Փաշինյան. Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ օգտագործվում են արգելված միջոցներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Բաքվում տեղի ունեցող դատավարությունների համատեքստում ակնհայտ երեւում է, որ հայ գերիների նկատմամբ օգտագործվում են արգելված միջոցներ»:
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ արգելված միջոցներով՝ ֆիզիկական, հոգեբանական, ճնշման գործիքներով, այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն նրանց նկատմամբ, նրանք խոշտանգվում են»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման համար «հայ դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է՝ առաջնորդվելով չվնասելու սկզբունքով»:
«ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ԱԳՆ–ի, հանդես է եկել հստակ հայտարարությամբ, եւ մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը հասցեագրելու ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: В Баку против армянских заключенных применяются запрещенные методы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «в контексте проходящих в Баку судебных процессов очевидно, что в отношении армянских заключенных применяются запрещенные методы».
«У нас есть информация, что на них оказывают запрещенное воздействие с использованием запрещенных методов - физических, психологических, средств давления и других запрещенных средств, их подвергают пыткам», - заявил Никол Пашинян в парламенте.
Он отметил, что для возвращения армянских военнопленных, содержащихся в Баку, армянская дипломатия делает все возможное, руководствуясь принципом «не навреди»».
«Правительство Армении в лице министерства иностранных дел сделало четкое заявление, и мы продолжим наши усилия», - заявил Никол Пашинян.