Ստամբուլի «Հայկական ճամբար»-ը փոխանցվել է հայերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստամբուլահայերին հաջողվել է կանխել Ստամբուլում նախկինում որպես մանկատուն ծառայած «Հայկական ճամբար» («Քեմփ Արմեն») պատմական շինության քանդումը:
Ինչպես գրում է թուրքական Sabah պարբերականը, «Հայկական ճամբար» կառույցի սեփականատեր Ֆաթիհ Ուլուսոյը հայտարարել է շինությունը հայ համայնքին փոխանցելու որոշման մասին:
Ստամբուլի Թուզլա թաղամասում գտնվող եւ տարիներ շարունակ ավերակների վերածված շինությունը պետք է քանդվեր սեփականատիրոջ ցանկությամբ, սակայն մայիսի սկզբից ակտիվիստները եւ մեծամասամբ քաղաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ցույցեր եւ նստացույցեր էին անցկացնում՝ արգելելով շինարարական տեխնիկայի մուտքը շինության տարածք:
Շինության պահպանման համար պայքարող «Նոր զարթոնք» հասարակական կազմակերպության անդամ Ալեքսիս Քալքը ողջունել է տարածքի սեփականատիրոջ որոշումը՝ հավելելով, որ շարունակելու են հետեւելու սեփականության փոխանցման գործընթացին, մինչեւ այն պաշտոնապես չավարտվի:
«Հայկական ճամբար»-ը 1974 թ. Թուրքիայի Գերագույն վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ բռնագանձվել էր Ստամբուլի հայերից: Այն 1500 հայ մանուկների համար ծառայել է որպես մանկատուն:  Ըստ թուրքական թերթի տեղեկությունների՝ «Հայկական ճամբարում» իր կյանքի մի մասն է անցկացրել նաեւ հայազգի լրագրող, 2007թ. հունվարին թուրք ազգայնականի կողմից սպանված «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքը։

“Camp Armen” in Istanbul donated to Armenians - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian community in Istanbul managed to prevent the demolition of "Camp Armen,” a historic Armenian orphanage in Istanbul.
“Camp Armen” owner Fatih Ulusoy announced he would donate it to the Armenian community, Turkish Sabah Daily writes.
The site, which has remained in ruins for years in Istanbul's Tuzla district was planned to be demolished by its current owner before activists, mostly from the Armenian community, protested and staged the sit-in strike blocking bulldozers.
Alexis Kalk, Member of Nor Zartonk (New Renaissance) NGO struggling for the preservation of the building, applauded the owner’s decision and added they would continue their “struggle” until the formal process for the donation of the title deed to the foundation is completed.
“Camp Armen” was confiscated from Armenians in Istanbul by the decision of the Turkish Supreme Court of Appeals in 1974. It served as an orphanage for more than 1,500 Armenians. According to the Turkish newspaper, among the orphans raised in the historic building was late Hrant Dink, editor-in-chief of the Agos Daily, who was assassinated in 2007 by a Turkish nationalist.