Պեսկով. Բաքվում մեր լրագրողների կալանքը հարաբերությունների ոգուն անհամապատասխան է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հայտարարել է, որ ռուս լրագրողների ձերբակալությունը Բաքվում չի համապատասխանում երկկողմ հարաբերությունների ոգուն։
«Խոսքը լրագրողների մասին է։ Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների դեմ նման միջոցառումները բացարձակապես չեն համապատասխանում համընդհանուր ընդունված կանոններին եւ նորմերին, ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների ոգուն եւ բնույթին», - Պեսկովի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Հունիսի 30-ին Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր Sputnik Ադրբեջան-ի ղեկավար Իգոր Կարտավիխի եւ գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովի ձերբակալության մասին։ Sputnik-ի խմբագրությունը հայտնել էր, որ իրենք Ադրբեջանում աշխատելու պաշտոնական արգելք չէին ստացել։

Песков: задержание в Баку наших журналистов не соответствует духу отношений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил сегодня, что задержание в Баку российских журналистов не соответствует духу двусторонних отношений.
«Речь идет именно о журналистах. И, конечно, подобные меры в отношении представителей СМИ абсолютно не соответствуют общепринятым правилам и нормам, духу и характеру российско-азербайджанских отношений», - эти слова Пескова приводит ТАСС.
30 июня МВД Азербайджана заявило о задержаании главы Sputnik Азербайджан Игоря Картавых и шеф-редактора Евгения Белоусова. В редакции Sputnik сообщили, что никаких официальных запретов на работу в Азербайджане не получали.