Ադրբեջանը սադրանքներ է հրահրում, ասել է Հայաստանի նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն սադրանքներ է հրահրում եւ մեծացնում լարվածությունը շփման գծում, այլեւ մշտապես մերժում է վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը:
Այդ մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է հուլիսի 30-ին՝ ընդունելով Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Հայաստանի նախագահն ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկել է սկզբունքներ, որոնք կարող են հակամարտության լուծման առանցք դառնալ, սակայն
Ադրբեջանը չի ընդունում այդ սկզբունքները, թեեւ հայտարարում է հակառակը:
Հայաստանի նախագահն ընդգծել է, որ խնդրի լուծումը պետք է տան Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Լեռնային Ղարաբաղը, իսկ Մինսկի խումբն այդ գործընթացում ընդամենը միջնորդ է, որն իր լիազորությունների շրջանակում անում է հնարավորը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անցած ավելի քան երկու տասնամյակում այդ խումբը կուտակել է զգալի փորձ եւ ինստիտուցիոնալ հիշողություն:

Азербайджан прибегает к провокациям, заявил президент Армении
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что Азербайджан прибегает к провокациям и обострению напряжения на линии соприкосновения и постоянно отвергает меры по усилению доверия.
Президент сказал об этом 30 июля, принимая в Ереване специального представителя Европейского союза на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии Герберта Зальбера.
Серж Саргсян отметил, что Минская группа ОБСЕ предложила принципы, которые могут стать основой мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, однако Азербайджан не принимает их, хотя и утверждает обратное.
Президент подчеркнул, что решение конфликта должны найти Армения, Азербайджан и Нагнорный Карабах, а Минская группа является лишь посредником, который делает все возможное в рамках своих полномочий.
Серж Саргсян отметил, что посреднический формат Минской группы ОБСЕ более чем за два десятилетия накопил существенный опыт и институциональную память.