October, 7, 2023, 7 996 children aged 0-5 and 21,266 children aged 6-19 forcibly displaced from Artsakh have been registered in Armenia.”
Aram Gharakhanyan Aram Gharakhanyan
Tag, hide-and-seek, and the “post” that protects the home
“We lived in Karabakh. It was very good there. I was playing very well and in summer I was going to the pool. My mum was helping me to swim. This is the way we lived in Karabakh. Then we heard the first shells and came to Yerevan,” the 6-year old boy tells me in Artsakh dialect when asked how he lived in Artsakh.
Aram’s family had to leave their hometown Stepanakert in September 2023, along with more than 100 thousand Armenians.
“In Stepanakert, I went to Sose kindergarten, then to a preschool facility. My teacher there was Miss Anna. I had friends, we played tag and hide-and-seek. We even had toy weapons, we built a post to protect our homes,” says the 6-year-old child, who from that age had to realize that the home always needs protection.
Aram’s mother, Lira Mirzoyan, remembers that when leaving Artsakh, she closed the door of the house as if they would return in 10-15 days.
“I was consciously closing it, thinking: let it be safe, we will be back soon. Now we have to face the reality every day, it is very difficult,” says the young woman and adds:
“Thank God, my husband’s brother lives in Yerevan and they received us with great care in their home. Over time, we found an apartment for rent, moved and started thinking about children’s education. Aram was admitted to the preschool affiliated to Ashot Navasardyan School No.196. I will not forget the warmth with which the director and the entire staff welcomed us on the first day. I also have two daughters, 16 and 12 years old. The eldest will graduate from school this year and is considering studying economics. It is true that we still do not have the opportunity for additional classes to prepare for university admission, but she tries to acquire the necessary knowledge on her own. My 12-year-old daughter was a student at Anania Shirakatsy lyceum in Stepanakert. After we moved here, the Yerevan branch of the lyceum contacted us and invited to continue the education for free. They also provided transport to get to the lyceum. This support is extremely important for us.”
“We will overcome the blockade, if only we live in our homeland”
In December 2022, Azerbaijan blockaded Artsakh, cutting off the only “road of life” connecting Artsakh with Armenia and the outside world. Thus, the region was deprived of food, medicine, other basic necessities, as well as electricity and gas supply.
“There were no toys during the blockade. I have many toys but we could not buy new ones. The toys were not sold anywhere,” Aram recalls and continues to list the items he was the most interested in and which were unavailable:
“Neither ice-cream was sold, nor juices nor anything else.”
Aram’s mother says that despite the difficult situation, the family tried to do everything possible to ensure that the three children do not lack anything:
“We were literally squeezing bread from a stone. We lived in a house and quickly created a vegetable garden in the front garden. It is true that we have never engaged in farming, but thanks to the Internet we searched, learned and did it (smiles - ed.). We did not get discouraged and we kept saying that this is our struggle, we have to overcome the blockade because we want to live in our homeland.”
The educational institutions Aram and his two sisters were attending were quite far from their home. Despite this, Lira Mirzoyan says that the children never missed the classes. They were leaving the house early, going on foot for a long time to reach school or kindergarten.
“Aram was attending Sose kindergarten at that time. Here they tried to heat the rooms in every possible way so that the children would not get cold. Naturally, there was no gas, but the staff quickly turned on the electric heaters when there was light,” Aram’s mother recalls.
Azerbaijan lifted Artsakh’s blockade in September 2023 by unleashing a full-scale war.
“We came! We came! We came! We finally made it to the house here!”
Aram tells about the day the war broke out and the events that followed it in the tone like he was telling a fairy tale. In this tale, however, good does not win.
“We were coming from pre-school when the war started. My mother and I heard the first explosion. We started running and saw a garage. A man was standing by the garage. He said - run here quickly! We went inside and saw lots of children crying. I told everyone, ‘Do not cry, ours are shooting!’ Then a car came after a child, took him and left. We waited for a long time, and then we got into someone else’s car and went to a basement of a school. It was full and everyone was crying. I was hungry. I told my mother about it, and an older girl gave me a piece of bread to eat. Then a man gave me water. I drank and fell asleep on my mother. We stayed in the basement for a long time. Then we traveled for two days (from Artsakh to Armenia - ed.). I was tired. My father’s friend gave me grapes, my mother gave me a piece of bread, and neighbors gave me water. That’s how we came-came-came and finally made it to the house here. I did not take anything from my house. My dream is to go to Karabakh.”
Aram’s mother remembers that her son’s behavior on September 19 surprised her:
“I was worried about him, yet he went to everyone in that garage and basement, saying, ‘Stay calm, don’t cry.’ He would approach me, “lift” my eyebrows with both hands, saying, ‘Hold it like this, don’t cry anymore.”
The new pre-school facility
Aram feels good in the new pre-school facility.
“I like it here. We play with toys, paint with colors, work with colored papers. I have new friends here: Samvel, Alex, Arsen, there are many.”
Here, his daily life is filled not only with games, but also with educational events.
“Now we are preparing for a chess event. After it, we will go to school. I really, really want to go to school,” says the 6-year-old boy.
Aram’s kindergarten teacher, Marine Muradyan, says that after the forced displacement of Armenians, eight children from Artsakh were admitted to the preschool affiliated to Ashot Navasardyan School No.196.
“During this time, two families moved out of the country, and now we have six children from Artsakh. The most important principle for us is that we are all family and friends here. So the children who survived those difficult times immediately received love and affection from the other children here.”
According to Marine Muradyan, Aram is very capable child, he learns what he hears at once and actively participates in all events.
“I have noticed a lot of protective and helping qualities in him. Once he drew a picture with the inscription: “I used to defend Artsakh, now I defend the streets of Zovuni” (at that time, Aram’s family lived in Zovuni settlement near Yerevan - ed.). Even if someone suddenly hurts the girl sitting next to him, he gets up and says angrily: “Miss Marine, that’s enough, I can’t stand it anymore, this girl is being hurt,” the teacher tells with a smile.
About memories, longing and dreams
Aram’s mother says that the child’s dreams are now about their former home, Artsakh, and returning there.
“Last Sunday we went to Garni Temple and Geghard Monastery. Aram ran over and said, ‘Mum, give me a penny, hurry up!.’ There is a holy well in the Geghard church, where people throw a penny and make a wish. I went after him and saw him saying loudly: ‘I want Artsakh to be ours, I want to celebrate my birthday there’ and he threw the penny into the water. He always remembers the house in Artsakh, makes comparisons. When we moved to a rented apartment, he entered, looked around and said, “Mum, it’s a good house, but ours is better, isn’t it?” I notice that he compares everything: “In Artsakh it was standing here, the swing was here.”
“Aram, are Yerevan and Stepanakert alike?” I ask the child.
“The flags are alike. It is just that there is no white line in Yerevan’s, but there is one in Karabakh’s,” the child answers.
In the end, I dare to ask what he remembers and misses from Artsakh.
“There was a big yard there, a swing, friends, bicycle. I want Artsakh to be ours again.
“Do you want to go back there?” I ask.
“Very much,” the 6-year-old boy answers with one word and with unwavering determination.
“I like everything here” – 5 years old Ukrainian refugee in Georgia
After the full-scale invasion of Ukraine by Russia, Georgia has become one of the destinations for the Ukrainian refugees. Some, though, have gradually left Georgia. Yet, some families remain in Georgia, while their little children, one could say, even start their lives here. One of those is Keti Ramishvili, just three years old when the war broke out.
Keti, now five, says “she likes everything in Tbilisi, especially the ice rink”. Keti and her family moved to Georgia in summer of 2023.
Keti Ramishvili Keti Ramishvili
Her father is Georgian, while mum is Ukrainian. They left Khmelnytska Oblast of Ukraine a year and a half after the war.
Before moving, Keti didn’t speak Georgian, but now she is taking lessons in the kindergarten. Today, she can freely tell her age and speak about activities in the kindergarten in Georgian.
“I wake up early in the morning and begin preparations for the kindergarten. I have a friend there, Mia. We play together. I attend different classes and learn Ukrainian, Georgian and English,” says Keti.
The Tbilisi-located place where Keti spends her days was created within the framework of “Happy Space”. It’s like the “World Vision,” which also provides kindergarten services for Ukrainian refugees. The same services are also being used by Keti’s mother, Angela Hedziuk, who is 31.
“Here we learn Georgian, English. They tell us a lot about what our kids are learning here and how we should help them,” says Angela. “We got many interesting events, master classes and psychological support meetings.”
Angela came to Georgia with two daughters. She remembers that the language barrier, initially, made it hard for the kids to adapt in Georgia.
“The first two months were tough, they didn’t understand anything. But then they began going to the kindergarten, learned Georgian a bit and everything became easier. Besides that, they liked everything from the very beginning,” recalls Angela.
The reason for family to leave Ukraine was the safety of their children. With air raid alert sirens screaming all the time, the kids were constantly being taken to the basement, affecting their mental health.
Angela Hedziuk and Keti Angela Hedziuk and Keti
“The decision was in no way easy, but made for the sake of safety and calmness of the kids,” explains Angela. “In Georgia, we have some relatives and had a place to go. We felt calmer, knowing we wouldn’t have been alone. The family members of my Georgian husband are very warm, friendly people, every single one of them. Some speak Russian, some Georgian. We try to understand each other. All in all, people in Georgia are very friendly, we like it here very much.”
Speaking about the future, Angela says the family plans to stay in Georgia.
“We will live in Tbilisi. Keti will go to school, but in Ukrainian sector. I don’t know Georgian, so I can’t really help her (if she goes to Georgian school - translator’s note). She can read in Ukrainian, knows the alphabet, that’s the reason of choosing Ukrainian sector. We want her to learn Georgian well, since in middle or high school she may move to Georgian one,” says Angela.
Projects supporting Ukrainian refugees
Svitlana Vishnevska, coordinator for the “Happy Space”, tells us that the “World Vision” project by “World Vision International” and “Aktion Deutschland Hilft” (ADH) has been launched to help Ukrainians in Georgia. There are two programs: mental and social, along with informal education.
“Our organization mainly works with children, who are the main beneficiaries,” says Svitlana. “The well-being of kids, though, is intertwined with parents, so we work with every single age group – from zero to 103 years old, as we sometimes joke here.”
According to the numbers provided by Vishnevska, up to 40 kids, aged 5-7, study at the “Happy Space” as of today. Studying involves various activities, such as musical therapy, courses to prepare for school subjects, as well as English language courses. Meetings and master classes for the kids are also available. Often, they are being held at the presence of mothers.
“Elderly, those over 60, make our center feel proud,” says Svitlana. “There is also a club - “Happy Space Talks” - created for and by Ukrainians, where useful information is shared. We also got various youth meetings.”
Vishnevska thinks the social and cultural activities organized in the center help Ukrainians to integrate in Georgia.
The refugees in Georgia are mostly from the Southern and Eastern Ukraine, the regions mostly damaged by the war.
Accordingly, as “Happy Space” coordinators have explained, the kids have some hardships and challenges to overcome.
“Our center employs professional psychologists and therapists. We’ve got activities such as mythodrama, for instance. From time to time, we organize groups that help kids to overcome stress, control emotions and improve their overall state. As of now, we know that the center will function until the end of the year, while activities may go on even after that,” says Vishnevska.
Giorgi Inalishvili, an officer for information and community communication with “World Vision,” tells us that the organization has been helping the refugees in Georgia since the beginning of the war and has several programs to do so.
“We work with almost every single age group. I’d distinguish the work with 5-6 years old kids. Here they have an environment for informal studying, they learn English and Georgian, while also studying Ukrainian to stay connected with the homeland. It’s very important for us to work with them, this helps them with adapting to the Georgian reality and environment,” says Inalishvili.
According to him, not only kids and parents, but teenagers also participate in the program. A corresponding environment has been created for them, too. There are film screenings, followed by discussions.
“We should definitely mention that “Happy Space” is represented not only in Tbilisi, but in Batumi with similar courses for kids, teenagers and partners. We spare no effort to help them adapt in Georgia, while keeping connection with their historical homeland,” adds Inalishvili.