Ստամբուլի «Հայկական ճամբար»-ը փոխանցվել է հայերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստամբուլահայերին հաջողվել է կանխել Ստամբուլում նախկինում որպես մանկատուն ծառայած «Հայկական ճամբար» («Քեմփ Արմեն») պատմական շինության քանդումը:
Ինչպես գրում է թուրքական Sabah պարբերականը, «Հայկական ճամբար» կառույցի սեփականատեր Ֆաթիհ Ուլուսոյը հայտարարել է շինությունը հայ համայնքին փոխանցելու որոշման մասին:
Ստամբուլի Թուզլա թաղամասում գտնվող եւ տարիներ շարունակ ավերակների վերածված շինությունը պետք է քանդվեր սեփականատիրոջ ցանկությամբ, սակայն մայիսի սկզբից ակտիվիստները եւ մեծամասամբ քաղաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ցույցեր եւ նստացույցեր էին անցկացնում՝ արգելելով շինարարական տեխնիկայի մուտքը շինության տարածք:
Շինության պահպանման համար պայքարող «Նոր զարթոնք» հասարակական կազմակերպության անդամ Ալեքսիս Քալքը ողջունել է տարածքի սեփականատիրոջ որոշումը՝ հավելելով, որ շարունակելու են հետեւելու սեփականության փոխանցման գործընթացին, մինչեւ այն պաշտոնապես չավարտվի:
«Հայկական ճամբար»-ը 1974 թ. Թուրքիայի Գերագույն վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ բռնագանձվել էր Ստամբուլի հայերից: Այն 1500 հայ մանուկների համար ծառայել է որպես մանկատուն:  Ըստ թուրքական թերթի տեղեկությունների՝ «Հայկական ճամբարում» իր կյանքի մի մասն է անցկացրել նաեւ հայազգի լրագրող, 2007թ. հունվարին թուրք ազգայնականի կողմից սպանված «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքը։

«Армянский лагерь» Стамбула передан армянам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Стамбульским армянам удалось предотвратить снос исторического здания, бывшего в прошлом приютом «Армянский лагерь» (Camp Armen) для армянских детей.
Как пишет турецкое издание Sabah, владелец здания Фатих Улусой заявил о решении передать здание в собственность армянской общины.
Здание в квартале Тузла, которое долгие годы находилось в разрушенном состоянии, по желанию владельца должно было быть снесено, однако в начале мая активисты и представители армянской общины города начали проводить акции протеста и сидячие митинги, перекрыв доступ строительной техники к участку.
Член общественной организации «Нор Зартонк» Алексис Калк приветствовал решение владельца о передаче здания армянской общине, добавив, что организация будет следить за процессом этим до самого конца.
«Армянский лагерь» в 1974 году был конфискован у стамбульских армян решением Верховного апелляционного суда Турции. Дом был приютом для 1500 армянских детей. По данным турецкой газеты, часть своей жизни в «Армянском лагере» провел известный армянский журналист, редактор газеты «Акос» Грант Динк, убитый в январе 2007 года турецким националистом.