Ադրբեջանը սադրանքներ է հրահրում, ասել է Հայաստանի նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն սադրանքներ է հրահրում եւ մեծացնում լարվածությունը շփման գծում, այլեւ մշտապես մերժում է վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը:
Այդ մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է հուլիսի 30-ին՝ ընդունելով Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Հայաստանի նախագահն ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկել է սկզբունքներ, որոնք կարող են հակամարտության լուծման առանցք դառնալ, սակայն
Ադրբեջանը չի ընդունում այդ սկզբունքները, թեեւ հայտարարում է հակառակը:
Հայաստանի նախագահն ընդգծել է, որ խնդրի լուծումը պետք է տան Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ Մինսկի խումբն այդ գործընթացում ընդամենը միջնորդ է, որն իր լիազորությունների շրջանակում անում է հնարավորը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անցած ավելի քան երկու տասնամյակում այդ խումբը կուտակել է զգալի փորձ եւ ինստիտուցիոնալ հիշողություն:

Herbert Salber and Serzh Sargsyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that Azerbaijan not only incites provocations and increases tension on the contact line but also repeatedly refuses measures aimed at building trust.
Serzh Sargsyan stated it receiving EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Herbert Salber on July 30.
The Armenian President said that the OSCE Minsk Group proposed principles which might serve as an axis around which the conflict might be resolved; however, Azerbaijan does not accept those principles although it states the opposite.
The Armenian President stressed that Armenia, Azerbaijan and Nagorno Karabakh should resolve the conflict while the Minsk Group is just an intermediary sparing no effort within its authority.
Serzh Sargsyan highlighted that the Group has gained significant practice and institutional memory over the past two decades.