Փաշինյան. Բաքվում հայ գերիների նկատմամբ օգտագործվում են արգելված միջոցներ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Բաքվում տեղի ունեցող դատավարությունների համատեքստում ակնհայտ երեւում է, որ հայ գերիների նկատմամբ օգտագործվում են արգելված միջոցներ»:
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ արգելված միջոցներով՝ ֆիզիկական, հոգեբանական, ճնշման գործիքներով, այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն նրանց նկատմամբ, նրանք խոշտանգվում են»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձման համար «հայ դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է՝ առաջնորդվելով չվնասելու սկզբունքով»:
«ՀՀ կառավարությունը` ի դեմս ԱԳՆ–ի, հանդես է եկել հստակ հայտարարությամբ, եւ մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը հասցեագրելու ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “in the context of the trials taking place in Baku, it is clearly evident that prohibited means are being used against Armenian prisoners of war.”
“We have information that prohibited means - physical, psychological, pressure tools, and others - are being used to exert prohibited influence on them, they are being tortured,” Nikol Pashinyan said during a question-and-answer session at the National Assembly.
He noted that “Armenian diplomacy is doing everything possible, guided by the principle of to do no harm, to return Armenian prisoners of war held in Baku.”
“The Armenian government, on behalf of the Ministry of Foreign Affairs, has made a clear statement, and we will continue our efforts to address it,” said Nikol Pashinyan.