Սկսելով հայ-թուրքական գործընթացը, «շատ լավ գիտակցում էինք, թե ում հետ գործ ունեինք», ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
2498 դիտում
Սկսելով հայ-թուրքական գործընթացը, «շատ լավ գիտակցում էինք, թե ում հետ գործ ունեինք», ասել է ՀՀ նախագահը
Սեյրան Օհանյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ հայ-թուրքական գործընթացը մտավ փակուղի եւ այսօր սառեցված է այն պատճառով, որ թուրքական կողմը փորձեց նախապայմաններ առաջադրել եւ «յուրովի մեկնաբանել որոշ գործընթացներ»:
ՀՀ նախագահ այս մասին ասել է այսօր` պատասխանելով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացած խորհրդակցության մասնակիցների հարցերին:
«Հայ-թուրքական գործընթացը մենք սկսել ենք եւ հրապարակայնացրել ենք ազնիվ մղումներով` որպեսզի տարածաշրջանում համագործակցությունն ու անվտանգությունը բարձրացնենք նոր մակարդակի: Եթե որեւէ մեկին թվում էր, որ մենք դրա դժվարությունները չէինք գիտակցում, նա խորապես սխալվում է: Մենք շատ լավ գիտակցում էինք, թե ում հետ գործ ունեինք եւ ինչպիսի ծանր խնդիր ենք փորձում լուծել», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Գործընթացի սառեցումը եւս կանխատեսելի էր: Բոլոր դեպքերում մեր գործընկերները ու աջակիցները վերջնականապես համոզվեցին, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բացակայության պատճառը հայկական կողմը չէ», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին, Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Շատերն ասում էին, որ այդ երկու փաստաթղթերը հայանպաստ չեն, այլ ակնհայտորեն Թուրքիայի շահերից են բխում: Այդ դեպքում ինչու՞ մինչեւ հիմա թուրքերը չեն վավերացնում այդ փաստաթղթերը: Ակնհայտ է՝ եթե այդ փաստաթղթերըը բխեին թուրքերի շահերից, նրանք վաղուց ոչ մի բանի առջեւ կանգ չէին առնի՝ ոչ Ադրբեջանի կարծիքի, ոչ որեւէ մեկի կարծիքի, եւ այդ փաստաթղթերը հանգիստ կվավերացնեին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահն ասել է նաեւ, որ այսօր «թուրքերն իրենց ողջ ուժերը նետել են Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի՝ Ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձեւի դեմ պայքարելու համար»:

Starting Armenian-Turkish process, “we very well realized whom we deal with”, Armenian President says - Mediamax.am
2496 views
Starting Armenian-Turkish process, “we very well realized whom we deal with”, Armenian President says
Seyran Ohanyan and Serzh Sargsyan
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that Armenian-Turkish process reached a deadlock and is now frozen because the Turkish side tried to put forward preconditions and “interpret some processes in a special way”.
The Armenian President said today that answering the questions of the participants of the meeting held in the Armenian Defense Ministry.
“We started and made Armenia-Turkey process public with honest intentions to bring the regional cooperation and security up to a new level. And if it seemed to anyone that we didn’t realize the difficulties he’s very much mistaken. We realized very well whom we dealt with and what a tough issue we tries to solve”, said Serzh Sargsyan.
“Suspension of the process was also predictable. In any case, our partners and supporters made fully sure that it’s not Armenia that’s to blame for lack of Armenia-Turkey relations”, said the Armenian President.
Speaking on Armenia-Turkey Protocols, Serzh Sargsyan said:
“Many people said that the two documents were in Armenia’s  but Turkey’s interests obviously. In this case, why haven’t the Turks ratified the document up to now? It’s obvious that if the documents were in Turkish interests nothing would have stopped them - neither Azerbaijan’s opinion, nor anyone’s opinion and the documents would be easily ratified”, said Serzh Sargsyan.
The Armenian President also said that today “the Turks currently throw all their efforts into fighting against the U.S. Senate’s Foreign Relations Committee’s Resolution on the Armenian Genocide”.